HQPlayer - nastavení

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MHOE 12. 8. 2020 19:14

Pro hlubší uchopení HQplayeru určitě doporučuju pročíst zmiňovaný manuál, který je součásti instalace programu. Přesto se ještě nad pár detaily pozastavím.

DAC bits za pomocí ditheru/noise-shaperu může vhodně limitovat počet bitů signálu na výstupu z HQplayeru, což lze pro PCM využít k optimalizaci cesty v těchto případech:
1) Pro audio interfacy bez auto-detekce DACem podporované hloubky. (S/PDIF, AES/EBU)
2) Pro DACy, u kterých je známá míra jejich linearity. (Pro velmi kvalitní R2R to bývá často 20 bitů.)

Pro můj Metrum Onyx to dle dostupných měření na těch zhruba 20 bitů vychází. Směrodatné však pro mě byly poslechové zkušenosti, které ukázaly, že právě při této hodnotě Onyx zahraje nejčistěji, nejpřesněji.

Vol Min a Vol Max lze využít k omezení rozsahu grafického volume knobu v HQplayeru. Autor HQplayeru doporučuje nastavit při upsamplingu digitální hlasitost minimálně na nějakých -3dB, já však subjektivně vnímám degradaci kvality signálu při jakémkoliv snižování. Proto hlasitost nesnižuju, Vol Min i Vol Max mám na 0dB, a spoléhám na automatický soft-knee limiter, který se v HQplayeru v rozumné míře snaží digitálnímu clippingu zabránit. Uchometricky jsem takto spokojen.

Buffer time je ideální nechat na Default, tedy nechat toto na samotném ovladači DACu. S bufferingem si sice v rámci HQplayeru do nějaké míry hrát lze, dedikovaný ASIO driver od výrobce nebo alternativa typu ASIO4ALL typicky umožní větší "psí kusy".

Log file je skvělá pomůcka pro diagnostiku potíží. V případě potřeby nezapomeňte zatrhnout, protože mně toto například pomohlo ukázat na potíže s USB hubem, který nedokázal v reálném čase utáhnout veškerý throughput, který jsem po něm žádal.

A pozor na Adaptive output rate, který by měl být v závislosti na vámi zamýšleném upsamplingu nastaven na různou hodnotu. Nejlépe si zde přečíst manuál, popřípadě projít fóra typu AudiophileStyle nebo Roon Forum.
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MHOE 9. 6. 2021 10:09

MHOE píše:1) poly-sinc-ext2: Neutralita, přesnost až jemná suchost, skvělé podání činelů, soustředěný prostor.
2) sinc-S: Doznívající ("wet") projev, přesto docela univerzální. Neagresivní treble, rozvolněný expanzivní prostor.
3) closed-form: Něco mezi 1) a 2), k tomu nejvíce "3D" imaging. Nejvěrnější témbr má však 1).

MHOE píše:Než odbočím jinam, asi jen k předchozímu příspěvku dodám, že pro referenční poslech bych volil rozhodně poly-sinc-ext2. Ten filtr je pro mě ztělesnění neutrality, přesnosti, nezabarvenosti. (Pozor, tím neříkám, že je to nějaká obdoba HD800tek ve světě DAC filtrů - to ani náhodou!) Nedivím se, že je to favorit autora HQplayeru. Dle mého pro ten filtr neexistuje v rámci HQplayeru náhrada, vyčnívá z davu.

Na druhou stranu, poly-sinc-ext2 bych neoznačil za "muzikální" a dlouhodobě vzato může jeho jemná suchost trochu vadit. Proto ty zbylé dva filtry v seznamu. Objevování nové hudby je přesně ten typ činnosti, při kterém takový closed-form poslouží podle mě lépe než poly-sinc-ext2.

Zdá se, že je na HQplayeru stále co zlepšovat, proto bych chtěl upozornit na dva nové filtry.

poly-sinc-ext3: O trošku vzdušnější a celkově hladší/uvolněnější verze poly-sinc-ext2, srovnání frekvenční odezvy zde.
poly-sinc-gauss-xl: Subjektivně čistý a vyrovnaný zvuk ve frekvenční i časové doméně, celkově neutrální.

Těch nových filtrů bylo za poslední rok vícero, tyto dva však překonaly pro PCM signál mé předchozí favority v citaci výše. Hlavně ten gauss-xl je fantastický a posouvá pro mě celkové hranice zvukových kvalit HQplayeru. :shock:

-- 9. 6. 2021 11:43 --

MHOE píše:Myslím, že volba ditheru/shaperu je vyloženě individuální a asi bych se neodvažoval vyloženě něco doporučovat. Rozdíly jsou drobné a spíš se jedná o pomyslnou třešničku na dortu.

Krom toho, že bych tento citát podtrhnul, ještě dodám možnost nepoužívat dither/shaper žádný. Tato možnost, byť nedoporučovaná, by mohla oslovit především ty, kteří preferují co nejméně digitálních úprav signálu nebo jim subjektivně nevyhoví žádná z dostupných možností ditheringu a noise shapingu.
DESKTOP: Roon | Fiio R7 | Susvara (mod)
PORTABLE: Roon | Fold3 | Deva Pro (mod) + LinkBuds (eq)

MEASUREMENTS: MiniDSP EARS | Fulla 2 | HD650

REVIEWS: Viz "Web" v profilu
MHOE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yiakubou 20. 10. 2022 12:01

Rad bych trochu ozivil tema o podelil se o nedavnou zkusenost pro ty, kteri stale pouzivaji HQP.

HQP pouzivam uz par let, ale vzdy to bylo pouze do 24/192 kvuli omezeni na strane DACu (Riha Line-4 DAC), ale take NAA endpointu (Allo Digione Signature). Dlouho jsem hledal spravne nastaveni filtru, vcetnech u tech novych sinc-L/M/Mx, poly-sinc-gauss-xxx apod. Ale nakonec jsem vzdy skoncil u poly-sinc-ext2 a NS4, coz je kombinace, ktera mym usim dava nejlepsi tembr, podani prostoru a balanc mezi rozlisenimc, detailem a jakousi zabavnosti a neunavnosti poslechu. Porad tam ale bylo neco, co mi obcas vadilo u jistych nahravek. Urcita plechovost az plochost projevu, mozna nejaky ten ringing, proste po delsim poslechu jsem pocitoval unavu usi.

Zaroven jsem si byl vedom, na zaklade procitani ruznych nazoru vsude mozne, ze nejvetsi sila HQP je v modulaci do DSD - idealne v kombinaci s DACem, ktery ma pro DSD samostatnou prevodni cestu (zde je momentalne doporucovan jako jedno z top reseni Holo Audio May). Nebo alespon DAC, ktery pouziva DA cip s moznosti DSD bypassu, kdy se DSD signal neprevadi do PCM a neprochazi delta sigma modulaci v ramci cipu. Takovych DACu uz dnes tolik neni.

Zaroven jsem na sve sestave chtel vyzkouset, co by se stalo, kdyz bych vyradil prenos signalu pres ethernet/NAA do NAA endpointu a zacal pouzivat USB rovnou z PC, kde jede HQP.

Tak jsem si jen tak ze srandy koupil z czc.cz Topping D70s, ktery pouziva 2xAK4497, ktery prave umi DSD bypass. Zaroven dle recenzi meri excelentne, vc. USB vstupu a nemel by znit nijak suse nebo studene, jeho zvuk je prirovnavan k R2R DACum.

No abych to zkratil, D70s zustava v sestave a koncim se streamingem pres ethernet.

Nejprve jsem zkousel porovnat stavajici RIHA DAC s d70s pomoci Allo Digione coax vystupu, kde muzu Digione zapojit do obou dacu naraz a jednoduse jenom prepinat vstupy - porovnani tedy velmi snadne. HQP nastaven na PCM 24/192, poly-sinc-ext2, NS4. Zde byly rozdily velmi male, pri slepem testu bych asi tezko uspel. d70s mozna velmi mirne teplejsi projev, coz je typicka vlastnost AK cipu, Riha DAC zase mozna velmi mirne transparentnejsi.

Pak jsem porovnaval zapojeni HQP PC -> d70s pres USB, vs HQP PC -> Allo Digione -> Riha DAC pres Ethernet/NAA a BNC vystup do AES/EBU vstupu DACu. Zde uz bylo srovnani obtiznejsi, protoze pro prepnuti bylo nutne zmenit audio backend v HQP mezi ALSA a NAA, coz kratkou chvili trva. Opet velmi mirny rozdil, ale o neco vyraznejsi nez v prvnim pripade. Opet si ale nejsem jisty, ze bych uspel ve slepem testu. U D70s jsem diky pouziti USB mohl navysit upsampling na 32/384k, vic uz vykon meho PC nedovolil. U toho mi prislo, ze uz D70s zacinal jednoznacneji mit navrch.

Pak jsem ale prepnul HQP do DSD128 - oblibeny poly-sinc-ext2 zustal, jako DSD modulaci pouzivam ASDM7ECv2 a tady uz jsem jednoznacne urcit jasny rozdil ve prospech HQP, DSD a Toppingu D70s. Vse zbyvajici, co mi zvukove vadilo na predchozim setupu s Allo Digione, Riha DACem a streamovanim pres ethernet a NAA, bud zmizelo, nebo se velmi minimalizovalo. Uz neslysim obcasna mista, ktera mi zni az moc plechove, zvonive, jaksi az prilis digitalne. V tomto nastaveni zni d70s skutecne jako velmi dobry R2R DAC, ktery je ale stale neutralni, nikde nic nevycniva, ktery ma ale zaroven excelentni mereni a stoji zlomek ceny. Pri PCM to tak neni, byt se charakter AK cipu projevuje svym teplejsim, muzikalnejsim zvukem a stale jde o jinak velmi neutralni DAC, tak jsem nicim moc prekvapen nebyl. Az pri DSD jsem pocitil plnou silu HQPlayeru a to jeste ani nemam dostatek vykonu na DSD256, coz verim bude jeste o chlup lepsi.

Pro uzivatele tedy davam jedno vyrazne doporuceni - pouzivejte jeho DSD modulaci spolu s DACem, ktery ma separatni cestu pro DSD. Jinak se obavam, ze dochazi k jeho ]vyraznemu nevyuziti potencialu, jak jsem se sam presvedcil.

No nic, ja zacinam setrit na Holo Audio May L2 a vykonnejsi PC ;-)
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 20. 10. 2022 20:49

Nevím, jestli čtu pozorně, ale prováděl jsi i srovnání HQP -> D70 přes USB a HQP -> Allo Digione -> D70 přes koax?
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 20. 10. 2022 21:15

To jsem takhle naprimo nezkousel, mozna to jeste zkusim, pokud nebudu liny a Allo se neproda :-)

Zkousel jsem ale HQP -> Allo -> D70s/Riha najednou a to bylo velmi podobne. HQP -> Allo -> Riha DAC pres koax vs. HQP -> D70s pres USB v PCM taky velmi podobne, D70s mozna mirne lepsi.

Vzhledem k tomu, ze nejvetsi pozitivni rozdil jsem zaznamenal pri modulaci do DSD pres HQP, coz pak jde jen pres USB, tak nepredpokladam, ze by pro me zapojeni HQP -> Allo -> D70s pres koax melo nejaky prinos. Nejvetsi prinos v tech vsech zmenach ma dle meho prave HQP a DSD. Jinak u koax vstupu u D70s nepredpokladam jakykoliv problem - u SPDIF rozhrani stejne hlavne zalezi na kvalite zdroje, u asynchronniho USB vstupu je to zase naopak, takze srovnavat tyhle dve veci s dvema ruznymi zdroji je takove osemetne.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 20. 10. 2022 22:26

Mě zajímá, právě tohle, protože USB bývá plné rušení. Jestli by v mém případě nebylo lepší dát mezi PC a RME bridge a do RME jít z něj koaxem, místo napřímo přes USB.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 20. 10. 2022 22:40

No kdyz se podivam na vysledky mereni, tak to by u RME nemel byt problem.

D70s ma dle mereni take USB vstup excelentni a krmim to rovnou z NUC, ktere muze byt zarusene jak svina, byt to teda napajim linearnim zdrojem. Pritom vzdycky kdyz jsem predtim zkousel k NUC pripojit nejaky USB DAC, tak to stalo za prd - ale to byly DACy s asi nekvalitnim USB vstupem. Treba jsem takhle zkousel prvni generaci Schiit Bifrost Multibit, ktery je znamy tim, ze ten USB vstup tam nebyl dobry. U asynchronniho USB proste plati, ze pokud je to kvalitne provedeno na strane DACu, tak to co k tomu pripojis uz pak ma velmi maly vliv na vysledek.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bessinka 23. 10. 2022 11:25

Galvanicky oddělovač Intona/Jcat a je po problémech s USB.
Aurender N100H>Qobuz>RME adi-2 Dac fs>Cayin HA-6A>Hifiman HE1000v2>Forza Noir Hybrid HPC>JCat USB isolator>USB Audioqest Carbon>EMI filtr 230V-DC filtr Custom>Ifi silencer LAN
bessinka
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků