Kompletní zvuk do obýváku - obecně

Zdroj zvuku+zesilovací prvek+reprodukční zařízení. Rady, dotazy a zkušenosti.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod meteor666 9. 10. 2018 11:14

Zdravím vespolek,

rád bych si nechal tak nějak "kompexně" poradit ohledně zvukové sestavy do obýváku. Nikdy jsem ji neskládal a z toho, co jsem se zatím dočetl, nejsem příliš moudrý ;-]
Situace je následující:
Obývací pokoj v RD má rozměry cca 5x4 metry s tím, že je plynule propojen s chodbou (za stěnou s TV) a jídelnou (nalevo od TV - volný průchod cca 2x2,5 metru). TV je umístěna proti výklenku s oknem (cca 2x2,5 metru).
K TV je připojeno HTPC sloužící k přehrávání filmů.
Co bych rád:
Ze svého vyloženě laického pohledu bych si rád pořídil zesilovač (AV receiver?) + CD přehrávač (mám "sbírku" CDéček a rád bych je měl kde přehrávat) + 2 reproduktory - s tím, že bych toto propojil s TV a HTPC. Využití odhaduji na 70% filmy a 30% hudba. Myslíte, že to má "hlavu a patu" a že vše půjde účelně propojit?

Před přestavbou RD měl původní majitel v rozích obýváku vyvedeny kabely pro reproduktory (cca 50cm od stropu) - já toto řešení zachoval, akorát se vyměnily kabely za nové. Chtěl bych proto reproduktory zavěsit ze stropu, abych tyto výstupy kabelů využil. Není to hloupá myšlenka??

PS: pokud by se našel nějaký odborník ze Zlína nebo okolí ochotný poradit osobně (přeci jen osobní rozhovor je tak nějak cennější a ucelenější nežli takto po internetu), nechť se mi ozve a můžeme "splknout" někde u kávy / piwka / vína / lihovin. Útrata je samozřejmě na mně ;-]
Marantz PM6006 + Marantz CD5005 + Wharfedale Diamond 230
meteor666
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod johanx 9. 10. 2018 13:34

Na pokec si zajdi do zlínského studia. :-) https://www.l-e.cz/objednat-poslech. Nebo jiného https://www.hifiroom.cz/hifi-studia/
Stereo: Naim Supernait 3, Naim Ovator S-400, Technics SL-G700, Tv: TCL65X925, sluchátka: AKG K701, Beyerdynamic Lagoon, Kino: Arcam HDA AVR 11, centr+surr. Swans
johanx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meteor666 12. 10. 2018 10:24

Takže nakonec jsem se skrze SZ s uživatelem "L.U.K." (kterému tímto převelice děkuji) dostal k volbě zesilovač Marantz PM6006 a CD přehrávač Marantz CD5005. Ohledně reproduktorů zatím jasno nemám vyjma toho, že nebudou viset ze stropu a budou to "sloupy" :-) zkusím si některé adepty poslechnout tady ve Zlíně a uvidí se.
Celkový rozpočet cca 25.000,- Kč až 30.000,- Kč.
Marantz PM6006 + Marantz CD5005 + Wharfedale Diamond 230
meteor666
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bazi 36 12. 10. 2018 12:18

Kolegáčku,pm a cd 6006 vlastnim a nejlepsi volbou pro ne jsou stojanove(regalove) reprosoustavy wharfedale diamond 10.1,ktere mam samozrejme doma. Skvely pomer cena/kvalita. Ale da se rici,ze vetsina wharfedaláckých repro jsou pro marantz dvorní zálezitosti,vcetne podlahových(sloupových). Ovsem pozor,je treba si uvedomit,ze sloupy si zaslouzi vetsinou trochu vice vykonu,nez maji prave zminovane marantzy!!!
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod tombas 12. 10. 2018 12:51

S tím výkonem bych to nepaušalizoval, protože sloupové bedny mívají na rozdíl od regálovek vyšší citlivost a hlavně na rozehrání jim často stačí lampáč s výkonem pár wattů.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bazi 36 12. 10. 2018 14:11

No,podle mne nevyuzije jejich maximum.
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod tombas 12. 10. 2018 18:10

Samozřejmě je lepší vzít ověřenou kombinaci než experimentovat, ale ve světě Hifi bych opravdu nebyl tak striktní. Ten Marantz PM6006 nemá výkon na rozdávání a hladovější regálovky by mu mohly pořádně zatopit (Sonus Venere...?). Sloupky s citlivostí kolem 90 dB a stabilní impedancí nebudou problém.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meteor666 25. 10. 2018 10:27

Bazi 36 píše:Kolegáčku,pm a cd 6006 vlastnim a nejlepsi volbou pro ne jsou stojanove(regalove) reprosoustavy wharfedale diamond 10.1,ktere mam samozrejme doma. Skvely pomer cena/kvalita. Ale da se rici,ze vetsina wharfedaláckých repro jsou pro marantz dvorní zálezitosti,vcetne podlahových(sloupových). Ovsem pozor,je treba si uvedomit,ze sloupy si zaslouzi vetsinou trochu vice vykonu,nez maji prave zminovane marantzy!!!


Njn, ale já vzhledem k situaci doma preferuji sloupové reproduktory. Každopádně tuto značku mám také ve výběru ;-)
Marantz PM6006 + Marantz CD5005 + Wharfedale Diamond 230
meteor666
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bazi 36 25. 10. 2018 11:23

Ono se to tu omílá ve více vláknech,nekdo neda na osvedcene kombinace,poridi drazsi reprosoustavy,ktere jsou sami o sobe sice kvalitnejsi,ale pospolu se zminovanou low endovou sestavou pak proste nehraji ke spokojenosti tazatele. Za me rozhodne nejake wharfe(pokud nemuzes jinak,klidne podlahove). Jednak osobni zkusenost a vlastnictvi a take řada doporuceni profi testovačů,či recenzí.
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod meteor666 30. 10. 2018 10:23

Tak ve finále se mi výběr zúžil na tyto reproduktory:

- Wharfedale Diamond 10.4
- Wharfedale Diamond 155
- Wharfedale Diamond 230

Tyto reproduktory (vyjma modelu 155) si mohu poslechnout ve Zlíně... nicméně, nebude s těmito vybranými reproduktory nějaký "problém" (z hlediska výkonu apod.) ve spojení se zesilovačem / CD přehrávačem Marantz??
Marantz PM6006 + Marantz CD5005 + Wharfedale Diamond 230
meteor666
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bazi 36 30. 10. 2018 13:15

Technicky bez problemu,155 a 230 maji objemnejsi stredy,potazmo basy(co se menicu týče),tedy je treba,trosku vice je rozhybat. I tak by mel byt pm6006 dostacujici. Rozhodne bude poslech alespon tech dvou nutnosti.
Bazi 36
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod meteor666 1. 11. 2018 08:27

Takže nakonec jsem vybral Wharfedale Diamond 230. Za cenu 12.000,- Kč za pár ani nebylo moc co řešit :-)
Marantz PM6006 + Marantz CD5005 + Wharfedale Diamond 230
meteor666
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meteor666 12. 12. 2018 08:42

Ještě bych měl "doplňkový" dotaz: jaký kabel (dvoulinku) k reproduktorům? A je vhodné pořídit (k mojí sestavě) čistě měděný anebo postříbřený kabel?? Uvítám konkrétní typ, děkuji ;-)
Marantz PM6006 + Marantz CD5005 + Wharfedale Diamond 230
meteor666
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 12. 12. 2018 09:26

Čistá měď je dostačují na vše, můžeš vzít klasickou repro dvojlinku, nejlépe 2x4mm2 nebo hotový kabel, např. tento se mi jeví jako hodně slušný za dobrou cenu i s banánkama:
https://www.hifionline.cz/kabely/reprod ... -kabel-2m/
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meteor666 12. 12. 2018 10:20

Díky za odpověď.
Já ten měděný vs. postříbřený kabel řešil proto, že jsem se někde dočetl, že měď stářím oxiduje, což znamená zhoršenou vodivost - a naproti tomu, že oxidace stříbra vodist zlepšuje. Což je vcelku logické, ačkoli na druhou stranu si myslím, že kov v bužírce zřejmě moc neoxiduje :-)

EDIT: raději bych koupil kabely v transparentní bužírce, neboť povedou po obýváku a transparentní bužírka mi přijde taková... nerušivá ;-)
Naposledy upravil meteor666 dne 12. 12. 2018 12:35, celkově upraveno 1
Marantz PM6006 + Marantz CD5005 + Wharfedale Diamond 230
meteor666
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků