CD+stereozesilovač+sloupy 70k

Zdroj zvuku+zesilovací prvek+reprodukční zařízení. Rady, dotazy a zkušenosti.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod anonymni 2. 10. 2022 18:14

Přesně tak, ekvalizuje se výstup, do nahrávek se nijak nezasahuje. Ekvalizace/DRC/DSP není vůbec nic špatnýho, i když mnozí tvrdí, že je to vždycky špatně. To platilo možná kdysi (a i o tom by se dalo z úspěchem pochybovat), ale dnes už to dávno neplatí. Tyhle dnešní systémy, jako jsou například právě výrobky od miniDSP, jsou už slušně promakaný a když se používají správně, tak dokážou velmi výrazně dopomoct k lepšímu zvuku.
anonymni

Odeslat příspěvekod Duddits_cz 2. 10. 2022 18:15

DRC je na začátku řetězce, dá to do cajku, pak přijde zesilovač, a pak třeba "zábavné " repro, které to zase degradují...
Nechci to nijak zpochybňovat nebo hanit, jen mi logicky nevychází.
Yamaha R-N803D + Cabasse Jersey MC170
Duddits_cz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 2. 10. 2022 18:21

Ne. DRC je sice před zesilovačem, ale mikrofonem se měří zvuk, kterej vychází z beden a na základě tohohle měření se pak "protiekvalizuje" (zjednodušeně řečeno). DRC je Digital Room Correction, neboli se jedná o korekci vlivů místnosti (akustiky).
anonymni

Odeslat příspěvekod Duddits_cz 2. 10. 2022 18:23

Aha, ten mikrofon mi tam nějak unikl nebo jsem dostatečně nečetl. Už mi to dává smysl. Velmi zajímavé zařízení. V podstatě HW Audyssey nebo YPAO. Díky
Yamaha R-N803D + Cabasse Jersey MC170
Duddits_cz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 2. 10. 2022 18:30

Jo, přesně tak, YPAO a Audyssey jsou další z těchhle systémů.
anonymni

Odeslat příspěvekod Kuba4 3. 10. 2022 12:22

Stručně.

Jednoduché řešení, které chce tazatel je jedna možnost. Riskuje ale, že výběr beden a místnosti si nesedne a zvukový výsledek bude průměr nebo průser. Chce "hlavně jednoduše" průměr, má ho mít.

Složitější řešení právě spočívá v DRC, tedy equalizaci signálu tak, aby kompenzoval nedostatky poslechového prostoru. A protože 70litrů už je suma, za kterou by se to dalo řešit takto, tak já bych se k němu přiklonil.

Protože navrhovaná krabička od MiniDSP už umí i DIRAC, troufám si tvrdit, že Audyssey nebo YPAO hrají druhou, spíše třetí ligu.

O možnostech DRC doporučuji přečíst např. toto vlákno: https://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=22521 nebo http://hififorum.sk/phpBB3/viewtopic.php?f=20&t=19

Ano, je to hodně o učení se, nastavování, možná problematickém objednání a dodání přístrojů, ale je to opravdu krásná hifi cesta.

Chtěl jsem to navrhnout jen obecně, tedy 2 zdroje (telka a CD) předzesilovač s DRC se solidním SW rozhraním přes PC, ovládání přepínání vstupů a hlasitosti dálkou. Možnost nastavení subu, možnost nastavení nočního poslechu. Dále stereo koncák a dále v rámci možností velké, zatížitelné (10" nebo 2 x 8 na basech) a jednoduché bedny (proto se mi nezdá ta kombinace pásku a kaloty na výškách u DF8).

Co nakonec zvolíte za CDčko, z telky půjde vždy optikou (může být samostatná korekce, třeba citlivosti vstupu, ať hraje stejně hlasitě jako CD), co bude použitý za koncák, co za bedny konkrétně už nemusí hrát ve zvuku takovou roli, proti tomu, jak zásadně se zvukem zatočí DIRAC.

Je to na vás, hodně štěstí.

P.S. 1: rozdíl v HW rovině je ten, že je zesilovač rozdělený na dva přístroje spojené stereo kabelem
P.S. 2: rozdíl v délce, ale i možnostech nastavení je obrovský, třeba 10 min. vs. měsíce
P.S. 3: rozdíl zvukový je propastný ve prospěch správně nastaveného DRC řešení
Marantz CD-17, PM-16 Casea, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eviljack 3. 10. 2022 12:41

Tohle vůbec neznám, myslíš, že by to mělo smysl vrazit mezi PC a CXA61 s tím, že z PC do toho DRC bych dal optiku a DRC s CXA61 propojil kabelem CA 100 series, co se mi tu válí? Mám teda ještě RPI4 s Hifiberry, ale to má akorát RCA a jack výstupy, to bych musel vzít jinou desku.

Nevidím tam teda, kolik chtějí za dopravu, a registrovat se kvůli tomu taky hned nechci.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kuba4 3. 10. 2022 12:52

To samozřejmě smysl nedává, pokud hraješ z PC tak si DRC vyřeš přímo v něm. Žádné další krabičky nepotřebuješ.

Jen ještě posílám odkaz na jiné zajímavé vlákno o Room EQ Wizard, protože kromě jiného to chce i umět aspoň trochu měřit: http://hififorum.sk/phpBB3/viewtopic.php?f=31&t=165

-- 3. 10. 2022 13:55 --

Ještě o DRC obecně: https://hififorum.sk/phpBB3/viewtopic.p ... 610&p=9420
Marantz CD-17, PM-16 Casea, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eviljack 3. 10. 2022 13:00

Nj, popravdě se mi zatím zdá nejlepší zvuk bez ekvalizéru, ale prd tomu rozumím, abych se v tom nějak hrabal. Mám to teď propojené optikou přímo do desky, případně USB, zkoušel jsem to i přes jejich ASIO driver, ale neslyšel jsem rozdíl.

Desku mám ASRock x470 Taichi s Realtek ALC1220 Audio. Kouknu na ty odkazy a třeba tam něco vyčtu, nebo máš doporučení na nějaký vhodný program pro WIN10? Nebo se na to na chvíli vyprdnu, max koupím nějakou jinou desku na RPI4 s optikou a budu zas špekulovat :)
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod anonymni 3. 10. 2022 15:10

DRC jsou ale jaksi "trošičku" přesnější a lepší řešení než pouhý štelování parametrickýho ekvalizéru pomocí několika málo "šoupátek" a k tomu jen na ucho podle toho jak se to posluchači líbí nebo nelíbí.
Při použití DRC se použije REW (Room EQ Wizard), určí se cílová křivka, nastaví se parametry jak moc se tej křivce chceme přiblížit a do jaký míry se mají kompenzovat rozdíly vůči tomu co se naměří atd., atd. a podle naměřených hodnot pak REW vyhodí kompenzační křivku, která, pokud tedy hraješ z PC, se následně nahraje například do APO ekvalizéru.
Pro ukázku..... tohle je pěkný video kde je ukázaný jak do začátku na to a jak začít se základním jednoduchým měřením, používáním a nastavením REW i jak potom výsledek toho měření použít pro APO ekvalizér:
https://www.youtube.com/watch?v=Ev1bSSL ... lianKrause
Takže pokud hraješ z PC, tak ti stačí jen mikrofon a můžeš se na to vrhnout:
https://www.audiophonics.fr/en/measurem ... -8269.html
(Jo a s ASIO drivery APO EQ nefunguje, samozřejmě)
Naposledy upravil anonymni dne 3. 10. 2022 16:50, celkově upraveno 2
anonymni

Odeslat příspěvekod eviljack 3. 10. 2022 15:19

Skočil Ti tam dvakrát stejný link na mikrák a chybí to video :)
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod anonymni 3. 10. 2022 16:22

Safra, toho jsem si nevšim. Už jsem to opravil.
anonymni

Odeslat příspěvekod eviljack 3. 10. 2022 16:33

Dik, pak mrknu, zkusil jsem nainstaloval APO + Peace a na optice jsem žádný rozdíl neslyšel, asi dělám něco blbě :) Ale nebudem to tady dál plevelit.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod anonymni 3. 10. 2022 16:55

To musíš dělat něco blbě, není možný abys neslyšel rozdíl když budeš hejbat s EQ. A je úplně jedno jestli jako výstup z PC používáš optiku nebo USB, to nehraje roli, je jen potřeba správně to nastavit a přiřadit APO pro správný výstupní zařízení, neboli pro to který používáš.
anonymni

Odeslat příspěvekod eviljack 3. 10. 2022 17:11

Jo, musel jsem spáchat restart, i když se návod tvářil, že ne :)
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků