PC -> AVR -> projektor + 7.1.repro

Zdroj zvuku+zesilovací prvek+reprodukční zařízení. Rady, dotazy a zkušenosti.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod petrhruska 1. 12. 2021 18:24

Zdravím všechny,
prosím o radu na zapojení systému.

Všechny filmy mám uložené v PC. Ten bude sloužit jako zdroj dat.
Video chci pustit na projektor a zvuk do 7.1. reprosoustavy.
Za celkou Audio-Video sestavu chci utratit asi 100.000,-. Jinými slovy: kvalita Blu-ray a hodně příjmený zážitek ze sledování filmů.

Představu jsem měl, že video z PC půjde přes HDMI do AVR a z něj do projektoru. Následně zvuk ze zvukovky do AVR a z něj do repro. Bylo mi ale sděleno, že PC nemá eARC, a že to takto není možné.

Je tomu opravdu tak? Případně, vyřeší to MC za pár tisíc, které bude přes síť cucat data z PC a posílat to do AVR? Jak tuto situaci nejlépe vyřešit?

Děkuji všem za odpověď.
Petr
petrhruska
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Sasakr 1. 12. 2021 18:27

HDMI z PC do AVR, další HDMI z AVR do projektoru. A to je vše. Netuším, k čemu ti bude eARC.
Sasakr
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petrhruska 1. 12. 2021 19:32

Video není problém. Ale musím nějak dostat zvuk beze ztráty kvality do beden.
Posílat ho analogově ze zvukovky do AVR - jaká bude kvalita?
Posílat ho digitálně bezdráově do AVR - jaká bude kvalita? Umí AVR tento zvuk správně dekódovat? Bude správná synchronizace?

-- 1. 12. 2021 20:53 --

Zapomněl jsem dodat AVR. Mám vybraný Denon X-2700H DAB (nebo Maratz) - oba v hodnotě 20.000,-Kč.

Ještě mě napadá, je reálné propojit PC a AVR USB kabelem, AVR nastavit jako "zvukovou kartu", a ten už si s daty poradí sám?
petrhruska
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ilja2001 1. 12. 2021 20:29

Nevím sice, jaký máš comp a v něm grafiku, ale dneska už se běžně posílá přes HDMI z PC jak video tak audio společně. Jenom je třeba patřičně nastavit zvukový výstup z PC přes HDMI. Při odděleném vedení hrozí, že video a audio nebude synchronní.
Ale vzhledem k rozpočtu bych se vykašlal na používání PC ať už jako přehrávače nebo jenom uložiště. A šel bych cestou pořízení NAS a nějakého multimediálního centra. Ovládaní na jiné úrovni bez potřeby puštěného PC. Za sebe bych jako MC doporučil nVidia Shield, ale věřím, že se najdou i jiné vhodné.
ilja2001
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod eviljack 1. 12. 2021 21:12

PC evidentně už má a asi běží pořád. Jak píše ilja, obraz i zvuk povedeš jedním HDMI z PC do receiveru a v přehrávači nastavíš passthrough, aby zvuk dekódoval až receiver. Jako zvukovou kartu si nastavíš tu v grafice, pokud máš GF, bude to NVIDIA High Definition Audio, u AMD podobně (nebo integrovanou, to je jedno).

Akorát si dej pozor na to, že minimálně u GF se Ti při připojení receiveru ukáže jako další zařízení, třeba já tam mám RX-V765 (NVIDIA ...) a když zapneš i projektor, pozná ho i skrz receiver a bude se to jmenovat zase podle projektoru - je důležité si u každého jména nastavit konfiguraci reproduktorů! A taky to měnit po každé aktualizaci ovladačů, i když dáš Express install, což je dost otravné.

Sice můžeš z PC poslat obraz přes HDMI a zvuk přes optiku, ale receiver to nebude umět ze dvou různých vstupů spojit (aspoň nevím, že by to nějaký uměl, třeba se pletu). eARC nepotřebuješ vůbec.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ppepko 1. 12. 2021 21:30

Mas slusny rozpocet, takze na PC by som sa vykaslal. Zaklad je nejaky NAS. Ja mam sietovy storage Qnap TS-230. Cena asi 150eur. K tomu treba nejake serverove disky, ja mam toshiba 2x12TB, cena 2x250eur. Na prehravanie videi staci mala krabicka za 30eur, ja mam x96max, namiesto android do toho nahras coreelec s KODI. Napojis to na ten NAS, naindexuje si to vsetky filmy a urobi kniznicu. Coreelec dokaze poslat do AVR cez HDMI vsetky nove zvukove formaty, DTS MA, DTS X, TrueHD, Atmos, atd. Peniaze co ti zostanu mozes vrazit do AVR a repro. Nekupoval by som na menej repro ako 7.1, ak rozpocet dovoli tak aj viac. Ja mam pioneer vsx932. X96 pripojis cez hdmi do AVR, AVR pripojis do TV, vsetko ovladas priamo ovladacom od TV. PC moze zostat vypnuty. Qnap ma priamo aplikaciu download station, ak by si chcel tahat filmy na disk bez spusteneho PC. Staci na to appka v mobile. Cely den sedis na sedacke a nepohnes sa, PC moze zostat vypnuty ...
Naposledy upravil ppepko dne 1. 12. 2021 21:52, celkově upraveno 1
ppepko
Junior

Odeslat příspěvekod eviljack 1. 12. 2021 21:33

Vždyť píše, že má všechno v PC... Kdyby to chtěl řešit přes NAS, koupí rovnou nějaký s HDMI výstupem a nemusí tam cpát další krabičku.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ilja2001 1. 12. 2021 21:45

Sam zminuje MC. Tak jsem hodil svuj i nazor a smer, na ktery bych se treba orientoval. Shodnul se se mnou i ppepko. At sam zhodnoti. Navic NAS patri spise nekde mimo, at nerusi chroupani disku (pokud teda neni pouzit SSD).
ilja2001
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ppepko 1. 12. 2021 21:48

Pochybujem, ze z NAS cez HDMI dostane vsetky zvukove kodeky. Pretoze z KODI v androide som dostal len tie zakladne. Kompletne som so vsetkym som to rozbehal az cez coreelec. Ale mozem sa mylit ....
Nehovoriac o tom, ze zakladny NAS a krabicka s HDMI vyjde lacnejsie ako NAS s HDMI. A v pripade potreby krabicku za 30eur lahko vymeni za modernejsiu, bez toho aby menil cely NAS ...
ppepko
Junior

Odeslat příspěvekod eviljack 1. 12. 2021 21:56

NASy běží většinou na nějakém linux základě, já mám v tom svém Ubuntu s Kodi a hraje všechno. Musíme holt počkat, až nám to petr osvětlí, třeba nechce další články, má na PC něco napojené už teď, nebo naopak nemá představu, co tam dát místo něj.

A vůbec, koukám, že pořádně nečtu a zazdil jsem to MC, jdu radši spát :)
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Sasakr 2. 12. 2021 00:16

Podle mě jádro celýho tématu je, že tazatel nevěděl, že přes HDMI jde i zvuk. Grafika v PC je zároveň zvukovkou, Windows ti normálně budou ukazovat název receiveru dle EDIDu. U mě to píše "Denon (AMD High Definition Audio Device)", normálně to nakonfiguruješ ve Windows na počet repráků a je to. Standardně ti Windows budou pouštět do receiveru tolika kanálovej nekomprimovanej zvuk, kolika kanálovej si ho nadefinuješ.

Alternativa B je to passthrough, co tu někteří zmiňovali, tzn. zvuk nechroupe PC ale receiver, ale nastavit to v Media Player Classic, který používám, byl docela porod. A rozdílu ve zvuku jsem si nevšiml.

Pokud ale budeš chtít hrát hry, ty jsou vždy nekomprimované, tzn. pak je třeba ta konfigurace, o který jsem mluvil.

S updatem ovladačů se mně osobně nic nerozhasí. Když zapnu receiver, PC ho bere jako primární zařízení, do kterýho pouští 7.1 zvuk. Když ho vypnu, přepne se samo na TV, která je stereo. Nic nemusím přecvakávat.
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eviljack 2. 12. 2021 10:01

Hm, tak to máš dobré, a máš taky GF, nebo AMD? Mně to udělá pokaždé při updatu, že mi ho změní z 5.1 na stereo. Já ho mám připojený nastálo, ženu přes něj hry, ale když zapnu projektor, který je za receiverem, tak ho PC vidí ne jako Yamahu RX, ale BENQ a má vlastní konfiguraci repro.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod petrhruska 2. 12. 2021 12:44

Děkuji všem za odpovědi, už jsem o něco chytřejší.
NAS jsem prozatím zavrhnul, protože mi PC jede non-stop, mám na něm vše a rád na něm pracuji. Nepotřebuji ani nic na databázi, stačí mi Total Commander :-).

Přehrávám též přes Media Player, ale jak říkáš, nastavit pass-through je složité. Nevěděl jsem, že GF Radeon umí poslat i zvuk přes HDMI. Teď odzkoušeno na TV a funguje.

Pokud tedy pošlu vše přes grafiku HDMI do AVR, ten už si sám poradí a pošle video na projektor a zvuk rozdělí do beden? Bude to kvalitní, synchronizované, s malým jitterem?

MC beru jako alternativu, protože vím, že za čas budu řešit špatnou kompatibilitu titulků, kodeků, atd. Na PC prostě jen aktualizuji přehrávač a vše furt funguje.

A poslední dotaz: V kvalitě obrazu je rozdíl, pokud přehrávám z PC nebo MC? Záleží na grafice?
Děkuji.
petrhruska
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eviljack 2. 12. 2021 12:53

Ano, receiver si to přechroupe a rozdělí, já jsem nikdy žádnou latenci nepozoroval. Zkus místo media playeru )jestli myslíš ten klasický ve windows) buď VLC, nebo MPC HC - Media player classic Home Cinema. Pak tedy záleží, jestli chceš, aby Ti zvuk dekódoval přehrávač, nebo až receiver.

Rozdíl v kvalitě mezi přehráváním z PC a MC bys poznat neměl, pokud to nebude například brzdit špatný wifi signál a podobně, že by to přes MC sem tam kostičkovalo.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Sasakr 2. 12. 2021 15:09

eviljack píše:Hm, tak to máš dobré, a máš taky GF, nebo AMD? Mně to udělá pokaždé při updatu, že mi ho změní z 5.1 na stereo.
AMD. Ale neaktualizuji moc často, nový driver většinou roz**dá těžbu, tak aktualizuju jen párkrát do roka.
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků