Bastlíři, pochlubte se svými výrobky

Členové fóra se představují. Fotky a diskuze k vašim audio/video přístrojům.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod šeďour 24. 8. 2010 21:46

Jo, jo, tebe nikdo neošálí :-) .Tenhle konkrétní kus je typickým příkladem toho pravidla, že když stavíš generátor, tak on nekmitá, pouze zesiluje a pokud stavíš zesilovač, tak ten zase pro změnu jenom kmitá.
Tenhle mizernej kus, fakt asi nikdy nekmital, nechtěl jsem to radši nikomu prozrazovat abych nevypadal jako pitomec :-P , ale díky, že jsi to propích, teď jsem totálně společensky odrovnanej... :-S

Tak pro změnu obrázek miniatur, aby bylo zase kam šáhnout při příležitostných opravách.

Obraz176.jpg

K tomu jako kontrast, klasické součástky s nádechem nostalgie.Především si povšiměte malého dětského kufříčku ve kterém ukrývám koncové pentody EL 34.

Obraz183.jpg

Povšiměte si jedné opravdu zajímavé věci.Mezi kufříčkem a zelenou krabičkou od baterií GP, jsou kartónové obdelníčky se síťkou.Věřte, nevěřte, tak to jsou zkušební prototypy elektrostatických měniču do sluchátek.FUNKČNÍ.Ale o tom zase jindy.
A ještě jeden obrázek elektronek.Tohle jsou legendární ervéčka a tyhle konkrétní byly vyrobeny ve čtyřicátých letech pro wermacht.Na té co je vlevo, je při pozornějším pohledu vidět orlička s haknkrajcem.Mám je spíš jako zajímavost, sluchátkový zesilovač z nich asi stavět nebudu...

Obraz184.jpg
Na doma: DSD player TEAC, digitál TEAC, repro: hybridní dvoupásma TOTEM 100 & třípásma LSM (geniálně návrhl Kocour)
Na ven: FiiO X5 + Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1 + další čínskej šrot

Zaměstnanec GM electronic
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 24. 8. 2010 22:18

šeďour píše:Jo, jo, tebe nikdo neošálí :-) .Tenhle konkrétní kus je typickým příkladem toho pravidla, že když stavíš generátor, tak on nekmitá, pouze zesiluje a pokud stavíš zesilovač, tak ten zase pro změnu jenom kmitá.
Tenhle mizernej kus, fakt asi nikdy nekmital...

Mně taky nekmital - z toho si nic nedělej, nejsi v tom sám. Celé to zapojení je značně diskutabilní - když už se mi povedlo ho "rozhýbat" na jednom rozsahu, po přepnutí na jiný se nedělo NIC - a po dostavení zpětné vazby aby se zase rozkmital další rozsah znamenalo rozladění původního rozsahu... Myslím, že jeho publikovatel (Jaroslav Belza) měl buď nějaký extra kus toho TL084, nebo se prostě o jeho rozhýbání na všech rozsazích vůbec nesnažil - tenhle problém s oživením totiž měl každý, o kom vím, že se zmíněný generátor pokoušel stavět...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod šeďour 25. 8. 2010 20:33

Tak tady je další pohled do šuplíku.Měřáky a měřicí šňůry.MY64 žádnej zázrak, ale měřák za málo peněz s hodně funkcema.Pak můj oblíbený 3800/3900 s velkým displejem, osvědčený měřák, v pravo od něj malý pentype, s úžasnou automatikou a debilním vypínačem OFF/ON.Tenhle měřáček bych měl rád, ale jedině kdybych nebyl levák.Takhle když měřím a držím ho, jak je mi to přirozené, tak nevidím na displej.Neustále ho musím přehazovat do druhé ruky a jsem z toho pěkně votrávenej.A v černý krabičce digitální šupléra, která neustále vybíjí baterku.

Obraz179.jpg

Na tomhle obrázku je téměř profesionální nářadí (proč téměř, no momentálně ho profesionálně nepoužívám) Gravírka a vysokootáčková bruska Proxon, úhlový nástavec, řezací, brousicí, lešticí nástroje.Jsou tam i zubařské frézky z tvrdokovu a diamantové stopkové nástavce.Těma z tvrdokovu se dá bez problému řezat, nebo brousit ocelový plech, aniž by se jakkoli opotřebovaly.

Obraz189.jpg

A na konec jeden výtvor.Tohle je zesilovač pro sluchátka s aktivním potlačením hluku.Patří k tomu sluchátka, která mají na těle připevněny elektretové mikrofony, těmi se snímá okolní hluk a po zesílení a otočení fáze se posílá do sluchátek.Funguje to tak, že se okolní a přefázovaný hluk ve sluchátkách navzájem ruší.No a k tomu se ještě přimíchá zvuk z přehrávače a na hlučné ulici není problém s hlukem.Prostě ho téměř neslyšíme.

Obraz165.jpg

Dá se to, ale používat i jako poměrně výkoný odposlech, protože to má přepínač fáze a pak to extrémě silně zesiluje.Napájené je to symetricky, ze dvou devítivoltových baterií.Pořád jsem si říkal, že překreslím tišťák, celé to zmenším, možná použiju i SMD, ale skutek, utek...
Skončilo to v šuplíku jako zpousta dalších věcí...
Na doma: DSD player TEAC, digitál TEAC, repro: hybridní dvoupásma TOTEM 100 & třípásma LSM (geniálně návrhl Kocour)
Na ven: FiiO X5 + Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1 + další čínskej šrot

šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod šeďour 31. 8. 2010 19:54

Moje další povídání se bude týkat úpravy sluchátek KOSS R/80.Jsou to uzavřená sluchátka pro domácí použití, před lety, kdy jsem je kupoval stály 3500Kč.Po pořízení nových sluchátek začaly Kossy zahálet a tak jsem se rozhodl na nich provést známou úpravu, ze zvědavosti, jestli se opravdu může změnit zvuk k lepšímu.Sluchátka jsem rozebral odejmutím náušníků a vyšrouboval jsem tři šroubky na každé straně.Uvnitř byl vložen tlumicí molitan, který jsem vyjmul a odpojil jsem přívodní kabely.

Obraz117.jpg

Odpojil jsem i měniče a odmontoval jsem mušle.Na obou mušlích byl naznačen kruhový prolis a ten jsem využil k vedení frézovacího nástroje.Vyříznutý prolis jsem provrtal vrtákem velkého průměru a překryl jsem ho jemnou mosaznou síťkou.Pak jsem prolis zalepil zpět do mušle.

Obraz115.jpg

Připojil jsem zpět měniče, vložil jsem dovnitř mušle tlumicí molitan, nasadil náušníky a udělal jsem první rychlý poslechový test.Pak jsem molitan vyjmul, dal vše znovu rychle dohromady a opět poslouchal.Molitan jsem už dovnitř mušle nevrátil.

Obraz114.jpg

Sluchátka jsem kompletně smontoval, připojil jsem kabel a dal jsem se do poslechu.
Základ zvuku sluchátek KOSS R/80 neleží v basech jak by se mohlo podle renomé firmy zdát, ale je spíše položen na středech.Ne snad, že by sluchátka nedokázala zahrát basy nebo výšky, ale při porovnání se sluchátky Beyer DT 990 PRO je basů málo.Výšky jsou jakoby méně výrazné, zdáloby se, ale je to téměř vždy způsobeno nahrávkou.Na kvalitní nahrávce jsou výšky ve sluchátkách opravdu výrazné.Basů je menší množství, ale dokáží jít hodně hluboko a někdy i překvapí.Ovšem s množstvím basů, tak jak to servírují DT 990 PRO se nemůžou rovnat.
A pak jsou tu středy.O ně šlo především.V původní konfiguraci uzavřeného systému bylo středů hodně, byly velmi příjemné, ale zároveň velmi závislé na kvalitě nahrávky.Otevřením sluchátkového systému se středy více zklidnily, provzdušnily a zlepšil se prostor sluchátek.Jednoduchým pokusem si tuto skutečnost můžeme ověřit.
Během poslechu si položím lehce dlaně obou rukou na průduchy na mušlích, několik minut tak poslouchám a pak ruce oddálím.Rozdíl je velmi výrazný, změnu je slyšet na kvalitě a množství středních kmitočtů a hlavně v prostoru nahrávky.
S tímhle experimentem jsem spokojen, pro jeho výsledek.

šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod šeďour 5. 9. 2010 11:24

Z doby kdy jsme měli starej počítač a vytáčený připojení k internetu, mi doma zbyl externí modem v poměrně pěkně vypadající krabičce (tělo hliník, čela plast).Jednou jsem seděl za pracovním stolem a vymýšlel jsem co bych asi tak mohl dělat a oko mi spočinulo na krabičce modemu.Mohl bych do ní vestavět sluchátkový zesilovač.Jen ta výška krabičky je moc nízká, aby se do ní vešel klasický potenciometr hlasitosti.Zvolil jsem konstrukci sluchátkového zesilovače s digitálním ovládáním hlasitosti, podle amatérského rádia, s dvouvrstvým plošným spojem.

Obraz187.jpg

Plošný spoj jsem si vyrobil sám, protože originální byl hodně drahý.Je osazen klasickými součástkami, žádný highend, běžné audiooperáky, na výstupu tranzistory.Přednastavená úroveň hlasitosti při zapnutí, tak aby to nezačalo hned řvát od začátku.

Obraz185.jpg

Nejsložitější bylo vymyslet mechaniku ovládání hlasitosti.Nejdříve přišli na řadu běžné mikrospínače.Jako jejich hmatníky jsem použil slabě svítící LED, jednu barvu na přidávání, druhou barvu na ubírání.Ovšem tlačítkové ovládání hlasitosti u takhle malého přístroje, s sebou nese jednu podstatnou nevýhodu.A to, že při každém pokusu o zvýšení, nebo snížení hlasitosti se lehký přístroj posune.Takže tlačítka ne...
Pak se mi do ruky dostal koncový spínač z CDrom mechaniky, který je vlastně dvojité spínací tlačítko s páčkou s velmi lehkým chodem.Teď se hlasitost ovládá několikerým lehkým ťuknutím do páčky, která je úplně napravo, na čelním panelu.
No a na zadním panelu jsou jen Cinch vstupy a napájecí konektor 12 voltů.

Obraz188.jpg

Vlastně vás asi trochu zajímá jak to hraje.No zvuk je dobrej, neurazí, ale ani nenadchne.Samozřejmě, dnes porovnávám se špičkovým zvukem lampového sluchátkového zesilovače, ale tak to být nemá.Tenhle malý zesilovač měl nahradit sluchátkový výstup z koncového zesilovače (který bez problémů kvalitou zvuku převálcuje) a nebo doplnit sluchátkový výstup z CD přehrávače, u kterého žádný není.

šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod šeďour 6. 9. 2010 22:22

Tohle podivné zařízení je obyčejný tónový generátorek, který se používá při oživování nízkofrekvenčních zařízení.Krokodýlek se chytne na kostru, hrotem se dotýkám zkoušených přívodů, nebo s ním propíchnu izolaci kabelů.Sestaveno je to z SMD součástek, napájí se z hodinkové baterie a ta se sepne jen při zmačknutí tlačítka.Celé je to zataveno do smršťovací bužírky.

Obraz173.jpg

Tahle krabička je autozesilovač, 2x 20W do čtyřech ohmů.Viditelný je chladič a z druhé strany je svorkovnice, kam se připojuje plus/kostra/spínání/ a dvojice reproduktorů.Přívod signálu je krátkým kabílkem s dvojicí cinch konektorů.Uvnitř je nějakej mazanej integráč, kterej má všechny možný ochrany.Už si nepamatuju jakej, musel bych to rozebrat a podívat se.

Obraz172.jpg

No a kdo pozná co je na těhle deskách.Jo jsou to desky na koncové zesilovače DPA.Originály, které jsem si před lety objednal, ale bylo mi líto je provrtat a osadit.Ztratili by svoje šuplíkové kouzlo.Snad jednou...

Obraz169.jpg

šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Jersey II. 7. 9. 2010 04:37

Nejsou to náhodou desky na koncové zesilovače DPA? Originály, které sis před lety objednal, ale bylo ti líto je provrtat a osadit, protože by ztratily svoje šuplíkové kouzlo?
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře

Odeslat příspěvekod šeďour 7. 9. 2010 12:47

Sakra, jak si na to přišel :?:

šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod šeďour 13. 9. 2010 20:49

Tohle jsou moje DIY kabely
Ten první je značkový, nízkokapacitní kabel MacAudio, potažený ozdobnou chráničkou flexo s naletovanými masivními koncovkami od stejné firmy.Zvukově velmi dobrý, jak pro použití z CDpřehrávače, tak i gramofonu.Hodnotím samozřejmě na mé LowEnd aparatuře.

Obraz147.jpg

Tyhle cinch konektory jsou pozlacené, s teflonovým dielektrikem, od renomovaného výrobce vysokofrekvenčních konektorů, Tchaiwanské firmy Shalinn.Ten bílý kabel je standardní koaxial RG59 , cena za metr asi 9-12Kč.Zvukově naprosto neutrální.Jak jinak.

Obraz151.jpg

No a tenhle kabel s naprosto standardními cinch konektory z géemka je hybrid.Ten vnitřní kabel, který vede signál je koaxiál s teflonovým dielektrikem.Naprosto nesehnatelný kabel pro speciální účely.Ale protože má malý průměr, tak jsem jej překryl dobře ohebnou bužírkou, kterou jsem získal vypreparováním standardního počítačového síťového kabelu UTP.Jen jsem vybral model s extrémě dobrou ohebností, aby hotový kabel nebyl tuhý.

Obraz153.jpg

šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod šeďour 13. 12. 2010 20:41

Tady jsem vyfotil pár obrázků o tom, jak jsem stavěl nový aktivní filtr pro subwoofer.Rozhodnutí o stavbě nového filtru přišlo ve chvíli, kdy jsem se rozmýšlel co se subwooferem, který vlastním.Padesát litrů objem, třicet kilo váha, dvaceticentimetrový basový reproduktor Canton.Subwoofer dostal poslední šanci přesvědčit s novou vyhybkou (a tím novou možností sladění s hlavními reprosoustavami), že může hrát muziku.Pokud ne, rozhodnutí bude jasné.Půjde z domu.
Zapojení vyhybky má přepínatelné dělicí frekvence, fázi a regulaci hlasitosti.

Obraz002.jpg

Aha, tak to je Bobulka, která se mi samozřejmě snaží pomáhat, ale ta lampička tak bezvadně hřeje do zad...
Tady už je deska vyhybky osazená součástkami, v paticích ještě nejsou operáky a vzadu je vidět symetrický zdroj.

Obraz008.jpg

Po oživení (pár drobných chyb, jako třeba chybějící propoje na mnou vyrobené desce plošných spojů) jsem vše přidělal na prkénko a jal se vyzkoušet funkci vyhybky připojené přímo do vstupu subwooferu.Funkce a možnost nastavení předčila očekávání.Zvuk subwooferu se dal bez problémů svázat se zvukem stojanovek.Dynamika i konturování basů naprosto úžasné.Povedlo se.

Obraz009.jpg

Samozřejmě, jsem to celé nakonec zamontoval do vzhledné krabičky (s označením euro).Pevnou instalaci do subu jsem nechtěl a to z důvodu toho, že jsem vytáhnul výstupní kabely ze zesilovače do krabičky, stejně tak vstupní kabel do subwooferu a celé jsem si to položil k sobě na poslechovém místě.Umožnilo mi to naprosto přesné nastavení přímo v poslechovém místě.Kabely jsem samozřejmě při konečném umístění použil krátké.

šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 20. 12. 2010 16:00

Abych tady nebyl úplně nadarmo - tohle se mi dostalo do ruky koupí za stovku (!!!) od známého, který si to koupil v jakémsi military-bazaru. Kolik za to dal netuším, mně se to ale dostalo do ruky s diagnózou "NEFUNKČNÍ". Je to maďarský univerzální čítač (měřič kmitočtu nebo periody) typu TR-5283 DFM128, ještě s nálepkou Ministerstva národní obrany s inventárním číslem (vpravo nahoře).
IMG_3323a.jpg

Nějakou dobu mi ležel odložený v kutlochu, než jsem se k němu dostal. Demontáž krytu potvrdila, že půjde o menší Rubikovu kostku.
IMG_3329a.jpg
IMG_3330a.jpg

Nakonec se ukázalo, že na vině je jedna z částí zdroje napájení, který produkuje proud s napětím +5V TTL pro logiku a pro analogovou vstupní část symetrické napětí ±15V. Konkrétně nefungovala větev +5V, která zde má zatížitelnost 3A.
IMG_3326a.jpg

Po demontáži zdrojové části od zbytku přístroje jsem nakonec našel viníka - na jedné z desek samostatných usměrňovačů byl nefunkční usměrňovací blok - na snímku je vidět na desce vlevo stříbřitá stopa po odloupnutém laku a přes ni šroubkem s maticí připevněný nový usměrňovací můstek s chladičem, obojí "ze šuplíku" - původní byl bez chlazení, což asi zavinilo jeho destrukci.
IMG_3327a.jpg

NA dalším snímku je vyoperovaná "mrtvolka". Ohnuté vývody součástky jsou můj způsob označování, že jde o vadnou součást, abych ji náhodou ve své skleróze nepřihodil zpátky do šuplíku k dobrým součástkám.
IMG_3331a.JPG
IMG_3331a.JPG (28.01 ) Zobrazeno 31015 krát

Na posledním snímku je vidět zkompletovaný a fungující čítač s rozsvíceným červeným LED displejem a blikající LED kontrolkou hradlování.
IMG_3324a.jpg

Na to, že mne stál stovku plus něco času (asi hodinu pátrání po schématu na netu, zhruba dvě hodiny hledání závady a půlhodinovou vlastní opravu) je to velice hezký "přírůstek" do dílničky...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Broslowski 21. 12. 2010 00:15

tak to tlieskam :-) ekkare, ty ma nikdy neprestanes prekvapovat tvojou zrucnostou a znalostami:-)
Beyerdynamic dt990 PRO
Broslowski
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 21. 12. 2010 07:50

Vyčenichat závadu v napájení a opravit z dostupných součástek zdroj není žádná věda - ale nevím, jak bych hledal závadu v RVHP logice mezi zhruba stovkou pouzder samostatných integrovaných obvodů - jsou jich tam plné 2 desky (druhá a třetí fotka seshora, uprostřed skříně napříč "na stojáka"). Na takové věci jsme měli třeba na vojně speciální "stend", do kterého se podezřelá deska zapojila a po vpuštění přesně definovaných signálů do vstupů se měřilo, "co to vyhodí" na výstupu (výstupech) - a ke každé kartě nebo desce byl seznam závad minimálně na 2 listy A4 (spíš víc) včetně nákresů průběhu signálu, jak má a jak nemá vypadat na osciloskopu - a co je na vině, když nevypadá tak jak vypadat má. Takovou věc bych doma asi těžko bastlil nebo jen simuloval...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod šeďour 22. 12. 2010 21:38

Tady je pár obrázků ze stavby Kocmeisterova zesilovače.Nejprve mu přišla obrovská bedna plná součástek.Tu mi předal v občerstvovacím zařízení, protože kdybych to rozbalil střízlivý, mohl bych se zaleknout množství různých záhadných součástek s naprosto nepochopitelnou funkcí.
Dokonale provedené desky plošných spojů, součástky nejvyšší kvality, nic co běžně koupíte u chobota.Tak jak se sluší na HighEnd.Vše dokonale zpracováno, snad jen kromě manuálu.Ten byl trochu zmatený a když jsem se jím snažil řídit, tak mi dost součástek přebývalo a jiné mi zase chyběly... :-) ...ne, dělám si legraci, aby se toho náhodou někdo nechytil... :pozor

Obraz021.jpg

Ve skutečnosti, jsem měl pomocnici, která mi při pájení podávala jednotlivé součástky.

Obraz029.jpg

No a abych si furt nevymýšlel, tak tady je fotka hotových modulů, přišroubovaných na chladič.
Už v téhle fázi stavby to začalo být docela těžké (myslím tím váhu).Pořád jsem musel dávat bacha, abych pod tím někde nenechal prsty.

Obraz038.jpg

-- 22. 12. 2010 22:05 --

Další strašlivá krabice následovala.Byla to plochá papírová krabice, která se na první potěžkání nezdála.Ale po předání, se cesta domů proměnila v galeje.Ta mrcha se děsivě pronesla.Ale doma, při rozbalení, bylo vše odpuštěno.
Vybalil jsem z ní naprosto nádhernou přístrojovou krabici z Modu.Samej tlustej hliník, tlustý madla, tlustý chladiče, elox skrz na skrz, no prostě nádhera.
Popad jsem vrtačku, ten nejostřejší vrták a vyvrtal jsem do toho díry, ze všech stran.Pak jsem to všechno prošrouboval, aby to drželo pohromadě.

Obraz047.jpg

Když byly všechny moduly na místě, připravil jsem si chumel kabelů té nejvyšší kvality, všechno samá bezkyslíkatá měď, OFC a dlouhý, orientovaný krystaly.Jako izolaci samozřejmě teflon, silikon, polypropylen a tam kde to není vidět prachobyčejný PVC.

Obraz061.jpg

No a když to bylo všechno zapojený, tak jsem to ze stolu, kde už jsem se nemohl ani hnout, raději přestěhoval na zem.Následovala zkouška funkčnosti.Protože jsem samozřejmě nemohl tušit odkud po zapnutí vyšlehne plamen, tak jsem si raději vzal ochrané brýle a hliníkové monstrum jsem zapnul z dálky násadou od smetáku.
Následovala děsivá exploze.
Exploze prostoru a fantastického zvuku, který jsem doma ještě neslyšel.Ano, přiznávám, takhle dobře mi teda můj zesilovač, fakt nehraje.A problémy s akustikou ? Byly ty tam.

Obraz065.jpg

A ještě něco.Kdyby mě Kocmeister tolik nehonil, mohl jsem si s tím ještě trochu pohrát a věstavět do toho nějaké ekvalizéry, zvukové procesory a barevnou hudbu.Ta by ho fakt potěšila :mrgreen: .

šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kocmeister 23. 12. 2010 10:15

No paráda, tak teď konečně vidim jak to přesně vznikalo a je to radost počíst a pohledět. Jen kdybys tak nepřeháněl :-)
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka