KVALITA ztažených audio souborů

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Lordpcman 27. 8. 2020 04:30

Zdarec lidi. Tak jsem tu opět se svým zvídavým dotazem :-D Pořídil jsem si celkem "slušnou" audio techniku a začal stahovat z netu audio soubory v lepší kvalitě. Jsou pěknně velké to vám teda řeknu :-) Co určuje kvalitu? Většinou jsou to flac nebo dokonce dsd soubory. Zaměroval jsem se vždy na "bitrejt" :-D (kbps) vím že kvalita CD je nějakejch1412 kbps, 16bit, 44kHz. Pak je studiová kvalita. Vyšší kbps než u CD, 24bit. 96kHz(?), 192kHz(?). Mám sluchátkový zesilovač a ten přes USB přenese podle popisu až 32bit, 768kHz. Heh až takové soubory s takovými parametry jsem na netu nenašel. Děkuji za osvětlení této problematiky. Těch parametrů je nějak více. Jestli něco motám tak se předem omlouvám, zas až tak tomu nerozumím a rád bych měl v tom jasno. Ještě jednou děkuji.
Lordpcman
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 27. 8. 2020 07:17

Já ti nevím, ale po letech jsem zjistil, že je pro mě mnohem důležitější samotná hudba, než to, na kolik je převzorkovaná nějakým softwarem.
Stejně v naprosté většině případů slouží pro tvorbu těchto hi-res souborů na netu normální CD, případně DVD, SACD apod. nosiče. Moc lidí, kteří mají přístup k masterům a dávali to jen tak na net, asi není.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lordpcman 27. 8. 2020 07:43

Jj máš pravdu také na to pomalu přicházím než poslouchat v super kvalitě co pro mě není TOP je lepší TOPovky v nižší kvalitě a a pak už nemusím řešit žádnej lepší hardware když už doma mám ;-)
Lordpcman
Junior

Odeslat příspěvekod vencaxxx 27. 8. 2020 07:47

Záleží taky na zdroji těch dat, pokud to taháš někde z hdtracks tak asi OK, ale jestli to jsou nějaký neofiko zdroje tak se může taky stát že ti někdo z mp3 udělá FLAC a pak to prezentuje jako HiRes. Já jsem na stahování už rezignoval a mám Tidal. Je to nejpohodlnější způsob jak se dostat ke kvalitním nahrávkám a je to za pár korun, ten čas co bych strávil hledáním a stahováním by mě vyšel ve finále dráž.
RIHA NANO S PLUS, BVAudio PA300 SSE, Singxer SDA-2
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bruco 27. 8. 2020 07:58

Tidal je fajn, ale nie som si isty, ci nahradi vlastnu offline kolekciu. Co budes mat, keby ukoncil cinnost/bol blokovany/mal vypadok? Ako je to so subormi, ktore si stiahnes pre online pouzitie v ramci tidalu?
bruco
Junior

Odeslat příspěvekod merhaut 27. 8. 2020 08:14

Vydavatelsky autorizované jsou soubory MQA. U ostatních není zřejmé, kdo je kde upirátil. Co se týče zvuku, tak technicky vzato, "CD" kvalita 16/44 bohatě postačí i pro gurmánský poslech. V praxi ale záleží ani ne tak na formátu, ale na tom, co kdo na tom kterém hudebním titulu spáchal. Patřím mezi ty, co už nestahují, ale streamují per Tidal. Naprostá spokojenost. Muziky nekonečno, kvalita de facto dtto. jako ze zdrojového CD/SACD.
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod vencaxxx 27. 8. 2020 08:16

Jak je to pravděpodobný? Moc ne. A pokud Tidal skončí tak nejspíš proto že ho vytlačí konkurence - pak přejdu ke konkurenci. o sbírku můžeš taky přijít, stačí že ti odejde HDD, ta pravděpodobnost je imho daleko větší.
RIHA NANO S PLUS, BVAudio PA300 SSE, Singxer SDA-2
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 27. 8. 2020 08:31

Streaming tady je a bude napořád. Tak jako třebas mobilní telefonování. Kdo bude provozovatelem je podružné, vždy nějaký bude.
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod bruco 27. 8. 2020 08:43

Mat zbierku hudby (fotiek, cohokolvek cennejsieho) len na jednom HDD je vzhladom na kvalitu sucasnych HDD dost sialenstvo a pravdepodobnost straty je urcite mnohonasobne vyssia ako ukoncenie cinnosti Tidalu. Ale aj tak preferujem heslo "co je doma, to sa pocita". Napriek tomu, ze financne je Tidal lacnejsim riesenim.
bruco
Junior

Odeslat příspěvekod leroj 27. 8. 2020 09:04

mám sbírku hudby (a fotky) pro jistotu na dvou hdd
ovšem zjistil jsem, že pokud to je možné, tak raději přehrávám z Tidalu, takže hdd nechávám pro případ, že streamování skončí... jenže není pravděpodobné že skončí
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 27. 8. 2020 13:16

Dulezitejsi nez MQA a ostatni hi-res formaty je kvalita samotneho masteru / vydani. Spatny master bude znit blbe v jakemkoliv hi-res formatu, dobry master bude znit dobre i ve ztratove mp3. Treba na Tidalu vim o nekolika prikladech, kdy MQA verze je horsi, nez nejake starsi vydani, nebo dokonce original z roku vydani v CD kvalite, ktery se tam obcas vzacne vyskytuje. Streaming sluzby jsou vynikajici pro ty, kteri nemaji svoji sbirku a dostanou tak okamzity pristup ke spouste hudby. Vyber masteru / vydani je ale na vsech streaming sluzbach omezeny a jen velmi vzacne je tam k dispozici to nejlepsi co existuje a casto to jsou dost zasadni rozdily. Toto je stale zasadni limitace naprosto vsech streaming sluzeb. Spousta remasteru, re-edic z pochybnych zdroju, atd. Takze tem, kterym nezalezi nejen na kvalite poslechove sestavy, ale i samotne nahravky, nezbyva nez pracovat na vlastni sbirce z ruznych zdroju (CD, vinyl, download z overenych zdroju, atd). Tim nerikam, ze na Tidalu nejsou i ty kvalitnejsi mastery, ale je toho proste malo a vyber je dost omezeny.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 27. 8. 2020 13:30

Streaming je dobrý taky na objevování nové hudby. A co se týče kvality, nějak neslyším rozdíl mezi flacem se vzorkovací frekvencí 96 a třeba 192kHz a vesměs si vystačím s klasikou 44,1kHz. Stejně tak na Tidalu nevnímám rozdíl mezi MQA a normálním souborem. Asi skutečně nejvíc záleží na tom, jak to bylo původně nahrané.
A pokud Tidal skončí, je tady Qobuz , tuším Google začal nebo začne nabízet hudbu minimálně v CD kvalitě. Poptávka po hi-res hudbě není nijak extrémně velká, ale je a dá se předpokládat, že výpadek by hned zaplnil někdo jiný.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 27. 8. 2020 13:50

Prosil bych nějaký ten příklad MQA horšího než CD verze, když to tady padlo.
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Yiakubou 27. 8. 2020 14:49

No kdyz v rychlosti zavzpominam, tak nedavno jsem treba resil Diana Ross - Diana, ale to same treba u starsich alb Michaela Jacksona - Thriller, Bad. Neni to teda uplne priklad, kdy MQA verze na Tidalu je horsi nez CD verze taky na Tidalu, ale to nebyla uplne moje pointa. U te Diany je MQA verze nejake pochybne vydani z HDtracks z roku 2016 s DR 10, ani na discogs to produktove cislo neni. CD verze je tam jeste horsi remaster z roku 1999 s DR 8. Pritom vetsina vydani pred rokem 1994 maji DR 14-15 a zni mnohem lip. Nic z toho tam neni.

edit: Ted jsem nasel dalsi priklad - Tina Turner - Private Dancer. Na Tidalu je pouze remaster z 2015 (MQA i CD verze je ze stejneho, zni to stejne), coz je snad ta nejhorsi dostupna verze. Vsechny vydani z predchozich let jsou lepsi.

edit2: Priklad, kdy je MQA verze na Tidalu horsi nez jina verze taktez tam. Commodores - Commodores (1977). MQA verze je tam z HDtracks s DR 11 z roku 2015. Pak je tam ale taky lepsi verze v CD kvalite z roku 1990 s DR 15.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 27. 8. 2020 18:29

Aha, takže zpráva Rádia Jerevan:-)

P.S. Mimochodem, samotné čísílko DR neříká nic o zvukové kvalitě ani dynamickém rozsahu.
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Poslední varování

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků