KVALITA ztažených audio souborů

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Lordpcman 27. 8. 2020 04:30

Zdarec lidi. Tak jsem tu opět se svým zvídavým dotazem :-D Pořídil jsem si celkem "slušnou" audio techniku a začal stahovat z netu audio soubory v lepší kvalitě. Jsou pěknně velké to vám teda řeknu :-) Co určuje kvalitu? Většinou jsou to flac nebo dokonce dsd soubory. Zaměroval jsem se vždy na "bitrejt" :-D (kbps) vím že kvalita CD je nějakejch1412 kbps, 16bit, 44kHz. Pak je studiová kvalita. Vyšší kbps než u CD, 24bit. 96kHz(?), 192kHz(?). Mám sluchátkový zesilovač a ten přes USB přenese podle popisu až 32bit, 768kHz. Heh až takové soubory s takovými parametry jsem na netu nenašel. Děkuji za osvětlení této problematiky. Těch parametrů je nějak více. Jestli něco motám tak se předem omlouvám, zas až tak tomu nerozumím a rád bych měl v tom jasno. Ještě jednou děkuji.
Lordpcman
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 27. 8. 2020 07:17

Já ti nevím, ale po letech jsem zjistil, že je pro mě mnohem důležitější samotná hudba, než to, na kolik je převzorkovaná nějakým softwarem.
Stejně v naprosté většině případů slouží pro tvorbu těchto hi-res souborů na netu normální CD, případně DVD, SACD apod. nosiče. Moc lidí, kteří mají přístup k masterům a dávali to jen tak na net, asi není.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Lordpcman 27. 8. 2020 07:43

Jj máš pravdu také na to pomalu přicházím než poslouchat v super kvalitě co pro mě není TOP je lepší TOPovky v nižší kvalitě a a pak už nemusím řešit žádnej lepší hardware když už doma mám ;-)
Lordpcman
Junior

Odeslat příspěvekod vencaxxx 27. 8. 2020 07:47

Záleží taky na zdroji těch dat, pokud to taháš někde z hdtracks tak asi OK, ale jestli to jsou nějaký neofiko zdroje tak se může taky stát že ti někdo z mp3 udělá FLAC a pak to prezentuje jako HiRes. Já jsem na stahování už rezignoval a mám Tidal. Je to nejpohodlnější způsob jak se dostat ke kvalitním nahrávkám a je to za pár korun, ten čas co bych strávil hledáním a stahováním by mě vyšel ve finále dráž.
RIHA Basic Nano S, REGA Mira, REGA Maia, SMSL Sanskrit 6th
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bruco 27. 8. 2020 07:58

Tidal je fajn, ale nie som si isty, ci nahradi vlastnu offline kolekciu. Co budes mat, keby ukoncil cinnost/bol blokovany/mal vypadok? Ako je to so subormi, ktore si stiahnes pre online pouzitie v ramci tidalu?
bruco
Junior

Odeslat příspěvekod merhaut 27. 8. 2020 08:14

Vydavatelsky autorizované jsou soubory MQA. U ostatních není zřejmé, kdo je kde upirátil. Co se týče zvuku, tak technicky vzato, "CD" kvalita 16/44 bohatě postačí i pro gurmánský poslech. V praxi ale záleží ani ne tak na formátu, ale na tom, co kdo na tom kterém hudebním titulu spáchal. Patřím mezi ty, co už nestahují, ale streamují per Tidal. Naprostá spokojenost. Muziky nekonečno, kvalita de facto dtto. jako ze zdrojového CD/SACD.
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vencaxxx 27. 8. 2020 08:16

Jak je to pravděpodobný? Moc ne. A pokud Tidal skončí tak nejspíš proto že ho vytlačí konkurence - pak přejdu ke konkurenci. o sbírku můžeš taky přijít, stačí že ti odejde HDD, ta pravděpodobnost je imho daleko větší.
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 27. 8. 2020 08:31

Streaming tady je a bude napořád. Tak jako třebas mobilní telefonování. Kdo bude provozovatelem je podružné, vždy nějaký bude.
elektrotechnik: specializace měření a regulace/automatizace, více jak půlstoletí též fanda do hi-fi a bigbítu
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bruco 27. 8. 2020 08:43

Mat zbierku hudby (fotiek, cohokolvek cennejsieho) len na jednom HDD je vzhladom na kvalitu sucasnych HDD dost sialenstvo a pravdepodobnost straty je urcite mnohonasobne vyssia ako ukoncenie cinnosti Tidalu. Ale aj tak preferujem heslo "co je doma, to sa pocita". Napriek tomu, ze financne je Tidal lacnejsim riesenim.
bruco
Junior

Odeslat příspěvekod leroj 27. 8. 2020 09:04

mám sbírku hudby (a fotky) pro jistotu na dvou hdd
ovšem zjistil jsem, že pokud to je možné, tak raději přehrávám z Tidalu, takže hdd nechávám pro případ, že streamování skončí... jenže není pravděpodobné že skončí
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 27. 8. 2020 13:16

Dulezitejsi nez MQA a ostatni hi-res formaty je kvalita samotneho masteru / vydani. Spatny master bude znit blbe v jakemkoliv hi-res formatu, dobry master bude znit dobre i ve ztratove mp3. Treba na Tidalu vim o nekolika prikladech, kdy MQA verze je horsi, nez nejake starsi vydani, nebo dokonce original z roku vydani v CD kvalite, ktery se tam obcas vzacne vyskytuje. Streaming sluzby jsou vynikajici pro ty, kteri nemaji svoji sbirku a dostanou tak okamzity pristup ke spouste hudby. Vyber masteru / vydani je ale na vsech streaming sluzbach omezeny a jen velmi vzacne je tam k dispozici to nejlepsi co existuje a casto to jsou dost zasadni rozdily. Toto je stale zasadni limitace naprosto vsech streaming sluzeb. Spousta remasteru, re-edic z pochybnych zdroju, atd. Takze tem, kterym nezalezi nejen na kvalite poslechove sestavy, ale i samotne nahravky, nezbyva nez pracovat na vlastni sbirce z ruznych zdroju (CD, vinyl, download z overenych zdroju, atd). Tim nerikam, ze na Tidalu nejsou i ty kvalitnejsi mastery, ale je toho proste malo a vyber je dost omezeny.
1: Roon > Allo DigiOne > Schiit Bifrost Multibit > Marantz PM7000N > Riha Micro S Plus
2: Roon > Fiio K5 Pro > HD 650 / Scansonic S5 active
Yiakubou
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 27. 8. 2020 13:30

Streaming je dobrý taky na objevování nové hudby. A co se týče kvality, nějak neslyším rozdíl mezi flacem se vzorkovací frekvencí 96 a třeba 192kHz a vesměs si vystačím s klasikou 44,1kHz. Stejně tak na Tidalu nevnímám rozdíl mezi MQA a normálním souborem. Asi skutečně nejvíc záleží na tom, jak to bylo původně nahrané.
A pokud Tidal skončí, je tady Qobuz , tuším Google začal nebo začne nabízet hudbu minimálně v CD kvalitě. Poptávka po hi-res hudbě není nijak extrémně velká, ale je a dá se předpokládat, že výpadek by hned zaplnil někdo jiný.
iMAC -> Audirvana -> Chord Mojo -> Campfire Solaris 2020
iBasso DX160 -> Audiosense T800
LG OLED65B9 -> Pioneer SX-S30DAB -> Polk S55E
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 27. 8. 2020 13:50

Prosil bych nějaký ten příklad MQA horšího než CD verze, když to tady padlo.
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 27. 8. 2020 14:49

No kdyz v rychlosti zavzpominam, tak nedavno jsem treba resil Diana Ross - Diana, ale to same treba u starsich alb Michaela Jacksona - Thriller, Bad. Neni to teda uplne priklad, kdy MQA verze na Tidalu je horsi nez CD verze taky na Tidalu, ale to nebyla uplne moje pointa. U te Diany je MQA verze nejake pochybne vydani z HDtracks z roku 2016 s DR 10, ani na discogs to produktove cislo neni. CD verze je tam jeste horsi remaster z roku 1999 s DR 8. Pritom vetsina vydani pred rokem 1994 maji DR 14-15 a zni mnohem lip. Nic z toho tam neni.

edit: Ted jsem nasel dalsi priklad - Tina Turner - Private Dancer. Na Tidalu je pouze remaster z 2015 (MQA i CD verze je ze stejneho, zni to stejne), coz je snad ta nejhorsi dostupna verze. Vsechny vydani z predchozich let jsou lepsi.

edit2: Priklad, kdy je MQA verze na Tidalu horsi nez jina verze taktez tam. Commodores - Commodores (1977). MQA verze je tam z HDtracks s DR 11 z roku 2015. Pak je tam ale taky lepsi verze v CD kvalite z roku 1990 s DR 15.
1: Roon > Allo DigiOne > Schiit Bifrost Multibit > Marantz PM7000N > Riha Micro S Plus
Yiakubou
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 27. 8. 2020 18:29

Aha, takže zpráva Rádia Jerevan:-)

P.S. Mimochodem, samotné čísílko DR neříká nic o zvukové kvalitě ani dynamickém rozsahu.
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 27. 8. 2020 19:42

Ano, DR neni vsemohouci cislo, ale v drtive vetsine pripadu jsou vydani s nizsim DR horsi. Chtel si priklad, dal jsem jich nekolik, muzes posoudit sam. Jestli to v tom neslysis, to uz neni muj problem. Kazdemu co jeho jest. Take to nic nezmeni na faktu, ze jsou vydani horsi a lepsi kvality, vyber tech lepsich je na streaming sluzbach omezeny a nalepka MQA nerika o kvalite te ci one nahravky vubec nic. MQA je jenom placeny hi-res format, z jisteho uhlu pohledu navic ztratovy.
Yiakubou
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 27. 8. 2020 19:58

Ty tvé příklady nebyly ale o kvalitě/nekvalitě MQA, ale o tom, že různá vydání mohou znít různě, bez ohledu na formát CD/MQA/Hi-Res... a to víme všichni:-)

MQA garantuje vydavatelskou autenticitu, jinými slovy - garanci původu, což otevřené hi-resy negarantují, protože se v nich může rýpat kde kdo.
Naposledy upravil merhaut dne 27. 8. 2020 20:20, celkově upraveno 1
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 27. 8. 2020 20:17

Cela tahle vymena vychazi predpokladam z teto vety:

Yiakubou píše:Treba na Tidalu vim o nekolika prikladech, kdy MQA verze je horsi, nez nejake starsi vydani, nebo dokonce original z roku vydani v CD kvalite, ktery se tam obcas vzacne vyskytuje.

Chtel jsi priklady pro toto tvrzeni, ty jsem dodal. Otazka a odpoved. Ja nevim co vis, nebo nevis a co vedi, nebo nevedi ostatni tady. Pokud jsi z toho pochopil, ze tim myslim, ze stejne vydani/master je v MQA horsi nez v CD kvalite, tak je to opet pouze tvuj problem.
Yiakubou
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 27. 8. 2020 20:32

No, ale předtím jsem napsal: "V praxi ale záleží ani ne tak na formátu, ale na tom, co kdo na tom kterém hudebním titulu spáchal." Takže jsi mohl vytušit, že vím:-)

Mimochodem, dělové salvy můžou mít menší DR než nějaký "ambient". Záleží na nastavení FFT. DR je proto takřka bezcenné číslo. Průser je clipping, to je nevratné poškození signálu.
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 27. 8. 2020 20:59

No tak DR je proste nejaka metrika. Aniz bych chtel rozjizdet diskuzi o tom, co je DR, jak to interpretovat, jak se to pocita, vyuziva a podle jakych standardu, tak jako bezcenne cislo to nepovazuju uz jen z toho duvodu, ze zadna jina metrika pro porovnani kvality masteru neexistuje, nebo ty udaje nejsou bezne dostupne. Neni to cernobile a ano, vyssi DR neznamena automaticky kvalitnejsi zvuk nahravky, ale jak jsem psal, v drtive vetsine pripadu to tak proste je. Neznam priklad, ze by master se zasadni nizsi DR hral lip.
Yiakubou
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 27. 8. 2020 22:28

To není "nějaká" metrika, to je FFT, kde výsledek záleží mimo jiné na ... A to je ten problém, že se DR nejvíc ohánějí ti, co nemaji tucha vo co go. Z DR se stalo něco jako "víc pruhů, víc Adidas":-)
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 27. 8. 2020 22:49

K tomu nevim co dodat. Opet se jen ukazuje tvoje touha odklanet od pointy, slovickarit, machrovat a manipulovat technikaliemi pro tema nijak dulezitymi a pokouset se o urazky ostatnich. Opravdu fascinujici. A toxicke.
Yiakubou
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 28. 8. 2020 07:31

Já nepoužívám DR jako určující parametr kvality zvuku, já ne:-)
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tajnik 28. 8. 2020 08:51

A co používáš?
tajnik
Junior

Odeslat příspěvekod merhaut 28. 8. 2020 09:14

Uši. Co neslyším, to mě z pohledu posluchače nezajímá. Z pohledu technika jsem samozřejmě zvídavější:-)
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 28. 8. 2020 09:32

Ja myslel, ze to bude nastaveni FFT! Cloveku, ktery ma doma (nebo mel?) rozsahlou sbirku fyzickych nosicu, kde je jiste spousta kvalitnich masteru, ale vystaci si s Tidalem, o kterem tvrdi, ze kvalita je stejna, ty usi uz asi moc nefunguji. A nebo to nakonec bude cele o necem jinem. Tim se ledacos vysvetluje.
Yiakubou
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 28. 8. 2020 09:34

Neměj péči. Uši i hlava fungují:-) A myslet zpravidla znamená nic nevědět.
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod tajnik 28. 8. 2020 10:05

merhaut píše:Uši. Co neslyším, to mě z pohledu posluchače nezajímá. Z pohledu technika jsem samozřejmě zvídavější:-)

A z pohledu technika?
tajnik
Junior

Odeslat příspěvekod Yiakubou 28. 8. 2020 10:16

Placani ve stylu "ja mam absolutni pravdu, protoze to rikam ja, velezkuseny meric Jarda, se spoustou zakazniku, vsichni jste analfabeti, jenom ja jsem letadlo' neni nic jineho nez spousta planych predsudku, prekrucovani, manipulace, casto zamerne smerujici pouze k urazeni ostatnich. To uz zname z vedlejsich hi-fi for. A jak to tam dopadlo, ze?
Yiakubou
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 28. 8. 2020 10:30

Zklidni hormon, uleví se ti. Já nemůžu za to, že nevíš nic o DR a přesto se jím oháníš jako Kopčem kyjem:-)

-- 28. 8. 2020 11:33 --

tajnik píše:
merhaut píše:Uši. Co neslyším, to mě z pohledu posluchače nezajímá. Z pohledu technika jsem samozřejmě zvídavější:-)

A z pohledu technika?

Z pohledu technika mě zajímají různé druhy zkreslení signálu.
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 28. 8. 2020 10:46

O tom co vim, nebo nevim, nevis vubec nic. Duvod proc na tu nesmyslnou argumentaci ohledne nastaveni FFT nereaguju je, ze to s nicim v tematu nesouvisi. Vzdy si vyberes jenom cast problematiky, ktera se ti hodi a ten stejne dulezity zbytek zamerne ignorujes. Tak nam vysvetli vliv nastaveni FFT pri recordingu, masteringu a jaky to pak ma vliv na finalni hodnotu DR nahravky. Vysvetli nam proc zvuk delove koule muze mit vyssi DR, nez nejaky ambient? To neudelas vid? To bys totiz musel rict jak je to cele. Je to proste jenom dalsi ukazka manipulace s technikaliemi a do toho se nehodlam poustet.

Mimochodem tvoje farizejstvi doklada napriklad i tento vyrok, coz je samozrejme taky nesmysl:

merhaut píše:Vydavatelsky autorizované jsou soubory MQA. U ostatních není zřejmé, kdo je kde upirátil.
Yiakubou
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 28. 8. 2020 11:01

MQA ale je vydavatelsky autorizované/autentické, ani to nevíš? Ani, že otevřené audio soubory může upravit každý?

A co se týče FFT/DR, tak záleží na míře zprůměrování a ta závisí na nastaveném časovém oknu při měření. Jiné nastavení, jiné DR, u jedné nahrávky se může čísílko DR dramaticky zvýšit, u jiné klesnout. To ví každý elektrotechnik z oboru měření.
Naposledy upravil merhaut dne 28. 8. 2020 11:10, celkově upraveno 1
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vencaxxx 28. 8. 2020 11:09

merhaut je takovej ten typ člověka, kterej nám chce říct že on VÍ a všichni ostatní jsou idioti co NEVÍ. A je skutečně možný že to tak je. Nicméně tahle informace je nám všem úplně k ničemu, protože z něj žádný moudro nevypadne, už proto, že kdyby nám své "vědění" sdělil, tak už by pak neplatilo že on VÍ a ostatní NEVÍ a to je to oč tu běží. Takže tahle diskuse je tu zcela zbytečná...
vencaxxx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 28. 8. 2020 11:12

Já ale fakt nemůžu za to, že se někdo ohání DR, coby měřítkem zvukové kvality, aniž by tušil vo co go:-) Jo, a prosil bych nepodsouvat.

Zde je to, na co poukazuju ohledně proměnlivosti DR, srozumitelně vysvětleno: https://www.soundonsound.com/sound-advi ... udness-war
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 28. 8. 2020 11:28

Opet si vybiras jenom to, co se ti hodi. Co je MQA vim, ale neznamena to, ze vsechno to, co neni MQA, muze byt upiratene. To je ta cela pravda a ne ta tvoje silne zavadejici pravda. Kdyby to bylo jak tvrdis, tak kdyz si koupim FLAC na Supraphonu treba, tak ho asi upiratili, vid?

Ohledne FFT/DR: Ano, to plati pro nahravani, nebo mastering. Pri mereni DR cele, finalni nahravky, tedy konecneho audio souboru, ale FFT nastaveni nehraje roli. Pri mereni vysledne DR je 'pouze' potreba to delat vsude stejne, aby vysledky byly porovnatelne. To vicemene funguje take, protoze DR databaze jasne specifikuji jak a za pomoci jakych nastroju se meri. To asi elektrotechnik z oboru mereni nevi. Takze jak jsem psal - pouze ukazka flexovani a snaha nekoho nachytat s technikaliami, ktere nemaji zadnou dulezitost, jenom aby jsi nam po stopadesate ukazal (a sebe ujistil), jaky jsi to vystudovany meric.

To same s tou delovou kouli a ambientem. Kdyz budu mit audio soubor o delce 1 sekundy a cele to bude vyplnene hlasitym vybuchem z dela, no tak jasne ze to bude mit nizke DR, protoze rozdil mezi prumernou a maximalni hlasitosti asi moc velky nebude. Pokud poslouchas takovou 'hudbu', tak pro tebe DR jako indikator kvality masteru opravdu neni. Jak to souvisi s tematem? Nijak. Opet jenom flexovani s technikaliemi. Mas chronickou nemoc z povolani.
Yiakubou
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 28. 8. 2020 11:36

Děkuji za potvrzení, že o FFT/DR nevíš zhola nic:-)
Naposledy upravil merhaut dne 28. 8. 2020 11:45, celkově upraveno 2
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 28. 8. 2020 11:43

I kdybych napsal cokoliv jineho, jinou reakci vlastne ani neslo cekat. Klasika. Tohle fakt nema smysl.
Yiakubou
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 28. 8. 2020 11:44

Přečti si důkladně mnou odkazovaný článek, což samozřejmě doporučuji i každému, kdo sem zabrousil.
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 28. 8. 2020 11:59

Ja sem taky muzu nalinkovat clanky, ktere tvrdi opak. To opravdu nikam nevede. Opustme tedy technikalie a zamerme se na vysledek. Pokud je podle tebe DR bezcenne cislo, dokazat to muzes tak, ze das priklad, ktery vyvrati moje tvrzeni. Prosim tedy o priklad, kdy nahravka se zasadne nizsi hodnotou DR (treba podle databaze dr.loudness-war.info) hraje lip, nez nahravka se zasadne vyssi DR. Ja jsem priklady pro dolozeni svych tvrzeni dodal. Zato ty zatim jenom teoretizujes.
Yiakubou
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 28. 8. 2020 12:13

Ad "Ja sem taky muzu nalinkovat clanky, ktere tvrdi opak." Jsem jedno velké oko:-) A jen tak mezi námi, opak jakého tvrzení?
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 28. 8. 2020 12:25

Tuhle manipulativni hru s tebou hrat nebudu. Opakuji, opustme technikalie a vratme se k tematu vlakna a praxi. Ja napsal svuj nazor, ty jsi napsal svuj. Ty jsi po mne pote chtel dodat priklady kdy MQA zni hur nez CD kvalita, ty jsem dodal. Ty jsi nepochopil psany text, nedodal nic a zacal se hrabat v technikaliich, se zrejmym zemerem pouze me zesmesnit. Tak tedy prosim o ty priklady a nevyhybej se tomu. To je jediny mozny dukaz, ktery si tady kazdy muze overit na vlastni usi, tak jak jsem to udelal ja. Jina diskuze nema smysl. Pokud se chces hrabat v detailech ohledne DR a nastaveni FFT, zaloz si na to nove vlakno, treba to nekoho bude zajimat.
Yiakubou
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 28. 8. 2020 12:27

Haha, začínam mať pocit, že stránka dr.loudness-war.info je už dobrá akurát tak na rozprúdenie hádok. To je tak keď merači nevedia pochopiť, že niekomu je totálne ukradnuté nejaké číslo alebo merania a jediná vec na ktorej niektorým záleží je, či sa im páči a či ich baví to, čo počúvajú. Zbytočná snaha. Ja už na tieto témy nereagujem ani nediskutujem. Nemá to cenu. To je podobne účinná debata ako baviť sa s kotlebami na Slovensku o témach ako 5G alebo nanočipy vo vakcínach. :D Nemá to význam, lebo oni nechápu, že nechápu.
HP: iMac > Roon (Tidal) + HQplayer > Chord Hugo TT2 > Meze Empyrean + Audeze LCD-2C
Speakers: Cambridge CXN + CXA80 > Wharfedale EVO 4.3 + REL t5i

Na predaj: PMC twenty.21
zino333
Pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 28. 8. 2020 12:32

A co se týče databáze loudnes war, tak tu ignoruju, protože pro posuzování kvality zvuku je v podstatě bezcenná, pominuli extrémy.
Když už kvalitu zvuku řešit pohledem, tak se podívám na počet limitací, protože useklá špička signálu generuje tvrdé a neodstranitelné harmonické zkreslení.

Kvalitu zvuku proto coby posluchač jedině poslechem: vyhovuje mi například sytější témbr MFSL, za zvukový etalon pro staré rockové nahrávky považuju sérii REPUK od Repertoire, japonská vydání už jenom výběrově, jsou pro mě často "přesvícená", líbí se mi Wilsonovy remixy, potažmo autorizované remixy Genesis/Led Zeppelin, z MQA dávám za příklad Hotel California, atakdále, atakdále ... takhle tedy posuzuju zvuk já, a opravdu k tomu nepotřebuju nějakou tabulku:-)
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 28. 8. 2020 12:48

Já docela dobře žiju jak bez databáze DR, tak bez měření. Věřím svým uším, dojmům a pocitům. Jeden z nejlepších DAC/Ampů co jsem měl bylo AudioGD NFB12. Jak dopadá měření výrobků AudioGD všichni víme, já jsem byl s jeho zvukem spokojenej, současný majitel si taky nestěžuje, neznám nikoho, komu by zvuk AudioGD nějak výrazně vadil a předpokládám, že mně dá za pravdu i zino.
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 28. 8. 2020 13:09

Ja DR nepovazuju za urcujici, jak je mi tady podsouvano. Je to ale prakticky indikator pri vyberu, nikoliv urcujici. O tom celou dobu pisu. Neni to bezcenne, kdyz krome informaci o puvodu, kdo delal mastering, pripadne doporuceni od znamych / z recenzi neexistuje nic lepsiho, podle ceho se da orientovat. Je to proste doplneni skladanky a me zkusenosti z praxe dokazuji, ze to proste funguje a v drtive kvalite pripadu zasadne vyssi DR znamena kvalitnejsi nahravku. Stale cekam na priklady, kdy tomu tak neni.

Dekuji ale aspon za neco. Remixu moc neznam, asi myslis remastery. Vsimni si, ze za tuto nepresnost z tebe hned nedelam analfabeta co nic nevi. Zvukove mame vkus podobny, ale kolik z toho je na Tidalu? A to je prave ten problem. To same priklad s Hotel California v MQA - ano, to je relativne dobra nahravka, ale existuji jeste o neco lepsi, ne vsak na Tidalu, ale na fyzickych nosicich. To nerikam podle DR databaze, ale podle poslechu, byt to hodnoty DR indikuji taktez a pomohli mi ve vyberu. A to je celou dobu ma pointa. Pokud nekomu skutecne jde o zvukovou kvalitu, tedy i kvalitu samotne nahravky, nelze se spolehat pouze na Tidal, nebo MQA.
Yiakubou
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 28. 8. 2020 13:15

Nejde o remastery, jde o remixy. Nevíš, neznáš, komentuješ.
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 28. 8. 2020 14:09

Opakuji: Nevis nic o tom co ja vim, nebo nevim. A ano, komentuji, to jsi pochopil spravne. Toto vynaseni hloupych rychlosoudou na zaklade nejakych svych paranoidnich predsudku, nebo nepochopeni psaneho textu, si laskave nech od cesty. Ja nemuzu za to, ze na tobe predchozi rezim zanechal hluboke sramy a ted mas nutkani vybijet svou frustraci na jinych. Ale fajn, pokud si opravdu myslel remixy, tvoje vec, tvuj vkus a moje nepochopeni. Ted mi prosim rekni, kolik z tech tebou uvedenych kvalitnich nahravek je teda na Tidalu v MQA, kdyz nic jineho k poslechu nepotrebujes? Kde jsou nejake ty priklady nahravek se zasadne nizsi DR, ktere hrajou lip nez nahravky s vyssim DR, protoze DR je preci bezcenne cislo?
Yiakubou
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 28. 8. 2020 15:10

Prokazatelně nevíš nic o Wilsonových remixech, ani o remixech Genesis, Led Zeppelin, atd. Jinak bys mi nepodsouval: "asi myslíš remastery":-) Si je na tom Tidalu najdi, jsou tam. To taky neumíš?

-- 28. 8. 2020 16:13 --

Čím dál víc mi připomínáš Pohnána.-)
Naposledy upravil merhaut dne 28. 8. 2020 15:23, celkově upraveno 1
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 28. 8. 2020 15:23

Nic jsi neprokazal. Nebud srab, odpovez na ty otazky o kterych tohle tema je a nevykrucuj se. Na to ostatni si zaloz nove vlakno. Cokoliv jineho je jen tvoje manipulace. Pohnana neznam, ale vim, ze to je nekdo, koho si na ostatnich forech verejne lyncoval. Taky proto te temer vsude zabanovali. Tvoje chovani o tobe vypovida mnohe. Mne zas tvoje uroven pripomina diskutery z novinek, nebo parlamentnich listu.
Yiakubou
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 28. 8. 2020 15:26

Ale prokázal: "Remixu moc neznam, asi myslis remastery. Vsimni si, ze za tuto nepresnost z tebe hned nedelam analfabeta co nic nevi.":-)

Jsem dobrák, tak ti jeden ukážu: https://tidal.com/browse/album/68732194 Zní luxusně:-)
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod zino333 28. 8. 2020 15:36

martas38 píše:Já docela dobře žiju jak bez databáze DR, tak bez měření. Věřím svým uším, dojmům a pocitům. Jeden z nejlepších DAC/Ampů co jsem měl bylo AudioGD NFB12. Jak dopadá měření výrobků AudioGD všichni víme, já jsem byl s jeho zvukem spokojenej, současný majitel si taky nestěžuje, neznám nikoho, komu by zvuk AudioGD nějak výrazně vadil a předpokládám, že mně dá za pravdu i zino.

Súhlas. Mal som Audio-gd R2R 11 a s ťažkým srdcom som predával. Ak by som mal menšie finančné možnosti, alebo by som bol menej náročný, tak R2R 11 je u mňa ten typ železa, s ktorým by som vedel byť absolútne spokojný po dlhé roky.

A aktuálne mám už dlhú dobu na predaj Audio-gd C2, po ktorom nie je žiaden záujem. Je to smutné, pretože to je podľa môjho názoru fantastický zosík o ktorý nie je záujem aj napriek tomu, že sa predáva za smiešne peniaze. Mal jednoznačne lepšiu kontrolu a podanie scény ako napr. Schiit Lyr3, po ktorom sa mi za takmer trojnásobnú cenu iba zaprášilo behom pár dní. C2 mi leží doma a za už aj možno viac ako 2 mesiace ani jeden dopyt. A pritom je to po zvukovej kvalite lepší zosík, poctivej konštrukcie, postavený ako tank. Nevýhodou sú len jeho rozmery.
HP: iMac > Roon (Tidal) + HQplayer > Chord Hugo TT2 > Meze Empyrean + Audeze LCD-2C
Speakers: Cambridge CXN + CXA80 > Wharfedale EVO 4.3 + REL t5i

Na predaj: PMC twenty.21
zino333
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 28. 8. 2020 15:36

To neni odpoved na moje otazky.
Yiakubou
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 28. 8. 2020 15:38

Téma je kvalita stažených audio souborů. Na to jsem záhy odpověděl: "V praxi ale záleží ani ne tak na formátu, ale na tom, co kdo na tom kterém hudebním titulu spáchal." DR jsi sem coby parametr zvukové kvality zatáhl ty. Prokázal jsem ti, že samotné DR o zvukové kvalitě neříká nic – vyjma extrémních výjimek, co jen potvrzují toto pravidlo – a že zásadní problém je clipping.

To, že se někomu nějaké vydání líbí víc než jiné, spadá v naprosté většině případů do oblasti tzv. estetické kvality zvuku, kdy je výsledný zvukový dojem založen především na pocitech posuzovatele, nikoliv na objektivním zvukovém rozdílu.
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 28. 8. 2020 15:41

Neprokazal jsi nic. Opakuji otazky: Ted mi prosim rekni, kolik z tech tebou uvedenych kvalitnich nahravek je teda na Tidalu v MQA, kdyz nic jineho k poslechu nepotrebujes? Kde jsou nejake ty priklady nahravek se zasadne nizsi DR, ktere hrajou lip nez nahravky s vyssim DR, protoze DR je preci bezcenne cislo?
Yiakubou
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 28. 8. 2020 15:59

1. Kvalitních nahrávek v MQA/NEMQA je v Tidalu spousta. Mimo Tidal poslouchám čas od času i LP/CD ze své několikatisícové sbírky:-) Kde jsem napsal, že nic jiného než Tidal k poslechu nepotřebuju?
2. Opakuju pro méně chápavé: napsal jsem, že samotné DR nic neříká o zvukové kvalitě. A na tom "samotné DR" trvám. Nebo chceš snad tvrdit, že větší DR automaticky znamená vyšší zvukovou kvalitu než vydání s menším DR?

Zkrátka, nepodsunuj mi svoje vývody. A čti pořádně, co jsem kdy napsal.
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 28. 8. 2020 16:52

1. To jsem dovodil z tohoto tvrzeni "Patřím mezi ty, co už nestahují, ale streamují per Tidal. Naprostá spokojenost. Muziky nekonečno, kvalita de facto dtto. jako ze zdrojového CD/SACD." Za nedorozumeni se tedy omlouvam. Pokud vyuzivas i svoji sbirku, dobre delas (nezapomen ale pro jistotu jeste jednou zduraznit, jak velka je a jak dlouho jsi ji daval dohromady), protoze na Tidalu tech opravdu kvalitnich vydani je velmi malo.

Krasny priklad si dal sam: Poslechnul jsem si ten Wilsonuv remix/remaster. Shodou nahod mam totiz k dispozici lokalne skladbu Mother Goose jak z tohoto vydani, tak verzi z CD z roku 1986. Neni to muj zanr, tak mam pouze tuto jednu skladbu, ale pro srovnani to staci. To je dobry priklad, protoze oboji ma stejne DR, ale Wilson je proste objektivne horsi a za zadnou zvukovou estetiku to neschovas. Wilsonuv remix/remaster ma oproti tomu z CD z roku 1986 vse mnohem vic ve stredu (umisteni tamburiny, nebo kopaku v prostoru), zvuk tamburiny je spis takove syceni, nez lehke cinkani jako na tom starsim vydani. Celkove je to starsi vydani prirozenejsi, uvolnenejsi. Vysledkem je, ze Wilsonuv remix/remaster uz neni tak vzdusny, prostorny a prirozeny. Je to stisnenejsi a cela puvodni prostorova scena tim trpi. Neslysim nic, v cem by Wilsonuv remix/remaster byl lepsi. Jestli ti to zni luxusne, prosim, ale to je vec relativni, zvlast ve srovnani se starsim vydanim - tedy pokud ho mas a slysis dobre. Za me je to klasicky pripad zmrseneho remasteru/remixu, rikej si tomu jak chces. Takze problem tady nejsou neci znalosti, technikalie, nebo neco takoveho, ale opravdu tvoje usi! Hifista co neslysi, musi tento nedostatek vetsinou kompenzovat akademickymi pouckami, to uz tak holt byva.

Kdyby mel nekdo zajem, muzu nekam nahodit ty skladby na porovnani, at se muzou presvedcit i ostatni.

2. V tom pripade nevim, do ceho tady sijes a co porad resis. Ani ja nikde nepisu, ze samotne DR znamena jakoukoliv zvukovou kvalitu. Vsude pisu, ze to beru jako jeden z indikatoru kvality masteru. To ostatni je pouze tvoje neukojitelne nutkani vytahovat technikalie, ktere s tematem nesouvisi. Mohl sis sobe (a ostatnim) usetrit pul vlakna.
Yiakubou
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 28. 8. 2020 17:10

Jsou to tvoje pocity z Wilsonova remixu. Mé jsou jiné. Něco si o objektivní a estetické kvalitě zvuku zjisti, abys zase nebyl za Neználka.
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 28. 8. 2020 17:37

Ne, to opravdu ne :-) Ty rozdily jsou velice zrejme, Wilsonuv remix poskytuje mnohem mensi prostor, vysycenou tamburinu a neni v nicem lepsi. To neni o tom, jestli ti spise vyhovuje plnejsi, svetlejsi, nebo ja nevim jaky zvuk. Wilson je proste horsi - tedy pokud nejsi nejaky masochista, co by snad neco takoveho mohl preferovat. Je to velmi slysitelne, ty estetiko a to fakt nemam nijak vyjimecny sluch, aspon podle doktora. Mozna by ses taky mel nechat vysetrit. Sorry jako, ale timhle jenom potvrzujes, co jsem si myslel. Kdyz poradne neslysis, tak te to bohuzel diskvalifikuje z velke casti jakekoliv debaty o kvalite zvuku a tim to pro me konci.

Kdo by mel zajem o porovnani na vlastni usi, poskytnu pres SZ.
Yiakubou
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 28. 8. 2020 17:41

Nemáte nějaký odkazy na tuhle konkrétní skladbu na Tidalu nebo někde, abych to taky zkusil posoudit?
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 28. 8. 2020 18:19

Verze z CD z roku 1986 na Tidalu nebo jinde neni, mas to v SZ.
Yiakubou
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 28. 8. 2020 18:19

Wilsonův remix je pro mě zvukově lepší než předchozí vydání už jen pro lepší separaci nástrojů a zkrocenější basovou složku. Aqualung jsem na rozdíl od tebe slyšel od roku 1971 tisíckrát. Jethro Tull je navíc jedna z mých top kapel. A fakt neměj péči, sluch i hlavu mám v pořádku:-)

Wilsonovy stereo remixy Jethro Tull jsou na Tidalu všechny. A pro porovnání i jiné verze (u Aqualungu jedna z roku 1990, druhá ke 40. výročí 2011, třetí Wilson CD, čtvrtá Wilson MQA). Na CD mám ještě 25. Anniversary (1996), plus kdesi ve skladu pozůstatků z CD klubu MCD i první CD vydání z roku 1983.
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 29. 8. 2020 14:43

Separace nastroju? Zkrocenejsi basova slozka? Vzdyt je to presne naopak! Mozna bys mel vyhrabat to CD z roku 83, ktery by melo znit obdobne jako to z 86. To jsi asi tisickrat neslysel. I moje zena, naprosty laik, po par sekundach rekla, ze je ta Wilsonova verze 'takova udusana'.
Yiakubou
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 29. 8. 2020 15:00

Dnes od rána si shodou okolností, píšu o Jethro Tull článek, pouštím Wilsonovy remixy v MQA. Luxusní poslouchaná, hudba i zvuk. Takhle kdyby hrála veškerá má oblíbená stará muzika:-)
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 29. 8. 2020 15:18

Hele fajn, kdyz se ti to libi, kazdemu co jeho jest. Pak tady ale ze sebe nedelej kdovijakeho hifistu a odbornika, kdyz pak stejne poslouchas zmrsene remixy a remastery pres Tidal.
Yiakubou
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod merhaut 29. 8. 2020 15:20

Tovišžejo:-)
merhaut
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod L.U.K. 29. 8. 2020 15:20

merhaut píše:Takhle kdyby hrála veškerá má oblíbená stará muzika

bože jen to ne :oboze.
L.U.K.
Mírně pokročilý