Repro pro omezený prostor

Zdroj zvuku+zesilovací prvek+reprodukční zařízení. Rady, dotazy a zkušenosti.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Nick Cave 28. 8. 2021 13:36

EVO mají spodní bassreflex, ale také si musíš ,,vyladit'' pozici aby to nehučelo
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš78 28. 8. 2021 15:24

Evo centry mají zadní. Řada 11 spodní.
Tomáš78
Junior

Odeslat příspěvekod Nick Cave 28. 8. 2021 15:45

přehlédl jsem že se jedná o centry
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš78 14. 9. 2021 22:34

Ahoj, konečně je všechno doma a dneska zapojeno. Zítra, až uklidím, tak pošlu foto, protože bych se chtěl zeptat: levý a pravý přední reproduktor musí být vytočený do "trojúhelníku" jako při stereu? Je to tak nakresleno v návodu, ale nechce se mi všechen signál směřovat do jednoho místa, když budeme na sedačce sedět 3. Myslel jsem, že bych je natočil jen mírně, aby směřovaly na levé a pravé místo na sedačce a centr rovně na to prostřední. Jinak zatím teda mám Denon 1600, Polk S20 + S30. Díky.
Tomáš78
Junior

Odeslat příspěvekod Houbičkar 15. 9. 2021 05:04

Řešil jsem stejnej problém jako ty, byli jsme původně čtyři. A řeknu ti, než bych měl správně nenatočený bedny, raděj jsem se zbavil rodiny ( šel i pes a rybičky). Zvaž tedy, co je pro tebe důležitější...víš co, tu rodinu má každej, ale repráky pootočený v úhlu jak to kreslej v plánku, málokdo!
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tomáš78 15. 9. 2021 07:33

Velmi dobrá myšlenka Houbickar, budu nad tím vážně uvažovat. Děkuji za inspiraci.
Přílohy
1631686438768.jpg
Tomáš78
Junior

Odeslat příspěvekod leroj 15. 9. 2021 08:19

Houbickar:
zajímavý, já jsem taky už sám a furt jsem netušil proč... že to bude tím natočením beden jsem netušil :)

je lepší když jsou bedny natočený, nicméně záleží na prostoru, konkrétních bednách atd - když vidím tu fotku, tak si říkám: jaká škoda, že tam jsou ty boční hrůzy - bez nich super prostor na sloupky!
dát je naležato nad TV jak jsme radili, to by byla paráda :!:
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Leony5 15. 9. 2021 11:15

Vypadá to pěkně.
Accuphase E 210A / Pioneer SA 9500 MKII / Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mutt 15. 9. 2021 12:10

Souhlas s lerojem, ty levitující skříně taky moc nechápu, dal bych místo toho sloupy a hotovo.
Ale nechci pindat, hlavní je, že to takhle vyhovuje tomu, kdo tam bydlí.
Ohledně toho natočení - nedávno jsem četl recenzi na nějaký sloupy a bylo tam psáno něco ve smyslu, že při natočení na posluchače jsou výšky dost výrazné a že ty bedny jsou asi primárně dělané pro kolmé natočení ke zdi, jak je dnes (údajně) moderní, že pak jsou ty výšky OK. Primárně bych to dal dle návodu, ale stejně bude lepší to prostě vyzkoušet...
Mutt
Junior

Odeslat příspěvekod Houbičkar 15. 9. 2021 14:04

Kdyby někdo napsal a zakreslil do návodu, že maj bejt při produkci bedny zakopaný v zemi, taky by jste se podle toho zachovali?
Obecně platí a různé budky na to více či méně podobně reagují, že pootočením na posluchače je zvuk detailnější, konkrétnější se subjektivně méně objemnějším basem a zúženým prostorem, oproti tomu u bedýnek nastavených rovnoběžně s postranními stěnami se může zvuk jakoby mírně máznout, ovšem rozšíří se zvuková scéna, prostor. Též pocit většího "basama fousama" je pak znát.
Každopádně ať už máš, nebo pořídíš cokoliv, nic ti přece nebrání si s umístěním hrát do alelůja, kdo jinej by měl posoudit, co za charakter zvuku ti bude vyhovovat víc?!
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 15. 9. 2021 14:14

Důležitější než samotné natočení je výsledná kvalita zvuku a celistvost stereo obrazu. Když je vše správně ustavené, tak se zvuk spojí do celku, který má šířku i hloubku a v tomto prostoru jsou nástroje a hlasy správně usazené. Reproduktory jakoby zmizí. Pokud je slyšet levý reproduktor a pravý reproduktor, je to špatně.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yiakubou 15. 9. 2021 14:33

Natoceni ma vliv na podani prostoru a 'hlasitost' frekvenci, ktere jsou smerove, tzn. hlavne vysky. To pak dava dojem, ze kdyz to natocim primo na sebe, je zvuk detailnejsi a konkretnejsi, ale taky hraje vliv to, ze pak posloucham mene odrazu a vice naprimo z menicu. U standardnich menicu plati (nikoliv horny, vsesmerove, atd), ze vyzaruji nejvic energie v ose a to se pak postupne snizuje cim vic je poslechove misto mimo osu. Zalezi, jak je ktere repro konstruovane. Jsou i repro, kde je pocitano s tim, ze to nebude natocene na poslechove misto naprimo a pak jsou vyssi frekvence posilene, aby toho bylo dostatek mimo osu. Kdyz se to pak natoci naprimo, muze tech vyssich frekvenci byt prilis. Chce to vyzkouset. Pokud je v manualu, ze se to ma natocit naprimo, lze predpokladat, ze kompenzace vyssich frekvenci to nema.

Jeste jsem se ale nesetkal s tim, ze by natoceni melo nejaky zasadni vliv na podani basu. Tyto frekvence smerove nejsou a zasadni je umisteni repro v poslechovem prostoru a jeho akusticke vlastnosti.

Nejlepsi zkusenost mam, kdyz jsou standard repro natocene tak, ze se osy protinaji kousek za hlavou. Tzn. kdyz sedim na poslechovem miste, tak vnitrni stena ozvucnice neni videt, pouze jeji hrana, nebo jenom trochu te steny a zacnu na ni videt, kdyz se ohnu trochu dopredu. Opet - nejlepsi je si to sam vyzkouset.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Duddits_cz 15. 9. 2021 16:09

Tento týden jsem s tím laboroval a nejlepší výsledek se dostavil v pozici, kterou uvádí Yiakubou:

"Nejlepsi zkusenost mam, kdyz jsou standard repro natocene tak, ze se osy protinaji kousek za hlavou. Tzn. kdyz sedim na poslechovem miste, tak vnitrni stena ozvucnice neni videt, pouze jeji hrana, nebo jenom trochu te steny..."

V pozici kolmo na stěnu bedny hrály moc ze široka, skoro bylo jedno, odkud je poslouchám a detaily bídné. Dle manuálu mají být natočené na posluchače, ale to už bylo zase moc.

V tomto případě změna natočením dost výrazná(k lepšímu).
Naposledy upravil Duddits_cz dne 15. 9. 2021 16:23, celkově upraveno 1
Yamaha R-N803D + Cabasse Jersey MC170
Duddits_cz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mutt 15. 9. 2021 16:18

Vidím to podobně - záleží jak je dané repro konstruované, s nějakým umístěním se třeba už dopředu počítá, proto jsem psal, že bych primárně šel dle návodu, ale taky že bych zkoušel varianty...
Jen u té osy protínající kousek za hlavou- neměl bys pak právě vnitřní stěnu vidět už standardně z poslechového místa? (ale to je asi buřt, zkrátka to směrovat kousek za hlavu)
Mutt
Junior

Odeslat příspěvekod Duddits_cz 15. 9. 2021 16:20

Taky si myslím, kousek stěny vidím.
Yamaha R-N803D + Cabasse Jersey MC170
Duddits_cz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků