Rozpoznáte kvalitu nahrávky?

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod introvert 27. 7. 2020 13:05

Na adrese https://www.npr.org/sections/therecord/ ... 5849896820 je slepý poslechový test, který vám umožní na ukázkách ze šesti skladeb zjistit, zda poznáte rozdíl mezi MP3 128kbps, 320kbps a nekomprimovaným WAV souborem. Jak jste na tom? Upozornil mě na něj jeden účastník tohoto fóra, on prý hravě rozezná ty rozdíly a šmahem dává šest ze šesti správných odpovědí. Musím říct, že já zdaleka tak dobrý nejsem. A jak už jsem psal, jde o slepý test - nejenom, že pokud byste test chtěli absolvovat vícekrát, jsou skladby pokaždé v jiném pořadí, ale neopakuje se ani pořadí v rámci dané skladby. Odtud plyne, že vaše šance test vyplnit správně náhodou je 1/(3*3*3*3*3*3) = 1/729 = cca 1,4 promile.

Domníváte se, že test má nějaký smysl? Domníváte se, že ukázky byly vybrány správně? Měnili jste v rámci testu mezi jednotlivými šesti skladbami hlasitost? Je někdo schopen zjistit, jak velké odchylky vlastně mezi jednotlivými ukázkami jsou? Nemůže být test ovlivněn technickým provedením (webový prohlížeč, ...)?

V testu nahoře je odkaz na výsledky, které kopírují standardní statistické rozdělení (The Results).
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vencaxxx 27. 7. 2020 14:41

Podle mě záleží na aparatuře nebo na čem to posloucháš, pak na zkušenosti - co v tý který nahrávce hledat za detaily a pak teprve na uších. Případně ještě na kvalitě nahrávky jako takový, nemyslím jen datový tok nebo kodek, ale celkově na mixu, DR apod. Já osobně na BT sluchátkách za pár stovek poznal kulový, ale třeba Coldplay je podle mě neposlouchatelný všechny 3 varianty. Zkusím ještě doma na repro a jiných sluchátkách jestli to bude líp poznat.
RIHA NANO S PLUS, BVAudio PA300 SSE, Singxer SDA-2
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 27. 8. 2020 22:18

Hmm, před měsícem jsem vznesl pár dotazů, přečetlo si je k dnešnímu dni 124 účastníků, a krom jednoho nikdo nereagoval. Znamená to, že se všichni dodnes marně snaží mít všechny odpovědi zelené? Tak už netřeba, tímto tento průzkum oficiálně končím s tím, že to holt nikdo nedal :-)
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 28. 8. 2020 10:35

Je škoda, že se místní velikáni zvukových proporcí nepřihlásí a nezkusí nabízený test využít k podpoření tvrzení, že oni skutečně něco navíc slyší :-)
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 29. 8. 2020 11:53

Na test jsem se podíval a částečně vyzkoušel. Přijde mi, že je jeho vypovídající hodnota limitovaná např. z následujících důvodů:

1) Poslech z web browseru => Většina posluchačů bude takto signál potenciálně degradovat tím, že jej automaticky prožene minimálně přes OS sound mixer.
2) Nárazový poslech krátkých úseků skladeb => Relativně malé rozdíly totiž lépe vyniknou v dlouhodobém měřítku, až člověk skladbu "uchopí" do hloubky.
3) Poslech potenciálně neznámých, popř. nelibých skladeb => Zatímco Coldplay (Speed of Sound je skladba, díky které jsem se začal seríózně zajímat o hudbu) mám napoprvé správně, Jay Z ne. Poslech Jay Zho mě neuvěřitelně iritoval a to natolik, že dále jsem už s tímto celým testem nepokračoval.
4) Poslech frekvenčně či dynamicky limitovaných úseků skladeb => Pár vteřin osamoceného polohlasu/polozpěvu Suzanne Vega nevidím jako dobrý způsob, jak testovat zvukovou kvalitu čehokoliv. To stejný se dá říct u toho ducducu od Jay Zho.
5) Nemožnost přepínat v reálném čase mezi nahrávkami. => To, že musím při každém přepnutí začít přehrávat od začátku, rozhodně nepovažuju pro účely slepého testu za optimální.

Přesto si však myslím, že test smysl má. Podle mě poukazuje především na to, že kvalitativní rozdíly jsou u digitálních souborů relativně malé a to tím spíš, když u soudobé hudby důraz na zvukovou kvalitu samotných nahrávek moc nevidíme.
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yiakubou 29. 8. 2020 16:30

No ja si tohoto tematu vsimnul az dnes, protoze pouzivam tady na foru funkci 'zobrazit bez kategorii' pro browsovani mezi tematy a koukam ze sekce smetiste se tam neukazuje.

Trefil jsem vsechno krome Katy Perry a Suzanne Vega. Katy Perry nesnasim, tak jsem to dlouho nevydrzel a u Suzanne Vega je jen hlas. Je na tom videt, ze u nekterych skladeb je ten rozdil znatelnejsi (treba zminovani Coldplay, kde se toho deje hodne) a kde zase skoro zadny (Suzanne Vega).

Jako technicky problem u tohoto testu spis vidim to, ze pri pomalem internetu se ty wav ukazky nacitaji dele a z toho to celkem jde poznat :-)

Ale jak pise MHOE, ten test dokazuje neco, co uz vime. Nejde ani tak o format (i kdyz za me mp3 pod 256 kbps uz je hodne osekane a ve vetsine reprodukce se to uz projevuje vyrazne), ale o kvalitu vydani. Zajimavejsi by mohl byt test, kde budou spatna vydani v hi-res oproti dobrym masterum v nejake nizsi kvalite. To by pak lidi cumeli, co asi vetsina bezne posloucha a o co vyberem kvalitnich vydani prichazeji.

Jinak ten Jay-Z ducduc jsem hodnotil hlavne podle vyssich frekvenci, ktere mi u te wav verze prisli prirozenejsi, uvolnenejsi a vzdusnejsi - rozdil ale velmi maly. Preci jen se tam deje aspon neco oproti te Suzanne Vega.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 29. 8. 2020 17:06

MHOE píše:3) Poslech potenciálně neznámých, popř. nelibých skladeb => Zatímco Coldplay (Speed of Sound je skladba, díky které jsem se začal seríózně zajímat o hudbu) mám napoprvé správně, Jay Z ne. Poslech Jay Zho mě neuvěřitelně iritoval a to natolik, že dále jsem už s tímto celým testem nepokračoval.

Před testem jsem neznal ani Coldplay, ani Jay Z. A s tím Jay Z to máme podobné :-) Nicméně to, žes dal Coldplay napoprvé správně, může být pouhá náhoda. Pro jednu skladbu je náhodná volba správného výsledku dost pravděpodobná.

MHOE píše:5) Nemožnost přepínat v reálném čase mezi nahrávkami. => To, že musím při každém přepnutí začít přehrávat od začátku, rozhodně nepovažuju pro účely slepého testu za optimální.

V testu lze bez problémů skočit na potřebné místo uprostřed skladby, není nutné ji pokaždé přehrávat od začátku.

MHOE píše:Podle mě poukazuje především na to, že kvalitativní rozdíly jsou u digitálních souborů relativně malé a to tím spíš, když u soudobé hudby důraz na zvukovou kvalitu samotných nahrávek moc nevidíme.

Souhlas.

-- 29. 8. 2020 18:12 --

Yiakubou píše:a u Suzanne Vega je jen hlas. Je na tom videt, ze u nekterych skladeb je ten rozdil znatelnejsi (treba zminovani Coldplay, kde se toho deje hodne) a kde zase skoro zadny (Suzanne Vega).
...
Preci jen se tam deje aspon neco oproti te Suzanne Vega.

Zajímavé - pro mě byla Suzanne Vega nejsnadnějším cílem. Naopak u Coldplay chybovalo největší procento účastníků testu (dokonce většina vybrala tu nejméně kvalitní verzi :-)) )

Jinak se domnívám, že skladby do testu byly vybrány naprosto nevhodně.
introvert
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků