HQPlayer - nastavení

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MHOE 12. 8. 2020 20:14

Pro hlubší uchopení HQplayeru určitě doporučuju pročíst zmiňovaný manuál, který je součásti instalace programu. Přesto se ještě nad pár detaily pozastavím.

DAC bits za pomocí ditheru/noise-shaperu může vhodně limitovat počet bitů signálu na výstupu z HQplayeru, což lze pro PCM využít k optimalizaci cesty v těchto případech:
1) Pro audio interfacy bez auto-detekce DACem podporované hloubky. (S/PDIF, AES/EBU)
2) Pro DACy, u kterých je známá míra jejich linearity. (Pro velmi kvalitní R2R to bývá často 20 bitů.)

Pro můj Metrum Onyx to dle dostupných měření na těch zhruba 20 bitů vychází. Směrodatné však pro mě byly poslechové zkušenosti, které ukázaly, že právě při této hodnotě Onyx zahraje nejčistěji, nejpřesněji.

Vol Min a Vol Max lze využít k omezení rozsahu grafického volume knobu v HQplayeru. Autor HQplayeru doporučuje nastavit při upsamplingu digitální hlasitost minimálně na nějakých -3dB, já však subjektivně vnímám degradaci kvality signálu při jakémkoliv snižování. Proto hlasitost nesnižuju, Vol Min i Vol Max mám na 0dB, a spoléhám na automatický soft-knee limiter, který se v HQplayeru v rozumné míře snaží digitálnímu clippingu zabránit. Uchometricky jsem takto spokojen.

Buffer time je ideální nechat na Default, tedy nechat toto na samotném ovladači DACu. S bufferingem si sice v rámci HQplayeru do nějaké míry hrát lze, dedikovaný ASIO driver od výrobce nebo alternativa typu ASIO4ALL typicky umožní větší "psí kusy".

Log file je skvělá pomůcka pro diagnostiku potíží. V případě potřeby nezapomeňte zatrhnout, protože mně toto například pomohlo ukázat na potíže s USB hubem, který nedokázal v reálném čase utáhnout veškerý throughput, který jsem po něm žádal.

A pozor na Adaptive output rate, který by měl být v závislosti na vámi zamýšleném upsamplingu nastaven na různou hodnotu. Nejlépe si zde přečíst manuál, popřípadě projít fóra typu AudiophileStyle nebo Roon Forum.
SOURCE: Roon | HQPlayer
DAC/AMP: Metrum Onyx (2xOS) | DNA Stratus

DESKTOP: PMx2 (rev2) | Auteur | Verum 1 (mod)
PORTABLE: Momentum 3 Wireless (EQed)
WORK: Jabra Evolve 80

MEASURING: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý

Předchozí stránka