Malé regálovky + bezdrátový subwoofer

Zdroj zvuku+zesilovací prvek+reprodukční zařízení. Rady, dotazy a zkušenosti.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod goz1 10. 4. 2021 13:49

Zdravím všechny. Stále řeším ozvučení ve svém obýváku, které je určené hlavně k sledování filmů, seriálů z Apple TV a občas nějakou tu hudbu (Spotify, Apple music, DAB).
Z důvodu nedostatku místa bych potřeboval malé regálovky a k nim ideálně bezdrátový subwoofer. Líbil by se mi k tomu i středový reproduktor pro dialogy, i když si nejsem jistý, jestli to má smysl, protože reproduktory budou hned vedle TV. TV mám Samsung UE60J6272 a receiver Yamaha HTR-4068 s nějakými starými dvoupásmovými Teslami.
Přemýšlel jsem, že bych místo receiveru koupil soundbar, konkrétně TCL TS9030, ale nikdy jsem žádný soundbar neslyšel a recenze tohoto druhu ozvučení nejsou moc dobré. Pravděpodobně si jej na zkoušku koupím, ale asi jen proto, abych jej s klidem zavrhnul.
Jako další alternativu jsem našel toto: https://www.muziker.cz/elac-cinema-5-2-black
Líbí se mi kompaktní rozměry satelitů, ale rád bych subwoofer bezdrátový, abych jej mohl mít vedle sedačky a kabely nemám kam schovat a ze stejného důvodu (kabely) nebudu mít zřejmě využití pro zadní efektové repráčky.
Možná by se dala poskládat nějaká sestava, ale u té zase nevím, jak ji připojit k mému receiveru.
Jinak jsem zatím bohužel nic nenašel a tak prosím o radu. Rád bych za to dal kolem 10k, ale pokud se vyplatí nějakou tisícovku připlatit, tak s tím nemám zásadní problém.
goz1
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 10. 4. 2021 23:20

Bezdrátový SW (a obecně jakékoliv repro) znamená, že bezdrátový je pouze přenos zvuku. Kabel s přívodem napájení stále potřebujete. To byla reakce na "kabely nemám kam schovat".
Pokud vyřadíte z rovnice poslech hudby, můžete s klidem vybírat zařízení jako je ta sestava Elac Cinema. Prostě jen něco na mluvené slovo a efekty k TV. V takovém případě lze vybírat i mezi soundbary s bezdrátovým SW.
Ovšem hraje-li muzika alespoň trochu roli, větší sestavě se nevyhnete. Doporučil bych alespoň regálové Jamo S 803 (dělají se ve více barvách, což by snad šlo doma obhájit) a Jamo S 808 SUB, který je relativně tenký (výška 18 cm), aby šel schovat například pod sedačku (má-li nožky). Bohužel bezdrátová řešení jsou mimo váš rozpočet, ale to by šlo řešit univerzálním adaptérem pro bezdrátový přenos, například Subwoofer Anywhere 635.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod goz1 10. 4. 2021 23:45

Díky za odpověď. SW bych chtěl právě někam za/vedle sedačky, kde je zásuvka, ale nemám moc kudy tahat kabeláž od AV.
Hudbu posloucháme sice jenom občas, ale nechci ji úplně zazdít tím soundbarem.
Ty Jamo vypadají hezky.
Vedle TV mám na každé straně cca 21 cm. Zjistil jsem, že mám k dispozici troje staré regálovky, které se mi tam vejdou. Jsou to AQ 75, Telefunken TLX 10 Profesional a Grundig MBX II.
Nevím, jestli jsou funkční, musím je vyzkoušet, ale dá se říct, jestli jsou některé vhodné pro použití s nějakým SW, případně s centrálním reproduktorem? Nějaký menší SW bych mohl mít i s drátem, ale musel by být ve skříňce, která je za tří stran uzavřená. Nebo by mohl být jakýkoliv někde nahoře na skříňce, vadilo by to něčemu?
goz1
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 11. 4. 2021 19:50

Z těch muzejních kousků jsou AQ 75 spíše efektové. Hrát budou, ale nečekal bych od toho víc, než "hele, umí to stereo" :) TLX 10 raději ani nezapojujte, mají 4 Ω a váš zesilovač má doporučené minimum 6 Ω. Na krátký test při nízké hlasitosti to přežije, ale dlouhodobě určitě nedoporučuji. Grundig je s 6 Ω přesně na té hranici a mohl by z té trojce hrát asi nejlépe.
Vše to jsou ovšem velmi nouzová řešení.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod goz1 11. 4. 2021 22:09

Ok, nebudu to ani zkoušet. Ty Jamo se mi líbí. Našel jsem je vybalené kolem 5k. To je dobrá cena. Klidně bych i nějakou tu tisícovku přidal, jestli by to mělo smysl.
Měl bych k ním uvažovat mimo SW i o centrálním reproduktoru, nebo to není až takový přínos? Může být ten SW i na skříňce? Měl bych místo buď na skříňce cca metr vysoké, nebo cca 2 m vysoko. Všude jsem jsem četl, že může být na různých místech v pokoji, ale nikde se neřeší výška.
goz1
Junior

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 12. 4. 2021 00:49

Obecně by SW neměl být v koutě/rohu. Rovněž není ideální jej umístit vysoko tak, že bude blíže ke stropu, než k vám - budou vnikat nežádoucí odrazy. Při umístění na skříňku počítejte s tím, že "rozehraje" ji i její obsah. Pokud tedy máte ve skříňce porcelánový servis po babičce, bude to pěkně řinčet :)
Ještě je tu varianta, že SW opustíte v prospěch sloupových reproduktorů. Nemusel byste řešit bezdrátový přenos, získal byste lepší reprodukci hudby a věrnější podání prostoru.
Levné ale dobré sloupy s dostatečným podáním basu jsou například Polk Audio T50 (prodávají se po kuse, tedy dva). Dražší Polk Signature S55e jsou už víceméně finální řešení, doporučuji (opět cena za kus). Případně, líbí-li se vám design, Jamo S 807. Ale tam pozor na správné umístění, jsou citlivé na směr a vzdálenost od stěny.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod goz1 12. 4. 2021 10:23

Sloupy by se mi moc líbily, ale nemám je kam dát :-(
Objednal jsem si ty Jamo S 803. Dnes si je vyzvednu, tak uvidím, jak budou hrát. Předpokládám, že i samostatně by měly být lepší, než moje staré tesly, které tam mám teď.
S tím SW budu muset ještě laborovat. Je docela úzký, mohl by být i za TV? Pokud může ležet pod sedačkou, může být i za sedačkou s tím, že budou před ním látková záda sedačky?
goz1
Junior

Odeslat příspěvekod goz1 12. 4. 2021 11:54

Tak ještě řeším variantu se sloupy. Musel bych udělat menší přestavbu, ale ty Polk Signature S55e se mi fakt líbí... Vadí jim nějak umístění v rohu? Z jedné strany nábytek, z druhé strany stěna.
Jak si ty polky vedou v porovnání s tímto?
https://www.muziker.cz/q-acoustic-3050i-walnut
goz1
Junior

Odeslat příspěvekod eviljack 12. 4. 2021 13:59

Záleží, kolik za nimi budete mít místa, tady je recenze a dole v diskusi zmiňuje p. Březina, že by měly mít minimálně 40 cm, spíš k metru... https://www.hifi-voice.com/testy-a-rece ... ature-s55e
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod goz1 12. 4. 2021 14:23

Tak to mít určitě nebudu. Můžu mít za nimi tak +/- 10cm.
Četl jsem tu diskusi a mám trochu obavy, aby to nebylo pro moje potřeby trochu předimenzované...
goz1
Junior

Odeslat příspěvekod eviljack 12. 4. 2021 14:33

Tak to budete mít lepší nějaké ty regálovky, to byste z toho měl leda pěkný binec a hlukovou stěnu. Počkejte, až se ukáže někdo zkušenější :)
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod goz1 12. 4. 2021 18:13

Možná bude lepší sem hodit obrázek, jak to u nás vypadá.
Tohle je moje obýváková stěna. Nedávno jsem přidal mělkou vitrínu vedle TV vlevo (1) a tím pádem musel provizorně přesunout levý reproduktor (2). Stejnou vitrínu potřebuju dát i na druhou stranu (3). První varianta byla, že pořídím nějaké menší regálovky vedle TV (4). Ty by ale potřebovaly SW, s jehož umístěním mám problém a navíc mi teď došlo, že takovou aparaturu pořizuju na delší dobu, ale TV možná budu měnit v řádu jednotek roků, protože už je asi pět let stará a “pouze” FHD. Ne že by mi nestačila, ale když odejde, nemohl bych kvůli místu obsazeném reproduktory pořídit větší. Pokud bych si pořídil sloupy na tahle místa (5), vyřešilo by to výše zmíněné problémy, ale je otázka, jestli je to vhodné řešení. Místnost má cca 5x3,5m. Vlevo jsou dveře na balkon a vpravo do chodby. Ještě doplním, že ty skříňky mají celkem na šířku 3 metry.
Přílohy
0E7199EA-DC57-4E7C-B0D2-8D247916FC91.jpeg
goz1
Junior

Odeslat příspěvekod eviljack 12. 4. 2021 18:55

Jelikož je ta stěna zahnutá, předpokládám, že sedíte proti televizi a tudíž by sloupy mohly stát trošku zešikma, takže by mohly mít kolem sebe i víc místa, ale asi by Vám to vadilo minimálně při chození na balkon. Ty zvýšené skříňky jsou se zbytkem spojené napevno, nebo by šly šoupnout do krajů a do vzniklé mezery dát repro? Mohl byste je pak možná trochu předsadit.

To jen, co mě napadlo při pohledu na fotku, třeba přijdou místní matadoři s něčím jiným. Podle mého názoru by nejlepší bylo vyhodit ty vrchní skříňky, dát tam plátno, pod něj centr, ty zvýšené strčit do krajů a postavit tam sloupy, ale chápu, že to asi není jenom na Vás :)
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod goz1 12. 4. 2021 21:09

To odsunutí skříněk by asi možné bylo, i když jsou sešroubované, to plátno už ne :-D
Naposledy upravil goz1 dne 12. 4. 2021 22:09, celkově upraveno 1
goz1
Junior

Odeslat příspěvekod eviljack 12. 4. 2021 21:49

Zkuste udělat fotku zpoza sedačky, aby bylo vidět, jak tam sedíte. Jestli můžete strčit ty skříňky do stran a zároveň by mohly být sloupy posazeny trošičku před, tak si myslím, že by to mohlo být dobré. Ale zkuste si to aspoň představit sám, nebo postrčit skříňky a na předpokládané umístění sloupů dát něco přibližně velkého, abyste viděl, jak to bude vypadat v praxi.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků