A2DP vs. 3,5mm jack - kvalita zdroje

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Pan Kája 16. 5. 2015 13:19

Zdravím, měl bych dotaz z pohledu úplného laika - zajímala by mě situace, kdy mám (dejmetomu) telefon a používám:
A ) Sluchátka připojená přímo k telefonu přes 3,5mm jack
B ) Sluchátka stejně připojená k spárované bluetooth krabičce, připojené k telefonu přes A2DP

Je mi jasné, že nekvalitní čip, nebo zkrátka celkově vnitřnosti telefonu, způsobí méně kvalitní výstup přes kabel, ale jak je tomu při bezdrátovém spojení? Záleží více na té bezdrátové krabičce nebo zdroji? Jestliže jeden telefon bude do sluchátek přes kabel hrát hůře než druhý (a žádný ekvalizér nepomůže), bude v případě bezdrátového přenosu rozdíl menší?

Předem děkuji za odpovědi.
Siemens M50 -> SE T300 -> SE K750i -> SE C702 -> SE Elm -> Motorola Atrix 4G -> Lumia 1020 (AT&T) -> Lumia 930 -> Galaxy S7 -> Huawei P30 Pro -> Vivo X100 Pro
Pan Kája
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Wolverine 16. 5. 2015 17:42

Ad A ) V tomto případě bude použit DAC (převod digitálu na analog) a sluchátkový zesilovač v mobilu. Některé telefony (iPhone a některé modely od Nokie, Xiaomi a Sony) mají celkem slušný zvukový výstup.

Ad B ) V tomto případě by byl použit DAC a zesilovací část toho Bluetooth adaptéru. Záleží na konkrétní dvojici modelu adaptéru a telefonu, co bude lepší. Taky záleží, jaká budou připojovaná sluchátka (jestli má smysl toto vůbec řešit).

Pan Kája píše:Jestliže jeden telefon bude do sluchátek přes kabel hrát hůře než druhý (a žádný ekvalizér nepomůže), bude v případě bezdrátového přenosu rozdíl menší?

V tomto případě nebude rozdíl teoreticky žádný.
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ...drát 16. 5. 2015 22:30

cez kábel napriamo to bude rozhodne kvalitnejšie
cez bluetooth sa signál najprv komprimuje potom dekomprimuje čo to urobí s mp3-kou ti musí byť jasné trochu lepšie je to v prípade keď je použitý Aptx kodek
...drát
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod marts 17. 5. 2015 07:48

A2DP jako takové podporuje i použití MP3 kodeku, ale pak by musel přehrávač na telefonu umět poslat přes A2DP originální MP3 stream bez toho že by s ním něco dělal a na druhé straně by jej musela podporovat i ta krabička.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pcwifi 19. 5. 2015 06:26

BT to dokurvi vzdy, mam mobil s BT 4, radio s BT3 a zvuk je otresne zdeformovany, prehrsel hloubek, vysky pryc, stredy taky nic moč... to se nepovedlo. kdyby sel nejaky stream pres wifi, jenze to zas nemaj radia :-D
Asus X550C, Intel i5-3337U 17W TPD ! 12GB RAM, Intel 250GB SSD, Intel HD, DVD-RW ,15,6" matny ,W10P, 500GB USB3,Samsung S21FE 5G 128GB + TM noFUP, Home VDSL Terminator 125/25M, Koss PortaPro, Asus 24" FullHD, MESH TPlink, MiBOXs + IPTV TM full.
pcwifi
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 19. 5. 2015 12:13

No je fakt, že z tohoto hlediska to má Apple s AirPlay díky bezztrátové kompresi vyřešeno poněkud lépe.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod NočníChodec 20. 5. 2015 08:30

Na základě praktické zkoušky jsem zjistil, že BT přijímač pro sluchátka nepřináší zlepšení proti kablíku přímo do telefonu.
*
U starších telefonů ještě hrála roli strategie řízení kvality streamu BT.
Zhruba od roku 2010 už posílají maximální tok i levné telefony.
iPphone jsem testoval trojku a vysílal A2DP na plno a kvalitně.
*
Prosím aby místní kapacity přestaly s šířením deset let starých klišé o BT.
V současnosti limituje zážitek poslechu přes BT hlavně akustická část sluchátek.
Tedy špatným měničům a špatné konstrukci nepomůže ani sebetlustší kabel.
A naopak dobrá sluchátka nejsou znehodnocená A2DP přenosem.
Ovšem to znamená nepodělat se z nákupní ceny 3500,- a nebo víc…
NočníChodec
Junior

Odeslat příspěvekod Jajik 25. 5. 2015 13:42

Ještě se nabízí jedna varianta, kterou je relativně levná krabička "EVOLVEO AudioStreamer WiFi". Podle papírových parametrů by to mělo být lepší než BT technologie a díky wifi taky možná větší dosah:
zvukový převodník Wolfson WM8918
zvuková vzorkovací frekvence: 24bit/48 kHz
odstup od šumu 96 dB
podporované zvukové formáty: MP3, FLAC, AAC, WAW
Netuším ale jak se to chová v praxi a recenzi jsem nenašel.
Jajik
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků