Má smysl sledovat 3D filmy bez specialnich bryli?

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod msimcard 7. 1. 2010 17:58

Docela by mi to zajimalo, Nejsem v tomto oboru znaly a tak si necham rad poradit. Nikdy jsem 3D film nevidel.

a popripade, jestli je to nejak zdravi nebezpecne, kdyz bych to sledoval bez tech specialnich bryli - mam na mysli co se tyce ocnich vad.

dekuji za nazory a zkusenosti..
msimcard
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bína 7. 1. 2010 18:10

Tak aspoň v imaxu, pokud nemáš nasazené brýle, tak u všeho vidíš takové stínové obrysy, je to nanic.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent

Odeslat příspěvekod EKKAR 7. 1. 2010 18:26

Na 3D kino jezdíme do multiplexu v Hradci Králové - CineStar ve Futuru. Používají se tam dva obrázky promítané simultánně na 1 plátno a odlišené otočením polarizační roviny světla - pozorovací brýle mají pro každé oko jinak natočený polarizační filtr, doplněný dost pravděpodobně LCD zatmívacím filtrem - mají mezi očnicemi okýnko (nad nosem) jako by pro nějaké čidlo. Nevím, jestli by se na tuto projekci dalo koukat běžnými polarizačními brýlemi, známými z výstavních projekcí (teď k posledku si vzpomínám na výstavu Dinosauři v Modřickém Olympia centru, také na Dinopark ve Vyškově). V obou případech musím říct, že bez těch brýlí se na takovou projekci koukat nedá, protože právě kvůli vzbuzení stereoskopického zrakového dojmu jsou oba obrazy vůči sobě o kousek posunuté a pokud člověk oběma očima vidí oba obrazy, výsledný dojem je na 3,14ču - rozostřené, rozmatlané barvy, překrývající se obrysy... Srovnat se to dá s poslechem stereonahrávky dvojicí reproduktorů postavených těsně k sobě - neboli šířkou stereobáze 0,000 prd a ještě s jedním kanálem přefázovaným.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod creat 7. 1. 2010 18:36

Bez okuliarov to proste nejde. Bol som na Avatare 3D, a bez nich bol obraz dosť jasný a rozmazaný. Dokonca niektoré scény sa mi zdali aj s nasadenými okuliarmi rozmazané. :)
Nu Force uDAC-2 ---> DIY headamp s LM4562 + TPA6120IO ---> AKG K701
Sandisk Sansa Clip Zip + VSONIC GR07
Tričko AVmánie :lol:

"Ovocné víno každý den, tvůj život se změní ve zlý sen."
creat
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod msimcard 7. 1. 2010 18:47

ano v kine to chapu, ze to bez bryli nejde.

Me spis zajimalo treba sledovat film doma na LCD monitoru...
msimcard
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bína 7. 1. 2010 18:57

Myslíš že tam bude nějaký rozdíl oproti kinu? I doma budeš mít prostě dva obrazy kousek od sebe posunutý.

Bína
Sluchátkový recenzent

Odeslat příspěvekod msimcard 7. 1. 2010 19:18

asi to budu muset vyzkouset :-)

A nemusim se bat kdyz nebudu mit ty bryle o oci?
msimcard
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bína 7. 1. 2010 19:20

Radši bych to nezkoušel, co když pak uvidíš všechno dvojitě? :)

Bína
Sluchátkový recenzent

Odeslat příspěvekod kaja8615 7. 1. 2010 19:34

Nejde to ani na TV. Mám doma pár filmů ve 3D. Bez brýlí se na to nedá dívat. A ani s brýlemi to není na TV ono. 3D filmy nejsou na TV vůbec vhodné na 3D se chodím dívat jen do kina.
kaja8615
Junior

Odeslat příspěvekod msimcard 7. 1. 2010 20:07

ok, diky moc vsem za nazory.

Nekde jsem slysel ze uz se vyrabi 3D televize, ale to je jeste pomerne hudba budoucnosti... :-)
msimcard
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nolwendil 9. 1. 2010 13:42

Tak to se pleteš. 3D televize budou hitem roku 2010, stačí se podívat na CES. Výrobci už totiž neví, co jiného by se nám měli snažit vecpat.
Ty současné 3D televize pracují na principu střídavého zatmívání jednoho a druhého oka. Takže potřebuješ televizi schopnou zobrazit 120Hz, ty brýle pak 120x za vteřinu "odtemní" jedno oko a "zatemní" druhé. Je to tak rychlé, že to nevidíš, a brýle se Ti zdají být průhledné. Ale asi to nebude moc dobrý na oči ani na mozek, tohleto blikání. Takže potřebuješ televizi, pak speciální krabičku, co Ti bude řídit ty brýle, pak ty samotné brýle nebudou zrovna levné, a taky nesmíme zapomenout na zdroj, tedy nějaký vymakaný Blu-ray přehrávač, jelikož máš dva obrazy (každý pro jedno oko), tedy dvojnásobný datový tok. Jinak letošní mistrovství světa ve fotbale už se bude natáčet a vysílat ve 3D, takže až taková hudba budoucnosti to není.

Já jsem byl na Avatarovi v Palace Cinemas v Brně Olympii, a ty brýle byly zvláštní. Vždy jsem si myslel, že ta technologie funguje tak, jak psal Ekkar, tedy opačná polarizace. Tak jsem vzal druhý brýle (byl jsem tam se slečnou), a zkusil levá skla natočit oproti sobě o 90°, a ono nic. Tak jsem je zkusil na sebe přiložit obráceně (levé na pravé, a pravé na levé), a stejně byly průhledné. Zkoušel jsem s nimi vůči sobě různě otáčet, a pořád přes ně bylo vidět. A přitom jsem si jistý, že byly tak lehké, malé, a vůbec, že to nemohly být ty zatmavovací, jeliokž ty musí mít v sobě baterku, anténu, nějakej řídící obvod, zatmívací skla, atd...
Still round a corner there may wait, a new road or a secret gate...
Nolwendil
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod EKKAR 9. 1. 2010 19:15

Myslím, že jsou tam jednoduchý spínací obvody a zatmívání se dělá s pomocí LCD filtrů - normálně jsou "rovně" a teprve po po rozjetí projekce se přes hranolový filtr spíná podle momentálně promítaného úhlu polarizace levá/pravá "čočka" (myšleno filtr daného oka...). Já popisuju brýle, které mají "rámečky" poměrně masivní, z červeného plastu a mezi očnicemi nad kořenem nosu je jakési okénko, za kterým tuším nějaké čidlo. Používají je v hradeckém CineStaru.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Nolwendil 9. 1. 2010 22:51

Tak ty z Palace Cinemas v Brně, Olympii, byly jiné, a v tom případě opravdu nevím, jak to funguje :-D

Každopádně když už jsme na té AV manii, tak bych možná měl zmínit, že to bylo první promítání po hodně dlouhé době, kde se zvukař "nepodělal v kině", a neosolil to naplno. Zvuk byl nahlas, "tak akorát", aby byl dobrý dynamický rozsah, a přitom to zbytečně neřvalo. Vše bylo krásně reálné, hlasitost dialogů na přirozené úrovni, dokonce i ten dabing nebyl tak strašný (dost jsem se bál, když jsem se dozvěděl, že ta 3D verze je dabovaná). Osobně nechápu, proč jsou všecky koncerty, fesťáky, ale i filmová promítání tak uřvané (i když u těch filmů se to většinou ještě dá). Copak už Ti maníci co to zvučí úplně stratili sluch? Ale to by asi bylo na jiné téma, a dost možná se to tu už řešilo...
Nolwendil
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Bína 9. 1. 2010 23:12

Všechny propagované modely televizí na CESu využívají k zobrazení 3D efektu speciálních brýlí, které už znáte z kina. Jde o kruhovou polarizaci, jež využívá IMAX, ale i Dolby 3D nebo RealD.

Kruhová polarizace: Vzpomínáte na staré dobré červeno-modré papírové brýlky? Jestli se teď děsíte toho, že je to něco podobného, tak ano i ne. Dolby používá polarizaci barvou. Jednoduše je to systém velice podobný tomu starému, jen s tím rozdílem, že se používají polarizační barvy z neviditelných spekter (infračervené a ultrafialové), a používá se polarizační posun namísto filtračního (posunuje se vlnová délka). Tento proces je proveden jak v projektoru (rotační barevný segment je umístěn přímo do projektoru), tak na brýlích. Polarizace je kruhová, čili při pohybu hlavou nedochází ke ztrátě 3D efektu. Z toho důvodu, že světlo musí putovat přes dva poměrně tmavé filtry je výsledek dosti tmavý.

Citace z Moviezone. Jinak podle prvních reakcí je to stmavení dost výrazné i u představených televizí.

Bína
Sluchátkový recenzent

Odeslat příspěvekod Nolwendil 10. 1. 2010 07:11

U televizí to tak není. Ty televize využívají efektu stmívání, tedy že ty brýle velmi rychle blikají, stejně tak televize musí velmi rychle střídat obraz pro levé a pravé oko. Pan Holčík to vysvětluje i v tomto videu: http://avmania.zive.cz/Titulni-strana/C ... fault.aspx Většina výrobců bude opravdu nasazovat tuto technologii. Jak by asi televize vysílaly ta neviditelná spektra, když jsou primárně dělané na spektrum viditelné? Vysílat dva obrazy zároveň s různou polarizací, tak na to už ty obrazovky vůbec nejsou stavěné, to by musely mít dvojnásobné rozlišení, a s tou polarizací by byl taky problém, jelikož LCD technologie už sama o sobě vysílá polarizované světlo, ale celý obraz v jedné rovině (musely by tam být dvě roviny, pro každý obraz jiná). Takže mnohem jednodušší pro výrobce je udělat 120Hz, nebo jako Sony na videu 240Hz televizi, a k tomu odpovídající brýle.

Jinak jsem ještě zapomněl dodat, že nás z toho filmu oba bolely oči i hlava, ale vnímat jsme to začali až poté, co ten film skončil. Trvalo to tak hodinu. Jednou za čas se to přežít dá, ale určitě to není na to, aby člověk celej den proseděl u bedny s 3D brýlema (ať už s jakoukoliv technologií).
Nolwendil
VIP uživatel

Další stránka