Jak posoudit "schopnosti" zesíku?

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod trempik 2. 1. 2021 12:25

Čau lidi. Dávám to sem, je to na pokec.
Představte si, že vlastníte kupovaný zes. za cca 10 000Kč. Pak si ze zvědavosti uděláte jednoduchý konec s integráčem. Dlouho to neřešíte až vás jednoho dne napadne je porovnat. A zjistíte na zatím jen jednom CD s Madonnou, že to až takový rozdíl není. Při pokojové hlasitosti. Jak byste to testovali dál? Vážnou hudbou? Dlouhodobý poslech? Rád bych se dopátral toho, co jsou mé uši schopny zachytit na současých bednách. Pozn: To CD se mi zdálo velmi dobře nahrané, vyrovnané, pohodové.
trempik
Junior

Odeslat příspěvekod reproman 27. 2. 2021 15:07

Konstrukčně nepokažené zesilovače hrají všecky hodně podobně (highendisti prominou).
Pořádal jsem jednou poslechový sraz, kde jsem vždycky na čtyřech zesilovačích nastavil přesně stejnou výstupní úroveň, vypnul korekce a fyziologii, pouštěl muziku a přepínal mezi výstupy zesilovačů (čtyřpólovým přepínačem s masivními relé se stříbrnými kontakty, tak, aby nedošlo ke vzájemnému spojení výstupů zesilovačů). U většiny nebylo přepnutí vůbec poznat. Horko těžko jsme vyseparovali favorita a propadlíka, rozdíl byl mezi nimi ale naprosto marginální.
Drobné rozdíly se tu a tam najdou při extra tichém poslechu, tam ale zpravidla jde o přechodové zkreslení vinou špatně nastaveného klidového proudu nebo jeho teplotní nestability. Čili jde o vadu, ne o "jiný zvuk". Pak jsou rozdíly v podstatě hlavně v reálném výkonu, různé chování v limitaci špiček (když už člověk hraje nadoraz) a velké rozdíly jsou v naladění korekcí a fyziologie (různé mezní frekvence, různý zdvih). To ale jsou věci pro úpravu zvuku podle potřeby a vkusu. V okamžiku kdy hraješ na flat, je to jedno.
reproman
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků