Ozvučení velké místnosti

Zdroj zvuku+zesilovací prvek+reprodukční zařízení. Rady, dotazy a zkušenosti.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod martas38 5. 8. 2021 20:42

Osobně mě přijde, že i na nízkou hlasitost (nemyslím jak moc je vytočený potenciometr hlasitosti ale to, co je z repro skutečně slyšet) líp a rovnoměrněji vyplní prostor zvukem. Regály se musí pustit víc nahlas a zvuk je u nich víc lokalizovaný, nutno striktněji dodržovat pravidlo trojúhelníku atd. Pokud mám hudbu puštěnou jen potichu jako kulisu, je u sloupů krásně slyšet i ve vedlejších místnostech, toto u regálů prostě obvykle nebývá.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 5. 8. 2021 20:54

Pro to není žádné technické ani logické opodstatnění. To co popisuješ je jasný rozdíl v citlivosti mezi regálovkou a sloupem, ale kdybys porovnal tato dvě řešení se shodnou citlivostí a velikostí měničů, bude to znít takřka stejně.
Vlivem psychoakustiky můžeš mít dojem, že větší sloup prostě dělá větší zvuk a pokud má takový sloup i přifouknuté basy, jak je dnes běžné, budeš mít pocit hlasitější a tím i plnější reprodukce.
Samozřejmě slyšitelný bude rozdíl ve spodních frekvencích, tedy pokud sloup začíná reálně na 40 Hz a regál na 60Hz nebo spíše na 80Hz, bude to slyšet. To už záleží na konkrétním modelu.

Třeba zrovna ty DJ310 se vůbec nedají považovat za klasické regálovky a to jak nadprůměrnou citlivostí 94 dB, tak udávanou spodní frekvencí 38 Hz. Navíc basový měnič o průměru 275mm strčí do kapsy kdejaké nafouknuté 160 v běžných sloupech.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reproman 5. 8. 2021 20:56

Martas:
Regálovka/sloup je jen a pouze o tom, kde to stojí.
Předvedu ti 90 litrové regálovky s 15" na basech i metrové sloupy s jedním 6,5" středobasem.
Právě tak ti můžu ukázat bedny, které existují v několika párech v obou provedeních - někomu se hodí jako vyšší a mělčí sloupky, jinému jako hlubší a nižší regály, zbytek je ale shodný. Garantuju, že hrajou naprosto stejně.

Nejenom že výškáče jsou směrovější. Každá bedna nad určitým kmitočtem má nějakou směrovost, a celá koncepce bedny právě z hlediska směrovosti musí být do značné míry podřízená charakteru prostoru. Prostor hustě zabydlený nábytkem a vybavením, se značně rozmělněnými odrazy, lépe využije široce směrující bedny. Což je většina klasicky koncipovaných beden. Prostor s holými stěnami naopak vyžaduje bedny s kontrolovanou směrovostí, které ale mají zúženou směrovost už od středního pásma. Typicky velká dvoupásma s OSWG. Jinak je odraženého/zpožděného zvuku moc, a i ty nejlepší bedny budou hrát naprd.

Ano, nové bedny za rozumnou cenu jsou velice kompromisní. Proto technicky zdatným a zručným doporučuju stavbu DIY, a těm, kdo nemají čas, možnosti, nebo odvahu, radím koukat po zcela konkrétních továrních typech bazarových.
reproman
Junior

Odeslat příspěvekod Georgegigigray 5. 8. 2021 21:17

Takze si dojedu do Prahy do 2 obchodu, kde maji DJ310 u nejake sloupy a porovnam to. A taky se rozhodnu, jestli poridim Denon800 nebo MelodyX. Musim se priznat, ze Marantz me dycky pritahoval svym mekkym projevem a detailem, ale ta cena.... Jen nevim jestli ten rozdil poznam...
Georgegigigray
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 5. 8. 2021 21:21

tombas: abych vyloučil citlivost záměrně píšu, že to není o otočení kolečka, ale o tom jaká hlasitost z beden skutečně leze. Změří mě to i blbá aplikace na mobil, když budu metr od repro.
A ano velikost měničů. To je především to, oč tu běží a ty mají u sloupů velice často větší průměr, pravidlo to ovšem není
Samozřejmě předvést mě můžeš příklady co uvádíš, ale až tak úplně běžné to není a v ceně kolem 15 tisíc už vůbec ne si myslím. Já netvrdím, že sloupy jsou vždy lepší, ale dá se čekat, že na zvuk v takové velké místnosti budou sloupy v ceně 15 tisíc vhodnější, jak regály ve stejné ceně a pokud to má být z 50% na filmy, tak tuplem, už jen skrz ten bas, co začíná níž.
Pořád tady teoretizujeme o zvuku beden, pokud jsou finance, není problém vybrat, ale zapomínáme na to, že tazatel vybírá repro za co nejmíň peněz, do místnosti, jejíž velikost není pro troufám si tvrdit 60% občanů ČR běžná a bude na tom poslouchat z 25% jeden žánr, z 25% jiný totálně odlišný žánr a z 50% to bude k TV. A ty vyšší basy uplatní jak u filmů, tak u dance music a rapu. Jo u regálů to jde řešit subwooferem, ale to si musí minimálně dalších deset tisíc přičíst.

-- 5. 8. 2021 22:26 --

Georgegigigray: ano nejlepší cestou je poslech někde. Doma ti to bude hrát trochu jinak skrz akustiku, ale nebude to taková střelba do tmy, jako dávat na naše rady a nebo recenze a kupovat to na dálku. Hodně ten poslech napoví.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Georgegigigray 5. 8. 2021 21:50

Diky. Porad berte v úvahu, ze doted jsem to zvucil Marantz minisystemem 2x60W, ktery hral perfektně. Leč je stary a abych tu mistnost ozvucil, daval jsem par let volume doprava (75%) a asi to ty repráky nevydržely, vokály zní špatně, basy trochu zahuhlane. Anna Netrebko zpiva z kyblu, Scooteru je spatne rozumet, no des. A pravej hraje hůř nez levej...Takze chci se o par levelu posunout�

-- 5. 8. 2021 22:51 --

Jo a ty repraky Marantzr jsou oproti DJ310 askoro poloviční...
Georgegigigray
Junior

Odeslat příspěvekod SmokeMan 5. 8. 2021 22:04

sorry repromane, ale nemas pravdu, ten kick, co je potreba na velkou scenu proste tim mensim basem neudelas, nejdeto...

ja sem zastancem i na maly prostor, velky repro a hrat potisejc
FX 8300@4,4GHz@1,38V, MSI 970 Gaming Pro Carbon, Sapphire Rx 480 8GB nitro+ @580 nitro+ undervolted, 16GB Corsair@1886MHz, Scythe FenrisWolf, KC2000, As2000, Scythe chlazeni
SmokeMan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yiakubou 6. 8. 2021 00:14

Ja myslim, ze reproman psal o necem jinem. Ale jinak souhlas s obema :-)
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod SmokeMan 6. 8. 2021 01:25

hele, ja myslim, ze taky, ale treba tady to pan rika hezky...
https://youtu.be/v7-Q5oIT4Oo
FX 8300@4,4GHz@1,38V, MSI 970 Gaming Pro Carbon, Sapphire Rx 480 8GB nitro+ @580 nitro+ undervolted, 16GB Corsair@1886MHz, Scythe FenrisWolf, KC2000, As2000, Scythe chlazeni
SmokeMan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reproman 6. 8. 2021 06:05

SmokeMan:
Já jsem přeci netvrdil, že malej reprák zvládne totéž. To jsi mě nepochopil. Ilustroval jsem pouze, že tvrzení "sloup je víc než regálovka" je nesmysl, protože máme velké regálovky, které s prstem v nose přehrajou malé sloupy. Že sloup a regálovka jsou jen a pouze označení, jestli se bedny staví na podlahu nebo vejš.
Kdybys pročetl vlákno od začátku, tak jsem sám tazateli vysvětloval, že malý bedýnky nee.
(I když jako konstruktér bych mohl zase oponovat, že korektně udělaná 30l bedna s kvalitním 8" udělá větší zvuk než obří nepodarek s 12" a na vyžádání ti klidně takovej nepodarek s 12" doporučím.)
Omouvám se za OT, už budu držet hubu, nebo se Georgegigigray místo na muziku dá na modlení.
reproman
Junior

Odeslat příspěvekod Georgegigigray 6. 8. 2021 07:53

Jsou to zajimave veci, urcite to nepovazuji za OT, ale za soucast komplexniho reseni, ktera proste musi byt brana v potaz. Tady to ten pan rika jasne a pro me je to dalsi signal pro koupi velkych regalu https://youtu.be/b1sddHftwLU

Kazdopadne bez poslechu se nerozhodnu, to je jasne.
Georgegigigray
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 6. 8. 2021 13:50

No, jak už jsem psal, nevěř nám, nevěř youtube, věř svým uším. Ale ve studiu se zmiň o velikosti místnosti. Sám mám sloupy do poloviční místnosti než máš ty (cca 4x5m), pravda tak z 90% na TV a za regály bych neměnil.
A co se týče těch výkonů, na 60W doma fakt nikdy hrát nebudeš, to by ti pomalu vyletěly tabulky z oken a bolely uši. Samozřejmě je to i o citlivosti a impedanci repro, ale nepředpokládám, že by staré repro byly tak necitlivé, že by bylo nutno to solit na 75% výkonu. Sám mám k Polk S55e zesilovač 2x80W a jedu standardně tak na 10-20% výkonu zesilovače. Přes 20% nikdy, pravda, Polk jsou docela citlivé, ale spíš mám pocit, že výrobce tvého zesilovače uvedl buď hudební a nikoliv sinusový výkon a nebo si to těžce nadhodnotil. Třetí možnost jsou opravdu totálně necitlivé repro, ale to bych se fakt divil.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod reproman 6. 8. 2021 15:35

Jak přesně docházíš k tvrzení, že hraješ na 20% výkonu?
S většími bednami o reálné citlivosti kolem 87dB/VA/m k dosažení nějaké rozumné hlasitosti v takhle velkém prostoru potřebuješ RMS výkon kolem 2x3 až 2x6W, podle vkusu konkrétního soudruha. Jenomže dynamické špičky, byť v nahrávce s podprůměrným DR10, potřebují dosáhnout hodnoty desetinásobné, aniž by se zesilovač přiblížil k limitaci. Pokud budeš poslouchat klasiku z dobré nahrávky s DR16, tak čtyřicetinásobek. Připočti nějakou rezervu plus pár chvil, kdy to člověk má chuť na jednu skladbu trochu přisolit, a jsi na minimálním výkonu 100W/kanál. Slabší zesilovač krátké špičky omezí aniž by to ucho zaregistrovalo, a přijdeš o dynamiku, která právě zvuku dodává koule. Ona je výkonová rezerva svým způsobem i bezpečnější, protože limitující zesilovač dovede třeba velmi hezky odprásknout výškové reproduktory (pořadatelé ožíraček s běžnou HiFi aparaturou dobře znají).
Pokud jinde tvrdíš, že stejně jako v autě objem nenahradíš, tak já tvrdím, že i na pohodu se jezdí mnohem líp s výkonným motorem.
Pokud jak píšeš, reprodukuješ hlavně debilizátor, tak věz, že u TV vysílání i u filmů je dynamika brutálně potlačená na DR6 a někdy i míň. Podobně nízkou dynamiku nmají moderní nahrávky kdejaké muziky. Tam opravdu výkonný zesilovač není potřeba, protože špičky prakticky žádné nejsou. Tady se ale řeší i reprodukce klasiky.
Naposledy upravil reproman dne 7. 8. 2021 06:03, celkově upraveno 1
reproman
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 6. 8. 2021 16:09

Jak poznám na kolik hraje? Třeba dle aktuálního příkonu?
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod reproman 6. 8. 2021 17:11

Tak to je zrovna nesmysl.
reproman
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků