Přenosný rekordér pro lovce zvuků začátečníka? Zoom H4n?

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Balda_87 15. 4. 2014 20:14

Po létech zdravím, sice tu pár podobných témat je, ale nikde se nechci cpát se svými konkrétními dotazy, zní mi to dost jako OT..

Už dlouho dobu toužím po nahrávání zvuků, různých, od zvuků přírody v lese, po výhradně lokální zvuky jako třeba vrzání pantu, voda vytíkající z hadice atd. Ty zvuky pak skládat do sebe, za sebe, přes sebe v PC a tvořit tak dosti specifickou hudbu (lehká inspirace mimo jiné v albu Liquorice od Stimminga).

Otázka zní, jaký rekordér vybrat? Hodně koukám, a vlastně jsem si ho už i nechal dopravit na prodejnu, na Zoom H4n. Líbí se mi docela přísně určený směr snímání a možnost nastavení mikrofonů na úhel snímání (90° a 120°) V obchodě mi ale pán doporučoval ( i když jsem mu svoje požadavky specifikoval na výbornou) Roland R05, který je lacinější a podle něj ze všech nejlepší co se zvuku týče, ale podle samotné stavby těla a položení mikrofonů, neumí snímat z určitého směru, podle prodejce, stačí softwarový filtr v nastavení rekordéru, který by mi snad měl dostatečně emulovat to co umí h4n. Ovšem bojím se zásahu do kvality nahrávky, tím že s tím nějaký software bude manipulovat. A ovlivnění prodejce marží u R05.
Další ve hře je přímý konkurent Zoomu, Tascam DR40. Přijde mi prakticky stejný, jenže je o 1000kč lacinější.
Vlastně jsem rozhodnutý pro H4n, ale nabídka je velká, ceny různé a moje zkušenosti a znalosti nulové. Vždy je lepší ušetřit, když požadavkům vyhoví lacinější výrobek, nebo naopak připlatit, když to za to stojí. Zacházet se zařízením a zkoumat jeho technické vymoženosti a vliv na moji práci teprve budu. Bude to moje první zařízení v tomto směru.
Řekl bych, že H4n je pro mne strop co se ceny týče, takže 7000kč.

Zkušenosti? Rady? Srdečně děkuji za pozornost.
Zvukomol, elektrožrout, čilautář a spontánní kreativec, jenž procit ve stadiu repetativ.

iPod classic 160GB (rockboxed).
└> Sennheiser IE8 + Denon AH C551
+ ZoomH4n - mrštný lapač kmitů

Canon 1100D + Canon EFS 17-85mm
Huawei P8
Balda_87
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod marts 15. 4. 2014 21:06

Nahrávání jednotlivých zvuků (vrzání pantů, kapání vody z kohoutku apod.) za účelem dalšího zpracování se v praxi dělá úzce směrovým monofonním mikrofonem. Je to z toho důvodu, aby se ten zvuk získal maximálně oprostěn od prostředí ve kterém nahrávka vznikla, a umělec, tvůrce díla ve kterém budou tyto zvuky použity, mohl zvuky zasadit do prostředí (uměle vytvořeného, dnes většinou v software na počítači) přesně podle svých představ. Čili pro takové případy může být i 90 stupňů příliš.

Na druhou stranu, pokud potřebuji zachytit např. atmosféru probouzejícího se lesa přesně tak, jak ji "namixovala" příroda a hodlám ji použít prakticky bez úprav, pak volím stereo záznam.

Tedy pro začátek bych to zkusil podle vlastního výběru, spíše možná ten Tascam než H4n. Podle popisu účelu použití nepředpokládám využití současného nahrávání 4 kanálů které nabízí H4n i DR40 - možná by na tento účel stačil i model H1 (nepříliš robustní konstrukce), raději H2n.
marts
Expert