Porovnání kvality zvuku Spotify vs. Tidal

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Egelub 13. 2. 2020 17:02

Ahoj všem,

zajímaly by mě názory ostatních při porovnání audio kvality Spotify Premium vs. Tidal HiFi. Je tu někdo, kdo přecházel na Tidal kvůli právě vyšší kvalitě zvuku?

Dlouho jsem poslouchal jen FLAC, jelikož mi dost vadila slyšitelná komprese na výškách u MP3. Později jsem zjistil, že to bylo hlavně kvůli zprasené konverzi a když jsem si pak FLAC zkonvertoval sám do MP3 320, nepoznal jsem moc rozdíl (při slepém testu bych to pravděpodobně nepoznal). Poslední 2 roky ale poslouchám jen Spotify z časových důvodů a nyní bych rád přešel na stejné pohodlí, ale v lepší kvalitě, čili se nabízí TIDAL.

Poslouchám na sluchátkách Beyerdynamic DT 990 PRO 250 Ohm živené z PC kartou Creative Sound BlasterX AE-5. Nastavení na Direct Mode a 24 bit, 192 kHz

Strávil jsem 2 dny porovnáváním svých naposlouchaných nahrávek a mám problém poznat rozdíl mezi Spotify a Tidal. Zkoušel jsem i různé nahrávky, kde by ten rozdíl měl být více patrný viz třeba „hans zimmer live in prague“ nebo třeba soundtrack ze hry Witcher 3. U Některých pasáži mám pocit, že slyším výšky jemněji, čistěji, klidněji oproti Spotify, ale při slepém testu to prostě nepoznám. Nepoznám rozdíl ani mezi kvalitou Hi-Fi a MASTER, což podle zdejších diskutujících má být dost slyšitelný rozdíl, nicméně u mě se rozdíl nekoná. Jestli víte o skladbách, kde je to hodně slyšet, napište.

Mám doma ještě repro Klipsch R-820f připojené na HK 3490 a je to vesměs podobné jako v případě sluchátek (nicméně živeno z HTPC a zvukovky Asus Xonar D1). Při slepém testu bych rozdíl nepoznal a víc mě štve ten mastering u moderních písniček (přebuzenost, zkreslení na výškách, menší dynamika) něž samotný bitrate.

Jak to máte vy a na čem jste porovnávali? Předem díky za názory a zkušenosti :-)
Egelub
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zino333 13. 2. 2020 18:33

U mňa je rozdiel počuteľný dosť zreteľne. V prospech Tidalu. Zostavu mám v podpise.
HP: iMac > Chord 2Qute > Lyr3 (preamp) > Audio-gd C2 > Meze Empyrean + Audeze LCD-2C
Speakers: Cambridge CXN + CXA80 > PMC twenty.21 + REL t5i
zino333
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ramones 13. 2. 2020 18:42

Píšeš to vcelku rozumně.
Jsou to opravdu pocity a ty se mohou v čase nebo dle nálady měnit. Nejdůležitější je nahrávka jako taková, její provedení a finalizace. Lidské ucho není nekompromisní měřák a podléhá spoustě vnitřních a vnějších vlivů. Dokonce nikdo nemá obě uši a tím pádem sluch absolutně stejné.
Kdyby šlo o sázku za peníze (vyšší sumy), asi by si nikdo i ztěch netopýrů netroufnul ve slepých testech něco posuzovat. Oni to nemají ani rádi. Vždy většinou operují názorem, že ten kontrolní poslech musí být dlouhodobý a to v řádu dní a nejlépe musí vědět, co poslouchají.
Možná, kdybys byl pes, či lépe kočka, nějaký rozdíl bys byl schopen odhalit, ale to spíše mezi čistě analogovou a dogitální produkcí. Jinak je to vše takový (příjemný) sebeklam.
Mám Spotify Premium a na Tidal nemám důvod přecházet.
Při některých nahrávkách těžko rozeznat rozdíl mezi 128 a 320.
Za chvíli se jich tady pár vyvrbí a budou psát, jak je vše slyšet, včetně podložení rozdvojky exotickým dřevem....
Naštěstí je jich jenom pár.
Takže ti přeji příjemný a nikým nerušený poslech tvé oblíbené hudby :-)
ramones
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 13. 2. 2020 18:51

Před časem jsem řešil stejný problém. Pro mě Tidal hi-fi hraje daleko líp, než Spotify. U Spotify je takový ten klasický empétrojkový zvuk. Málo informací na výškách, jednotlivé nástroje hrají základní tón, ale chybí tam to zabarvení či jak to popsat. Pro mě jednoznačně vede Tidal.
Nevím jestli bych ty rozdíly našel na velkých repro, tehdy jsem měl podstatně horší sestavu a můj obývák není zrovna akustický ráj a hudbu tam poslouchám minimálně. Ale na in-earech je ten rozdíl sakra znát. Poslouchám na sestavě Audirvana - Chord Mojo - Audiosense T800, případně Tansio Mirai TSMR3.
Dřív jsem měl Beyerdynamic DT880 250ohm (tedy hodně blízko toho co máš ty) a DAC/AMP AudioGD NFB12. Ovšem po připojení nějakých in-earů za dva litry jsem zjistil, že tyto porážejí DT880 na celé čáře. Především co se rozlišení a schopnosti zahrát detail týče. Proto jsem naplno přešel pouze na in-ear.
Takže tvoje problémy může způsobovat několik věcí, případně jejich kombinace:
Poslechový řetězec. Zvuk může lézt zprasený už z PC (sw přehrávač, nastavení audiosystému windows). Ta herní zvukovka nebude po audiofilní stránce patrně taky žádná hitparáda, ale neslyšel jsem, tak nebudu soudit. O sluchátkách platí co jsem napsal, budou na tom zhruba stejně jako moje, akorát ty tvoje mají víc zvýrazněné basy a výšky.
Pak je možnost že to prostě neslyšíš, nevnímáš. Každý má sluch jiný, někdo to slyší líp, někdo hůř. Pokud je to tahle možnost, ušetříš dost peněz :)
Případně to může být kombinace toho všeho.
Chord Mojo -> Audiosense T800
HiBy R3 -> TSMR3 Pro
Pioneer SX-S30DAB -> Polk S55E
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ramones 13. 2. 2020 19:05

Jak píše kolega výše:
...Pak je možnost že to prostě neslyšíš, nevnímáš. Každý má sluch jiný, někdo to slyší líp, někdo hůř. Pokud je to tahle možnost, ušetříš dost peněz :)
Případně to může být kombinace toho všeho.

I to je možné.
Zkusil bych jednoduchý test.
Ztáhni si nějaký lepší sw EQ a nastav si třeba oproti flat na 60 hz a 14 kHz +0,5 až + 1,0 db a pak přepínej mezi flat a tím nastavením nebo ještě lépe, nechaj někoho přepínat, no a pokud uslyšíš jednoznačné rozdíly.....hurá na Tidal :-)
ramones
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 13. 2. 2020 19:17

Hlavně bych doporučoval dělat tyto experimenty na skladbách které znáš takříkajíc nazpaměť.
Já když jsem před nedávnem pořídil T800, tak jsem u skladeb které znám dvacet let objevil zvuky, kterých jsem si nikdy před tím nevšiml.
HiBy R3 -> TSMR3 Pro
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod neis 13. 2. 2020 19:39

ramones: Přesně tak !! Slepý test na ně a nikdo nic nepozná ! :D Pokud tito "netopýři" potřebují dlouhodobý, dokonce několika denní poslech, tak je jasné, že ty rozdíly jsou tak mizivé, že je nemá cenu řešit. Psychika hraje neskutečnou roli ve vnímání a jak píšeš důležitá je hlavně nahrávka jako taková. Nezmršená 320kbps Mp3 ripnutá z původního kvalitního CD bez ztráty DR bude hrát mnohem lépe, než jakýkoliv remastrovaný ořezaný hires a na to nepotřebuješ dlouhodobý test a sestavu za desítky tisíc, ale pár minut a sluchátka za 500kč z aliku ;) Pro fajnšmejkry na koncetrovaný poslech musí být tidal i spotify odpad, pro bežný poslech auto,fitko,běh, kulisa doma v práci jsou super obě služby.
neis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Egelub 13. 2. 2020 21:32

martas38 píše:Já když jsem před nedávnem pořídil T800, tak jsem u skladeb které znám dvacet let objevil zvuky, kterých jsem si nikdy před tím nevšiml.

Stejné pocity jsem měl, když jsem přecházel z Heco Victa na Klipsch, bohužel tohle vůbec nepociťuju právě u porovnání audio kvality Spotify vs. Tidal, ani u skladby, kterou mám hodně dobře naposlouchanou na všem možném (Nils Lofgren - Keith Don't Go). Mám lepší pocit z vyšší kvality, ale když si minimalizuju Tidal i Spotify, abych nevěděl odkud to hraje, ten příjemný pocit zmizí.

Test s EQ jsem zkoušel přes Equalizer APO a zvýšení o 1 dB už znát je, hlavně u vyšší hlasitosti. I u korekcí na zesilovači v obýváku taky poznám zvýšení o 1 dB hloubky i výšky. Možná jen tolik nevnímám malinkaté detaily v té nahrávce, nesoustředím se na ně. Když totiž jo, mám pocit, že už neposlouchám tu písničku, ale analyzuju zvuky. Obecně nejvíce si všimnu byť i jemného chrčení výšek kvůli masteringu, na to jsem citlivej.

Dřív jsem ty sluchátka živil kartou Xonar Essence ST, což už byla celkem schopná karta skoro 2x dražší, než samotná sluchátka a i tak jsem FLAC vs. MP3 320 moc nepoznal (přehrávač foobar a přes Wasapi).
Egelub
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 13. 2. 2020 23:15

Pak může být ta skladba zmršená už v originále, což se mně nezdá. Každopádně až budu doma, zkusím to poslechnout, ale jen na Tidalu, Spotify nemám. Když tak zkusím někde stáhnout mp3.
A nebo ty rozdíly buď neslyšíš a nebo nevíš co máš hledat. Za mě je to nejvíc poznat na výškách, činely, bicí, třeba housle, trubka a podobně.
Ale pokud rozdíl nevnímáš, tak prostě provozuj levnější Spotify a máš to vyřešený.
HiBy R3 -> TSMR3 Pro
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod neis 14. 2. 2020 03:24

Jestli to pozorujes jen na výškách, tak to nebude rozlišením, ale opět DR. Kdy prostě jen díky ořezu a zvýšení hlasitosti dochází i ke zesílení a tím zvýraznění problémových míst. Moje 990pro trpí na sykavky (to byl i důvod, proč jsem se kdysi tímto jevem loudness war začal více zabývat) . Na drtivé většině původních kvalitních nahrávek snima problém není, nebo je v přijatelné mezi, na zmršených remasterech je to u těchto problémových skladeb až neposlouchatelné. Ale to jsou věci okamžitě slyšitelné a jelikož má Egelub stejná sluchátka(dokonce mám i jeho bývalou asus essence st) , tak se mi to moc nezdá. Ale může to být repertoárem a některé skladby může mít tidal mírně lepší.
neis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Filmaister 14. 2. 2020 07:31

Hele já mám sluchátka Sound Magic E80, asi nic moc..mají 80 Ohm bo kolik impendaci a mobil je nedokáže živit..asi 1/3 hlasitosti co na noťasu, ale i tak hrají asi 10x líp než po*rané airpody atd. No a na písničkách co znám i Slipknot, Avenged Sevenfold etc. jsem porovnával a rozdíl tam je dost. Už v CD kvalitě (hifi). Porovnávám tedy s Apple music, kde je to jakoby víc nahlas, hlas je přeboostovaný asi nějak na efekt a pozadí, kytary atd jsou víc vzadu. Nejsem odborník, ale prostě je to čistší, lepší separace nástrojů a vyváženější, pro někoho možná blbé, že je to víc neutrální a nehraje to na efekt jako Apple music bo tak.
Filmaister
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 14. 2. 2020 07:33

Pozoruju to na výškách plus nástrojích co jsem uvedl. Moje 880 taky trpěly na sykavky a to byl důvod, proč už je nepoužívám. To je ten "beyer" zvuk, ostatně je to vidět i na grafech.
HiBy R3 -> TSMR3 Pro
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Palpat 14. 2. 2020 07:57

Tidal i Spotify lze vyzkoušet, takže není nic snadnějšího než aby si každý oboje důkladně poslechl, srovnal a uděla si pro sebe závěr.

Za sebe to vnímám tak, že i kdybych ten rozdíl neslyšel, zvolím Tidal, protože cenový rozdíl je nula nula nic a proč si zbytečně hned na vstupu omezovat technickou kvalitu hudby...

Velmi podstaný je samozřejmě i poslechový řetězec, který ty zvukové rozdíly může v různé míře maskovat.
Palpat
Junior

Odeslat příspěvekod ramones 14. 2. 2020 09:06

...ano, udělal jsem proto maximum, vyberu si Tidal....
Ten pocit sebeuspokojení je velmi důležitý. Člověk v sobě potlačí pochybnosti a je spokojený. Mysl je mocná.
Jinak v těch výše uvedených vzorcích není ani jeden, co by se dal označit jako dobře vytvořená nahrávka: přebuzené špičky, sykavky, komprese, místy doslova roztřesené.
A o výsledcích porovnání si myslím, že pokud nejsou i opakovaně jednoznačné a 100%, pak je to víceméně náhodný typ a "rozdíly" jsou tak minimální, že je vcelku zbytečné je řešit.
Samozřejmě i já požívám 320 místo 128, ale jak vidím, je to jen pro klid duše :-)
ramones
Junior

Odeslat příspěvekod Egelub 14. 2. 2020 11:09

neis píše:Moje 990pro trpí na sykavky (to byl i důvod, proč jsem se kdysi tímto jevem loudness war začal více zabývat) . Na drtivé většině původních kvalitních nahrávek snima problém není, nebo je v přijatelné mezi, na zmršených remasterech je to u těchto problémových skladeb až neposlouchatelné.

U mě též sykavky, u moderních písniček při vyšší hlasitosti nesnesitelné. Částečně jsem to vyřešil právě díky EQ viz příloha, což učinilo poslech mnohem příjemnější a neunavující. Moje mají velký hrb kolem 8,3 kHz.
Přílohy
beyerdynamicdt990pro.png
Egelub
Kolemjdoucí

Další stránka