Domáce kino - asi hlúpa otázka :)

Zdroj zvuku+zesilovací prvek+reprodukční zařízení. Rady, dotazy a zkušenosti.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod arche31 12. 9. 2008 18:13

Ahojte.

Som totálne neznalý, tak prosím o radu.

Môže byť subwoofer postavený aj naležato?
Totižto, mám urobené skrinku pod domáce kino. Všetky subwoofery, ktoré som našiel však majú väčšiu výšku ako mnou vynechaný otvor. Preto sa pýtam, či ho môžem dať na ležato, resp. či to nejako ovplyvňuje kvalitu zvuku.

Ďakujem za pochopenie:D
arche31
Junior

Odeslat příspěvekod player 12. 9. 2008 20:53

Mno tak ono hlavne strkat subwoofer do nejakych vymezenych malych prostor je prinejmensim rekneme nesikovne.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod arche31 16. 9. 2008 15:06

Nešikovné áno, a to dosť. Preto sa pýtam, či si môže ľahnúť:D Tak by mal miesta dosť:D
arche31
Junior

Odeslat příspěvekod kocour65 18. 9. 2008 08:49

a co neco takoveho to by se neveslo http://www.studioline.cz/?lang=cz&eshop ... e_cat=1093
kocour65
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Jersey II. 18. 9. 2008 08:56

arche31 píše:Nešikovné áno, a to dosť. Preto sa pýtam, či si môže ľahnúť:D Tak by mal miesta dosť:D

Kde má ten prostor? Někde v nábytku? To bude vytvářet velmi nepříjemné negativní zvuky.
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře

Odeslat příspěvekod EKKAR 18. 9. 2008 09:53

Woofer od své přirozenosti vyzařuje dost silné vibrace a tlakové vlny - takže bych ho někam do nábytku nepokládal. Z principu prostorové reprodukce vyplývá, že samotný woofer lze umístit KAMKOLIV v poslechové místnosti, protože jím vyzařované kmitočty lidský sluch nevnímá jako směrové = nelze lokalizovat jejich zdroj. Neznám rozčlenění Tvého poslechového pokoje, ale ten sub lze opravdu postavit kamkoliv - potřebný efekt se "dorovná" regulací hlasitosti. Jediným omezením možná bude potřeba postavit ho na podlahu - jak ho postavíš na cokoliv, musíš se postarat o to, aby ta podložka nemohla rezonovat a drnčet, jinak to poslouchat prostě nevydržíš...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kolac_bb 18. 9. 2008 12:48

Tak určite by som ho nedával niekam do skrinky, poličky alebo iného, z 5-tich strán uzavretého priestoru. Negatívne to ovplyvní zvukový prejav a rezonancia je takmer zaručená, keďže nábytok na to nie je stavaný, ale to by si zrejme zistil sám hneď, ako by si ho tam položil. Všeobecne sa odporúča dodržať vzdialenosť aspoň nejaký ten meter od rohu miestnosti, kde by zase došlo k zvýšeniu akustického tlaku, čo sa prejaví dunením subwooferu..
kolac_bb
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod arche31 21. 9. 2008 21:16

EKKAR píše:Woofer od své přirozenosti vyzařuje dost silné vibrace a tlakové vlny - takže bych ho někam do nábytku nepokládal. Z principu prostorové reprodukce vyplývá, že samotný woofer lze umístit KAMKOLIV v poslechové místnosti, protože jím vyzařované kmitočty lidský sluch nevnímá jako směrové = nelze lokalizovat jejich zdroj. Neznám rozčlenění Tvého poslechového pokoje, ale ten sub lze opravdu postavit kamkoliv - potřebný efekt se "dorovná" regulací hlasitosti. Jediným omezením možná bude potřeba postavit ho na podlahu - jak ho postavíš na cokoliv, musíš se postarat o to, aby ta podložka nemohla rezonovat a drnčet, jinak to poslouchat prostě nevydržíš...

Tak toto je fajn správa. Ja som si naivne myslel, že subwoofer musí byť zákonite vpredu. Teraz keď viem, že jeho pozícia je v podstate ľubovoľná, mám o problém menej;) Dobré je aj vedieť, že nemá byť položený na žiadnom nábytku, lebo tam som ho pôvodne chcel dať práve tam.
THX za pomoc.)
arche31
Junior

Odeslat příspěvekod arche31 21. 9. 2008 21:17

kocour65 píše:a co neco takoveho to by se neveslo http://www.studioline.cz/?lang=cz&eshop ... e_cat=1093

Tak tieto by vošli:D
Ale , ako som sa dozvedel, dať ich do nábytku nie je práve najlepší nápad;)
arche31
Junior

Odeslat příspěvekod player 21. 9. 2008 22:24

"jeho pozícia je v podstate ľubovoľná"

Jenze tohle plati defacto pouze pro vjem smeru zvuku, nikoli pro kvalitu zvuku.U subwooferu nesmirne zalezi na jeho umisteni v mistnosti vuci poslechovemu mistu, tohle v zadnem pripade nepodcenovat.Jakmile se tohle podceni, pak se muze clovek velice snadno dockat pouze silneho buraciveho duneni, misto cisteho a nezkresleneho zvuku.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Antihulan 22. 9. 2008 15:52

ako všeobecne pchať basák niekde do skrinky (nedajbože ešte aj so sklenenými dvierkami alebo stenami) alebo do uzavretého priestoru je už dobredu istý pohreb subwooferu.
Antihulan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 22. 9. 2008 16:56

Když jsem psal, že subwoofer lze umístit v poslechovém prostoru téměř libovolně, myslel jsem samozřejmě umístění s volným vyzařováním do volného prostoru - pokud někdo zavře sub do skříně, nezaslouží si takovou sestavu ani provozovat... Ta libovůle se spíš týká směru, ve kterém je subwoofer umístěn vzhledem k posluchači - neměl by být příliš vysoko, rozhodně ne výš, než je hlava sedícího posluchače - ale to je asi tak jediné omezení, ve vodorovné rovině je jeho směr vůči posluchači skutečně libovolný. Obvyklý typ umístění je v podobě nízké skříňky - může klidně sloužit jako podstavec pod nějaký dekorativní předmět nebo pod květinu (raději umělou, kvůli zalévání...), dokonce jsem viděl subwoofer vestavěný do zadní části gauče od sedací soupravy - vyzařování měl směrované do stran. Nízké kmitočty "zaplní" poslechový prostor, je proto dobré mít ho dobře tlumený, žádné velké holé plochy stěn - aspoň obrázky nebo nějaké závěsné plastiky, na okno závěs, podlaha zásadně ne holá tvrdá, plovačka je vysloveně nevhodná (pokud je holá)...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod arche31 22. 9. 2008 18:03

Ok,vďaka, pochopil som, že je jeho umiestnenie v miestnosti ľubovoľné, takže viac nemusím uvažovať o skrinke, ale môžem ho dať kamkoľvek v izbe.

Ešte jedna otázočka, čo sa týka kvality prehrávania klasického sterea, aké parametre si mám všímať? Okrem 5.1 prehrávania ho totiž budem viac využívať na klasické cd.
Moje finančné možnosti sú však obmedzené, takže sa obzerám skôr po nejakých lacnejších modeloch.
arche31
Junior

Odeslat příspěvekod armaman 22. 9. 2008 19:28

v tom pripade kvalitne stereo neocakavaj. zostavy 5.1 su primarne urcene na reprodukciu viackanaloveho zvuku. stereo ti to prehra v obmedzenej kvalite. 5.1 zvukove aparatury dokazu prehrat standartne cd az v radovo vyzsich cenovych kategoriach. ak si ako tak chces uzit dojem priestoru vyhladaj si na istych strankach ktore tu nemozu byt menovane cd vo formate dts. a na zaver ,mozno sa mylim a aj v cene radovo nizsej najdes cosi co ti to prehra tak ako si predstavujes.
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod EKKAR 22. 9. 2008 19:38

Armaman nekecá - kvalitní stereo má trochu jiné požadavky, než komplikovaný multikanál. Na muziku je ale lepší obyčejné stereo 2.0 nebo 2.1 - dojem je kvalitnější než když se ho deska s rojem švábů snaží překódovat do 5.1...
EKKAR
VIP uživatel

Další stránka