Upgrade zvuku k TV do cca 30 000Kč

Zdroj zvuku+zesilovací prvek+reprodukční zařízení. Rady, dotazy a zkušenosti.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod PavelxHrbac 19. 8. 2021 12:36

Ahoj,
mám prosbu. Chci vylepši zvuk od mojí LG 55CX - primárně kvůli filmům(neflix, apple TV), zároveň pro poslech hudby(většinou jako kulisu, málo sedím a poslouchám). Zejména mi chybí basy, čistota zvuku a trošku prostorový vjem. (V příloze je obrázek místnosti, kde je uspořádání maximálně nahouby)

U předchozí TV jsem používal Philips MCD515/12 https://www.philips.cz/c-p/MCD515_12/- 2x50W, dvoupásmové, 4" basový reproduktor a přišlo mi to fajn, až naten prostorový vjem.

Nemám zkušenosti s tím jak se různé zvukové systémy chovají a vzhledem k tomu že to umístění v daném prostoru je nahouby tak se neumím rozhodnout mezi těmi variantami. Zejména si nejsem jistý jak moc bude vadit to, že jedna bedna bude od stěny pár centimetrů a druhá bude do prostoru. Četl jsem někde na foru, že minimálně 0,7 metru od zdi, a já tam vytáhnu max 10cm a nevím jak moc to bude vadit a znát. Taky nemám ideální umístění zadních repro a nemám zkušenosti jak moc filmů je v 5+1. Tak ať to zbytečně nepřepálím nebo zase nepodcením.

1/stereo receiver a sloupové repro(barva ideálně dřevo) (Sloupky zejméne proto, že stolek pod TV je malý a u regálovek bych musel řešit nějaké podstavce ikdyž možná taky můžou na zem? Toto jestli správně chápu je ale spíše řešení pro poslech hudby)
Denon DRA-800H + Polk Signature S55e, Indiana Line Tesi 661,Wharfedale Evo 4.2, Cambridge aero max 2

2/receiver 5+1 a k tomu dva sloupky s tím, že do budoucna se vzhledem k ceně teĎ max cca 30 000Kč dokoupí zbytek, ikdyž nevím kam to za ten gauč dám a jestli když to dám nad gauč na stěnu, zda to bude znít rozumně.
Yamaha RX-V4A 14000Kč + Polk Signature S55e, Indiana Line Tesi 661,Wharfedale Evo 4.2, Cambridge aero max 2

3/Soundbar - vzhledem k tomu že to je primárně na filmy a né na hi-fi poslech hi-res audia, tak soudbar se subem a zadními repro. S tím, že zadní repro si položím do zadu na opěrádlo gauče a po filmu sundám a uklidím(ať mi to malá nerozseká). Tady váhám dle recenzí mi příjde, že Soundbary mají hodně špatnou nálepku.
Soundbar Polk Magnifi Max SR
LG SN8Y + bedny LG SPK8

Děkuji za komentáře :-)
Přílohy
Půdorys 1.jpg
PavelxHrbac
Junior

Odeslat příspěvekod kalimero73 19. 8. 2021 13:55

Ahoj Pavle,
já teda nechci být za chytráka, ale podle tvého uspořádání v místnosti bude hodně
složitý získat něco jako prostorový vjem, pokud budeš soustředěně poslouchat nebo koukat na bednu na film mimo normální poslechovou osu danou rovnostranným nebo aspoň rovnoramenným trojúhelníkem ... pokud teda vážně jen jako kulisu z bodu K ( u kuchyňské linky ) nebo z bodu S ( u stolu ), tak je podle mě úplně zbytečný cpát nekřesťanský peníze do něčeho jako je 5.1 a AVR nebo i kupovat dražší komponenty pro slušné stereo. Tohle je docela oříšek ( spíš pořádný ořech ) - jsem zvědavý, jak se vyjádří zdejší zvukoví fajnšmekři. ;-)
Stereo: MA Silver RX6+NAD 317+CA Azur 640C+Technics RS-BX646 <> Home Cinema: Panasonic OLED TX-65FZ800E+Panasonic DP-UB824+Zidoo Z9S+Denon AVR-X3200W+5.0 Canton Ergo 1002 DC, Ergo CM 52, Ergo 32 DC <> Prodej: Heco Music Style 500+VP102+VP302
kalimero73
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PavelxHrbac 19. 8. 2021 14:38

Prostorový vjem bych měl rád alespoň na gauči, chápu že ke stolu nebo k lince nedostanu snad ani stereo.
PavelxHrbac
Junior

Odeslat příspěvekod Houbičkar 19. 8. 2021 15:32

Reaguju na obrázek, musíš si vybrat buď:

a) slušný prostorový zvuk ať už "jen" stereo nebo třeba 3.0, 3.1, 5.1 a pak tedy jídelní stůl víc do útrob kuchyně (kuch. linky), gauč před stůl směr "koukáme doprava na kratší stěnu" a k té stěně samozřejmě TV, zesík a bedny...anebo:

b) nechat dispozice tak jak jsou, ovšem pak budeš mít zdrclý stereoefect a navíc hloupé otravné odrazy zvuku od pravé stěny. Zároveň s tím bys mohl rovnou zapomenout na soundbar, neb ten pracuje s odrazy jaksi z principu, takže zvuk levého kanálu půjde do širých lánů a bude tak dost "out"!
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PavelxHrbac 19. 8. 2021 15:51

a/To jsi trefil přesně :-) tak to bylo do teď, ale žena teď zvažuje rohový gauč a ten už do prostoru nedáme. Takže zatím musím pracovat s variantou viz obrázek.

b/Takže soudbar je tímto asi vyřazen.

Záčínám se přiklánět k variantě Yamaha RX-V4A. Tady akorát netuším z jakého důvodu se sloupovky doporučují do místností nad 20m2? (Což nemám)
Našel jsem i tohle - YAMAHA RX-V4A + NS-F51 set 5.0 https://www.hifiobchod.cz/kino-5-0/yamaha-rx-v4a-ns-f51-set-5-0/?variantId=43298&gclid=EAIaIQobChMI1cb7k6q98gIVDdZ3Ch0S2ghVEAQYASABEgIsLfD_BwE

Otázkou je jestli do těch sloupovek můžu jít nebo se jim z důvodu toho upořádání raději vyhnout?
Taky otázka jakou cenovou skupinu k té RX-V4A vybrat, četl jsem pěný článek rozdíl stereo vs 5.1, kde cena receiveru děleno počtem kanálu se dostanu na 2 500 Kč na kanál x2 tzn. 5000Kč a tomu by měl odpovídat i cenově repro, ať to zbyteečně nepřepálím, jestli to chápu správně.
PavelxHrbac
Junior

Odeslat příspěvekod leroj 19. 8. 2021 16:43

Houbičkar radí dobře, TV a bedny doprava na krátkou zeď, ten stůl někam úplně stranou (docela by mě zajímalo, kolik minut denně bude využíván), gauč před TV a vznikne ti prostor na slušné stereo - varianta 1.

píšeš: "žena teď zvažuje rohový gauč" no a to je právě problém, jak žena začne zvažovat :)

a už neradím - ale stejně je zajímavé, kolik blbě řešených prostorů se tady poslední dobou objevilo.
na bydlení jsou asi dobrý, ale chtělo by k nim ještě místnost na film a hudbu...
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Houbičkar 19. 8. 2021 18:22

Na bydlení je to blbý zrovna tak, prostředek místnosti prázdnej, určenej pro "jeho výsost" stůl a u telky se budem krčit v rohu, jak když se za to stydíme.
Na sedačku máte koukam 2m, jak maluješ, tak to bude rohovka jak stehno...takhle mrňavá rohová sedačka se ti vejde i před ten stůl, jen to chce nevymejšlet a nehledat výmluvy!
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 19. 8. 2021 19:11

Já mám sice umístění repro poněkud lépe jak ty, ale mám prakticky tvoje první navrhované řešení. Polk S55e a stereoreceiver Pioneer SX-S30 DAB, který už asi nekoupíš. Ale ten Denon ti dá patrně totéž, pokud tedy umí nějaký pseudoprostorový zvuk aka Dolby Pro Logic. I na dvou kanálech to působí hodně solidně a na přehrávání hudby to bude daleko lepší řešení, než vícekanálové systémy.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Houbičkar 19. 8. 2021 20:14

Ne...žádnou hudbu poslouchat nechce (kulisa) a bude to mít výhradně na filmy.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 19. 8. 2021 20:18

Jo mám to taky tak. Myslel jsem že bude hudby víc, ale je to tak 10% kulisa, zbytek TV.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PavelxHrbac 19. 8. 2021 21:21

Za předpokladu,že ten gauč přesuneme. S tím že si pořeším nějaký podstavec na bedny za mnou. Tak Yamaha a co k tomu za bedny? Celý Yamaha set nebo Polk, či něco jiného? Sloupovky nebo regálovky? Ty sloupovky se do menších prostorů nedoporučuji proč?
PavelxHrbac
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 19. 8. 2021 21:25

Nemáš vyloženě malou místnost. Já jsem měl vždycky jen sloupy, krom prvních repro k nějaké věži Aiwa NSX-999 a vždycky to byla jen změna k lepšímu.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PavelxHrbac 20. 8. 2021 05:21

S55e (hifi-voice.com)-
"A úplně potichoučku nejsou tak úplně čitelné v celém pásmu, to je ale běžné v kontextu dané cenové třídy. Pokud ale hrajete normálně a průměrně, tj. tak, že se třeba dá u poslechu bez únavy stále povídat, pak jsou S55e v klidu." - abych to nemusel škrtit a nebyl horší zvuk...
"....čistě teoreticky do 20 m2 stačí i větší regálové reprosoustavy - třeba zrovna Polk nabízí dost zvuku. Jde tak trochu o to, abyste nebyl zavalený basovou složkou, což se u sloupků může snadno stát už při jen trochu vyšší hlasitosti.
Co se týká umístění od zadní stěny, ideál je třeba metr, minimum takových 30 - 40 cm - opět to záleží dost na tom, jak nahlas hrajete.
Obecně jmenujete reprosoustavy, které mají požehnaný objem spodních frekvencí, ale pokud Vám to nevadí (neznamená to, že to budou JENOM basy, jen že jich bude dost - možná to na elektronickou hudbu není špatné), tak bych volil mezi Bronze 5 a Signature S50e. Bronze jsou trochu soustřednější, Polk budou zase mít větší objem, tak podle chuti."
"no tak ono asi bude záležet na velikosti prostoru a tom, jaký zvukový styl preferujete. Polk budou mohutnější, hutnější v basech a méně ideální do menších pokojů, ..."

Ikdyž se mi sloupovky líbí, jak parametry tak tím jak vypadají a že jdou položit rovnou na zem, tak váhám aby to na ten prostor nebylo moc...
PavelxHrbac
Junior

Odeslat příspěvekod leroj 20. 8. 2021 07:29

no jestli chceš postupovat tak, že vždy propátráš net a z debat si vezmeš to co ti vyhovuje, tak to ti potom přeju hodně štěstí při výběru :)
Polk S60 (o dost větší) jsem měl ve 24 metrech, 20-40 cm od zdi (za jejich hranou začínal výklenek) a hrály parádně a ani jsem nebyl zaplaven basy... jo a večer poslouchám spíš po tichu a taky dobrý
kamarád je má ve 25 metrech a je spokojen. další je má ve 30 metrech a i tam hrajou hezky.
ovšem každému nemusí jejich zvuk vyhovovat - hrají do V, což třeba já preferuju.

to jak budou hrát u tebe a jak se ti to bude líbit ti nemůže říct nikdo a ani na netu to nevyčteš, jen se do toho zamotáš
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PavelxHrbac 20. 8. 2021 08:49

Takže sloupovky budou ok.
Vezmu teda Yamaha RX-V4A, k tomu sloupovky a zbytek časem až se našetří :-)

Podle toh co jsem tu na foru četl, bych bral Polk S55e, ale kdyby bylo něco opovídajícího v barvě dřeva, doma by se to líbilo více :-) Našel jsem tohle. Nevím jestli je ta Indiana "rovnocená" Polku, Cambrige je asi vzhledem k ceně dobrý dost. A otázkou co ta Yamaha na tu jsem hodnocení moc nenašel, ale prodává se i v setu k tomu RX-V4A, takže bych se cenově dostal do 30 000Kč komplet....

Indiana Line Tesi 561 16 490Kč
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/2037-indiana-line-tesi-561

Polk Signature S55e 15000Kč - ale černé :-(
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/2021-polk-signature-s55e

Cambridge audio - 18000Kč
https://www.l-e.cz/cambridge-sx-80-orech?gclid=CjwKCAjwgviIBhBkEiwA10D2j_VDB_CMUQJoMLI-fdMekrOloJbJy0lVge6Gi-cx_gKTadSxmOhmkBoC_NsQAvD_BwE

Yamaha NS-F51 - 8000Kč -
https://www.mall.cz/sloupove-reprosoustavy/yamaha-ns-f51-1karton-tmave-hnedy?tab=description
PavelxHrbac
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků