zlepšenie akustiky

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod dzzz 7. 2. 2015 12:57

Zdravím, rozhodol som sa, že si troška zlepším akustiku. Repro mám quantum 557, nič extra, ale chcel som sa poradiť predtým, než sa do toho pustím.
Ako prvé asi buchnem na zem koberec, ďalej som rozmyšľaľ, že vyrobím zopár akustických obrazov rozmer 600x900x100mm. Rozmýšľam čo do nich dať, mám k dispozícii rockwool fasrock, hofatex, fúkanú celulózu. Tá celulóza by mi vyhovovala najviac nemusel by som rezať a môžem jej tam natlačiť 40-60kg/m3. Predbežný návrh je na obrázku.

Obrázek
Obrázek
dzzz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petulda 7. 2. 2015 13:21

Nenapsal jsi to nejpodstatnější, i když částečně se to dá vyčíst z fotky: jaké konkrétní problémy s akustikou máš? Které z nich chceš určitě vyřešit a které ti vadí méně?
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod dzzz 7. 2. 2015 14:50

Problém je ten, že niekedy je radosť ich počúvať a inokedy ma z nich rozbolí hlava, čo bude mať možno súvis s tým, kedy upratujem :-D . Až tak do toho nevidím, aby som vedel konkrétne povedať, s čím mám problém, ale basy zrejme dunia viac ako by mali. Viac menej okrem závesov mám všetky steny holé, tak som myslel, že to je najvačší problém. Tie obrazy si viem zbúchať za jednu sobotu s minimálnimi nákladmi.
dzzz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petulda 7. 2. 2015 17:45

No, než se pustíš do nákupu materiálu a výroby něčeho naslepo, začal bych se změnami umístění repro a hlavně poslechového místa. Oboje máš vzhledem k velkorysým rozměrům poslechovky dost nacpané na zdech. To podporuje hučení na basech.

Hučení se tebou navrhovanýma úpravama nezbavíš. Těžko ale něco radit, když vlastně nevíš, co chceš tlumením dosáhnout. Máš tam moc výšek? Prezentní středy? Moc odrazů (nejspíš ano)? Nemáš vzhledem k rozměrům místnosti slabý zesilovač (nemá dostatek kontroly nad bednama a jedním z důsledků může být i rozplizlost na basech - dunění a hučení)?
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod dzzz 8. 2. 2015 11:00

Tak som včera vyskúšal viacero umietnení repro, ale zvuk nebol nejako výrazne lepší a problém s hučaním nezmizol. Zosilovač mám VSX 921 je možné , že by to chcelo niečo silnejšie, skúšal som aj starší stereozosilovač yamaha ax 590 a výsledok bol podobný. Možno to je zle vidno, ale podlaha je z laminátových parkiet. Strop je sdk, predná a pravá stena je tehla, zadná a ľavá stena je z sdk. S odrazmi asi problém bude, lebo aj vyššie hlasitosti niekedy robia neplechu. Nie sú práve na to určené absorpčné panely?
dzzz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petulda 8. 2. 2015 11:35

Napíšu, jak bych ve tvém případě postupoval já, tzn. můj subjektivní pohled na věc a přístup k řešení s cílem minimalizovat náklady a maximalizovat užitek.
Bohužel jsi obklopenej materiálama, který akustice ne že nepomáhají, ale vyloženě škodí (laminát + SDK). Tzn. cílem by mělo být minimalizovat energii, která se od těhle materiálů odráží a jde pak ke tvému uchu různě fázově a frekvenčně zkreslená.

Začal bych tedy výrazným zmenšením poslechové vzdálenosti. Bez toho nemáš šanci zbavit se odrazů. Repro bych umístil 1m od zadní stěny a 75cm od bočních. Poslechové místo upravil tak, aby jeho vzdálenost od repro byla stejná jako vzdálenost mezi repro. Pak bych si pohrál s natočením repro v rozmezí od osa výškáče rovnoběžná s bočními stěnami po osa výškáče směřující přímo na hlavu. Zároveň s tím bych laboroval se vzdáleností poslechového místa od repro v rozsahu max metru pro dosažení co nejlepšího stereo obrazu. Cílem je mít jej co nejširší, ale aby se ještě neroztrhnul. K tomu výborně poslouží stereo růžový šum.

Na zem bych dal koberec, alespoň v rozsahu od repro k poslechovému místu, lépe na plochu od zadní zdi a obou postranních až za poslechové místo, ideálně na celou plochu místnosti. Čím huňatější, tím líp. Něco v tomhle stylu: http://www.ikea.com/PIAimages/0251335_PE389983_S3.JPG
Na okno ideálně závěs z hutné těžké látky a ideální by bylo ten samý dát i na protilehlou stěnu, zas ideálně v rozsahu od zadní zdi za poslechové místo.
Na strop do místa, kde se zvuk odráží k uchu sedícího posluchače, by pak měl přijít nějaký pohltivý panel, na každou stranu jeden. Místo, kam je dát, se pozná tak, že si strop představíš jako zrcadlo. Tam, kde bys v zrcadle z poslechového místa viděl odraz beden, je místo pro panely.
Tenhle taneček ti spolehlivě odstraní odrazy na výškách, komplet středech a vyšších basech. Dunění a hučení hlubokých basů se moc nedotkne, i když částečně by ty závěsy pomoct mohly. Řešením jsou basové pasti do rohů za bednama i protilehlých rohů. Co je basová past a jak ji případně doma vyrobit si lehce najdeš na netu.

Pokud tohle uděláš, bude tvá akustika nebe a dudy od stávajícího stavu.


Je ale potřeba dodat, že tenhle postup je zcela amatérský a bez měření. Taková základní obecná pravidla, která akustiku vyřeší na 50-75%. Pokud bys chtěl skvělé výsledky, je třeba jít na to profesionální cestou skrze měření a výpočty tlumících materiálů přesně pro tvou místnost. Nákladově se ale jedná o mnohonásobek výše uvedeného, což by vzhledem k ceně aparatury nedávalo smysl.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod starší 8. 2. 2015 15:21

dzzz píše:... ale basy zrejme dunia viac ako by mali...


- urcite má vyznam pohrat sa s akustikou, zavesy, hruby koberec atd. viď vyššie, zvuku väčšinou prospeju, ale je kludne mozne, že nepomôže nič, za prvé su tie MAGNATY relativne lacne bedne kde sa az tak moc kvalitny bas neda ocakavat a neviem ci aj MAGNAT, ale mnohí vyrobcovia navodzuju dojem hlbšieho basu prave viac ci menej pocutelnym dunenim /taky ten lacny subwooferovy bas/, samozrejme hlavne u lacnejsich produktov a za druhé reprosustavy od MAGNATU su zname svojimi vyraznymi basmi, niekedy az prebasovanym zvukom.
Neviem kde byvas, ale skusit vymenit silic by nemal byt az taky problem, pises ze YAMAHA moc nepomohla, ja by som sa zameral skôr na charakter zvuku zosilnovaca ako na vykon /ak teda nepocuvas extremne nahlas, aj z toho ta môze boliet hlava :-) /, hodil by sa štíhlo, menej basovo hrajuci silic, napr. DENON PMA 720 /mam overene na vlastnych usiach/, alebo nieco od CREEKu napr. relativne novy EVOLUTION A 50 /tento model som ale nepocul/.
Nakoniec by som uplne nezatracoval ani ten ICOV navrh, trochu stiahni basy na silici a usetris si kopu roboty a hlavne penazi ... :hm :-)

P.S. kua, este ma napadlo, to si ale uz asi skusal, zapchať basreflex, alebo pouzit nejake postriebrene kable, samozrejme ich naslepo /nahlucho/ nekupuj skus si ich pozicat, napr. http://www.futureshop.co.uk/chord-carni ... NeCxeaG-Ys
Naposledy upravil starší dne 8. 2. 2015 18:02, celkově upraveno 4
starší
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 10. 2. 2015 10:34

Jak bylo uvedeno, laborovat s umístěním, můžeš dosáhnout velmi pozitivních výsledků a to hlavní za 0Kč, což je v hifi něco nemyslitelného, protože za pár kuliček pod bedny se přeci musí platit x tisíc a to není mnoho, proto je musíš nacpat i pod zesilovač, převodník a ideálně i pod křeslo posluchače :D. Teď vážně, řešil jsem také "neklid" při poslechu stávající aparatury, hlavně cinkavé výšky a výrazného zlepšení se mi dostalo natočením reprosoustav od posluchače místo klasického trojůhelníku jak bývá doporučováno. Stejně tak basy zpřesnily a přestaly "hrát" do podlahy po umístění na 6cm hroty a ještě podpořené kamennou deskou. A v neposlední řadě posouvání reprosoustav cca po 5cm od boční/zadní zdi. Tím chci říct, že není nic jednoduššího než imporvizovat s tím co je po ruce jako gumové zarážky do dveří (místo hrotů), nějakou obyč dlaždici či něco silnějšího pod bedny, molitanová matrace alá komunistické palandy jako akustická výplň za bedny a to HLAVNÍ hýbat s bednama a místem posluchače,i za cenu, že takto bys nikdy neposlouchal, protože bude reprosoustava vyčnívat a křeslo uprostřed místnosti, ale min. zjistíš, kde je problém a uslyšíš změny zvuku a pořád tě to nic nestojí. Až po té bych se vydal cestou výraznějších úprav.
Naposledy upravil JohnyBuchar dne 10. 2. 2015 11:04, celkově upraveno 2
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod puschpull 10. 2. 2015 10:37

JohnyBuchar: zlatá slova, a naprostý souhlas. Ale je to zadarmo a je to pracné. :-)
Audio Card: Asus Xonar Essence STX | PC Speakers: Audioengine A2 | Beyerdynamic DT 990 | Xavian XN 270 | DPA 380 SE MkII | PP01SE | Denon DCD-2560 | Cowon Plenue D | Echobox Nomad N1 | T-Peos Altone200
puschpull
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 10. 2. 2015 18:11

Co k obrázku na prvním příspěvku dodat ? Snad jen že nejméně se pro zvuku hodí např. holé stěny, hladká podlaha plovoučka, efektní strop do oblouku nad každou reprobednou jinak vysoký, levé repro posílá zvuk do boku skříňky u stolu nebo rovnou odraz (cca 30%) od dvířek (z foto to není příliš zřejmé), ale oboje je není zrovna to "Nej". Křeslo je předpokládám při poslechu proti plátnu - to je OK. Přesto mi to přijde jako velmi náročný akustický prostor, chtělo by to podstatně více "zabydlet". Alespoň ten koberec by to chtělo...

AD repro když hrají, tak polož ruku na bok a napiš co cítíš ?
Jaký mají průměr basáků ? Na DK by měly hrát v pohodě.

Příští bedny, které budou příznivější v tomto uspořádání, raději s BSRFLX dopředu.
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod starší 10. 2. 2015 20:03

DinosaurJr píše: ... Snad jen že nejméně se pro zvuku hodí např. holé stěny, hladká podlaha plovoučka, ...


- myslím si, ze keramická dlažba je akusticky este horšia ako "plovoučka" , mám ju doma... :-[
starší
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 11. 2. 2015 08:01

Propucováno, některým jedincům bych doporučil jako preventivní opatření před nežádoucím exkrementováním se do vláken uzamknout si před čtením AV-mánie klábosnici metodou "Win 95" - napsat na ní LOCK a potvrdit 5-kilovým kladivem...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod dzzz 11. 2. 2015 19:59

Ďakujem všetkým zúčastneným za rady. Nový chlpatý koberec je nainštalovaný, takže je o niečo menej odrazov, za väčšinu dunenia mohla zadná stena, pri ktorej som bol až moc nalepený.
Cez víkend spravím basové pasce, uvidím čo to pomôže, všetok materiál mám, takže pohoda.
Potom sa pustím do tých obrazov, nech mám niečo aj na stenách. Akurát som sa nikde nedozvedel, akú funkciu má vzduchová medzera medzi izoláciou a stenou a či je vôbec potrebná.
dzzz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 11. 2. 2015 20:40

Ještě si zkus různé umístění repro, uvidíš jaké to dělá divy !!
(A nic to nestojí, tedy jen trochu životního prostoru. Popotahování "koťat" nepočítaje.)
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 12. 2. 2015 11:13

Vzduchová mezera mezi izolací a stěnou zvyšuje tlumení - každá zvuková vlna ztrácí energii při přechodech z jednoho prostředí do druhýho. Když narazí na tlumicí materiál přiloženej přímo na stěnu, šíří se jím až do nárazu na tu stěnu - tam se část energie odrazí a vrací se z5. Když tlumení oddálíš, budeš těch "meziploch" víc, na každým rozhraní se část energie odrazí a část spotřebuje - prostě se zlepší tlumicí účinek. Například armáda už tohle dávno ví, jinak by nepoužívala tzv. VRSTVENÝ pancíře, který jsou při stejný tloušťce lehčí a odolnější než "prostá vrstva oceli". Tlumení nežádoucích rezonancí se tomu dost podobá...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků