První sestava za cca 600EUR

Zdroj zvuku+zesilovací prvek+reprodukční zařízení. Rady, dotazy a zkušenosti.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod ja-cz 24. 6. 2015 23:50

Zdravím ve spolek,
dostal jsem nějaké peníze na promoci a chtěl bych si za ně koupit slušné reprobedny. Vzhledem k tomu, že ale ze sestavy mám jen dva zdroje (PC a postarší iPod či telefon), tak toho budu muset koupit více...

Co mám, co poslouchám a jak jsem na tom se sluchem?
- momentálně je pro mě primárním zdrojem PC a ráno pouštím hudbu z iPodu, abych nezapínal PC a neztvrdnul u zpráv či facebooku :) Tu a tam poslouchám hudbu na telefonu
- typicky mám hudbu v 320kbps mp3 či wma
- poslouchám převážně rockovou/kytarovou muziku, ale záběr je široký - od Pink Floyd, přes Joea Bonamassu, AC/DC až po God is an Astronaut. Tu a tam i klasika, vyjíměčně taneční či dnešní popík.
- Dlouho dobu jsem měl Sennheisery PX 200. Zvuk se mi líbil, ale když jsem si poslechl kamarádovy Koss Porta Pro, tak se mi zdály zábavnější.
- Nyní mám již nějakou dobu Klipsch S2 a pak S3 a zvuk se mi líbí více než Senny
- zkusil jsem si na svých postarších PC reprácích a Klipschích pár testů:
- http://www.head-fi.org/t/646411/lossles ... blind-test - zde poznám rozdíl u první skupiny, elektroniku jsem poznal na sluchátkách, akustiku úplně špatně
- na http://www.audiocheck.net/blindtests_index.php mám výsledky přibližně 0,2 dB u rozdílu v hlasitosti, 16-17 kHz u rozpoznatelnosti výšek, 5-10c u tónů, 60 dB dynamický rozsah, poznal jsem rozdíl v polaritě, rozdíl 8-bit/16-bit jsem u disca nepoznal, u řeči ano.
- obecně nemám rád moc břinkavé výšky (ne ekvalizéru běžně tlumím), naopak mám rád pořádné středy a rozumné basy (nikoliv demolici domu)

K čemu má sestava sloužit? Jaké jsou omezení?
- primárně poslech hudby, kde mi jde hlavně o zábavu, tu a tam filmy, ale u těch mi na zvuku zas tak nezáleží
- jako hlavní zdroj bych chtěl mít nadále PC (buď zůstat u svých 320kbps nebo přejít postubně na FLAC, na současné aparatuře to zas tak extra nepoznám)
- možnost připojení iPodu/telefonu přes jack (jestli bych musel mít redukci moc roli nehraje)
- do budoucna možnost připojení gramofonu a Xboxu
- zvažuju i koupi nejoblíbenějších alb na CD, existuje nějaká ultra tichá PC mechanika (ideálně blu ray) nebo holt budu muset koupit přehrávač?
- reproduktory, které jsou v podstatě dárkem by měly vydržet "věčnost", takže asi raději nové
- místa momentálně není extrémně moc a nevím kdy bude více, takže reprobedny nejspíše regálovky
- budu kupovat v zahraničí a nemám auto, takže na nějaké dlouhosáhlé trajdání po obchodech to moc nevidím.

Udělal jsem základní průzkum a našel pár doporučovaných kandidátů na reproduktory v cenové relaci kolem 300EUR:
DALI Zensor 1
Wharfedale Diamond 220
Q Acoustics 3020 nebo 2020i
Boston Acoustics A25
O něco nad budget by byly i Q Acoustics Concept 20 či DALI Zensor 3, ale nevím jestli to má bez stojanů smysl.

No a teď ta pro mě největší sranda, jak to všechno spojit?
1) jedna možnost je NAD D 3020 který má zesilovač i DAC, ale 500EUR se mi momentálně zdá trošku moc...
2) Nové Onkyo A 9010 za cca 200EUR + nějaký dostupný DAC (Behringer UCA202; Audioquest Dragonfly? Případně nějaká alternativa, která má víc vstupů, např kdybych musel koupit CD?)
3) Postarší zesák NAD, Marantz, Technics? + DAC podobný jako u 2
4) Lepší DAC (USB + alespoň jeden další vstup) a nějaký jednoduchý zesilovač (line in, výstup na repro; něco ve stylu Topping TP2; tipy? )+ případně jednoduchý přepínač analogových vstupů

Dotazy:
Co soudíte o bednách? Které z nich byste mohli doporučit? Nebo máte jiné tipy? KEF LS50 jsou na mě cenově asi trochu moc :)
Jak to vidíte s CD či jiným přehrávačem vs PC?
No a hlavně kde vidíte nejlepší poměr kvalita/cena u zesilovačů + DAC?

EDIT: Tak jsem ve městě přece jen našel dva až tři slušnější obchody s hifi technikou, ale výběr na tom low endu mají přece jenom poměrně malý. Ale nejspíš tam zajdu poprosit o ukázku během následujících týdnů
Jeden má teď za podobné peníze zesilovače Onkyo 9010, Denon PMA-520AE a NAD C316BEE (ten by měl být papírově asi nejlepší), zbytek má zesilvoače až tak od 300-400EUR.
Jeden má ty Wherfedaly a pak Cambridge Audio RX-50, pro mě zcela neznámé Quad 11L a 12L Classic a pak až KEF Q100. Druhý má ty Zensor 1 i Zensor 3, pak Monitor Audio BX1 a BX2, Focal Chorus 705 a ve slevě za podobné peníze i Klipsch RB-61 S2. O kousek dráž jsou ještě Chorus 706, Monitor Audio Radius 90 a BW 682 S2. No a ten třetí má jen Elac BS 53.2 a BS 62.2, ve slevě Denon SC-CX101 aa Paradigm Atom Monitor. Samozřejmě nevím jestli to všechno mají možnost mi zapojit a pustit...
ja-cz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 25. 6. 2015 08:29

Téda bereš to poctivě dle přípravy a rozepsání, teď nezbývá než přejít k praxi/poslechu ;). Tvé dilema s rozpočtem by vyřešila jedna věc a to nákup z druhé ruky. Ideální pro tebe hifibazar.cz, kde ti dají i roční záruku, min. zesilovač bych tam vzal, zkus se na to podívat. Viděl bych rozpočet něco jako 100e DAC / 200e zesík / 300e bedny. Z výše jmenovaných regálovek bych si já osobně poslechl Focal Chorusy. BéWé jsem slyšel jen vyšší řady regálovek CM1/CM2 a v kombinaci s NAdem se mi zdály právě strašně cinkavé a vtíravé výšky. Měl jsem od nich sloupovky a hrály moc příjemně. Stojany bohužel budou nutností a opět bych sáhl po nákupu z druhé ruky, protože rychle zjistíš, že cena za regálovky+ stojany se ti rázem vyšvihne k sumě jakou dáš za nejlevnější sloupy, ale v této nejnižší cenové kategorii je určitě lepší platit "více za méně" než brát nějaké rádoby udělané sloupy u kterých poklepáním zjistíš, že ozvučnice je silná asi jako papundeklová krabice a jejich hmotnost to pak, jen podtrhuje :). Zdroje zvuku PC bych se nebál, pomocí Foobar s Wasapi můžeš midlit FLACy, APE ad. lossless formáty jedna radost ;). Jinak gratulace k promoci a ať první sestava stojí za to :tleskani.
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ico33 25. 6. 2015 10:26

jako hlavní zdroj bych chtěl mít nadále PC (buď zůstat u svých 320kbps nebo přejít postubně na FLAC, na současné aparatuře to zas tak extra nepoznám)

nechcem ta sklamat ,ale poviem ti pravdu -ani na tej zostave co kupis nebudes pocut rozdiely flac vs mp3 (320kbps)

osobne si myslim ze cena zacina (a to je pomer cena/zvuk ,zvukova lupa v tej cenovej kategorii) kef ls 50 (cca 1000€) monitory.

cize tak..

ale ked uz tak ,teda mozno doporucit vsetko v jednom (usetris za material logicky a tympadom ides lepsie do zvuku) aj zakable usetris ,v podstate je to rovna cesta bez straty..(signalu ,ci kvality)

https://www.alza.sk/kef-x300-d417418.htm

http://reprosoustavy-reproduktory.heureka.cz/kef-x300a/

cena je trosku vyssia ,ako pozadujes ,avsak myslim si ze by si bol spokojny..., je to model odvodeny od LS 50....

inak model zosika jedine
http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod ... nt-sv-400/

http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod ... /kef/r100/

http://www.hifionline.cz/hifibazar/prod ... voluzione/

-+kable nieco spapkaju..

viem ze tam mas 600€ no ja to vydim skratka takto... :-) ;-)
Ľudia ktorí lpia na svojich poučkách,sú na 100%neomylní pre samých seba,vyhýbaju sa novým veciam,ostanu VŽDY zakrpatení vo svojom vlastnom svete,nemaju nič iba prázdne slová,ktoré väčšinou končia rýpaním,závisťou,napádaním druhého,nevediac čo vlastne chcú
Ico33
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod ja-cz 27. 6. 2015 16:37

Pánové, děkuji za váš čas a rady. Příští týden se zajdu asi podívat do těch dvou obchodů a do místního bazaru, co tam mají.

Hifibazar jsem viděl že často doporučujete, ale bydlím v Nizozemsku, doma jsem zřídka a vždy letadlem, takže toto pro mě padá. Xavian bohužel taky, protože je tu nikde neseženu :(

Aktivní bedny kupovat nechci, protože to je hned více věcí, co se v tom můžou pokazit (zesilovač). A bedny budou dárkem, takže chci aby vydržely opravdu velmi dlouho a na 90% je budu kupovat nové.

Stojany momentálně nemám kde dát, ale za rok, dva, se budu stěhovat, tak je potom kdyžtak přikoupím.

Obecně by ty bedny měly převyšovat zbytek sestavy. Zesák klidně za pár let vyměním, ale bedny si chci nechat opravdu dlouho. Zesík a další věci tedy klidně vemu z druhé ruky, bedny asi ne.

Cena nadhozená nahoře je tedy ta "ideální". Jak jsem již tady párkrát viděl, je klidně možně že vyleze na dvojnásobek. Extra problém to pro mě není, pokud budu vědět, že to má smysl a že ten rozdíl poznám.

Ty KEF R100 už jsou cenově hodně blízko LS 50, to už bych šel raději do těch. Za malý peníz mají Q100, co si myslíte o těch?

A nějaké postřehy k Wharfedalů, Q Acoustics nebo DALI Zensor?
ja-cz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 27. 6. 2015 17:58

V tomto případě bych to až zase tak moc neřešil, zkusil bych něco vybrat v ověřeném bazaru a něco nového. Nejlépe Fše najednou. A začal bych poslouchat a těšit se z hudby !! Současně bych si plnil prasátko na lepší, dražší sestavu, která (stejně) přijde za 2-5 let...
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 1.3 MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC MagicPlus●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●Samsung UE48H6400●DIY & Tesla●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ja-cz 7. 7. 2015 18:54

No, zašel jse se mrknout do místního obchodu a dobře jsem udělal :) Borec se mě tam ujal a měl se mnou trpělivost asi hodinu a půl než musel zavřít. Netušil jsem, že mezi repráky je až takový rozdíl :)

Už teď mi je jasné, že se do 600EUR nevlezu, bude to asi kolem 800. Dále jsem zjistil, že se mi líbí především velmi čistý až průzračný zvuk.

Jako zdroj byl nějaký DVD přehrávač Marantz s digitálním výstupem do integrovaného zesíku s DACem. Po přesných modelech jsem se nepídil, ale byli dražší než co si chci koupit.

BW jsem zkoušel 686 S2 a 685 S2. Menší 686 se mi nelíbily vůbec. 685 byly o kus lepší. Obecně mi ale přišel ten zvuk takový zastřený, u 686 snad jako by byly pod dekou... Zensor Dali 3, které byly mými favority mi naopak přišly přebušené na horním a dolním konci a středy nikde. Menší Dali 1 hrály z mého pohledu o kus lépe. Byly tam i nějaké sloupovky, tak jsem si je pro srovnání poslechl taky.

No a pak jsem naštěstí okem zavadil o Monitor Audio (nejspíše) BX2 a Focal Chorus (nejspíše) 706 a pán je ochotně zapojil. Jedny se mi líbily více než druhé! Hrály dost podobně, kříšťálově čistě. Zvukově o malinký kousíček se mi líbily více ty Monitor Audio, které mi přišly sice trošku méně přesné, ale za to více bavily basy. Focaly byly takové sterilnější. Navíc jsou o skoro 200EUR za pár dražší. Proto se možná i trošku bojím jít do těch Monitor Audio, bojím se aby se mi při prvním stěhování nerozpadly...

Bedny jsem tedy prozatím zůžil na tyto, ale brouzdám ještě jejich webshopem a za podobné peníze mají Klipsch RB-61 S2, Monitor Audio Radius 90 a JBL studio 220 - myslíte že by něco z toho mohlo být ještě podobné a či lepší za předpokladu "nezahaleného" projevu?

Kromě toho pro mě zatím neznámého high-end Marantzu mi pán ještě zapojil repráky na NAD C326BEE. Zensory 3 se trošku zklidnily, ale oblíbená dvojice zůstala. Tím se dostávám k výběru zesilovače. C326BEE sice hrál moc pěkně, ale peněz nestojí málo... Jsem domluvený, že přijdu zítra či pozítří vyzkoušet několik kousků - mají NAD 316BEE, Onkyo A-9010, o kousek výš DENON PMA-720AE a o dalších 100EUR výš zmíněný C326BEE, Rotel RA10 a ještě kousek dráž Pioneer A-50, Marantz PM6005 a Advance Acoustic X-160. Teoreticky, u posledních dvou bych nemusel kupovat DAC... Nějaké zkušenosti, poznámky, připomínky k zesilovačům?

A ještě jedno téma - jak je to s kabeláží? Záleží na ní? Je nějaký "smart buy"? V tom obchodě mají Audioquest, kde se to pohybuje kolem 40EUR za 1,5 - 2m, což se mi zdá trošku moc.
ja-cz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 8. 7. 2015 07:17

Správný krok ;). Focaly jsem měl sloupovky a vyloženě seděly na nenásilný pohodový poslechve spojení s AVR Denon. Čili za mě určitě Denon a dle "tamtamů" bych zkusil i Pioneera a Advance Acoustic, který mívá možnost přepínání poslechu mezi A/AB třídou zesilovače, ale pozor uvedený model je pouze koncák, čili bys musel pořešit min. časem i předzesilovač. Kabeláž bych vůbec nehrotil, stačí ti v tomto našponovaném rozpočtu kabelová čtyřka viz. citace z článku o repasi reprosoustav:

Nejen mým vlastním měřením, ale i měřením renomovaných odborníků /RNDr. Sýkora/ bylo zjištěno, že z běžných konfigurací vícežilových kabelů má nejvýhodnější vlastnosti tzv. křížová čtyřka. Jde o zcela běžný, čtyřžilový silový kabel, ve kterém jsou dvě a dvě žíly spojeny paralelně do kříže. Na řezu kabelu takové propojení vypadá –slovně vyjádřeno- levá s pravou žílou tvoří jeden pól a horní s dolní žílou tvoří druhý pól kabelu. Z běžného silového kabelu /staré označení CYSY/ 4x2,5mm2 s téměř směšnou cenou za metr tak lze vytvořit reproduktorový přívodní kabel 2x5mm2 s vlastnostmi, které nemají ani „značkové“ kabely deseti- a vícenásobné ceny.
JohnyBuchar
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ja-cz 8. 7. 2015 07:22

Johny - Díky! A s basy se u těch Focalů "musím smířit" nebo je možné, že se ještě "rozehrají"?

A ten předzesilovač u AA bych potřeboval na cokoliv analogového, je to tak? Máš případně nějaké tipy, nebo alespoň rámcově nástřel ceny, za kolik se dá něco obstojného koupit?
ja-cz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petulda 8. 7. 2015 07:53

Dobré poslechové dojmy.
Malé Focaly hrají především přesně, rychle, konkrétně. Cenou je objemově menší množství basů, které jsou ale o to přesnější. Je možné, že po nějakém rozehrání basy přestanou být tvrdé a získají více barev. Objemově se ale nezmění. To lze v případě potřeby řešit vhodným umístěním.

Spojení NAD a Focal ti já jedině doporučím (viz podpis ;-) ). Pokud by ti nevadil bazar, je k mání C325BEE za krásné peníze.

Kabely souhlas s JohnyBuchar.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 8. 7. 2015 08:29

Určitě zkus i tandem NAD+Focal co ti doporučuje Petulda. Poslechneš všechny kombinace a v případě, že by ses rozhodl pro koncák místo integrovaného zesíku, tak bych si nechal něco doporučit. Neznám AA, ale dle zachování párování ti nejspíše doporučí předzesilovač také značky AA. Nutno říci, že jde o nákladnou věc a asi to nebude nejvhodnější volba v případě tvé první sestavy, jestliže je rozpočet našponovaný, navíc neplatí paušálně, že dělená sestava musí vždy být lepší než integrovaný zesilovač ve stejné cenovce.
JohnyBuchar
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ico33 8. 7. 2015 09:16

ja-cz:
Jedny se mi líbily více než druhé! Hrály dost podobně, kříšťálově čistě...,
ještě jedno téma - jak je to s kabeláží? Záleží na ní? Je nějaký "smart buy"? V tom obchodě mají Audioquest, kde se to pohybuje kolem 40EUR za 1,5 - 2m, což se mi zdá trošku moc.

zalezi na nej dost, ..,kabel je rovnocenny komponent... pokial sa ti lubi cistost ,tak lepsi urcite ano ,ale pokial je pre teba ,,ubohych´´ 40€ dost za kabel, tak nema cenu sa tu o tom ani bavit.., samozrejme väcsina bude tvrdit ze ti staci to a to ,nejaky zakladny kabel (meď) no ale - vies co ?! pozicaj si Atohm zef ,vyskusaj ,a ked nebudes pocut rozdiel tak dalej neries (lebo by si si musel extremne priplatit aby si pocul rozdiel..) preto ti odporucam ZEF. ,samozrejme cistost prednesu zalezi aj od dac-u ,hlavne kvalitny zosik ,v tvojej cenovej relacii trieda B v najlepsom pripade (mozno), inak nic ine..
Ľudia ktorí lpia na svojich poučkách,sú na 100%neomylní pre samých seba,vyhýbaju sa novým veciam,ostanu VŽDY zakrpatení vo svojom vlastnom svete,nemaju nič iba prázdne slová,ktoré väčšinou končia rýpaním,závisťou,napádaním druhého,nevediac čo vlastne chcú
Ico33
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Petulda 8. 7. 2015 09:40

:D :D :D :oboze
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 8. 7. 2015 11:34

Počkat ty mu doporučuješ zesilovač pracující ve třídě "B"? :shock:
JohnyBuchar
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ja-cz 8. 7. 2015 11:43

Panove dekuji za nazory!

AA v tom pripade asi vynecham, prijde mi lepsi koupit kombinaci DAC + integrovany amp nez integrovany koncovy z DACem a stereo preamp. Zbytek vyzkousim.

Co se tyce kabelu, tak pokud bych behal po meste a shanel krizenou ctyrlinku a adekvatni konektory, tak se klidne na tech 40EUR dostanu (bydlim v Nizozemsku). Navic bych musel jeste tady najit nekoho s pajkou...

Muj dotaz smeroval predevsim timto smerem - kdyz koupim kabel AudioQuest Green za 40EUR kus tak v porovnani s nejakym HAMA za par supu "vyhodim z okna" par desitek EUR, nebo naopak pokud bych koupil hamu, tak v porovnani s drazsim zazdim kvuli par desitkam EUR sestavu ze bezmala tisic?

Nazor Ica uz zname :) ZEF bohuzel tady nikde nesezenu...

Co se tyce DACu - bude DragonFly o poznani lepsi nez ten zminovany Behringer? Precijen dalsich 100EUR :) Pripadne jsem jeste premyslel o Musical Fidelity V1 z druhe ruky, ci neco podobneho - aby to melo jak USB tak coax/optiku (kdybych treba v budoucnu dokoupil CD/DVD ci jiny prehravac).
ja-cz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ico33 8. 7. 2015 12:48

Počkat ty mu doporučuješ zesilovač pracující ve třídě "B"? :shock:

-vies citat ? -v tvojej cenovej relacii trieda B v najlepsom pripade (mozno), inak nic ine..

cize najlepsia mozna alternativa, inak mozno aj C..

A-ckove zosiky zacinaju na cene okolo 3000€ -4000€ minimalne...

aj tak pri väcsej zatazi prechadzaju do A-B , skor do B skupiny..

co sa ti na tom nezda ?
Ico33
Trvalý BAN

Další stránka