Ozvučení velké místnosti

Zdroj zvuku+zesilovací prvek+reprodukční zařízení. Rady, dotazy a zkušenosti.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Georgegigigray 30. 7. 2021 21:53

Ahoj, ve svém domě mám obývák s kuchyní o rozměrech 8x5m. Dneska používám starou, leč velmi výkonnou věž Marantz, 2x60W, ale nemá digital a CD uz taky spatne cte. Nahradil jsem ji PX5, ale ta má jen tuším 2x20W a i když zvuk dobrý, na ozvučení nestačí a taky nemá digital. A protože mám novou LED TV, chci něco, kde budu moct přehrávat CD, USB, DAB, hudbu z TV i NASu a případně YT. Mám jít do PX90 nebo poradíte něco lepšího? Rád bych využil ty staré Marantz repráky, ale mají 8ohm a to je problém, PX5 to neutahne.

Díky
George
Georgegigigray
Junior

Odeslat příspěvekod reproman 1. 8. 2021 11:02

No, 2x60W není nijak ohromující výkon. Na takhle velký prostor už vůbec ne. A pokud mají bedny malou citlivost... co to je za repráky? A nějaký odkazy ke zmiňovaným zařízením?
reproman
Junior

Odeslat příspěvekod Georgegigigray 1. 8. 2021 11:54

Je to 25let starý MX550. Myslim, ze na minisystem je to slusny vykon. Citlivost nevim, impedance 6ohm.
Pravda, na novy barak je to malo, ale v minisystemech asi nic výkonnějšího nesezenu... Nebo?
Treba tohle https://m.alza.cz/panasonic-sc-pmx802e-s-d6639264.htm

Ale nevim, jestli to bude stacit. Doporucis neco vykonnejsiho?
Georgegigigray
Junior

Odeslat příspěvekod reproman 1. 8. 2021 12:10

Na minisystém ano, s ohledem na to, že minisystém je určený pro nenáročné ozvučení ložnice, kuchyně, malého pokoje. Teď jde o to, co vlastně chceš. Jestli to má šuškat někde v koutě jako podkres, tak budiž. Pokud to má sloužit na poslech muziky s nějakou rozumnou hlasitostí, tak na 8x5m už potřebuješ podstatně větší, citlivější bedny a větší výkony.
reproman
Junior

Odeslat příspěvekod Georgegigigray 1. 8. 2021 13:22

Chci ozvučit místo ve 40m2 místnosti, říkejme tomu obyvak, ktery ma cca 25m2. Tam čumím na tv nebo přemýšlím u muziky. Poslouchám vážnou hudbu, rap a dance. Chci aby ta hudba měla koule, žádný šeptání. Ta stará věž byla super v původním bytě, kde ozvučila 20m2. Teď už to nestačí.

-- 1. 8. 2021 14:25 --

Co tohle?
https://m.alza.cz/denon-rcd-n10-ceol-wh ... 13.htm?o=4

Nebo
https://m.alza.cz/denon-dra-800h-black- ... 317621.htm
Georgegigigray
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 1. 8. 2021 14:15

Do takové místnosti bych dal určitě sloupy, pokud bys zůstal u značky Polk, asi raději S55e, nebo i S60e vzhledem k 40m2 (je to stejná řada jako ty regálovky v prvním odkazu, ale ty by na takový prostor byly malý). Ta řada T ve druhém odkazu je spíš určená pro domácí kina, řada S bude na hudbu vhodnější. K tomu klidně ten DENON DRA-800H, patří to do stejného koncernu jako Polk, prodává se to v setech, párování je ověřený.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod reproman 1. 8. 2021 14:42

Jen na vysvětlenou: je jedno, jakou část toho prostoru chceš mít ozvučenou, podobně jako nelze účinně temperovat jen část bazénu. Pokud mezi těmi různě využívanými částmi není zeď, ten prostor prostě sežere víc akustické energie, kterou potřebuješ vygenerovat.
Nešetři, nebo to budeš zanedlouho řešit znova.
reproman
Junior

Odeslat příspěvekod Georgegigigray 1. 8. 2021 16:41

Díky moc. Ty S55 už jsou za dost peněz. Zkusím si T50 někde poslechnout, jestli by nestačili...
Ještě mě napadá, že bych zkusil pořídit jenom ten Denon a k tomu připojit ty svoje stávající repraky Marantz. Našel jsem, že mají max.power input 80W při 6ohm. Co myslíte jak by to hrálo?
Georgegigigray
Junior

Odeslat příspěvekod reproman 1. 8. 2021 18:50

Furt stejně. Jenom dosáhneš malinko větší hlasitosti. Každé zdvojnásobení výkonu zesilovače ti přidá přesně 3dB. A naopak o 3 dB citlivějším bednám stačí poloviční výkon k dosažení stejné hlasitosti. Ty 3dB jsou právě tak znatelné. Je to spíš takový přelom, kdy silnější sestava ještě stíhá a slabší už ne. Proto na podobnou místnost běžně používáme velké bedny a zesilovače o výkonech 2x200W i víc. Není to kvůli velkýmu rambajzu.
Krom toho, základem ozvučení jsou vždycky repráky - ty rozhodují naprosto zásadně, jak ti to bude hrát.

Jak to máš daleko do České Skalice? Budeme tam mít v září takovou nenáročnou poslechovku. Sejdou se malý bedny, velký bedny, obrovský bedny, tovární, domadělky, levný, drahý... Jako inspirace k tomu, aby si člověk srovnal v hlavě, kterým směrem se vydat, čemu se vyhnout, nebo aby třeba zjistil, že mu to je všecko fuk, to je k nezaplacení. Účelem není někomu něco prodat, je to vyloženě koníčkářská záležitost.
reproman
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 1. 8. 2021 19:42

Velký repro ti v pohodě vyplní zvukem místnost i na nižší hlasitost. Hraje to líp, klidněji, vyrovnaněji, než když se snažíš místnost ozvučit malýma bednama puštěnýma nahlas.
Polk T50 jsou opravdu především na filmy. Má to trochu jinou tonalitu, než jakou je třeba na hudbu.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Georgegigigray 2. 8. 2021 12:59

Chlapi diky moc za info. Donutili jste me jinak premyslet. Jsem z C.Budejovic, takze Skalice je dost mimo, ale zkusim si tam naplanovat nejakou sluzebku. A mezitim budu shanet ukazky v obchodech.
Georgegigigray
Junior

Odeslat příspěvekod Georgegigigray 2. 8. 2021 22:27

Zkouším hledat něco levnějšího než S55, byla by vhodná alternativa Yamaha nebo Magnaty? https://www.mall.cz/sloupove-reprosoust ... escription
Georgegigigray
Junior


Odeslat příspěvekod Georgegigigray 3. 8. 2021 06:30

Dik. Teď je otázka, jaký mají projev? Mám rád měkčí podání, dost výšek a aby neduněly...
Georgegigigray
Junior

Odeslat příspěvekod Nick Cave 3. 8. 2021 06:48

Reprosoustavy lze v eshopu bez udání důvodu do 14 dnů vrátit
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků