Ako dostať najkvalitnejší zvuk z Blue Ray do staršieho AVR

Zdroj zvuku+zesilovací prvek+reprodukční zařízení. Rady, dotazy a zkušenosti.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Staršísmutný 29. 8. 2020 16:41

Zdravím priatelia, pred pár dňami som dával dotaz o audio prepojení HDMI káblami medzi mojím budúcim Blu Ray prehrávačom (7.1) , starším A/V receivrom (5.1), ktorý má vstupy HDMI 1.3 a TV. Všetky komponenty včítane stereo repro sú Sony a sú strednej triedy. Ide mi teda len o prenos zvuku. Dostal som kompetentné odpovede včítane jednej na webe zive.sk, ktorá doporučovala pre najlepší zvuk nepoužiť pre prepojenie Blu Ray s A/V receivrom výstup HDMI audio, ale použiť radšej výstup Coaxial S/PDIF, ktorý na prehrávači je. Po preštudovaní viacerých web stránok, aj zahraničných anglických, je záver jednoznačný: radšej použiť COAX S/PDIF. Káble Coax S/PDIF sa tažšie zháňajú a sú dosť drahé, kábel HDMI mám. Otázka je teda nasledovná: mám použiť kábel HDMI 1.3, ktorý mám, alebo zohnať radšej ten kábel Coax S/PDIF? Zdôrazňujem, že zostavu budem využívať výhradne v režime stereo. Potreboval by som názor niekoho znalého a skúseného, či ten (prípadný) rozdiel v kvalite je vôbec uchom rozoznateľný, alebo zbytočne vymýšľam... Ďakujem za rozumné odpovede. Jozef
Staršísmutný
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod viking81 29. 8. 2020 22:59

Keďže v oboch prípadoch budeš používať DAC v tom staršom AVR, tak to bude asi jedno...ten coax kábel nie je zas až tak drahý. Takže nejaký kúp a vyskúšaj ci tam bude rozdiel. Ešte by si mohol doplniť aky presný bd a avr to je...
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Staršísmutný 30. 8. 2020 11:23

Dík. BR: Sony UBP-X800M2; AVR: Sony STR-DG520
Staršísmutný
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod marts 30. 8. 2020 13:05

Vzhledem k tomu, že tento receiver neumí použít zvuk z HDMI, nezbývá než poslat zvuk koaxiálem tak jak je popsáno v návodu na straně 17.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert

Odeslat příspěvekod Staršísmutný 30. 8. 2020 14:29

marts píše:Vzhledem k tomu, že tento receiver neumí použít zvuk z HDMI, nezbývá než poslat zvuk koaxiálem tak jak je popsáno v návodu na straně 17.

Dík. Ten AVR má ale 3 HDMI vstupy. Prosím o vysvetlenie.
Staršísmutný
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Abox 30. 8. 2020 14:45

Koukám v manuálu na tu str. 17 a taky moc nechápu, proč by to nešlo:
Přílohy
Sony.jpg
Abox
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod marts 30. 8. 2020 20:35

Asi jsem měl napsat, že je potřeba se také podívat do poznámek na straně 18. Přesněji toto:
Budete-li chtít, aby zvuk vystupoval z dodaných reprosoustav a chcete- li využít výhody vícekanálového prostorového zvuku, nezapomeňte
– připojit k receiveru digitální audiovýstup ze zařízení pro přehrávání,
– na televizoru snížit hlasitost na minimum nebo aktivovat funkci vypnutí zvuku.

-- 30. 8. 2020 21:41 --

A ještě v rychlém nastavení máte toto:
Poznamka-zvuk.png

-- 30. 8. 2020 21:44 --

Ten receiver je z těch prvních modelů, které umožňovaly přepínat HDMI signál, ale neuměly si z něj vzít zvuk.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert

Odeslat příspěvekod Abox 31. 8. 2020 04:38

Aha, mám trochu jiný manuál:
https://www.sony.com/electronics/suppor ... 764111.PDF
Ale je to tam - a přitom jsem to četl a nedocvaklo...
Abox
Mírně pokročilý