HQPlayer - nastavení

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MHOE 12. 8. 2020 20:14

Pro hlubší uchopení HQplayeru určitě doporučuju pročíst zmiňovaný manuál, který je součásti instalace programu. Přesto se ještě nad pár detaily pozastavím.

DAC bits za pomocí ditheru/noise-shaperu může vhodně limitovat počet bitů signálu na výstupu z HQplayeru, což lze pro PCM využít k optimalizaci cesty v těchto případech:
1) Pro audio interfacy bez auto-detekce DACem podporované hloubky. (S/PDIF, AES/EBU)
2) Pro DACy, u kterých je známá míra jejich linearity. (Pro velmi kvalitní R2R to bývá často 20 bitů.)

Pro můj Metrum Onyx to dle dostupných měření na těch zhruba 20 bitů vychází. Směrodatné však pro mě byly poslechové zkušenosti, které ukázaly, že právě při této hodnotě Onyx zahraje nejčistěji, nejpřesněji.

Vol Min a Vol Max lze využít k omezení rozsahu grafického volume knobu v HQplayeru. Autor HQplayeru doporučuje nastavit při upsamplingu digitální hlasitost minimálně na nějakých -3dB, já však subjektivně vnímám degradaci kvality signálu při jakémkoliv snižování. Proto hlasitost nesnižuju, Vol Min i Vol Max mám na 0dB, a spoléhám na automatický soft-knee limiter, který se v HQplayeru v rozumné míře snaží digitálnímu clippingu zabránit. Uchometricky jsem takto spokojen.

Buffer time je ideální nechat na Default, tedy nechat toto na samotném ovladači DACu. S bufferingem si sice v rámci HQplayeru do nějaké míry hrát lze, dedikovaný ASIO driver od výrobce nebo alternativa typu ASIO4ALL typicky umožní větší "psí kusy".

Log file je skvělá pomůcka pro diagnostiku potíží. V případě potřeby nezapomeňte zatrhnout, protože mně toto například pomohlo ukázat na potíže s USB hubem, který nedokázal v reálném čase utáhnout veškerý throughput, který jsem po něm žádal.

A pozor na Adaptive output rate, který by měl být v závislosti na vámi zamýšleném upsamplingu nastaven na různou hodnotu. Nejlépe si zde přečíst manuál, popřípadě projít fóra typu AudiophileStyle nebo Roon Forum.
SOURCE: Roon | HQPlayer | Metrum Onyx (2xOS) | DNA Stratus

DESKTOP: Susvara (mod) | HE-6 (mod) | Auteur | PMx2 (rev2,velour)
PORTABLE: Momentum 3 Wireless (EQ)

MEASURING: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 9. 6. 2021 11:09

MHOE píše:1) poly-sinc-ext2: Neutralita, přesnost až jemná suchost, skvělé podání činelů, soustředěný prostor.
2) sinc-S: Doznívající ("wet") projev, přesto docela univerzální. Neagresivní treble, rozvolněný expanzivní prostor.
3) closed-form: Něco mezi 1) a 2), k tomu nejvíce "3D" imaging. Nejvěrnější témbr má však 1).

MHOE píše:Než odbočím jinam, asi jen k předchozímu příspěvku dodám, že pro referenční poslech bych volil rozhodně poly-sinc-ext2. Ten filtr je pro mě ztělesnění neutrality, přesnosti, nezabarvenosti. (Pozor, tím neříkám, že je to nějaká obdoba HD800tek ve světě DAC filtrů - to ani náhodou!) Nedivím se, že je to favorit autora HQplayeru. Dle mého pro ten filtr neexistuje v rámci HQplayeru náhrada, vyčnívá z davu.

Na druhou stranu, poly-sinc-ext2 bych neoznačil za "muzikální" a dlouhodobě vzato může jeho jemná suchost trochu vadit. Proto ty zbylé dva filtry v seznamu. Objevování nové hudby je přesně ten typ činnosti, při kterém takový closed-form poslouží podle mě lépe než poly-sinc-ext2.

Zdá se, že je na HQplayeru stále co zlepšovat, proto bych chtěl upozornit na dva nové filtry.

poly-sinc-ext3: O trošku vzdušnější a celkově hladší/uvolněnější verze poly-sinc-ext2, srovnání frekvenční odezvy zde.
poly-sinc-gauss-xl: Subjektivně čistý a vyrovnaný zvuk ve frekvenční i časové doméně, celkově neutrální.

Těch nových filtrů bylo za poslední rok vícero, tyto dva však překonaly pro PCM signál mé předchozí favority v citaci výše. Hlavně ten gauss-xl je fantastický a posouvá pro mě celkové hranice zvukových kvalit HQplayeru. :shock:

-- 9. 6. 2021 11:43 --

MHOE píše:Myslím, že volba ditheru/shaperu je vyloženě individuální a asi bych se neodvažoval vyloženě něco doporučovat. Rozdíly jsou drobné a spíš se jedná o pomyslnou třešničku na dortu.

Krom toho, že bych tento citát podtrhnul, ještě dodám možnost nepoužívat dither/shaper žádný. Tato možnost, byť nedoporučovaná, by mohla oslovit především ty, kteří preferují co nejméně digitálních úprav signálu nebo jim subjektivně nevyhoví žádná z dostupných možností ditheringu a noise shapingu.
SOURCE: Roon | HQPlayer | Metrum Onyx (2xOS) | DNA Stratus

DESKTOP: Susvara (mod) | HE-6 (mod) | Auteur | PMx2 (rev2,velour)
PORTABLE: Momentum 3 Wireless (EQ)

MEASURING: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků