DVD prehravač+zosilovač+repro

Zdroj zvuku+zesilovací prvek+reprodukční zařízení. Rady, dotazy a zkušenosti.

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod jozotom 16. 2. 2007 10:14

Dobry den .Chcem si kupit DVD prehravač s dekoderom a 5.1 analog, stereo, optický a koaxiální digitální vystupom./Xoro HSD 8410 / a k tomu Pasivne reproduktory 2.0,bude mi stačit aj niejaky starči zosilovač alebo recevier , ked v buducnosti si budem chciet rozširit repro na 5.1. Ake vystupi a vstupi musi mat zosilovač?
jozotom
Junior

Odeslat příspěvekod Jersey II. 16. 2. 2007 11:00

Ahoj,

Pokud v budoucnu budeš chtít rozšířit repro do plného multikanálu, tak budeš potřebovat tzv. AV receiver, jestli budeš chtít mít 5 repro + subwoofer musíš koukat po receiveru, který umí 5.1, pokud budeš chtít mít repro 7 a k tomu subwoofer, tak muší hledat receiver, který umí sedm kanálů, 7.1.. AV recevier bude mít dozajista analogové vstupy, takže to propojíš bez problémů, pak různé lepší receviery nabízejí další možnosti lepšího propojení, nové i například HDMI, pomocí kterého bys to také mohl propojit, zvuk i obraz vede jedním kabelem. Další možností je také digitální propojení a to sice přes optický výstup, AV recevier musí mít samozřejmě příslušný optický vstup. Atd.. Nemusíš se tedy bát, že bys to nepropojil, analogově to půjde propojit vždy.
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ilja2001 16. 2. 2007 11:04

V podstatě máš dvě možnosti pro starší AV receiver.
1. AV receiver, který nemá dekodéry DD - musí ale disponovat 5.1 analogovým vstupem. Tyto receivery se dělaly před cca 6-8 lety. V podstatě je nebízeli všichni výrobci spotřební elektroniky.
2. AV receiver s dekodérem DD, příp.DTS - tyto mají jak optické, tak coaxiální digitální vstupy. Téměř všechny AV receivery od roku 2000 již mají dekodér DD a tudíž i digitální vstup(y). Většinou mají vedle toho i vstup 5.1. Ale ne všechny, hlavně z těch levnějších, mají i DTS dekodér.

3. Musím zmínit: použít rovnou nějakou 5.1 aktivní sestavu repro. To je ale varianta bez nějakého dalšího vývoje.

Vícekanálové zesilovače se dělají převážně až ve vyšších cenových třídách. Ale jinak by tam platilo totéž, co u AV receiverů ve variantách 1 a 2.
ilja2001
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jozotom 16. 2. 2007 15:31

Ahoj.Su aj čisto len zosilovače ,myslim staršie typi s 5.1 anologovym vstupom? Ked zapojim DVD prehravač na hifi vežu,ktoru využijem len ako zosilovač,aky musi mat vstup?/vystup-veľmi tomu nerozumiem / .Veža ma vstup:PHONO IN,VIDEO/MD/audio/IN,a opticky vystup.
jozotom
Junior

Odeslat příspěvekod Jersey II. 16. 2. 2007 15:37

Malinko nerozumím Tvé otázce.. Když zapojíš přehrávač do "HiFi" věže, tak to bude hrát jen stereo, připojíš to na IN pomocí kabelu se dvěma - s největší pravděbodností - cinch konektory. Nebo chceš vědět, zdali to bude hrát pomocí "HiFi" věže 5.1?
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jozotom 16. 2. 2007 15:53

Ide mi o stereo ,či to bude hrat,5.1 to asi nie.
jozotom
Junior

Odeslat příspěvekod jozotom 16. 2. 2007 16:18

Ked nebude hrat na veži 5.1 tak načo je DDvprehravači , prepač ale tomu nechapem.Neda sa veža použit ako zosilnovač? Alebo musi mat zosilnovač/veža/ Vystup alebo vstup 5.1. Ako sa liši vstup od vystupu?
jozotom
Junior

Odeslat příspěvekod Jersey II. 16. 2. 2007 16:23

Nene, to s klasickou stereo "HiFi" věží to bude hrát jen stereo, některé věže umožňují ještě připojit třeba 2 surroundové reproduktory, ale to odbočujeme. Jde o to, že pokud chceš mít prostorový zvuk, potřebuješ "speciální zesilovač" tzv. AV receiver, ten obsahuje video obvody a zvukové obvody pro multikanálový zvuk, tedy například pro 5.1.. I AV receiver lze samozřejmě využít jako klasický stereo zesilovač. Jde o to, čemu ty říkáš "HiFi" věž.. Jen namátkou: AV receivery jsou tady http://zbozi.seznam.cz/searchScreen?q=a ... ver&r=hint stereo zesilovače jsou například tyto http://zbozi.seznam.cz/searchScreen?q=s ... %8D&r=hint to jen, aby sis udělal takový obrázek.

V této oblasti ale asi ilja2001 poradí lépe, tak počkej na jeho odpověď. :wink:
zde odstřihnout
Jersey II.
HiFi kuře
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ilja2001 16. 2. 2007 22:03

jozotom píše:Ked nebude hrat na veži 5.1 tak načo je DDvprehravači , prepač ale tomu nechapem.Neda sa veža použit ako zosilnovač? Alebo musi mat zosilnovač/veža/ Vystup alebo vstup 5.1. Ako sa liši vstup od vystupu?d/quote]


DD, alias Dolby Digital, je způsob kódování zvuku na DVD discích (něco jako MP3 v PC). Může být buď jako 2.0, čili stereo nebo 5.1 pro prostorový zvuk. Každý DVD přehrávač tak musí obsahovat DD dekodér, aby byl schopen poskytnout alespoň základní zvukový výstup pro TV. Některé mají dekodér jenom dvoukanálový a některé 6 kanálový, čili mají 5.1 analogový výstup. K tomu pak mají vždy digitální výstup, na kterém poskytují plnohodnotný digitální signál pro dekódování pomocí externího zařízení (v běžné praxi zpravidla AV receiveru).
Věž se dá použít jako zesilovač, ale ta tvá má pouze stereo vstup, čili není k ní možné připojit 5.1 signál z DVD přehrávače. Jenom stereo výstup z DVD.
Použití této věže pro 5.1 zvuk by bylo možné spolu se speciálním zařízením - přídavným 3 kanálovým zesilovačem, který zesiluje centrální a zadní kanály a zvuk předních kanálů pouští do dalšího zesilovače, v tvém případě věže. Toto zařízení se objevilo jako předchůdce AV receiverů, jako doplněk k dřívějším dvoukanálovým zesilovačům a receiverům po příchodu DVD na trh, čili někdy v první polovině 90.let. Měly za cíl levně rozšířit tehdejší zvuková zařízení na prostorový zvuk. Dělalo je více výrobců, ale dnes je budeš asi těžce shánět, nehledě na to, že obsluha a nastavení více zesilovačů bylo problematické a brzo je vystřídaly vícekanálové AV receivery.
Pro tebe by bylo asi nejlevnějším řešením (nevím, kolik chceš do toho vrazit peněz) sehnat starší AV receiver, který bude mít 5.1 vstup, případně ještě lépe i digitální vstup(y) a na tom pak budovat.

Tak nevím, jestli jsem ti to objasnil nebo ještě více zamotal :wink:
ilja2001
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ilja2001 16. 2. 2007 22:12

Ještě doplním. Nevím, jestli je úplně výhodné kupovat starší AV receiver, když základní nové modely jsou už za cenu 5-6 tisíc Kč, viz. např. [url]http://www.dno.cz/?pid=5&hid=2&order=4&action[]=8(198)[/url] .
Ale jak už jsem psal, nevím kolik chceš investovat.

PS: Ten tučný odkaz musíš zkopírovat do okna prohlížeče, ty závorky v odkazu vadí pro přímé kliknutí.

PS2: Když se podíváš na nějaké inzertní noviny na netu, tak objevíš plno nabídek na prodej AV receiverů a získáš představu o cenách. Třeba jenom namátkou na avizo.cz jsem objevil na prvních 2 stranách elektroniky asi 5 kusů v cenách 2,5-8,5 tisíc.
ilja2001
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jozotom 18. 2. 2007 17:01

Diky moc.
jozotom
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků