PMR vysílačky

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod stani 12. 1. 2015 22:56

Sháním PMR vysílačky, dobrý poměr cena/kvalita.
Nepotřebuji nějaké profesionální a drahé, aby to v případě ztráty nebo poškození v terénu tolik nevadilo.
Na druhou stranu, aby to bylo funkční, dobře slyšet, dobrý dosah a výdrž, asi aby měla vibrace a 3,5 jack pro handsfree, ale hlavně aby šly použít i na AA baterie (ne AAA).

Má prosím někdo tip?
stani1.blog.cz
stani
Poslední varování

Odeslat příspěvekod EKKAR 13. 1. 2015 02:49

Chtěl jsem navrhnout SENCOR SMR-600, ale ten je na 4xAAA - a to ty nechceš. Byl by kolem tisícovky pár včetně akuček a nabíjecího stojánku s adaptérem.
Poptám se kolegy, je to koncesovanej ham, třeba poradí líp.

EDIT:
Na 4x AA je třeba tahle: http://www.alfatactical.cz/midland-2-x- ... r-lpd.html , ale třeba taková taky zdánlivě německá stanička značky STABO typ Freecomm 650 ( http://www.conrad.cz/sada-pmr-radiostan ... 50.k930527 ) je s výjimkou jinejch barev totožná s tím výš navrženým Sencorem SMR-600 (například Tipa: http://www.tipa.eu/cz/radiostanice-senc ... /d-119127/ nebo Mall: http://www.mall.cz/vysilacky/sencor-smr ... erm=483091 )...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod stani 13. 1. 2015 08:05

stani1.blog.cz
stani
Poslední varování

Odeslat příspěvekod EKKAR 13. 1. 2015 13:41

Dyť píšu, že ZDÁNLIVĚ NĚMECKÁ (a tím pádem někým pokládaná za evropskou a kvalitní) Stabo Freecomm JE TOTOŽNÁ s tím Sencorem - a ten je na 4xAAA...
Prostě lacinou "pom.rdku" na klasický tužkáče těžko seženeš, drtivá většina má buď speciální akupack, nebo je na AAA velikost článků - anebo to jsou vícepásmový transceivery vhodný pro koncesovanýho radioamatéra, protože umějí vysílat i v pásmech, kam doslova "bez licence nesmíš".
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod EKKAR 13. 1. 2015 21:44

Tak vyjádření kolegy - pokud chceš něco lacinýho do 2000,- Kč za pár, nic jinýho NOVÝHO než na 3-4ks AAA článků nekoupíš. Pokud bys zašel někam do bazaru, pak Motorola Talkabout T5522 je na tužkovky - ale už se nevyrábí a novou tudíž nekoupíš. Ten kolega, co mi s ním tohle konzultuju, je má a neprodal by je ani za prase.
Její náhradou jsou typy Motorola T5622 (buď akupack, nebo 3xAA) - http://www.alfatactical.cz/detail/5586/ ... t5622.html - cena je samozřejmě někde jinde, i když dosah bude v terénu neřkuli v zástavbě úplně stejnej, jako u těch Sencorů SMR-600 (vyzkoušeno, "bojovalo" se Motorola Talkabout versus Sencor, výhody Motoroly byly jen v o maličko větším dosahu na přímou vzdálenost, jak se do cesty něco postavilo, byl dosah obou značek úplně stejnej).
Důvodem takovýho chování je způsob šíření elektromagnetickýho vlnění v pásmu PMR (446MHz) - blíží se viditelnýmu světlu a "za roh" jde jen hodně omezeně a nerado. Na přímou viditelnost se s PMR s výkonem 500mW "dovoláš" i na oběžnou dráhu kolem Země, ale stačí kopec vyšší než je čára přímý viditelnosti o 10-15m umístěnej mezi volaným a volajícím - a je ticho jak v hrobě...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod stani 14. 1. 2015 00:10

Díky za tip. :-)
A umí ty 75522 a T5622 i DCS kódy? Ty jsou prý pro soukromou konverzaci - aby nikdo jiný ty hovory nemohl odposlouchávat. Jsem laik, ještě jsem to neměl. Nechtěl bych aby někdo odposlouchával moje hovory.
stani1.blog.cz
stani
Poslední varování

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 1. 2015 02:31

T5522 ho umí, nevím proč by ho neměla umět i novější T5622.

Jen pořád nechápu, proč chceš platit skoro trojnásobek za něco, co s naprosto stejnou funkčností koupíš za cca 1100,- v podobě toho Sencoru SMR-600. Přes můj odpor k týhle značce se jim tyhle staničky opravdu povedly - anebo je dělali pro někoho, kdo trval na nekompromisním provedení. Je to ve svojí třídě naprosto nepřekonatelnej typ co se týče poměru cena/funkčnost. Má plnej rozsah povolenejch PMR kanálů (8) = úplně stejně jako ty Motoroly, umí CTCSS-kódy i DCS-kód (jako Motoroly), poslech na dvou kanálech najednou, funkci scan (plynule prolaďuje mnohokrát za vteřinu všecky kanály, zastaví se tam kde najde vysílání), přitom přijímač je skutečnej superheterodyn a ne nějaká náhražka, vysílač pracuje s přímou syntézou kmitočtu i se stejným výkonem (jako ty Motoroly), samozřejmostí je i nabíjecí konektor a zvlášť Jack pro hands-free i funkce "VOX" místo PTT - prostě funkcema se ty dva typy liší na několika málo podstatnejch maličkostech, zato cenově přímo nebetyčně. Přitom "dostřel" je u obou stejnej - daleko víc závislej na konfiguraci terénu a na vzájemný viditelnosti, než na značce vysílačky. Prostě za mne, i když ten Sencor SMR-600 vypadá jako hračka a je podobně lacinej (já svoje koupil na doporučení dokonce za pouhopouhejch 998,-Kč v Planeu v akční nabídce!!!), rozhodně to žádná dětská hračka není - a i vzhledem ke svýmu designu vypadá daleko profesionálnější, než ta kulatá "budíkovitá" Motorola...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod stani 14. 1. 2015 08:13

No protože priorita je ty AA baterie.

Ještě jsem dostal tip na tuto (dá se k ní dokoupit pouzdro na AA baterie), co na ní říkáš?
stani1.blog.cz
stani
Poslední varování

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 1. 2015 15:04

Že s ní bez licence amatéra vysílat nesmíš, protože nesplňuje podmínky Generálního povolení ČTÚ pro pásmo PMR - jednak překračuje výkon (má 5W místo povolenejch 500mW), druhak pokrejvá mnohem širší pásmo, než který je jako PMR definovaný.
Ta Generální Licence jasně říká, že pro vysílání v pásmu PMR se můžou používat jen tyhle přesně definovaný kmitočty:
kanál 1 = 446,00625 MHz
kanál 2 = 446,01875 MHz
kanál 3 = 446,03125 MHz
kanál 4 = 446,04375 MHz
kanál 5 = 446,05625 MHz
kanál 6 = 446,06875 MHz
kanál 7 = 446,08125 MHz
kanál 8 = 446,09375 MHz
Jak vyjedeš mimo, jseš "unlis" a jako takovýho tě dřív nebo pozdějc vyhmátnou a zkasírujou. Pokuty za neoprávněný vysílání mimo povolený rozsahy nebo bez povolení (licence) vůbec začínají na 50 000Kč...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod stani 14. 1. 2015 16:23

OK, kde se ta licence dá sehnat a za kolik?
stani1.blog.cz
stani
Poslední varování

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 1. 2015 16:42

Ta se neshání, ta se získá na základě žádosti a vykonání zkoušek odborný způsobilosti. http://www.crk.cz/KONCEC

A furt nechápu tu potřebu mít rádio na tužkovky - to jich máš tolik nepoužitejch, že je za každou cenu chceš uplatnit?
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod stani 14. 1. 2015 17:28

I ostatní věci mám na tužkovky a nechci do terénu tahat X druhů baterii.
stani1.blog.cz
stani
Poslední varování

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 1. 2015 18:07

Co to je "ostatní věci" , který se "tahají do terénu" ???
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod stani 14. 1. 2015 18:21

To není důležité, to neřeš. ;-)
stani1.blog.cz
stani
Poslední varování

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 1. 2015 19:37

Ale jo, je to důležitý - minimálně pro to, aby se dalo určit do jaký zájmový skupiny patříš a podle toho i usoudit, nakolik si takový rady vezmeš k srdci...
EKKAR
VIP uživatel

Další stránka