Kvalita prodavačů v elektro prodejně

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod ozzy2 25. 7. 2009 08:25

Jelikož moje archaické domácí kino dosloužilo, tak jsem se rozhodl pro nákup AV recieveru. Po nastudování několika různých fór jsem usoudil, že pro moje potřeby stačí základní model od Yamahy (HTR-6130). Jak jistě víte dostupnost tohoto dnes již výběhového modelu je mizerná.

Měl jsem ale štěstí a v jednom nejmenovaném elektrocentru jsem na něj narazil. Chvíli jsem stál u regálu a už se u mne objevil prodavač. V tu chvíli jsem ještě netuší co za chvíli zažiji.

Požádal jsem prodavače o předvedení a on ochotně souhlasil načež odnesl receiver k regálu s TV a odešel pro propojovací kabely. Když se vrátil, tak měl v ruce HDMI kabel a ním propojil TV s recieverem. Pustil oba přístroje a přesně jak jsem očekával nestalo se nic, prostě žádný obraz a zvuk. Prodavač chvíli stál a díval se na to a pak prohlásil, že donese DVD přehrávač a zapojí ho také. Jak řekl, tak udělal. Zapojil DVD do HDMI 2 a AV receiver do HDMI 1. Stále jsem nechápal o co se snaží, jelikož jak je všeobecně známo tak k tomu,aby AV receiver hrál jsou zapotřebí reproduktory. Taktně jsem ho na to upozornil a prodavač zareagoval tím, že se přesunul k AIO kinu Panasonic a propojil HDMI výstup kina s HDMI vstupem receveru a opět se pokoušel reprudukci zesílit pomocí recieveru. Jak určitě tušíte jeho snaha byla opět marná.

Pomalu mě to přestávalo bavit. Opět jsem ho upozorníl na nutnost připojit repro k recieveru a tak jsme se konečně dostaly ke správnému zapojení.

Jesli máte podobné historky tak je také napište.
Není špatných odpovědí,jsou jen špatné otázky.
ozzy2
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod slipknot27 25. 7. 2009 11:55

:D:D dost dobre..to bol riadny idiot:D
slipknot27
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod UniFly 25. 7. 2009 12:40

Zdravím
musím říct, že tato historka mne až tak nepřekvapuje. Naopak, pokud bych si měl pamatovat všechny podobné situace z vlastních zkušeností, brzy by mi pukla hlava.
Věc se má totiž tak: celá filozofie "hangárů se spotřební elektronikou" je založena na tom, že naprostá většina jejich zákazníků jsou laici s jediným požadavkem - co nejnižší cena. Aby bylo možné srazit vlastní marži na minimum, je třeba pochopitelně omezit plat zaměstnanců. Z toho logicky vyplývá, že zájem o tuto práci mají pouze chudáci nemající buňky na to, aby pracovali někde na pozici, kdy je vyžadováno používání mozku. (stejný model mimochodem funguje i v českém školství)
Schopnější lidé tedy odcházejí pracovat jinam - v ideálním případě do nějakých specializovaných obchodů (kam bych ze srdce rád nasměroval všechny potenciální zákazníky zmíněných hangárů).
Jelikož se také dlouhodobě sám zabývám touto problematikou, jsem nucen si často a dokola pokládat tuto otázku: Chce průměrný český člověk nějakou skutečnou kvalitu a je ochoten ji hledat nebo se už navždy spokojí s tím nejlevnějším, co mu podstrčíme pod nos? ...a pak bude s oblibou nadávat, že je to všechno šmejd, jak je u nás zvykem?

Chyba je tedy na straně prodavače, prodejny, zakoupeného šmejdu a samozřejmě soudruhů z Číny. Ale z rukou na srdci, přemýšleli jste někdy sami nad sebou, CO a KAM chodíte nakupovat?
Nevadí, když se míchají jablka s hruškami. Je ale potřeba umět rozpoznat Jablka od jablek a Hrušky od hrušek.
UniFly
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fuck 25. 7. 2009 21:59

mna by si skor zaujimalo, ze co si chcel na tom receiveri predviest?
osobne byt predavacom, tak sa na teba vyprdnem, lebo si si prisiel kupit ten najlacnejsi, co existuje (cena 4-6litrov) a este chces, aby okolo teba pan predavac 30min poskakoval za cca 35kc, ktore on zarobi za tu yamahu.
Fuck
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MgX 25. 7. 2009 22:00

Zajímavé příspěvky na toto a podobné téma naleznete i zde.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Balda_87 26. 7. 2009 08:37

Fuck píše:mna by si skor zaujimalo, ze co si chcel na tom receiveri predviest?
osobne byt predavacom, tak sa na teba vyprdnem, lebo si si prisiel kupit ten najlacnejsi, co existuje (cena 4-6litrov) a este chces, aby okolo teba pan predavac 30min poskakoval za cca 35kc, ktore on zarobi za tu yamahu.

A tohle je co za blábol? Nekupuješ špičku tak nemáš právo na solidní přístup? Ikdybch šel pro ušmudlaný CD, chci aby prodávající věděl co prodává a jak se s tím zachází ^^ Když to neví on, tak kdo saktra?! Kam mám jako zmatený zákazník přijít s problémem?
Zvukomol, elektrožrout, čilautář a spontánní kreativec, jenž procit ve stadiu repetativ.

iPod classic 160GB (rockboxed).
└> Sennheiser IE8 + Denon AH C551
+ ZoomH4n - mrštný lapač kmitů

Canon 1100D + Canon EFS 17-85mm
Huawei P8
Balda_87
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JaRdaII 26. 7. 2009 14:30

Tohle jeste ujde muzes se smat. Ja si vybiral monitor, tak jsem se poflakoval v nakupnim centru, prisli dva starsi panove vybirajici monitor pro svou dceru. Zavolali si prodavace a ten jim zacal radit takovym zpusobem, ze v kazde vete byla aspon jedna nepresnost nebo naprosty omyl. Mel jsem sto chuti jim rict ze ten clovek absolutne nevi o cem mluvi. Nakonec byl zaver takovy, ze absolutne nejlepsi monitory vyrabi firma Acer..

Nakonec, kdyz se panove zeptali, kolik ma tenhle monitor uhlopricku v centimetrech, prodavac se po chvili premysleni vydal hledat pasmo :D :D

Radsi jsem s usmevem odesel :)))

Takze pokud si clovek jde neco vybirat, tak precist aspon zakladni fakta na netu, bohuzel, pak je skoro nulova pravdepodobnost, ze se dozvi cokoliv noveho v kramu, krom toho ze si vec sam vyzkousi. Napriklad na posouzeni prednesu reprosoustavy v nekolika recenzich jsem malem doplatil a koupil cosi jen duniciho akopajiciho.. ( i kdyz s impozantni silou: )
JaRdaII
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mila_11 27. 7. 2009 09:03

Balda_87 píše:
Fuck píše:mna by si skor zaujimalo, ze co si chcel na tom receiveri predviest?
osobne byt predavacom, tak sa na teba vyprdnem, lebo si si prisiel kupit ten najlacnejsi, co existuje (cena 4-6litrov) a este chces, aby okolo teba pan predavac 30min poskakoval za cca 35kc, ktore on zarobi za tu yamahu.

A tohle je co za blábol? Nekupuješ špičku tak nemáš právo na solidní přístup? Ikdybch šel pro ušmudlaný CD, chci aby prodávající věděl co prodává a jak se s tím zachází ^^ Když to neví on, tak kdo saktra?! Kam mám jako zmatený zákazník přijít s problémem?


Souhlasit se da s obouma,ale na druhoustranu co predvadet AVcku?Co na nem kdo uvidi ?A poslech?To mi taky neprijde uplně správné protože na každých bednách bude hrát trošičku jinak,každe bedny jsou jiné.Poslouchat nějaké cdcko s buh vi cim mi taky neprijde upne to prave ,protoze to kupujici nema naposlouchane,tudiz mi to pride uplne mimo misu.

Ale souhlasim stim to co tam predvadel prodavac je vice nez zarazejici a usmevne
NOTE:HP 6510b T7250 / GR690EA / 2GB / 120GB / 14.1" / DVD±RW / XPp
GSM:Blackberry 8900
FOTO:Sony DSC-T2
AV:Samsung PS42Q97,Samsung LE32R71W
Mila_11
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod monak 27. 7. 2009 14:31

Souhlasím s Fuckem.
Jestli si myslíš, že kolem Tebe bude skákat prodavač, když na výrobku má pár korun, tak na to zapomeň. To jeho poskakování něco stojí a když má mít i něco v hlavě musí mít i slušný zisk na výrobku. Tzn, na čem nevydělávám k tomu se moc nevyjadřuji. Buď to za tu cenu chceš nebo běž jinam, kde je to dražší a poskakování kolem si nechají zaplatit.
Pro všechny rýpaly, zkuste se naučit všechno o všech výrobcí, počítají se na tisíce na prodejně a neustaále se obnovují.
Samozřejmě, že prodavač nebyl znalý problému, ale i já, který mám základní přehled o AV technice bych toto nevěděl také. Nevidím totiž jediný důvod proč by AV receiver s výstupem HDMI neměl posílat přes toto rozhraní i zvuk.
Ale možné to asi je...
monak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jito 27. 7. 2009 15:06

Monak-Tak se v každém obchodě udělají 2 sekce:
V té první budou výrobky na kterých prodavač nic nevidělá a zákazníka se nikdo nevšimne.A v té druhé budou pouze drahé výrobky a všichni prodavači přetahující se o movité zákazníky.
Takhle nějak?
Dělat prodavače v takto širokém sortimentu je určitě náročné,to přiznávám.Na druhou stranu v každé profesi musí fungovat sebevzdělávání,pokud chci aby výsledek mé práce za něco stál.Moje práce si mi musí stát koníčkem,jinak si tam chodí jen pro peníze.A to platí i pro toho dotyčného prodavače.Pokud nezná ZÁKLADNÍ vlastnost AV recieveru,tak v této sekci obchodu nemá co dělat.
jito
HD SATan
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vanDave 29. 7. 2009 08:38

Taky přidám svou zkušenost - z Basysu: Požádal jsem prodejce, jestli by mně mohl krátce pustit regálovky Mordaunt Short 902i (http://avland.co.uk/ms/terminallrg.jpg), který měly bi-wire/bi-amp svorky. Když se prodavač podíval na zadní stranu, tak se zarazil a zeptal se mě, jestli nevím, jak se to zapojuje (předtím jsme se trochu bavili o hifi a značkách, takže mu bylo jasný, že o tom taky něco vím). Pár sekund jsem na to koukal a taky jsem v prní chvíli nevěděl (ale pak jsem si všiml označení LF a HF a že jsou propojený a že jde o bi-wiring/bi-amping, tak jsem mu řekl že je to jedno. V pohodě jsem poslouchal pár písniček no a protože šlo o regálovky, tak jsme se dívali do ceníku, kolik stojí sloupovky a zarazilo mě, že u všech modelů bylo napsaný, že se jedná o uzavřený model - tak jsem mu řekl že je to divný, protože jsem si při dívání na zadní stranu beden všiml bassreflexu. Tak se na ty bedny šel podívat a pak řekl něco co mě dorazilo: Jo nějakej otvor tam je, ale je to u výšek... :D Na omluvu musím říct, že mu bylo tak 25 a říkal že je v tom obchodě cca rok a že byl na rozdíl od majitele jednoho jiného hifistudia úplně v pohodě na pokec. To zapojení svorek bych ještě omluvil, ale ten bassreflex u výšek ne. :))
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 29. 7. 2009 16:21

Problém je v tom, že člověk, který už se opravdu může počítat ke znalým problematiky Hi-Fi a AV, rozhodně "neroste" na návsi a pokud se takový najde, rozhodně nepůjde prodávat do "elektrohangáru" - dřív to byla jediná možnost, jak se k podobné technice aspoň přiblížit a tak na tento obor "šlo" víc zájemců, než bylo možné pobrat. Prodavač s odbornou znalostí byl i ve velmi výhodné pozici ve vztahu obchod/zákazník - prostě mohl (a skoro vždy to i dělal - samozřejmě pouze za patřičnou protislužbu nebo obolus) "schovat podpultový výrobek" - prostě dělaly se věci, pro dnešní společnost naprosto nepředstavitelné, kdy v takovém "řetězci protislužeb" figuroval řezník, automechanik, vedoucí v Elektře, zedník, co měl obložit koupelnu a primář chirurgie, kterému ta koupelna patřila...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Dr.Gonzo 29. 7. 2009 22:25

Pravda je to jak už tady někdo psal. Pokud jdete do nějakého takového obchodu něco kupovat, vždy o tom produktu přečíst pokud možno co nejvíce informací ze všech možných úhlů. Protože se mi snad ještě nestalo, aby mě prodavač v jakémkoliv elektru neřekl alespoň jednu naprostou ptákovinu, jen proto že nedokáže říct prosté slovíčko "nevím". Občas co slyším v obchodech kolem sebe, tak je mi upřímně líto očividně neznalých lidí, kterým tam prodavač říká jeden nesmysl za druhým. Připadne mi že moje generace už si s tím dokáže poradit a s klidem prodávajícímu říct své jellikož se se jakž takž vyznáme, ale když vidím jak občas s lidma starších ročníků zatáčejí tak rudnu. A ještě více když se nějakou hloupost snaží namluvit mě samotnému. Nevím namátkou když se jdu podívat na mobil do electro worldu kde jsou na ně "odborníci" a on mě s klidem řekne že to bude nějaký podfuk protože oni ho nemají a nikdy o něm neslyšel. Takže protože ho nemá na skladě tak neexistuje. Tohle je klasické chování. Nemáme tak neexistuje a nikde jinde taky nebude...Asi to je blbý příklad protože jsem ten mobil našel až v Anglii :) Ale chápete jak to myslím.
Dr.Gonzo
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.Gonzo 29. 7. 2009 22:29

Teďjsem si vzpomenul že když jem si kupoval s přítelkyní vysavač tak prodavač byl natolik neschopný najít jak se zapíná, že se mě snažil přesvědčit že se výkon sání nastavuje kolečkem kterým pojíždíte vysavačem po zemi. Nemohl jsem dělat nic jiného než se upřímně začít smát a nechat pána cítit se poněkud trapně...
Dr.Gonzo
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod monak 4. 8. 2009 09:41

No vidíš, sám jsi to napsal. Sebevzdělávání...za almužnu v super/hyper marketu se nikdo sebevzdělávat nebude. A jestliže na výrobku není téměř žádný zisk, není z čeho prodavače zaplatit.
Ano dvě sekce by asi byly reálné, ale upřímně, kolik "chudých" by si koupilo v sekci pro "bohaté"?
A kolik "bohatých" by kupovalo v sekci pro "chudé"?
Myslím, že je to jasné...
monak
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků