Sestava pro hůře slyšícího člověka

Zdroj zvuku+zesilovací prvek+reprodukční zařízení. Rady, dotazy a zkušenosti.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod svara7 3. 2. 2015 19:24

Dobrý den, chtěl bych vás poprosit o pomoc. Dnes si mi děda stěžoval, že pokud kouká na nějaký film, tak špatně slyší mluvené slovo ve filmu a naopak ho ruší zvukové efekty. Jediné, co mě napadlo, tak je koupit nějakou reprosoustavu nebo jen samotný centrální reproduktor, který by si více zesílil. Ale nevím, jestli je to správná myšlenka. Proto bych chtěl požádat místní odborníky o radu. Děkuji moc :-)
svara7
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod johanx 3. 2. 2015 20:14

Pokud tam mluví takový huhňavci jako například Stropnický pak je každá rada drahá. Jedině si pohrát s ekvalizérem v tv nebo zapnout odpovídající režim, který se může jmenovat třeba čistý hlas. Ale za odborníka nejsem, spíš jenom takový informační šum. :)
Stereo: Naim Supernait 3, Naim Ovator S-400, Technics SL-G700, Tv: TCL65X925, sluchátka: AKG K701, Beyerdynamic Lagoon, Kino: Arcam HDA AVR 11, centr+surr. Swans
johanx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KOSŤA KOSTIČ 3. 2. 2015 20:18

Přesně tak, vybrat vhodný audio režim. Nebo přidat středy na maximum, ubrat basy na minimum a lehce přidat výšky.
Jsem gastrosexuál, takže mi každá může akorát tak uvařit...
Je lepší mrtvej frajer, než živej sráč?
KOSŤA KOSTIČ
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod johanx 3. 2. 2015 20:23

Jo a děda má nejspíš zapnutý nějaký prostorový režim který tyto efekty zdůrazňuje. Já ho měl ve staré CRT tv taky a nedalo se to poslouchat. Takže přepnout na stereo.
Stereo: Naim Supernait 3, Naim Ovator S-400, Technics SL-G700, Tv: TCL65X925, sluchátka: AKG K701, Beyerdynamic Lagoon, Kino: Arcam HDA AVR 11, centr+surr. Swans
johanx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod svara7 4. 2. 2015 13:27

Díky za odpovědi. U něj je ale problém, že má hlasitost televize na 99 a je vždycky vtipný (i když je to spíš smutný), tak mi televizi stiší na 60 a myslí si, že hraje potichu :-) Koukal jsem do nastavení TV, ale moc se tam toho vymyslet nedalo. Potřeboval bych opravdu jen posílit mluvenou část. Díky za další rady :-)
svara7
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pepa z lontu 19. 2. 2015 18:25

Ahoj
Řešil jsem stejný problém. Televizory obecně mají zvuk nevalný, ty placaté přímo hrozný. Hejblátky na televizoru se toho moc vyčarovat nedá. Nakonec jsem koupil soundbar, to ja taková "roura", která se položí pod (nebo nad) televizi a k tomu subwoofer. Mají to v každém obchodě s elektronikou, stačí si vybrat. Zvuk je lepší, srozumitelnější a má i basy, což z televize jinak nelze uslyšet. Samozřejmě to nehraje jako hi-fi bedny, ale je to podstatně lepší jak zvuk z tv. Připojeno přes HDMI, takže se to automaticky zapíná a vypíná zároveň s televizí, hlasitost se nastavuje dálkou od tv, pro staroušky žádná složitost navíc. Stačí nastavit vhodný zvukový režim, basy, výšky, vypnout prostorové efekty a pak už je to bezstarostné zařízení. Ale chce to poslechnout v obchodě, některé sundbary, zejména ty nejlevnější "letákové akční" nehrají líp jak televize, nákup naslepo, či spíš nahlucho v e-šopu nedoporučuji.
TX-8270, C-7030, KX-500, BD-S473, TD 190-2, LX44
Pepa z lontu
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 19. 2. 2015 18:50

Určitě něco jako píše Pepa z lontu, akorát bych zdůraznil funkci, která by zaručeně měla pomoct i při použití jen "obyčejnýho sterea" - jedná se o tzv. "PRESENS FILTER" (někdy psáno jako "prezence" a podobně), lidsky řečeno, jedná se o kmitočtový zvýraznění středovýho pásma, kterýmu se v dobách "předmobilový" komunikace taky říkalo "řečové pásmo" = zvýraznění kmitočtů v pásmu přibližně 300 - 3500 Hz s tím, že jak dolní, tak horní mez se dá posouvat podle rozsahu sluchu dotyčnýho. Milýho dědouška bych zavedl na ORL ambulanci a nechal bych mu od přítomnýho MUDra změřit "audiocháru" neboli jeho kmitočtovej rozsah sluchu. Podle toho by se pak dalo nějakým filtrem pomoct.

Samozřejmě, pro mladšího člověka s větším frekvenčním rozsahem sluchu to bude neposlouchatelný, ale u těch seniorů je to jediný řešení - mám s tím osobní zkušenost, kdy jsem to musel aplikovat na TV pro svoje prarodiče. Tenkrát se samozřejmě ještě jednalo o monofonní zvuk, ale oba byli spokojení (tenkrát už jim bylo oběma 80+) - a přesto jsem to schytal od "mezigenerace" = od svejch rodičů za to, že jsem na tý TV "zmršil" zvuk...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Pepa z lontu 19. 2. 2015 20:22

Pravda
Na velký starých lampových rádiích a "hudebních skříních" bývala tlačítka pro volbu "zvukového režimu". Tehdy to nebyl žádný virtual suround, hall, stadion a podobné ptákoviny, ale šlo o přednastavené frekvenční charakteristiky, v podstatě ekvalizér se třemi průběhy nastavenými ve fabrice natvrdo. Volit šlo mezi Bass, Orch a Reč a právě volba Řeč dokázala zvýraznit lidský hlas, skvělá volba pro poslech rušené Svobodné Evropy a také nejčastěji používaná předvolba v domácnostech dědečků a babiček, senioři tenkrát žádní nebyli.
Je jiná doba, přesto i moderní zvuková zařízení na nedoslýchavé nezanevřela a mnohé nějaký řečový průběh mají, tedy alespoň u značek, které vyráběly rádia v době, kdy se v Číně pouze pěstovala rýže a pouštěli draci.
TX-8270, C-7030, KX-500, BD-S473, TD 190-2, LX44
Pepa z lontu
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků