WAV cs. FLAC

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MARECKU87 18. 12. 2008 12:12

Zaujíma ma, či je postrehnuteľný rozdiel v kvalite medzi WAV a FLAC, kedže CD skomprimované do FLAC má okolo 370MB, pričom keď ho skomprimujem do WAV, tak má 699MB, čiže skoro dvojnásobne viac. Prečo sa teda hovorí o FLAC ako o bezstrátovom kodeku ? Existuje nejaký MP3 prehrávač, ktorý ma dostatočne dobrý zvukový čip, aby reprodukoval odlišne Flac a Wav ? Slúchadlá budem používať UE TripleFi 10 Pro, preto sa pýtam.
AJ SELF SE-SA-SO SELF, AJ SELF PEKTUDYJÁJEN !
MARECKU87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bubaak 18. 12. 2008 12:27

jak to říci, no jsou tu lidé jež maj celkem drahé audio přístroje a přiznávaj se k tomu že maj problém rozlišit Flac od 320tky MP3jky, takže na přenosným přehrávači tento rozdíl bude ještě menší, řekněme že to máš jako obrázky kolikrat se ti stalo že JPG obrázek byl kvalitnější než Bitmapa? mě se to stává každý den. jinak já osobně od sebe nerozeznám stejnou nahravku v 320 vs 192, pak 192 vs 128, ale 128 vs 320 ano, ale i tak si myslim že na slepém testu bych nedal ani 60%
Bu Bu Bu!
bubaak
Strašidlo
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eraser_svk 18. 12. 2008 12:31

No práve že FLAC a WAV odlišne znieť nemajú :D ;-) Jediný rozdiel je ten, že FLAC zaberá menej, má tagy a zvukovo je na tom rovnako ako WAV, alebo pôvodné Audio-CD.

Inak súhlasím s bubaakom, 320kbps MP3 na MP3 prehrávač musí stačiť. Skôr by som hľadal prehrávač, pri ktorom budú Fi.10 šumieť čo najmenej ;-)
HP Pavilion dv7-6110 > foobar2000 > EMU 0202USB > BVaudio Headamp >
---Sennheiser HD 600 (na doma, main monitoring)
---Audio-Technica ATH-50M (na cesty, check-monitoring)
-- Sennheiser HD 555 + reflector mod (pomaly hľadajú kupcu :)
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MARECKU87 18. 12. 2008 12:56

bubaak - nežartuj, že nevieš stopercentne rozoznať na kvalitných slúchadlách ( zatiaľ superFi 5 čo máš momentálne ) rozdiel medzi 128kbps a 320kbps skladbou.. tomu neverím.
eraser_svk : máš pravdu. Len je žalostné, že som nenašiel MP3 prehrávač s väčším odstupom signál/šum ako 95dB ( iAudio7 a D2 majú práve s/š 95dB, takže asi už nič nebude šumieť menej z prenosných.. ? ) Lebo neverím, že aj toto udávanie je falošné, keďže som našiel mp3 prehrávače aj s odstupom s/š 80, 82, 85, 90 dB, takže by sa tieto informácie mali udávať seriózne. Môžem sa na to spoľahnúť ? Inak, keď vyberiem MP3 prehrávač s veľmi malým šumom, a na druhej strane bude MP3 prehrávač s tak isto malým šumom, jeden z nich aj tak bude mať iný zvuk ako druhý. Je škoda, že som na internete nenatrafil na diskusiu, kde sa rozoberá vhodná spojitosť slúchadiel tripleFi 10 Pro s nejakým najvhodnejším MP3 prehrávačom pre ne. Inak, počul som, že je veľký rozdiel medzi 320kbps MP3 a 320kbps MP3, lebo sú rôzne spôsoby kompresie... nejaké lame, vbr atď... mám si teda naštudovať niekde na internete ako sa robia tie najlepšie MP3-ky a vykašľať sa na Konverziu piesní do FLAC-u, pretože nebudem pri pri hodnotení rozdielu objektívny, a bude to skôr viac o "psychoakustike" ? Úryvok z jedného článku : "Teraz je už jasné, prečo ľudia pracujúci s hudbou nemnôžu o formáte MP3 ( a stratovej kompresii ako takej ) ani počuť. Výsledný zvukový signál je tamker identický, ale stále mu niečo chýba - najmä dynamika a PRIESTOROVOSŤ." Čo na to povedať ?
AJ SELF SE-SA-SO SELF, AJ SELF PEKTUDYJÁJEN !
MARECKU87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MARECKU87 18. 12. 2008 13:01

Máš pravdu bubaak, na prenosných prístrojoch ten rozdiel bude ešte menší... i keď možno nevedia tí ľudia rozoznať ten rozdiel, lebo sa zamerievajú len na kvalitu reprodukcie ako takú ( vernosť zvuku nástrojov atď ), nie na priestorovosť a dynamiku ( ktorú ani ja sám a možno ani oni nevedia charakterizovať, a tak ani nevedia, či v MP3 je taká istá dynamika, alebo nie je ).
AJ SELF SE-SA-SO SELF, AJ SELF PEKTUDYJÁJEN !
MARECKU87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bubaak 18. 12. 2008 13:25

tak nedělám si srandu, už jsem měl v uších skutečně brilantní 128 mptrojku který jsem to skutečně nevěřil, záleži v jakém programu ji komprimuješ, z čeho jí komprimuješ ...... zaleží na dosti věcí. Samozřejmě na dynamice poznáš kvalitní nahravku od nekvalitní, nebo někdy slyšís jak si přehravac "dokresluje" hudbu, výrazné je to u starsích a méně kvalitních mptrojek,. Ovšem kvalita stále roste a už několikrát jsem převedl flac do MP3 (320) pač jsem rozdíl krome velikosti nepoznal :potichu a za to že mám spoustu mptrojek místo falcu se nestydím a ani se s tím netajím. I když s fi10 to bude dobrá redukce, ale i tak Nouvelle Vague mam ve 192 mp3 a znělo to hezky :-))
Bu Bu Bu!
bubaak
Strašidlo
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MARECKU87 18. 12. 2008 13:29

Takže keď budeš mať fi10, tak skúsiš porovnať najlepšie urobenú MP3 s Flacom ? Lebo keď nebude na MP3-ke rozdiel medzi MP3 a Flac, tak názov tohto fóra FLAC vs. WAV bol veľmi nedomyslený... :D
AJ SELF SE-SA-SO SELF, AJ SELF PEKTUDYJÁJEN !
MARECKU87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 18. 12. 2008 14:08

Rozdíl mezi mp3 320 a FLAC fakt nepoznám ani když šponuju čerstvě vyčištěný uši jak blázen :-) A FLAC vs. WAW tak to je totéž už jenom z principu. FLAC defacto hudební soubor zabalí podobně jako to dělá winzip nebo rar a posléze je v hudebním přehrávači zase rozbalen (zjednodušeně řečeno), tedy nic se neodsekává jako u mp3.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eraser_svk 18. 12. 2008 14:18

Čo sa týka prehrávača - odporúčam vybrať nejaké tipy zo sekcie MP3 prehrávače (napríklad Sony A8xx, Cowon D2, Creative Zen, Sansa Clip/Fuze) a nájsť nejaký ochotný obchod, kde ich budeš môcť aj s Fi.10tkami vyskúšať. Prípadne sa spýtaj niekoho, kto tu má Fi.10 a MP3 prehrávač (len už si nespomínam kto to je :)

Čo sa týka MP3, je to pravda. Už som sa stretol s takými 192kbps súbormi, ktoré zneli lepšie ako 320kbps. Ale niet sa čoho obávať, posledná verzia Lame kodeku (stabilná, nie TEST verzia!) pri 320kbps a nastavení VYSOKEJ kvality znie na nerozoznanie od FLACU či originál Audio-CD. Aspoň na tak kompromisnom riešení ako je MP3 prehrávač ;-)


Ja osobne rozdiel medzi 128kbps a 320kbps poznám hneď. Výšky nie sú ostré, hlasy sú zastrené, zvuk nemá štavu, nie je o čom.

192kbps vs. 320kbps je už ťažší oriešok, ale aj tam sa dá po chvíľke sústredenia, v tichom prostredí a s oddýchnutými ušami poznať rozdiel. Výšky nemajú iskru a celé to znie tak neuhladene, nepríjemne, nevie to vtiahnuť do deja. Stále slabá dynamika, ale 100 krát lepšie ako 128kbps.

VBR V2 s tokom asi 210-230kbps na hydrogenaudio fórach mnohí označujú už ako transparentný, čo znamená "na nerozoznanie od FLAC/Audio-CD". Dlhšiu dobu som tomu veril, až som v jeden deň neskúsil originál. Rozdiel bol opäť v uhladenosti, iskrivosti výšok, no v porovnaní so 192kbps mikroskopický. Aby som to zhrnul, VBR V2 je na jednoduchšie štýly (ako trance, hip-hop) dostatočný, ale pri takom rýchlom metale či orchestral by na kvalitnom výstupe a analytickejších slúchadlách (napríklad Fi.10) bol oproti originálu počuťeľný rozdiel.

320kbps - tak tu si už rozdiely netrúfam hľadať. Samozrejme len za predpokladu, že je to 320tka enkódovaná v maximálnej kvalite. Mám len dojem, že síce obsahuje aj tie najvyššie výšky, ale sú neuhladené, kvôli čomu ma unavia skorej ako FLAC/pôvodný súbor. Ale je to len podozrenie, skôr ako toto je problém kvalita samotnej nahrávky alebo kvalita zdroja.

Ešte dodám, že počúvam na Sennheiser HD 555 + E-MU 0202 USB + ekvalizér :P
HP Pavilion dv7-6110 > foobar2000 > EMU 0202USB > BVaudio Headamp >
---Sennheiser HD 600 (na doma, main monitoring)
---Audio-Technica ATH-50M (na cesty, check-monitoring)
-- Sennheiser HD 555 + reflector mod (pomaly hľadajú kupcu :)
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MARECKU87 18. 12. 2008 14:33

eraser_svk : prosím ťa, kde stiahnem ten najnovší Lame kodek ? Hľadám na nete a neviem násjť. Nechcem ťa obťažovať, takže ak nevieš kde je, tak ho nehľadaj.
AJ SELF SE-SA-SO SELF, AJ SELF PEKTUDYJÁJEN !
MARECKU87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MARECKU87 18. 12. 2008 14:35

Inak povedané...aká je to verzia ? Lame encoder ( číslo ? ) ... Ďakujem.
AJ SELF SE-SA-SO SELF, AJ SELF PEKTUDYJÁJEN !
MARECKU87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eraser_svk 18. 12. 2008 14:40

Napríklad http://www.sosej.cz/Lame.html

Pozerám, že už je vonku stabilná 3.98 na ktorú sa čakalo 2 roky. :shock:
HP Pavilion dv7-6110 > foobar2000 > EMU 0202USB > BVaudio Headamp >
---Sennheiser HD 600 (na doma, main monitoring)
---Audio-Technica ATH-50M (na cesty, check-monitoring)
-- Sennheiser HD 555 + reflector mod (pomaly hľadajú kupcu :)
eraser_svk
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dodion 19. 12. 2008 01:56

Ahoj, chci se zeptat v čem doporučujete komprimovat CD? Tak nějak jsem vyčetl, že OGG, FLAC nebo MP3 Lame jsou nejlepší. Jde mi o to, že se snažím prostě všemi fóry dobrat v čem je to dobré, ale zároveň pořádně nevím ani v jakém programu to mám dělat. Jsem začátečník, mám Winamp PRO a ten mi umožňuje ripovat do FLAC, MP3 (ale jak mám poznat jestli jde o LAME nebo ne nebo jak ho tam dostat?). Nebo mám používat úplně jiný program? Za radu díky všem ;-]
dodion
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S-Tony 19. 12. 2008 03:45

Stáhni si Cdex. Tam si nastavíš jaký kodek potřebuješ a taky snadno upravíš veškeré možné parametry. http://www.zive.cz/Programy/CDex/pr-415-pc-15

MP3 o kvalitě 320 taky na své sestavě nerozeznám od CD. A to nemám žádné low-end chrastítka.
Když se smíříte s tím, že život už nic nového nepřinese, tak teprve to je ten okamžik, kdy všechno důležité teprve začíná...
S-Tony
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dodion 24. 12. 2008 10:00

S-Tony Díky za tip. Nakonec jsem stáhnul EAC a musím prostě smeknout před tím, kdo k tomu dělal návod, nápovědy, popisky. To je prostě absolutně vyčerpávající a pochopitelné i pro takovéha "blba" jako jsem já. :) Na Winamp kašlu ...
dodion
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků