Ozvučení obýváku

Zdroj zvuku+zesilovací prvek+reprodukční zařízení. Rady, dotazy a zkušenosti.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod godzilak 22. 6. 2020 09:23

Zdravím,

Řeším ozvučení do obýváku k TV. Potřebuji to vyřešit během tohoto týdne, ať už je klid. Máme veliký obývák s kuchyni a je ti místnost kde trávíme většinu času. Chci ozvucit TV a mít možnost na tom poslouchat rádio i hudbu. Víceméně proste nějaký systém domácího kina.
Kompletních možnosti není mnoho. Původně jsem chtěl https://www.hifimarket.cz/ONKYO-HT-S7805-d370.htm , ale pak jsem zjistil ze set https://www.hifimarket.cz/ONKYO-HT-S5915-d1510.htm má stejný subwoofer a novější modely repro. Takže Zvuk bude víceméně stejný a vlastně bych platil 5,5k jen za lepší receiver, který vzhledem k sestavě nemá moc vyznam.
Tahle sestava bude určitě super na filmy, pokud budou mít slušnou audio stopu, ale na poslech hudby to ve stereu, vzhledem k přednímu repro nebude úplně hitparáda.

Druhá varianta je https://www.hifimarket.cz/YAMAHA-HTR-4072-d1506.htm + https://www.hifimarket.cz/MAGNAT-Suprem ... 0-d769.htm + https://www.hifimarket.cz/MAGNAT-Suprem ... 2-d773.htm je to cca o dvojku dražší a bude to mít lepší zvuk na hudbu i lepší subwoofer. Zase to má jen 5.1, takže na filmy to nebude tak dobře, jako to Onkyo.

Ta sestava s magnátem je samozřejmě výkonnější a hudebně bude o něco lepší, ale dá se to reálně poznat při normální úrovni hlasitosti ? Na to Onkyo je spousta recenzi a prakticky všechny to hodnotí dost vysoko, takže předpokládám ze kvalita zvuku by mohla být někam do středních pozic srovnatelná. Pak už nejspíš bude menší výkon znát, ale tak nahlas se to pravděpodobně nikdy pouštět nebude.

Je tu někdo, kdo ty sestavy muže reálně porovnat ? Protože ta sestava od Onkyo se mi líbí a krom síťových funkci to vlastně nabízí všechno potřebné v jedné sestavě. Ale zase bych si nerad pořídil nesmysl za spoustu peněz :)

Díky za jakékoli postřehy.
godzilak
Junior

Odeslat příspěvekod anton12345 22. 6. 2020 10:22

Napr. tieto budu lepsie, ako tie, co si si vybral:
https://www.elektronet.cz/set-denon-avr-s650h-t-series
alebo drahsie
https://www.l-e.cz/onkyo-tx-nr676e-jamo ... -atm-cerna

-- 22. 6. 2020 10:33 --

Pripadne si nieco vybrat z tychto setov:
https://www.salonydenon.cz/cs/MM/Vyrobk ... aciho-kina
Philips 55OLED803
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Marantz NA6006, Mede8er MED600X3D, WD My Cloud, Google Home Mini
Logitech Harmony 950
Google Music, YouTube Premium, Netflix, HBO Go
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod godzilak 22. 6. 2020 11:11

Obe sady jsou bez subwooferu... ty sloupy jsou sice hezká designovka, ale regalovky se subwooferem ve stejné ředě zahrají podle mě lépe za podobnou cenu...
Ale o tom se dohadovat nechci, procházel jsem těch kin spousty a kompletů co umí víceméně všechno a jsou za rozumnou cenu je jako šafránu :)
Víceméně jen to Onkyo a pro srovnání jsem tam dal set magnatu co má doma kamarád a co na tu cenu hraje špičkově.
godzilak
Junior

Odeslat příspěvekod anton12345 22. 6. 2020 12:26

No pokial sa ti zda, ze ten Magnat hra spickovo, tak si mozes v podstate kupit cokolvek...
Philips 55OLED803
Denon AVR-X4200W, Dali Opticon 5, Dali Opticon 1, Dali Opticon Vokal, Dali SUB E-9F
Logitech Harmony 950
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod godzilak 22. 6. 2020 12:33

Ten magnat na to kolik stojí hraje opravdu špičkově. Ty základní rady nejsou zrovna pěkné designově, ani regalovky, ani sloupy. Ale co se týče parametru a zvuku, tak přehraje dost často i o půlku dražší sestavy. Samozřejmě pro člověka co má něco naposlouchano a doma sestavu za 40+ to není, ale to jaksi není cilovka ... klidne bych volil jiné, ale pokud beru cenu okolo 15k za repro a 10K za receiver, tak jsem nenašel nic co by mělo lepší parametry ...

I když porovnám ty jamo S 809 nebo z prvního odkazu Polk T50 se základním magnatem 2002 , tak parametrově je na tom magnat lépe. Ale neslyšel jsem je, takže těžko soudit.
godzilak
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 22. 6. 2020 15:35

To srovnání, že něco přehraje něco jiného o půlku dražšího je opravdu úsměvné a prakticky nikdy to tak není.
Magnat, ale třeba i Jamo umí udělat dobré bedny, ale až tak v kategorii 20+ tis. za pár, nikoli sestavu 5.0 nebo 5.1 za 10-15 tis.
Mám pocit, že sis sem přišel jen potvrdit a odkývat svůj výběr Onkya, ale to ti tady asi nikdo neodkýve, pokud má nějaké zkušenosti.
V prvé řadě je to místnost a její velikost (spojení s kuchyní), která diskvalifikuje malé satelity, protože nemají šanci pokrýt celý prostor a vytvořit ještě dostatečný akustický tlak, pro normální poslech.
Pak je to samotná akustika - zatlumení místnosti, které je potřebné pro správnou reprodukci jak kina, tak hudby.
Neviděl jsem půdorys místnosti, ale předpokládám, že ani celý prostor není symetrický, tj. nezaručí stejné odrazy od bočních stěn, což je zase důležité pro kino a vnímání prostorového zvuku. Částečně si s tím poradí kalibrace v AVR, ale pokud je na jedné straně poslechového prostoru stěna a druhá je otevřená, bude to dost velký problém.

Samozřejmě to posuzuji podle svých měřítek a ta tvá mohou být někde jinde, takže to ber jen jako námět k zamyšlení a možná, že to své rozhodnutí ještě přehodnotíš.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod godzilak 22. 6. 2020 16:56

Zvuk je strašně individuální záležitos. Minimálně 50% lidí nepozná dobrý od průměrného, 80% lidí se spokojí se zvukem z televize nebo reprosoustav za za pár tisíc ...
Zrovna u magnatu bych spíš řekl že umí udělat dobře ty levné. Jejich základní řady v přímém srovnání, alespon parametrově jen tak něco neporazí. Protože jsem ty přímé konkurenty neslyšel, tak musím vycházet jen z parametrů a ty jsou prostě u magnatu hodně vysoko.
Ani ten polk, ani jamo co byly v prvním příspěvku podle mě prostě nemůžou zahrát líp, parametrově na to nemají. Ale jak jsem psal neslyšel jsem je, třeba překvapí. I když prostě regálovka magnat má citlivost 93 dB a rozsah 34Hz - 40 kHz a sloupy polk 90 dB a rozsah 38Hz - 24kHz a to sloupy magnat mají ještě podstatně lepší parametry...

Jenže já zrovna to onkyo moc nechci, ale je to reálně jediný schopný řešení, který nabízí tak nějak všechno v jednom. Podle recenzí i od lidí je to v dané ceně to nejlepší co se dá pořídit.
Víc by se mi líbila ta yamaha s magnatem, jenže u toho se bojím že to prostě nebude na filmy ideální.

Nepotřebuji perfektní hi-fi zvuk, ani ho nehledám, protože to můj sluch není schopen rozeznat. Takže investice do drahého hi-fi by bylo hození peněz do kanálu.
Potřebuju někoho kdo to onkyo slyšel hrát a dokáže porovnat s tím magnatem. Zrovna tohle jsou asi ty nejznámější bedny co mají prakticky všude, takže předpokládám že to většina zkušenějších už slyšela někde hrát.

Místnost je pro ozvučení samozřejmě absolutně nevhodná, akustika stojí za pendrek. Ani prostor ani místnost nejsou symetrické. Navíc je u stěny gauč, takže i umístění repro bude stát takzvaně za vyliž... Víceméně to vypadá takto https://prnt.sc/t4domn
To by ale právě mělo být spíš plus pro to onkyo, které je údajně na tohle dělané a dokáže si s tím relativně solidně poradit. Běžný receiver i bedny se s tím asi budou prát mnohem hůř ...

Já chápu, že spousta lidí tím zvukem žije a miluje ho. Ale většina lidí co se pohybuje ve zvuku, už nedokáže po nějakém čase reálně zhodnotit nebo ocenit sestavu která je podle nich "špatná". Přitom ale tato sestava může být pro 90% ostatních lidí absolutně bombastická. Proto říkám že zvuk je strašně individuální .... :)

Já bych přehodnotil, kdyby bylo co. Bohužel kompletní sety v rozumné ceně dělá snad jen onkyo. A víceméně připadá v úvahu jedině ta 5915. Nebo potom prostě skládat něco, kde se nedá dopředu určit zda to bude nebo nebude v tom prostoru hrát dobře ...
Taky bych raději měl pět kompletních možností a jen se rozhodoval co bude nejlepší. Takhle musím volit mezi zlem a noční můrou....
godzilak
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 22. 6. 2020 17:09

Podle parametrů fakt zvuk nepoznáš. Obzvlášť když se díváš na frekvenci od do, ale ne na grafy, s jakým útlumem to "hraje" např. těch 24kHz.
Jinak souhlas s tombas, levné bedny Jamo i Magnat stojí za prd.
iMAC -> Chord Mojo -> Campfire Solaris 2020
iBasso DX160 -> Audiosense T800
LG OLED65B9 -> Pioneer SX-S30DAB -> Polk S55E
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod anton12345 22. 6. 2020 17:18

"Zrovna u magnatu bych spíš řekl že umí udělat dobře ty levné. Jejich základní řady v přímém srovnání, alespon parametrově jen tak něco neporazí. Protože jsem ty přímé konkurenty neslyšel, tak musím vycházet jen z parametrů a ty jsou prostě u magnatu hodně vysoko."
A vies preco ? Pretoze jednoducho klamu... To by totiz musela byt "ina" regalovka, ktora by zvladla rozsah 34Hz - 40 kHz v pasme +/-3dB, rozhodne nie to od Magnatu. Takze nadalej ver tomu, co si napisu do prospektov.
"Zrovna tohle jsou asi ty nejznámější bedny co mají prakticky všude, takže předpokládám že to většina zkušenějších už slyšela někde hrát."
No prave, ze pocula...
Ved si tiez chod nieco vypocut do nejakeho studia, jedine tak zistis, co je pre teba postacujuce a co nie.
Philips 55OLED803
Logitech Harmony 950
anton12345
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod godzilak 22. 6. 2020 17:31

Tak pokud uvádějí údaje co nejsou pravda, tak se pak nedá nic reálně porovnat bez poslechu. Což je jednak nepraktické a druhak značně obtížné. Zkoušet někde třeba deset sad reprobeden asi nebude chtít žádný prodejce :)

Proč teda mají všechny ty základní řady magnatu prakticky všude maximální hodnocení a spousty kladných recencí i vysoké hodnocení v testech, když jsou podle vás tak špatné ?
A jaký 5.0 set v ceně do 15.000 co stojí magnaty zahraje lépe ?

Podle mě hrají dobře, je to takový hodně dynamický "basový" zvuk. Řekl bych, že až přebasovaný, ale to třeba mě osobně vyhovuje, ale bude to nejspíš i o nastavení konkrétní sestavy. A hlavně teda subwooferu...
Ale jak jsem psal moje zvukové cítění není na takové úrovni abych dokázal ocenit nějaké vyloženě kvalitní hi-fi. Prostě to už v tom neslyším...
godzilak
Junior

Odeslat příspěvekod merhaut 22. 6. 2020 17:39

V téhle cenové kategorii ať vybere paní domu to, co se jí líbí a na čem udrží vázička.
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Junior

Odeslat příspěvekod Houbičkar 22. 6. 2020 20:24

Godzilak
Vubec to neber tak, ze by chtěl nekdo atakovat tvoji osobu, ale to vis, ty tve názory malinko nahrávají úsměvu pod fousky. Az si to tu jednou po sobě sám precteš, treba si ten rohlík na tváři způsobíš též.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 22. 6. 2020 20:36

godzilak@ já chápu tvé požadavky a rozumím i některým argumentům. Tahle diskuse není o tom, aby jeden na druhého útočil nebo se do krve hádal o svou pravdu. Ty jsi sem přišel pro radu a nějakou jsi dostal a je jen na tobě, jestli ji zvážíš, nebo se na ni vykašleš a zařídíš se po svém.
Já jsem napsal, proč podle mého názoru nejsou vhodné satelity do takto nevhodného prostoru, ale třeba ti to bude vyhovovat, takže se vykašli na připomínky ostatních, kup co se ti líbí a pokud nebudeš spokojený, máš možnost to vrátit.
Nikdo z nás u tebe nebyl a neví, jak to bude hrát v tomto konkrétním prostoru a instalaci, to se dá jen odhadovat.
Takže se rozhodni podle svého a doufám, že budeš spokojený.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod godzilak 22. 6. 2020 20:39

Zbytečně to prožíváte :)

Ale trochu to i chápu. Je to jako se bavit s majitelem ferrari jestli je lepší škodovka nebo seat :D

Nicméně odpovědi typu že pod 15k za repro hraje všechno blbě moc neberu... Vzhledem k prostoru a mým poslechovým schopnostem bude každá sestava okolo 25k pro mne hrát dobře. Minimálně ta od magatu určitě, ale spíš se mi líbí to kompletní řešení, jenže tam vůbec netuším jak na tom budu zvukově ...
godzilak
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 22. 6. 2020 20:49

Na to nemusí být člověk ani raketový inženýr, aby si spočítal, že vyrobit 5 plnohodnotných a kvalitních reprosoustav s kvalitními měniči a investovat do náročného vývoje, k tomu zaplatit marže prodejců i vlastní náklady a zisk, znamená, že výsledný produkt nemůže stát pár korun a to nemluvím o tom, že u nás je elektronika obecně o dost dražší, než v zahraničí.
Prostě dle zákonů fyziky i ekonomiky kvalita odpovídá ceně a to se nedá okecat.
tombas
Pokročilý

Další stránka