Jak předělat elektronkové rádio z 220V na 240V?

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Tesla PC 24. 3. 2021 09:23

Zdravím, sehnal jsem staré eletronkové rádio Tesla 424A, rádio nemá na transformátoru odbočku na 240V, jenom na 220V. Můj dotaz zní, jak udělat aby žhavící napětí elektronek bylo 6,3V? Napětí jsem neměřil (nemám k dispozici měřák), ale žhavící napětí určitě bude vyšší než být má, jako u každé elektronkové věci co nemá odbočku na 240V.
Tesla PC
Junior

Odeslat příspěvekod reproman 5. 4. 2021 14:16

Vynechám-li zásahy do trafa v rádiu, nejjednodušší je použití autotransformátoru. A ten se dá (při takhle malém rozdílu vstupního/výstupního napětí) jednoduše získat vhodným zapojením běžného starého trafa. To ani nemusí být velké. Ta tvoje Gavota má 40W, jako snižující autotrafo poslouží v podstatě jakýkoli transformátorek s primárem 220 až 230V a sekundárem cca 20V. Bohatě postačí trafo kolem 10VA výkonu, jaké se dá najít ve vyhozené spotřební elektronice.
Primár a sekundár musejí být ve fázi, jinak záskáš vyšší napětí než na vstupu. Kdyby se to stalo (šance je 1:1), stačí přehodit mezi sebou přívody primáru.
Může se to vestavět do plastové krabičky s flexošňůrou a se zásuvkou, eventuelně to šetrně vetknout přímo do rádia.
Rejpat by se v tom ale měl někdo elektrotechnicky způsobilý, aby mu to neurazilo klepeta nebo nezapálilo barák. Jedná se o autotrafo, takže výstup zapojení bude galvanicky spojený se sítí! Na druhou stranu není tu potřebný bezpečnostní transformátorek, čili se může použít opravdu cokoli, co kde najdeš. Podstatné je to sekundární napětí.

autotrafo.png
autotrafo.png (2.74 ) Zobrazeno 1295 krát
reproman
Junior

Odeslat příspěvekod Tesla PC 18. 5. 2021 19:20

Ok, děkuji za radu, zkusím nějaký takovýhle transformátor sehnat, a zapojit ho podle toho schématu, změřím multimetrem jaké z toho poleze napětí a pak to vmontuji do rádia.
Tesla PC
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků