Přepěťové ochrany

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod miro_cz 27. 11. 2021 13:01

Ahoj,

doufám, že jsem ve správné sekci fóra, ale nenašel jsem, kam jinam by se to hodilo..

Můj dotaz je na využívání přepěťových ochran - těch obyčejných, které dáte do zásuvky a až do ní následně zapojíte spotřebiče typu TV, zesilovač apod. Má to význam do toho investovat a opravdu to například při úderu blesku ochrání elektroniku, nebo se tím člověk jenom chlácholí a nakonec to stejně nezafunguje? Případně má cenu kupovat nějaké drahé modely, nebo stačí jenom základní třeba tento EMOS?

Předem děkuji za vaše zkušenosti!
miro_cz
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 27. 11. 2021 13:39

Ano, má to význam, ovšem v případě blesku je to jako řešit povodeň s kbelíkem na vodu. Pokud nejsou nainstalovány další dva stupně ochrany, tak to samozřejmě nic nezachrání. A opravdu MÁLO KDO má ty dvě předchozí a podstatně významnější ochrany nainstalovány, protože to žádná norma nenařizuje. Takže pokud je to jediná ochrana, je to pro potěchu duše. Výrobci se sice ohání tvrzením, že vám v případě poškození spotřebičů škody uhradí, když to prorazí jejich ochranu, ale obvykle je tam nenápadná formulka, že jedině v případě, že jsou instalovány ty dvě předchozí ochrany. Sám to používám, ale jak píšu, pro potěchu duše, v případě úderu blesku do vedení poblíž by to bylo k ničemu.
Celkem je to vysvětlený tady v tomto článku:
https://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/ ... d-prepetim
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod miro_cz 27. 11. 2021 14:39

Díky za článek, pokud si z něj vezmu citaci "Instalace přepěťových ochran pouze typu 3 v jakémkoli provedení je tedy vždy neúčinná a ochranu elektronických přístrojů v žádném případě nezajistí.", tak to vypadá, že ty zásuvkové ochrany nemají žádný význam. Nebo jsou k něčemu dobré, když nebudeme brát pouze úder blesku?
miro_cz
Junior

Odeslat příspěvekod ut131313 27. 11. 2021 15:26

Ale má to význam.
Přímý nebo blízký úder blesku ne.
Ale vzdálený i po drátech s menší energií /J/ ano.
U přepěťových ochran se dívej, na jakou energii v Joulech /J/ a za jakou dobu /reakční doba zafungování přepěťové ochrany - čím menší, tím lepší/ jsou konstruovány.
Já používám tyto: https://www.apc.com/shop/cz/cs/products ... e/P-PM5-FR
AVR Yamaha HTR-2866 + set 5.1 Yamaha.
ut131313
Junior

Odeslat příspěvekod merhaut 27. 11. 2021 16:14

Praktický význam má pouze celý řetězec ochran, od vstupního svodiče bleskových proudu, který ale musí být instalován co nejblíže vstupu elektriky domu, ideálně u paty domu ještě před hlavním rozvaděčem, přes sdružené přepěťovky BC, až po zásuvkové D. Nic pro laiky ani elektrikáře staré školy "drát jak drát".
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod miro_cz 27. 11. 2021 16:19

Bydlím v bytovce a vůbec netuším, zda jsou nějaké přepěťové ochrany vyšší třídy instalovány v rozvodech, takže jsem na vážkách, jestli má cenu si tuhle zásuvkovou k něčemu kupovat..
miro_cz
Junior

Odeslat příspěvekod haweckO 27. 11. 2021 17:29

ja taktiež bývam v paneláku, a keď cez leto príde silná búrka, čo býva málokedy, tak normálne mesto odpojí celú štvrť...

čo by mohla byť ešte dobrá alternatíva k týmto ochranám je smart zásuvka s vzdialením ovládaním, a v prípade že prichádza bleskový armagedon :-D tak na diaľku odpojiť celú zásuvku...
haweckO
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod merhaut 27. 11. 2021 17:49

Bydlím v bytovce. Na schůzi SVJ jsem prosadil rekonstrukci společných elektrických rozvodů včetně centrálního svodiče bleskových proudů a pro každý byt instalaci sdružené ochrany BC do bytového rozvaděče. Stupeň D si zajistí každý byt individuálně, buď chráněnými zásuvkami nebo prodluzovackou s ochranou. A máme všichni klid.
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod eviljack 27. 11. 2021 19:58

Já jsem tam vrazil UPS a nazdar - https://www.alza.cz/apc-back-ups-be-650va-d5759140.htm (mám ES 700, ale ta už se neprodává).
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 27. 11. 2021 20:40

eviljack: ona i ta UPS řekne všemu co je za ní při úderu blesku zdar, tedy abych byl přesnější všechno to odejde společně do křemíkového nebe.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod eviljack 27. 11. 2021 21:49

Copak to já si iluze nedělám, že mě to zachrání před vším, ale před pár lety nějak často vypadával proud, tak jsem si to pořídil pro klid duše, že jsem aspoň něco podniknul :)
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod miro_cz 27. 11. 2021 23:40

merhaut: To jsi vyřešil pěkně! Já jsem v bytovce a ještě navíc v nájmu, takže prosazování čehokoliv na SVJ se mě úplně netýká..
miro_cz
Junior

Odeslat příspěvekod xMaster Seller 30. 11. 2021 14:47

Jste zaskočili jenom mě že samotné přepěťovky vůbec nefungují, nějaký šlendrián co by měla řešit ČOI, ne? Nebo chrání aspoň částečně v rámci možností a není to včetně té UPS tak černobílé jak strašíte? :-))

Jako související dotaz - vyhrabal jsem po letech ze skříně tohle: https://www.apc.com/shop/cz/cs/products ... -PL8VT3-DE
Zkouším z jiného důvodu a to jakési "síťové pračky" co doporučují audio-hifisté za účelem snížení ruchů a šumů z el.sítě zapojit před řetězec elektroniky. Jaké vlastnosti vůbec sledovat při výběru takového AV filtru?

V popisu k tomu se krom přepěťové ochrany udává i tohle :
"Filtrování šumu EMI a RFI - Snižuje šum na kabelu, který může způsobit ztráty dat nebo chyby klávesnice.
Šumový filtr - Produkt Surge Protector bere ohled na šum EMI/RFI, který může způsobit chyby dat a zablokování klávesnice, a poskytuje tak lepší výkon chráněných zařízení."
xMaster Seller
Junior

Odeslat příspěvekod ondrasheq 30. 11. 2021 15:09

Tak ČOI není zodpovědná za neznalost jedince. Přepěťovky zřejmě dělají co mají. Že ti to bude k prdu kvůli nedostatkům v elektro instalaci, je věc druhá
ondrasheq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků