Vylepšení zvukové stránky u filmů

Zdroj zvuku+zesilovací prvek+reprodukční zařízení. Rady, dotazy a zkušenosti.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Tomáš78 17. 3. 2021 17:33

Zdravím,
doba to nelechká a člověk uvažuje jak si tu domácí uzávěru zpříjemnit.
Na televizi trávíme, tak jako většina asi, docela hodně času.
Zkrátím to:
Jak nejlépe vylepšit zvukovou stránku u filmů (90%filmy/10%hudba) a pohybovat se někde kolem 45 tis?
Místnost 4,5 x 4,5m.

Děkuji za návrhy
Tomáš78
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 17. 3. 2021 17:50

Asi se musíš rozhodnout, jestli chceš vícekanálový zvuk a nebo stereo s případnou simulací prostorového zvuku. Řešil jsem stejný problém, mám i podobný poměr film vs. hudba, mám nepatrně větší místnost a šel jsem stereo cestou, protože se mi nechce tahat dráty po místnosti skrz zadní repro. A rozhodně nelituju. Nehledě na to že u levných sestav pro kino to hraje na hudbu špatně.
Repro Polk S55e a stereo receiver Pioneer SX-S30DAB.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Tomáš78 17. 3. 2021 19:08

Tak za prvé omluvte pravopis, nevím jak to teď opravit :-)
A za druhé, nebude pro filmy lepší varianta 3.0 např. zmíněné Polky + centr (třeba polk s30e) a k tomu AVR (např. denon 2700 nebo Yamaha rx-v6a, popř. Denon 1600) ? Nebude tak "plnější" zvuk u filmů ? Hudbu bych tak moc neřešil, bylo by to jen příležitostně a opravdu nejsem žádný audiofil :-)
Tomáš78
Junior

Odeslat příspěvekod jkmaxfli 17. 3. 2021 19:14

Nedávno jsem zde řešil úplně stejný problém a nakonec jedu 5.1 (budu ještě rozšiřovat 5.1.2) a maximální spokojenost.(stereo poslech pro mě též super)
Polk Audio řada T + Denon X1600H
viewtopic.php?f=1722&t=1313752&st=0&sk=t&sd=a
Kabely prostě jen natáhneš šikovně kolem zdí, nic pracného (lišty asi určitě máš u zdí)
Sub u filmů nutnost (tedy pokud nekoupíš 2 sloupy cenově 50tis+........a pojedeš bez subu).
Cena sakum prdum 40tis + ještě teď ten Atmos 4500.- a je to.
jkmaxfli
Junior

Odeslat příspěvekod viking81 18. 3. 2021 06:35

Tomáš78 píše:Tak za prvé omluvte pravopis, nevím jak to teď opravit :-)
A za druhé, nebude pro filmy lepší varianta 3.0 např. zmíněné Polky + centr (třeba polk s30e) a k tomu AVR (např. denon 2700 nebo Yamaha rx-v6a, popř. Denon 1600) ? Nebude tak "plnější" zvuk u filmů ? Hudbu bych tak moc neřešil, bylo by to jen příležitostně a opravdu nejsem žádný audiofil :-)


Ja tiez idem len stereo a vacsinu casu mi tam hra TV a filmy (male dieta doma, takze na hudbu nie je priestor) a ten stredovy kanal mi tam vobec nechyba. Dokonca sedavam skoro na urovni laveho reproduktoru a nemam pocit ze by zvuk hral len z neho. Ten zvuk 3.0 bude iny, ale nemyslim si ze by clovek prisiel o "nieco" ak to ma dobre umiestnene a nastavene. Inak presiel som z 5.1 na 2.0 a teraz si ten zvuk filmov uzivam viac, kedze mam lepsie repro a zosik ako v tej multikanalovej zostave...
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ladik1983 18. 3. 2021 12:22

Mě to přijde jako děsná uchylárna někomu doporučovat stereo na ozvučení TV, filmů apod. Ale pokud někdo sleduje jen telenovely pak asi jo.
ladik1983
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod viking81 18. 3. 2021 12:37

To rozhodnutie musi spravit kazdy sam. Pisem len osobnu skusenost. Chcel som mat a nakoniec som mal domace kino 5.1. Ked som na tom pustal filmy (origo DVD a BD disky) tak som zistil ze aj tak vacsina fimov co som pozeral mala minimum alebo skoro ziadne efekty, ktore by isli z tych zadnych repro. Takze mi prechod na 2.0 nijakym sposobom "neuskodil" a ako som pisal, sucasne repro a zosik su inde ako to v domacom kine, tak mam teraz zvukovy zazitok lepsi ako s DK. Pri rovnakom rozpocte dostanes urcite viac z 2.0 zostavy ako z 5.1 ;-)
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tomáš78 18. 3. 2021 13:52

Tak samozřejmě záleží na vkusu každého soudruha. Nejlépe by bylo si to někde poslechout a porovnat, ale na to není vhodná doba. Ještě mě napadla jedna věc, tady na fóru neoblíbená :-), ale co takový soundbar JBL 5.1. Dá se sehnat kolem 16 tis. Nemáte s tím někdo zkušenost ? Vylepší to zvuk na 75 palcové televizi dostatečně za tu cenu ? Díky
Tomáš78
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 18. 3. 2021 15:53

Zvuk to vylepší, ale nepočítej s žádnými prostorovými efekty a na hudbu to bude katastrofa.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Tomáš78 18. 3. 2021 16:54

Na hudební orgie to určitě nebude :-) Ale jak říkám, hudba pouze okrajově. Na to si pustím sluchátka.
Myslel jsem, že právě kvůli těm odpojitelným zadním reproduktorům je to už nějaký trochu "opravdový" prostorový zkuv a subwoofer je na sounbar si myslím slušný. U stereo sestavy by byly lepší prostorové efekty ?
Rozhoduji se tedy mezi JBL 5.1 (s těmi odpojitelnými reproduktory - tady jsem teda čekal, že tam bude prostorový efekt) a sestavou Polk S55E s AVR (možnost rozšíření do budoucna) nebo Polk S55E a asi zesilovač (nač stereo receiver?) Denon pma 800.
Tomáš78
Junior

Odeslat příspěvekod roman II 18. 3. 2021 17:08

martas38 píše:Zvuk to vylepší, ale nepočítej s žádnými prostorovými efekty a na hudbu to bude katastrofa.


Tento soundbar rozhodně zvuk vylepší i s prostorovými efekty, škoda že nemá Dolby Atmos, hudbu zvládá velmi slušně - je to Polk https://www.alza.cz/polk-magnifi-max-sr-d5684436.htm
roman II
Junior

Odeslat příspěvekod Renoi 18. 3. 2021 23:33

Že by byl ten Polk lepší než zmíněný JBL? Co jsem se dočetl, tak na filmy teda ne a dost lidí si stěžuje na nějaké nepříjemné zvuky (loupání) v subwooferu. Neměl někdo možnost porovnat?
Renoi
Junior

Odeslat příspěvekod roman II 19. 3. 2021 10:18

tady nějaké povídání k Polku (ale bez zadních efekt. repro) https://www.hifi-voice.com/testy-a-rece ... agnifi-max
Jbl 2.1 jsem slyšel (5.1. ne) a nic moc teda, Polk Mini je na tom o parník lépe (teda alespoň dle mých uší)
roman II
Junior

Odeslat příspěvekod sozi 19. 3. 2021 11:32

Vybral si si spravnu cestu. Na ozvucenie filmov treba samozrejme AVR. Vzdy z neho dostanes uz len pri 3.0 reprodukcii viac ako zo sterea. Dvojkanal bude vzdy len downmix, a center tam proste chyba. Pritom center je vo filmoch najdolezitejsi kanal. Ved z neho ide takmer vsetko, co sa na obrazovke deje. Preto ho nesmies zanedbat a musi byt rovnako kvalitny - z tej istej rady, ako L/P repro. Ak nechces riesit subwoofer, podmienkou pre film budu stlpove L / P. Zadne efektove si uz mozes dokupit aj neskor, ked dosetris a to zas prida sledovaniu filmov iny rozmer. Ked budes mat AVR, ziskas komfort ovladania vsetkeho cez ovladac od TV (CEC) vdaka prepojeniu cez HDMI. V cenovej kategorii, ktoru uvadzas, sa nemusis bat, zeby to nehralo. Neviem, co pozeral viking a co to mal za 5.1 zostavu, ale drviva vacsina filmov praveze 5.1 zvuk ma. Ci uz kodovany v DD+ alebo DTS. Tych DTS je pomenej, ale ked narazis na takuto stopu dobreho filmu, to je naozaj zazitok. Samozrejme, ze ak mal niekto 5.1 ***** zo zapalkovych skatuliek a duniaceho pseudosubwooferu a porovnava to so stereo zostavou, tak mu pride 2.0 zvuk lepsi. Ale za tvoje peniaze budes mat domace kino, s ktorym budes urcite spokojny.
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod viking81 19. 3. 2021 12:33

Vsetky filmy boli origo DVD alebo BD, takze zvukova stopa bola vzdy multikanal a v poriadku ;-) Zostava bola Yamaha RX-V679...Predne prero bolo Yamaha NS-555, k tomu center Yamaha NS-444 vzadu boli tiez Yamahy (nejake instalacne repro na von, ale so slusnym vykonom) a aj SW bol Yamaha. Ked som si pustil prezentacne video na nejake DD ci DTS HD tak ano...hrom neskutocne hrmel...prsalo mi za hlavou...vtaky lietali vsade okolo mna...vrtulnik kruzil, ale potom som si pustil film a nic moc. Vravim, minimum efektov zozadu (je to asi aj tym ze nepozeram vhodne filmy na taketo efekty) preto prechodom na stereo mi nic nechyba a zvukovo som si polepsil.Uvediem priklad na ktory si spominam. Film pad tretej rise. Na zaciatku tam dopada nejaka delotrelecka palba a efekty super. Granat letel spoza mna, vybuchy efektne ale to bolo asi tak vsetko. Potom sa tam hlavne rozprava a efekty, ktore by som si uzil tam uz asi ani neboli. Minimalne mi neutkveli v pamati ;-) Ked je ten downmix spraveny dobre, tak ten dialog ide zo "stredu" tak isto ako ti v hudbe spevak spieva zo stredu alebo mnohe nastroje hraju zo stredu ak je to tak nahrate. Vravim, je to moja osobna skusenost, nikomu nic nevnucujem a hlavne zalezi ake filmy sa na tom budu pozerat. Ak prevazne nejake akcnaky s kopou efektov, tak potom bude 5.1 lepsia volba. Ale aknejake klasicke filmy kde sa hlavne keca a obcas tam hra hudba, tak by som siel do 2.0, kde si viem za rovnake peniaze kupit lepsi zosik a repro ;-)
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků