sestava dolby atmos

Zdroj zvuku+zesilovací prvek+reprodukční zařízení. Rady, dotazy a zkušenosti.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod J.Sada 26. 11. 2020 17:16

Prosím o radu.
Stavím nový dum a v obýváku plánuji domací kino rovnou s dolby atmos 9,1.s instalací 4 stropních repro.
místnost je i s kuchynským koutem velká cca 32 m2.poslechový prostor bude cca tak 4x4m Investuji tak max 100 tis.
Po konzultacích mi byla doporučena sestava Monitor audio bronze bez subwoofer, která je i s AV reciverem a kabelama už přes rozpočet.

mám několik dotazů.
1. jaké bych měl použít kabely? na efekty a na stropní repro? stačí dvoulinky cu 2x2,5 mm ? nebo mám použít nějaké lepší značkové či větší průměr?
Na předky bych asi dal 2x4 mm, Vím že kabely se už tu řešily ale moc z toho moudrej nejsem.A nechce se mi dávat pálky za nějaké postříbřené obzvlášt když by to bylo potřeba celkem dost metrů.
2.na zadky mi byli doporučeny efektové dipolární soustavy: nikde jsem nenašel žádné zkušenosti s něma? jsou lepši něž klasické regálovky?Popřípadě jak bedničky upevnit na zed...
3. jaké stropni vestavěné repro použit? preferuji aspon polohovatelnej výškovej reproduktor abych ho mohl lépe nasměrovat na poslechové místo.
4. nemáte někdo typ na levnější sestavu, je to jen pro filmy. hudbu moc neposlouchám, Přední repro bych umístnoval blízko zdi. a zadní na zed tak i s vhodnou možností uchycení.
5. jak velkou TV mám pak zvolit 75 by už by byla si moc?
moc díky za rady a názor
J.Sada
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 26. 11. 2020 20:23

ad 1) kabely na efekty 2x2,5mm stačí, na předky v podstatě taky, ale 2x4mm nic nezkazíš, nemusí to být stříbro, stačí kvalitní čistá měď.
ad 2) zadky musíš vybírat podle umístění vzhledem k poslechovému místu a akustice místnosti. Pokud je mezi zadní stěnou a sedačkou prostor alespoň 1m, dal bych klasické regálové repro natočené směrem k poslechovému místu. V případě sedačky nalepené na zdi jsou lepší dipolární, ale tam je třeba pečlivě volit umístění i s ohledem na odrazy od sousedních zdí. Nejhorší je z jedné strany zeď a z druhé otevřený prostor např. do kuchyně. Pak by asi byly lepší opět regálovky natočené na posluchače, tj. víceméně umístěné po stranách sedačky, ale přijdeš o hloubku předozadního prostoru za poslechovým místem. Upevnění na zeď klasicky na držáky nebo police.
ad 3) Tady není příliš důležité, zda je repro od stejného výrobce, pohlídej si parametry, impedanci a příkon a vybírej podle toho, co se ti hodí designem. Nezapomeň na instalační krabice/ozvučnice.
ad 4) Tady je spousta možností, namátkou:
http://www.hifibazar.cz/detail.asp?id=4671
nebo se SW
https://www.htpshop.cz/sestavy-reproduk ... 0-set-5-1/
nebo DALI, dobré jsou i Dynavoice, Quadral, Wharfedale... musíš si to někde poslechnout, charakterem se dost liší
ad 5) to záleží čistě na tobě, při dnešním rozlišení obrazovek bych ani 75" neviděl jako problém z hlediska pozorovací vzdálenosti
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kuba4 26. 11. 2020 20:35

Pro představu jak by to všechno mělo být umístěno:
https://www.dolby.com/siteassets/about/ ... ounted.pdf

1. 2x 2,5 mm stačí

2. podle ofiko Dolby popisu má být všech 6 efektových kanálů stejných, klasické regálovky, dipóly ne

3. navrhuji Dexon https://www.dexon.cz/katalog/hifi-domac ... uktor.html

4. nevím, možností je moc, rozpočet, byť nevím na co vše je uveden, mi přijde nízký

5. volil bych 65” a kvalitnější

Za mne:

určitě pro filmy použij subwoofer

poslechový prostor je pro 9.1.4 malý
Marantz CD-17, PM-16, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod J.Sada 27. 11. 2020 07:43

Díky moc
1.taky jsem si to myslel....
2. sedačka bude skoro na zdi max 40 cm od zdi. na levé straně by byl zadní repro v rohu /zleva zed/ z prava otevřený prostor do kuchyně. navím jaká držáky do zdi aby se dali natáčet aspon trochu směrem k sedačce, stojany nechci. přítelkyně ma kočku a tak se bojím že by je schodila
3, instalace by byla do sadrokartonu-podhledu ten Dexon mi přijde i cenově zajímavej
4, 100 tis na sestavu repro+ subwoofer+kabeláž +reciver. / TV zvlášt/
jen na filmy , Přední repro skoro až u zdi...poslech asi bude nyní trochu problém...
5. libí se mi LG Oled 65, 77 je už dost drahá
J.Sada
Junior

Odeslat příspěvekod Kuba4 27. 11. 2020 11:54

Nejsem žádným znalcem DK, ani už nevidím žádnou otázku.

Přesto si dovolím navrhout pouze sestavu 5.1.2

https://www.dolby.com/siteassets/about/ ... firing.pdf

Nevím, co bude zdrojem zvuku Dolby Atmos, pokud Netflix přes telku, tak to bohatě stačí. Pokud bude zdrojem BD player, tak udělej, jak myslíš.
Marantz CD-17, PM-16, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod J.Sada 27. 11. 2020 12:21

Díky
no hlevně ten Netflix a HBO.
a ještě mi není moc jasné jak přidělat ke zdi ty zadní repráky abych je nezničil až do nich budu vrtat...
nebo jestli někdo nědělá přímo repraky už přizpusobená k uchycení na zed...
J.Sada
Junior

Odeslat příspěvekod Kuba4 27. 11. 2020 14:09

Kloubový držák z Dexonu:

https://www.dexon.cz/katalog/profesiona ... lni-2.html

Nepřeceňuj kvalitu zvuku u HBO nebo Netflix, není to nic moc, taková mp3jka. Spíše si na to lidi stěžují.

Pokud neplánuješ opravdu kvalitní zdroj, tak 9.1.4 prakticky vůbec nevyužiješ.
Marantz CD-17, PM-16, Pioneer PL-630, B&W 802N
Pioneer PD-95, SPL Phonitor, AKG K-1000
Kuba4
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod J.Sada 30. 11. 2020 14:29

Tak ještě další konzultace

1.Byl by vhodný tento kabel i na předky a centr?
https://www.elektrohartman.cz/kabel-cyky-j-4x15
2. jako ukončení zadních repro kabelů je vhodné použít tzv banánkovou zásuvku.
Je jedno jakou?
Nebo mám kabely vest přímo až k repro?
Díky
J.Sada
Junior

Odeslat příspěvekod marts 30. 11. 2020 17:01

CYKY kabel je plná měď, blbě se s tím manipuluje, vhodnější jsou lanka - CYSY.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod J.Sada 1. 12. 2020 18:43

Díky
A má někdo zkušenosti s tou zásuvkou na ty banánky?
J.Sada
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 1. 12. 2020 18:55

Je to na cestě k repro další spoj a potenciální zdroj problémů, na druhou stranu je to docela praktické a kabel může být schovaný ve zdi a přivedený až k reprákům a tudíž prakticky neviditelný. Pokud bude zásuvka kvalitní a dobře instalovaná, nebál bych se toho.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sozi 11. 12. 2020 12:21

Ja som zadne repro kedysi dal na stenu pomocou klasickeho skrinoveho pantu. Ten som prilepil "tekutym klincom" na repro a normalne hmozdiny do steny. Na kazdy reprak som dal 2 hore a dolu. Drzalo to perfektne. Ked sa nepozeralo, repro boli akokeby nalepene na stene pekne rovno do priestoru. Ked sa pozeralo natocil som ich do posluchoveho bodu. Spokojna manzelka aj ja :)
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod J.Sada 16. 5. 2021 15:28

Po otevření obchodu s možnostmi poslechu se vracím k tématu.

Celkem se mi líbí i Polk Audio.mam KTO mu několik dotazů.
1,je velký rozdíl v domácím kině mezi řadou T a S?
2.je nejaký rozdíl v kvalitě poslechu centru S 30CE nebo S35CE?
3.Jaky je rozdíl mezi sloupaná S50E a S55E?.
4.Jou na zadní efekty dostačující S 10E?
5.A je vhodný i subfoower HTS SUB 10?Nebo zvolit jiný?
Díky za rady
J.Sada
Junior

Odeslat příspěvekod xMaster Seller 17. 5. 2021 11:57

Kuba4 píše:.. Přesto si dovolím navrhout pouze sestavu 5.1.2

https://www.dolby.com/siteassets/about/ ... firing.pdf

Nevím, co bude zdrojem zvuku Dolby Atmos, pokud Netflix přes telku, tak to bohatě stačí. ..
Dík za tip na dokument, nemoh jsem ho v rychlosti na Dolby dohledat. Budu dělat časem v obyváku stropní podhled tak se hodí s bodovkama přidat do sádrošu i horní repra. Konfiguraci nechám jak jsem zamýšlel dřív 5.1.2. Jednak gauč je v tom paneláku až u zdi a někdo ze zkušenosti tady psal že stropní 4 vs.2 repro nejdou prakticky poznat, zřejmě hlavně u těch Netflix/HBO kanálů.

Využil bych tohle vlákno k dotazu jak vyřešit, aby zadní a stropní repra hrály bezdrátově? Napájení k nim ze sítě bude, ale zdroj zvuku bych nejradši posílal po wi-fi, nebo Bluetooth formou ? Co z toho je lepší a jaký receiver/transmiter a repra na to zvolit? Asi je to složitější i z pohledu přenosu jednotlivých Dolby Atmos/DTS:X kanálů. :hm
xMaster Seller
Junior

Odeslat příspěvekod Tapir1 17. 5. 2021 12:50

Řešit bezdrátově efektové repro pro DK je poměrně nákladná věc a zvedne ti významně rozpočet. Dělá to Yamaha a možná Denon se svým Home, tzn. musíš mít jejich AVR a k tomu pouze jimi podporované repro (mám dojem, že umí připojit stejně jenom zadní efektové a nikoliv Atmos). 8-)
Audio - CA AZUR 851A, Pioneer N-50AE Casea Upgrade, Denon DVD 3910, Quadral Signum 90; Portable - Shanling M1, Beyerdynamic DTX 100 & Byron, Sony WH-1000XM2, Xiaomi Mi9 + Hiby FC3 MQA, Blon-BL03, TWS - Panasonic RZ-S500W, TV - Philips 65OLED 873
Tapir1
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků