Ozvučení obýváku - TV, XBOX, možnost BT připojení, FM radio

Zdroj zvuku+zesilovací prvek+reprodukční zařízení. Rady, dotazy a zkušenosti.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod PillMaister 30. 9. 2019 17:28

Zdravím dámy a pánové.

rád bych si do svého obýváku (viz foto v příloze) pořídil nějaký repro/audio systém okolo 15 000 Kč. Hned zkraje musím přiznat, že nejsem žádný audiofil. Měl jsem vždy jen obyč televizi a u počítače mám stará otlučená sluchátka Koss SB/45, která pro mě znamenala vrchol :-[. Nehledám tedy žádný luxus, v podstatě budu chrochtat blahem, když konečně uslyším nějaké basy. Zároveň ale nechci vyhodit peníze za nějakej nesmysl nebo třeba nějakou nekompatibilní kombinaci AV recieveru a repráků, která se zničí navzájem... proto bych si rád nechal poradit od odborníků, tzn. od Vás :-)

Moje požadavky jsou:
- pouze stereo (2.0 nebo 2.1), prostorový zvuk nepotřebuji
- připojení k TV a XBOXu
- možnost připojit se přes BT mobilem (doma máme všichni androidy) - spotify, písnička z youtube
- FM rádio

Moje TV je tento samsung.

Pár večerů jsem šmejdil tady na fóru a snažil se něco načíst a jestli chápu správně, budu muset koupit AV reciever (kvůli FM rádiu?) nebo aktivní repráky (ale bez rádia). Nebo existuje úplně jiné řešení?

Pro úplnost - repro bych potřeboval max. 85 cm vysoké (abych to nacpal pod skříňku...

PS: koukal jsem se třeba na DENON AVR-X550BT. Je to dobré řešení? Pokud jo, tak jaké repro k tomu, abych to nezničil? :pozor

Ale jak jsem už psal, jsem amatér, rád si nechám poradit i jiné řešení...

Díky mooooc!
Přílohy
1.jpg
PillMaister
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 30. 9. 2019 21:58

Když chceš "jen" stereo, nekupuj multikanál.
Elegantní řešení je stereo receiver, jako např. Pioneer SX-S30DAB, který splňuje všechny tvé požadavky, má HDMI vstupy, FM a DAB rádio, vestavěný chromecast, ovládání přes aplikaci atd.
Ekonomický model repro je např.
https://www.htpshop.cz/regalove/stx-electrino-m-100/
https://www.htpshop.cz/regalove/heco-music-style-200/
https://www.htpshop.cz/regalove/dali-zensor-1/
ale je tady spousta možností.
Na subwoofer už ti ale nezbydou peníze, leda dokoupit později, pokud by basy citelně chyběly.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod viking81 1. 10. 2019 07:21

Ja by som hodil do placu este aj Yamahu R-N303D. Nema sice HDMI, ale Xbox pripojis do TV a z TV si stiahnes zvuk optikou do Yamahy. Ma Wi-Fi, Bluetooth a aj AM/FM. Da sa na amazone kupit za 320 EUR. K tomu by ti potom vysli napr Q Acoustic 3020i. Ak by si kusok prihodil, tak by si mohol kupit aj Dali Zensor 3 (vacsi brat od tych Zensor 1) alebo Elac Debut B6.2...
Wharfedale Diamond 11.4
Yamaha A-S701
Yamaha CD-S700
Samsung UE55KU6472
viking81
Junior

Odeslat příspěvekod rejca 1. 10. 2019 11:22

To spíš Onkyo 8250, má živější zvuk... A jestli se těšíš na basy, tak můžeš být zklamán. Tyhle systémy a repra si basy nevymýšlejí jako ty levnější all in one, které jedou pecky a duní i tam, kde nemají...
rejca
Junior

Odeslat příspěvekod viking81 1. 10. 2019 11:48

Z Onkya tak skor 8220-ku. 50-ka bude nad jeho rozpocet...
Wharfedale Diamond 11.4
Yamaha A-S701
Yamaha CD-S700
Samsung UE55KU6472
viking81
Junior

Odeslat příspěvekod PillMaister 1. 10. 2019 20:00

Pánové, děkuji moc za dosavadní tipy... Uff, no jak jsem předpokládal, existuje nejen milion možností, ale i spousta doporučení :-)

OTÁZKA 1:
Měl bych ještě otázku - švagr do mě chvíli klavíroval, že prý se mám mrknout i na soundbary. Má to cenu řešit, nebo je to v porovnání s kombem reciever + repro blbost?

OTÁZKA 2:
pokud jde o repro - jaký je vlastně rozdíl mezi repráky s předním vs. zadním bassreflexem? Je to věc, co mi může být fuk, nebo je po mě některá varianta výhodnější?

OTÁZKA 3:
na základě odpovědi od rejca, že mohu být zklamaný z nedostatku basů... Jak jsem psal, toto bude můj první nákup audia, který by stál za řeč, takže mě to trochu vyděsilo :-D. U PC jsem na gymplu míval např. tyto repráčky a byl jsem svýho času s basy "spokojen". Předpokládám, že pokud koupím cokoliv doporučeného výše, bude to víc než posun k lepšímu... Nebo ne? Tzn. vážně bude nákup subwooferu nutný?

Z vašich doporučení recieverů je na výběr tedy Pioneer SX-S30DAB, Yamaha R-N303D, Onkyo TX-8220 (8250 je pro mě už asi drahé)... Chápu to správně tak, že mezi těmito modely není (pro mě jako laika) výraznější rozdíl? Mimo teda přítomnosti/absence hdmi portů... A tím pádem neudělám chybu, když kupím jakýkoliv z nich?...

Díky za osvětlení.

PS: Abych byl upřímnej, začínám přemýšlet o navýšení rozpočtu do 20 000 Kč
PillMaister
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 1. 10. 2019 20:39

Pokusím se odpovědět.
1.pokud na tom budeš chtít i přehrávat hudbu, je jednoznačně lepší kombo receiver - repro. Receiver ti nabídne víc možností (streamovací služby jako Spotify, Tidal, rádia jak internetová tak FM, některý i DAB). Určitě nabídne i lepší zvuk jak levné soundbary.
2.u repro se zadním bassreflexem asi budeš muset víc laborovat co se týče umístění ode zdi, je možné že sousedi ten na ně mířící nátrubek bassreflexu víc "ocení" pokud budou za zdí, i když nízké kmitočty se bytovkou šíří velice snadno a pronikavě všemi směry.
3.pokud koupíš receiver, který má 2.1 zvuk, budeš moct dokoupit subwoofer, pokud ti nebude bas regálových repro stačit
Zásadní rozdíl mezi Pioneerem a těmi dalšími dvěma je v tom, že SX-S30DAB má hodně HDMI vstupů (je přímo předurčený k ozvučení TV), takže vše jako třeba Xbox, multimediální centrum atd zapojuješ přes HDMI vstupy do receiveru a odtud HDMI kabelem podporujícím ARC do TV. Alespoň já to tak mám. Jako další výhodu toho Pioneera vidím v Dolby Pro Logic, což udělá u filmů obstojný pseudoprostorový zvuk. Možná to podporují i zbývající dva receivery, ale to najdeš v popisu jejich parametrů. U těch ostatních receiverů budeš muset asi zapojit Xbox a spol do TV a z TV potáhneš zvuk optikou do receiveru.
Jinak se dá předpokládat, že mezi nimi budou nějaké rozdíly ve zvuku, jaké netuším, tu Yamahu ani Onkyo jsem neslyšel. Na závěr bych dodal, že Onkyo a Pioneer je dneska jedna firma a pokud bys preferoval Onkyo, tak alternativa SX-S30DAB je ONKYO TX-L20D, které by mělo mít úplně stejná střeva, jen se liší designem a je o kus dražší.
Jinak poslední věc, Onkyo a Pioneer má výstup na subwoofer, Yamaha patrně ne a dál Onkyo nemá připojení k síti a nepodporuje streamovací služby a internetová rádia. Z toho mně vychází, že Pioneer je nejuniverzálnější, na druhou stranu Yamaha bude možná víc orientovaná na hudbu a je možné, že ti bude víc vyhovovat její zvuk. Ale to samozřejmě nejlíp zjistíš, když si ta zařízení poslechneš, což bych ti víc než doporučoval.
Naposledy upravil martas38 dne 1. 10. 2019 20:54, celkově upraveno 1
Chord Mojo, Audio-gd NFB 12 -> Beyerdynamic DT880 Edition 2005, AKG K 142HD
HiBy R3, Shanling M1 -> TSMR3 Pro, FiiO FH5, Dunu DN-2000J, LZ-A4, Trinity Delta
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 1. 10. 2019 20:42

Sleduju i tvé druhé vlákno na sousedním fóru a tam se to doporučeními na soundbary jen hemží (švagr? :D), ale upřímně, pokud by mi rozpočet stačil na pořízení stereo receiveru a slušných reprosoustav (klidně bazarových), nemá proti tomu soundbar co nabídnout, ani zvukově, ani nijak jinak.
Ano, je to minimalistické řešení s minimem zapojování a nastavování, ale časté problémy s nekompatibilitou ovládání hlasitosti ovladačem od TV a v podstatě centrálním bodovým zdrojem zvuku se stereo nebo prostorovým efektem tvořeným virtuálně nebo pomocí odrazů (bacha na symetrii umístění v místnosti vzhledem k bočním stěnám!), je to vhodné takřka výhradně na vylepšení zvuku TV.

Pokud jde o ty stereo receivery, tak úplně jedno co koupíš to není, každé má jiný charakter zvuku, každý má jinou výbavu (ne každý má chromecast), konektivitu a samozřejmě cenu.
Pouštět např. hudbu přes BT (Spotify) je tak trochu masochismus, když přímý streaming přes cast je podstatně kvalitnější. Stejně tak je lepší streamovat uložené skladby přes DLNA server než je posílat přes BT.

Repro - jsou mezi nimi opravdu velké rozdíly. Vyústění basreflexu může usnadnit nebo zkomplikovat umístění soustav, pokud máš omezené prostorové možnosti a musíš je dát blízko ke zdi. Pak je vhodnější přední nebo spodní bassreflex. Zadní vyžaduje alespoň 30, lépe 50cm odstup od zdi, jinak hrozí dunění a slévání basů.

Každopádně ve tvém případě bude potřeba pořešit akustiku, máš holé stěny, velký otevřený prostor, tvrdou podlahu... nějaké zatlumení, koberec, závěsy, obrazy by se hodily.

Navýšení rozpočtu by bylo určitě ve prospěch lepších reprosoustav, s tímto rozpočtem nemá moc smysl investovat do dražšího přijímače.

A pokud jde o zvukový a kvalitativní posun proti tvým bedničkám k PC? Propastný!

-- 1. 10. 2019 20:55 --

Jo, jinak já bych tu TV stěnu na tvém místě přestavěl tak, aby se vedle té nízké skříňky daly postavit klasické sloupy, malé regálovky budou taková nouzovka. Tím bys vyřešil i ty basy.

-- 1. 10. 2019 20:59 --

https://www.htpshop.cz/sloupove/stx-electrino-m-150/
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 1. 10. 2019 21:09

HiBy R3, Shanling M1 -> TSMR3 Pro, FiiO FH5, Dunu DN-2000J, LZ-A4, Trinity Delta
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 1. 10. 2019 21:45

Jo, ty Tannoy jsou parádní.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PillMaister 1. 10. 2019 23:15

No koberec před gauč mám v plánu kupovat, na zeď taky budu asi ještě něco věšet, záclonu budu pořizovat.

Co se týká repra, tak sloupy pořizovat asi ani nemohu. Za prvé jsem koukal, že jsou vysoké okolo 1 metru a já bych teoreticky mohl vzít jen do 85 cm (aby se vlezly pod levou skříňku, co visí na stěně). Mám to pověšené na navrtané liště a nějak to předělávat a opravovat díry po hmoždinách, to se mi už do toho vrtat nechce. Pravá skříň co stojí na zemi je v hraniční poloze skrz zásuvku. Navíc nízkou, dlouhou TV polici šoupat na prostředek místnosti taky nemůžu, protože to chci mít naproti sedačce, která je skrz dveře nutně naproti v rohu. A co je nejdůležitější (jak jinak) je fakt, že moje milovaná v obýváku žádné (cituji) "monstrum" rozhodně nechce :pozor :roll:

Takže jsem odkázaný asi víceméně na nějaké regálovky (podle vašich rad teda asi s předním bassreflexem), které prdnu vedle TV + případný subwoofer.

Z těch recieverů to teda vidím asi na ten Pioneer SX-S30DAB, akorát teda čumím na svou televizi a jsem z toho zase jelen, protože jestli se nepletu, žádnej ARC konektor moje TV nemá... takže je mi to celé k prdu a musím kupovat aj novou telku? ... Achjo :oboze

PS to tombas: nojoo, na druhým foru mi pravda radí v podstatě jen soundbary, ale švagr to do mě hustil dneska taky, prej si to chce kupovat taky :lol:
PillMaister
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 1. 10. 2019 23:32

Jestli je tohle tvoje TV:
https://icecat.biz/cz/p/samsung/ue32j51 ... 53248.html
Tak HDMI ARC má. Bude to na jednom ze dvou HDMI konektorů. Je potřeba, aby to podporoval i HDMI kabel. Což dnes budou asi všechny v prodeji, musí to podporovat standard HDMI 1.4 a nebo vyšší.
Co se repro týče, ještě to zvaž. Podle mého názoru ti dají sloupy lepší a přirozenější zvuk, než regálovky + sub.
Dělají se i nižší sloupy. Neznám tyto repro, ale google mně to vyplivl hned na první pokus:
https://www.sbazar.cz/martinjirousek/de ... s-5000f-ii
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 2. 10. 2019 08:34

Mám obavu, že veškeré sloupy budou v očích PillMaisterovy polovičky jako monstrum. Prodávají se i pěkné, designové, ale to je o jiné ceně.
Jinak stavět podlahové (sloupové) reprosoustavy na skříňku není vůbec dobrý nápad. Jednak by to vypadalo divně a druhak bych měl obavu o přenos vibrací a zkreslení zvuku vlivem menší tuhosti TV skříňky.
Regálovky jsou na to přece jen líp stavěné.
http://www.hifibazar.cz/detail.asp?id=4276
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PillMaister 2. 10. 2019 09:33

Martas38: j, to je ona, takže jsem v klidu, dík :-)

Tombas: Mno pokud by byly sloupy právě do 85 cm, tak by stály přímo na podlaze. Dávat to na poličku vedle TV jsem nechtěl...

Pokud bych nějaké takové našel, tak bych o tom pouvažoval. Polovičce ale bude záležet víc na vzhledu, než na tom jak hrají, takže pochybuju, že by se jí vůbec nějaké líbily... Zkusím pohledat.

Jinak ty Quadraly z odkazu vypadají pěkně :-) Já je ale budu mít postavené na TV stolku... Ty stojany se normálně prodávají k těm reprákům v ceně, nebo to se dokupuje pak zvlášť (byly by mi k prdu)?
PillMaister
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rejca 2. 10. 2019 10:04

Ono nemusí být pro méně náročného špatné ani:

Panasonic SC-PMX92

Basy to má slušné, jde to připojit optikou k TV, má to FM/DAB, nechá se připojit chromecast audio, který při signálu zapne mikrověžičku... Bluetooth samozřejmost... Myslím si, že pro tebe by to mohlo být ideální.

Já jsem šel cestou Onkya 8220 + Tannoy Eclipse Two (sloupky kolem 90cm), má to zvuk perfektní. Mrkni na amazon.de na kolik by tě toto kombo vyšlo. Myslím, že někde kolem 11.500 Kč... A dováží do ČR zdarma.

S TV to mám propojený digitálem, druhý mám na raspberry pi s volumiem a hiffi berry (dle mého mnohem lepší řešení než mít internetové rádia, dlna atd. přímo na stereo recieveru). Ještě tam je FM/DAB, bluetooth a analogy. Vše co potřebuji. Navíc to má i případný výstup pro sub.

Jediná nevýhoda je, že se zvuk musí zapínat mimo ovladač TV.

Ten Panasonic taky nehraje zle, trošku víc "duní", ale nechá se to taky. (Má kluk v pokoji). Ale rozhodně hraje lépe než soundbary v dané ceně. Dle mého je podceňován. Jen to chce přikoupit silnější reprokablíky pro lepší dynamiku.

Případně Denon D-M41DAB + repra (prodávají se v setup kolem 3k, případně "lepší". Taky zní pěkně... Ale nemá USB vstup. Ale zase má výstup pro SUB... Reproduktory Denon SC-M41
rejca
Junior

Další stránka