Bastlíři, pochlubte se svými výrobky

Členové fóra se představují. Fotky a diskuze k vašim audio/video přístrojům.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod icotech852 4. 10. 2013 19:53

vzhladom k tomu,ze si sa hral s vysielackami tak to bude nejaky radioprijimac
forsaken...
icotech852
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod armaman 4. 10. 2013 19:55

ani to este stale nie je ono. ale tiez prihorieva.
Je to aktivna antena
Naposledy upravil armaman dne 4. 10. 2013 19:59, celkově upraveno 1
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod kajetan 4. 10. 2013 19:59

Tož mě moc potěšilo, že se moje veselý krabky líběj - chlapa nikdy nepřechválíš :-D

Nedavno jsem si spíchnul pro odzkušování a testování efektíků ze starýho TV modulu s MBA 810 šikovnej 5W mini zesík s preampem LPB-1, kterej v pohodě utáhne i kytarovou bednu 80W.
Udělal jsem to i kamarádovi, protože se to velice hodí pro takový to jednoduchý panelákový jamování..... :-)
Přílohy
P160511_17.04.jpg
kajetan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ThalesX 22. 10. 2013 22:39

na ty Z moduly s MBAčky bacha. Jejich chlazení je navrženo na odevzdávání cca 2W do 8ohm. Když tam připojíš 4R a budeš to víc dusit tak se může stát že se to neuchladí. Zvláště to pak platí v ležací poloze.

A teď bokem -fakt se ti ten zvuk z MBAček na kytaru líbí? Už jsem to tedy už slyšel i odjinud, jen mi připadá zvláštní že charakter jejich zkreslení se hodí zrovna na kytaru.
ThalesX
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod šeďour 23. 10. 2013 08:51

To máš jako s podomácku postavenym levnym kytarovym kombem.Normálně bys tam podle logiky dal širokopásmovej reprák.Použil jsem samozřejmě nějaký běžný repráky Tesla, označení si z hlavy nepamatuju, ale šlo mi hlavně o slušnou citlivost.Jenže kytaristi nebyli spokojení...prej to chrastí.Ne, že by to mělo nějaký vůle, nebo deformace membrány, prostě se jim nelíbil ten zvuk na středech.Hrálo to dost nahlas i s TDA 2030, ale ve zvuku byla nějaká cizorodá příměs.
Ze zoufalství jsem zkusil osadit basovej reproduktor Tesla (165 i 200 mm) a ejhle...to je prej vono !
Teď byl ten zvuk jaksepatří.
Žádný chrastění, hlasitost dobrá.Zvuk plnej, bez příměsi.Moc to nechápu, ale holt muzikanti nejsou hifisti.Muzikanty nezajímá nějaký pozlátko, nebo poučky, toho zajímá jenom to, co slyší.
Na koncertě hrajou na velkej, dospělej, značkovej aparát a doma v garáži zkoušej na podomácku postavenejch plečkách.A jsou s tím ohromě spokojený :D
Na doma: DSD player TEAC, digitál TEAC, repro: hybridní dvoupásma TOTEM 100 & třípásma LSM (geniálně návrhl Kocour)
Na ven: FiiO X5 + Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1 + další čínskej šrot

Zaměstnanec GM electronic
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 23. 10. 2013 10:31

ThalesX píše:na ty Z moduly s MBAčky bacha. Jejich chlazení je navrženo na odevzdávání cca 2W do 8ohm. Když tam připojíš 4R a budeš to víc dusit tak se může stát že se to neuchladí. Zvláště to pak platí v ležací poloze.....

Bacha, 2W/8ohm jen s vlastníma "křídlama" bez přídavný chladicí plochy!
Jenže "osmsetdesítka" má dvě verze pouzdra, MBA810 a MBA810A, který se liší tvarem "křídel":
- obvod "bez áčka" je má ohnutý dolů k desce a natvarovaný tak, aby se daly zapájet do podlouhlejch děr proříznutejch do desky, kde slouží zemnicí spoj s "rozlitou mědí" jako odvod tepla; v některým pramenu se dá dohledat i graf potřebný velikosti plochy Cu podle odevzdávanýho výkonu.
- obvod "s áčkem" - "křídla" jsou vytrčený do stran, jsou v nich díry a slouží k přišroubování chladicího profilu/plechu. Už jsem viděl tyhle "křídla" i vyhnutý směrem vzhůru a k nim přišroubovanej dělenej vějířovej chladič nebo kus natvarovanýho Cu plechu jako přídavný chlazení.

@ šeďour:
Protože na pódiu "jedou" jednak na jak říkáš "dospělej aparát", druhak kvůli vazbení mají ty repráky PŘED SEBOU OBRÁCENÝ K PUBLIKU = stojí nebo sedí za nima a tím pádem slyší jen to, co k nim dojde buď z příposlechů, anebo co díky směrovosti hlavních reprosoustav projde "dozadu". A v tom jak sám jistě uznáš, moc vejšek není. Tudíž jim se "líbí" všecko, co zní i při poslechu "napřímo" co nejpodobnějc jako jejich hlavní aparáty na koncertech.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kajetan 23. 10. 2013 18:53

Našel jsem obrázek toho modulu osmsetdesítky s Cu chladičem.
Ostatní zbytečný součástky na tišťáku jsem vyházel a místo nich jsem udělal preamp LPB-1 přes přepínač.
Na audio bednu to hraje na kytaru bídně, ale na kytarovej reprák je to na zkoušení doma dobrý.
Já to používám hlavně na odzkušování kytarovejch efektů, abych nemusel huntovat "lampáče".
Přílohy
P281011_12.31.jpg
P140511_09.59.jpg
kajetan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 23. 10. 2013 22:39

Do tý krabičky doporučuju udělat "průvan" - podle její nejčastější pozice navrtat do protilehlejch stěn nějaký dírky tak, aby vzduch mohl proudit kolem přídavný chladicí plochy švába (aspoň trošku = šváb bude vděčnej za každej Joule tepla, kterej vzduch odnese mimo škatulku) - na jedný straně pokud možno dole, naproti nahoře, aby se dosáhlo aspoň nějaký tepelný konvekce. Nezvedne to sice výkon, ale rozhodně to zvedne životnost součástek a spolehlivost.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ThalesX 2. 11. 2013 16:56

Bacha, 2W/8ohm jen s vlastníma "křídlama" bez přídavný chladicí plochy!
Jenže "osmsetdesítka" má dvě verze pouzdra, MBA810 a MBA810A, který se liší tvarem "křídel":
- obvod "bez áčka" je má ohnutý dolů k desce a natvarovaný tak, aby se daly zapájet do podlouhlejch děr proříznutejch do desky, kde slouží zemnicí spoj s "rozlitou mědí" jako odvod tepla; v některým pramenu se dá dohledat i graf potřebný velikosti plochy Cu podle odevzdávanýho výkonu.
- obvod "s áčkem" - "křídla" jsou vytrčený do stran, jsou v nich díry a slouží k přišroubování chladicího profilu/plechu. Už jsem viděl tyhle "křídla" i vyhnutý směrem vzhůru a k nim přišroubovanej dělenej vějířovej chladič nebo kus natvarovanýho Cu plechu jako přídavný chlazení.

Nemáš pravdu. Koukni se do katalogu kolik se ochladí ztrátového výkonu bez chlazení. Hodně málo, v žádném případě ne 2W. Pro 2W je v konstrukčním katalogu výrobce předepsaný chladič složený ze 2 kusů plechu 40x50x1mm připevněného na ty chladící křidélka. To je víc než chladící plocha tvořená 0,035mm měděnou folií, navíc pokrytou nepájivou maskou z jedné strany a z druhé strany pokrytou tepelně nevodivýám kuprextitem. Proto tvrdím že chlazení originálního modulu je navrženo na uchlazení 2W přirozeného hudebního signálu ve svislé poloze, tj přesně tak jak se tento modul používal v TV kam byl instalován.
Je ale pravda že jsem mluvil o Z modulu z TV (na foto) a ten na fotce výše neznám. Ten může mít chladící plochu o cosi větší.

Obrázek
Obrázek
ThalesX
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ThalesX 2. 11. 2013 19:07

šeďour píše:Ze zoufalství jsem zkusil osadit basovej reproduktor Tesla (165 i 200 mm) a ejhle...to je prej vono !

Tak to byli nějějací divní muzikanti. Použít na kytaru gumový basák Tesla/TVM je blbost, ale v zásadě je to jejich problém - oni musí vědět jaký zvuk chtějí. Jen mi pak připadá divné jak zvládají rozdíly mezi takovým bastlem při cvičení a pořádným aparátem přio koncertování. Vždyť to zní úplně jinak. Na elektriku se používaly ARO/ARZ711 nebo ARM 9xxx, na basskytaru pak ARO9xxx. Dříve se používaly v nouzi na basu i několik kusů ARO835/814 nebo na normální též více kusů ARO/ARE66x.
ThalesX
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kajetan 2. 11. 2013 23:44

MBA810DS.gif
P031013_15.33.jpg
P110511_12.24.jpg
Tady na tom obrázku vpravo dole je ten MBA 810 DAS modul s Cu chladičem, myslím že je z nějaký maďarský TV - označeno šipkou + schema zapojení.
Zkoušel jsem to na "gumák" Tesla ARN 226/8 Ohm a byla to bída zvuk. Ovšem na kytarový reproduktor Celestion Tube 30W a nebo na Celestion Seventy 80W je to až moc hlasitý, srovnatelný s 5W lampovým kytarovým zesilovačem.
kajetan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ThalesX 3. 11. 2013 15:37

ARN226 je na tyhle účely snad nejblbější reprák co sis mohl vybrat (pokud vynecháme takové ty čínské odpady do auta a podobně). To je reprák na něco úplně jiného.

Vadí že je to na ten kytarák hlasité? Dá se to ztlumit.

Ten modul má chlazení v podstatě přesně tak, jak doporučuje katalog pro ty 2W. Schema je v podstatě katalogová klasika až na upravené zesílení odporem R13 - na tom není co zkazit.

EDIT:
Ještě jsem chtěl doplnit (zejména pro Ekkara) že tepelný odpor těch samotných křidélek na MBA810 je 95C/1W a jestli to čtu správně tak tepelný odpor těch křidélek v režimu přenosu tepla čip-chladič je 12C/W
ThalesX
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod EKKAR 3. 11. 2013 17:48

Ty moduly vypadají jak z česko-ruskýho Rubína (hlavně podle toho spínanýho zdroje napravo nad nf zešilovačem), v Székesfehérváru (sídlo fabriky Videoton) používali trochu jinačí...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod icotech852 4. 11. 2013 07:55

ako z ruskeho vrtulniku :-)) ,ten MBA810 s kridielkami si pamatam - osobne som ho strasne nenavidel,tazko sa z dosky daval dole a jeho vykon stal za prd
forsaken...
icotech852
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ThalesX 4. 11. 2013 13:46

Tak se stabilizovaným zdrojem se z něj dalo vydupat 7W (v můstku 14W), což s citlivými bednami (např. tehdy oblíbenými KE150 s citlivostí 95dB) dokázalo udělat už dost brajglu. Na to však nebyl určen, byl to obvod od začátku míněný do spotřební elektroniky takže zejména televize, kazeťáky, levnější rádia, kde bylo jeho využití zcela adekvátní a přinášelo uspokojivé výsledky.

V případě poruchy se z desky dal dostat celkem dobře pokud si měl odsávačku a plochý šroubovák. Tesla do těch desek dělala díry jak vrata, takže po odsátí tam nezůstávaly moc cínové propoje.

Vlastně i když vím že je to křáp tak k němu mám takový nostalgicky pozitivní vztah :-)
ThalesX
VIP uživatel

Předchozí stránkaDalší stránka