První ladění DAB - několik poznatků

Zdroj zvuku+zesilovací prvek+reprodukční zařízení. Rady, dotazy a zkušenosti.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod VvPk 25. 3. 2020 16:43

První otázka, na kterou jsem ještě před koupením mikrověže Panasonic SC-PMX92 hledal odpověď, byla tato: je vůbec u nás na valašsku šance mít příjem DAB v dostatečné kvalitě? Odpověď mi dalo surfování po internetu, kde jsem z nalezené mapy pokrytí vyčetl, že moje bydliště se nachází při okraji pokryté oblasti - signál tedy může být slabší a pokojová anténa by nemusela stačit. Chtěl jsem však mít jistotu, a tak jsem v přednákupní fázi v kamenných obchodech zkoušel prodavačům pokládat otázku, zda mají v obchodě k dispozici signál DAB a jestli s ním mohu počítat i já. Všude jsem ale dopadl stejně: prodavači se divili, že mi nestačí vysílání FM a o tom, že by mi třeba byli schopni radit, jak si mám příjem DAB doma zajistit, zjevně nemohla být žádná řeč.

(Tady si dovolím jediné malé odbočení:
je mi jasné, že to dnes kamenné obchody nemají kvůli internetovým prodejcům vůbec snadné. Aby se s touto konkurenci vyrovnali, musí umět nabídnout zákazníkům i něco víc než jen dodávku zalepených krabic se zbožím. Já si pod tím představuji třeba odborné poradenství nebo testování a "zahořování" na prodejně - to by určitě přivítal každý...)

Protože signál DAB zabírá část pásma VHF dřívějšího televizního vysílání, napadlo mě, že pokud moje televize umí automaticky naladit více než desítku stanic ČRo, pak to dokládá, že moje pokrytí tímto signálem je spolehlivě zajištěno. Jenže když jsem si na internetu prošel seznamy stanic na jednotlivých televizních multiplexech, dospěl jsem k prvnímu poznatku:
V TELEVIZI JE UŻ DLOUHOU DOBU MOŽNÉ NALADIT V POZEMNÍM VYSÍLÁNÍ 15 STANIC Z MULTIPLEXU ČRO V DIGITÁLNÍ KVALITĚ, ALE TY SE VYSÍLAJÍ POUZE V TELEVIZNÍM PÁSMU. PRO RADIOPŘIJÍMAČE DAB JE URČENO ODDĚLENÉ VYSÍLÁNÍ VE III. PÁSMU A S VERTIKÁLNÍ POLARITOU.

Když jsem k nové mikrověži připojil vnitřní anténku z příslušenství a nechal proběhnout první automatické ladění DAB, na displeji se zobrazilo NO SIGNAL. Nevzdal jsem to a po více pokusech jsem konečně našel místo u okna, kde jsem byl úspěšný: naladilo se 15 stanic v jediném dostupném multiplexu ČRo. Mikrověž mi ovšem indikovala nízkou kvalitu signálu: pouze 1 hvězdička z 8 možných. Už jsem nyní věděl, že budu potřebovat silnější příjem, a začal jsem hledat tu nejjednodušší venkovní anténu - dipól. Protože věž umožňuje i příjem FM rádia, ale má pouze jediný anténní vstup, rozhodl jsem se pro dvojici dipólů propojených slučovačem. Na internetu jsem sice našel jednu komplexní anténu tohoto druhu, ale zavrhl jsem ji - v jedné diskuzi jsem totiž narazil na názor, že tato anténa není schopná úplně zajistit příjem signálu FM, který je šířen ve vertikální i horizontální polarizaci. Vybaven touto informací jsem tak dospěl ke kompromisnímu výběru: spojím univerzální dipól pro signály FM s vertikální i horizontální polaritou a speciální dipól pro DAB. Tyto jsem našel v nabídce internetového obchodu www.antena.cz a tam mi také dokázali poradit, jaký slučovač a druh kabelu mám použít. (Každému mohu jen doporučit využití služeb rodinné firmy ing.Malého, která tento web provozuje - jejich rady a nákup zboží jsem úspěšně využil už dříve).
Poněkud jsem ale znejistěl, když jsem si nastudoval parametry dipólů a slučovače, které mi za pár dní přišly: provozní zisk těchto antén a útlum signálu ve slučovači se prakticky rovnaly! V internetovém obchodě je totiž uváděn u slučovače tzv. vložný útlum do 0,8 dB, zatímco jeho výrobce v balení s přístrojem udává útlum až 2,7 dB! Z toho jsem jako laik vydedukoval, že pokud se k tomu přidají i ztráty vedením, nebude na vstupu mikrověže signál o nic silnější, než z pokojové anténky.

Jako první jsem připojil k mikrověži jen samotnou anténu DAB, umístěnou na anténním stožáru cca 1,5m nad plochou střechou: síla přijímaného signálu byla 3 hvězdičky z celkových osmi, a když jsem dipól posunul co nejvýše (asi 2,5m), byl signál na 6 hvězdičkách! Z toho plyne druhý poznatek: NA PLOCHÉ STŘEŠE JE POTŘEBA UMÍSŤOVAT DIPÓLY CO MOŽNÁ NEJVÝŠE.

A hned následovalo i další příjemné překvapení - třetí poznatek: I SAMOTNÝ DIPÓL PRO PŘÍJEM DAB VÁM ZAJISTÍ SLUŠNÝ PŘÍJEM STANIC NA FM!

V mém případě jsem po automatickém ladění měl k dispozici celkem 20 FM stanic a z nich bylo 14 v kvalitě "stereo" (u příjmu v pásmu FM příjimač nevyhodnocuje signál pomocí hvězdiček). A tak se dostavila ochybnost: bude vůbec vhodné připojovat další dipól pro FM a k němu ještě slučovač, který signál tak výrazně utlumuje? Když už jsem ale měl toto vybavení k dispozici, nezbývalo mi, než to všechno pospojovat do jednoho celku a vyzkoušet. A výsledek mě příjemně překvapil: kvalita signálu DAB 5 hvězdiček a v pásmu FM jsem naladil 21 stanic a z nich bylo 17 ve stereo kvalitě. Očekávání se mi tedy naplnilo a instalace mých antén dopadla tak, jak jsem doufal.

A co bych konstatoval na závěr? Jakmile jednou vyzkoušíte kvalitu příjmu DAB příjimače, nebude se vám chtít vracet se k vysílání FM. Je to podobné, jako přechod od analogového k digitálnímu televiznímu příjmu. A je pouze škoda, že v celoplošném vysílání DAB zatím nejsou (až na pár výjimek) k dispozici jiné stanice, než ČRo. To se ale časem snad bude měnit.

Pokud se nacházíte na území, které má v mapě pokrytí dostupný signál DAB, pak vám možná bude pro slušný příjem stačit i pokojová anténa nebo si můžete nainstalovat venkovní dipól pro DAB. V takovém případě může být toto vybavení postačující i pro příjem analogového vysílání FM - protože většina těchto stanic vysílá také vertikálně. Doporučuji příjem stanic FM řešit jinou anténou až tehdy, když vám nebude stačit takto jednoduché řešení a bylo by skvělé, kdybyste rady tohoto druhu mohli dostávat už v obchodu.

Držím palce všem, kteří si také budou chtít dopřát skutečně čistý zvuk z DAB rádia - třeba vám bude některý z mých poznatků k užitku.
VvPk
Kolemjdoucí