5.1 zvuk z videa - správny stereo 2.0 výstup?

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod mmiriboy 8. 5. 2019 07:00

Dobrý deň!
Mňa by zaujímala jedna vec. T.j. popíšem problém:
Už pekných pár rokov doma používam pre prehávanie audio, ale aj video formátov ako zdroj linux satelitné stb. Tieto stb sú prepojené cez cinch audio na klasické 2.0 stereo zosilňovače. Čiže žiadny digital opltický (koaxiálny) prepoj, ale čisto analóg. Ide mi o to, že pri počúvaní klasickej stereo nahrávky je zvuk cez výstupné stereo sústavy normálny a bezproblémový. Ale napr. stiahnem si film z netu, ktorý má svoje zvukové stopy v 5.1, tak výstupný zvuk na koncových reprosústavách sa spáva tak, že hovorené slovo oveľa tichšie, ako napr. ostatné postranné zvukové efekty vo filme. Čiže v praxi - ľudia sa rozprávajú, pridám na hlasitosti, aby som ich počul a odrazu trebás niekto vystrelí, niečo niekde buchne atď..., tak už tento zvuk je snáď aj na raz toľkej úrovni hlasitosti, ako ten rozhovor! Čo je dosť nepríjemné, hlavne keď to v danom momente nečakáte. :)
Čiže mňa by zaujímalo ohľadom tohto problému toto:
Existuje spôsob, ako by sa dal dosiahnuť s takejto video nahrávky z 5.1 kanálovým zvukom normálne stereo? Kde by tie jedntlivé zlúčené kanály do 2.0 sterea mali rovnako vyváženú úroveň hlasitosti? Podotýkam, že tie linux stb majú aj optický S / PDIF výstup, ktorý by sa pre riešenie tohto problému dal možno?! aj využiť, či?
Napadá ma na riešenie nejaký typ DAC prevodníka, ale bohužial v tomto smere nemám žiadne skúsenosti.
Vopred Vám Ďakujem za rady a pomoc. S pozdravom, Miro.
mmiriboy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 8. 5. 2019 09:59

Tvůj STB s největší pravděpodobností neumí provést korektní konverzi z multikanálu na stereo (nebo umí, ale máš ho blbě nastavený). Podle tvého popisu se zdá, že bere jen zvuk L a P kanálu tak, jak je zaznamenaný pro multikanál. A protože v multikanálu jde většina energie dialogů z centru, který ty nemáš, a jen slabší část energie dialogů jde do předních L a P repro, slyšíš dialogy potišeji. Jakmile pak přijde plný signál do L a P repro (výbuch), je to logicky mnohem hlasitější poměrově k dialogům.

Koukni se do nastavení STB, měl bys tam mít položku Stereo Downmix nebo podobnou, která určuje, jestli se příchozí multikanál zvuk má či nemá konvertovat (smíchat ve "správném" poměru) do sterea.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod mmiriboy 8. 5. 2019 13:56

Vďaka za fajn postreh, to prepnutie do downmix z najväčšou pravdepodobnosťou moje stb majú, len doteraz ma nenapadlo aj takéto riešenie. Pozriem sa na to, keď pridem domov a dám vedieť výsledok. Ešte raz vďaka!
mmiriboy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mmiriboy 8. 5. 2019 17:16

Takže info pre "Bubak_Praha" a samozrejme aj pre ostatných.
Mal si pravdu, chyba bola v nastavení pre DTS downmix - t.j. keď som si to v menu stb nastavil v položke pre zvuk DTS downmix - zapnuté a potom som si pustil film z HDD z 5.1 zvukom a pri spustenom filme vošiel do audio nastavenia pre tento prehrávač (Media player) a tam dal pre DTS downmix- vypnuté. Odrazu je ten zvuk normálny-stereo. Ale podľa môjho názoru, keďže môj stb má dokonca samostatné nastavenie pre ac3 downmix (A tieto filmové bluray ripy sú zvyčajne konvertované do ac3 audia) a ten som nechal zapnutý. Ono sa to asi navzájom bilo, keď boli zapnuté obidva downmixy! Ešte to určite vyskúšam aj na iných filmoch v budúcnosti (teraz som skúšal iba dva), ale bude to asi OK. Vďaka za nakopnutie a za dobrú radu!
S pozdravom Miro.
mmiriboy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 8. 5. 2019 20:27

:tleskani tak super :-))
Bubak_Praha
Trvalý BAN


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků