Referenční nahrávky klasické hudby

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod zino333 17. 1. 2022 11:39

Poraďte mi prosím nahrávky opery. Nielen čo sa kvality nahrávky týka, ale aj zážitku. Ďakujem. :-)
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 17. 1. 2022 15:30

Operu poslouchám relativně málo, ale mými dvěma favority jsou Don Giovanni od Mozarta a Aida od Verdiho.

https://tidal.com/browse/album/16818215
https://tidal.com/browse/album/51574249
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 17. 1. 2022 15:32

Aida bola na programe SND a tento rok som na ňu chcel ísť, ale momentálne sú všetky termíny myslím zrušené. No skúsim. :) Ďakujem za tipy aj s odkazmi na konkrétne albumy.
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 17. 1. 2022 16:07

Z Giovanniho si minimálně poslechni tyto dvě části:
https://tidal.com/browse/track/16818266 (třetí od konce = Volume 3: 15)
https://tidal.com/browse/track/16818267 (předposlední = Volume 3: 16)
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 17. 1. 2022 19:14

Zrovna poslouchám Verdiho La traviata. A když o tom tak přemýšlím, místo Aidy jsem měl doporučit právě tuto operu. Hezky se totiž páruje s Giovannim...hlavní postavou v Traviatě je "profesionální společnice" Violetta Valéry a v Giovannim "prostopášník" don Giovanni...

https://tidal.com/browse/album/5022996
Přílohy
La Traviata.jpg
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 5. 7. 2022 17:44

Tento rok je zatím neobvykle bohatý na nové referenční nahrávky klasické hudby, a to ne ledajaké, nýbrž mnoha páteřních děl tohoto hudebního žánru. Už jsem o tom chtěl psát dříve, ale teprve založení nové FB skupiny se zaměřením na poslech klasické hudby kolegou @milancechmilan mě dokopalo něco sepsat. Budu vám to předkládat postupně, abyste se nepředávkovali. :D

Příhodně se nabízí navázat na můj předchozí příspěvek a jako první zmínit novou nahrávku Verdiho opery La Traviata od PentatoneMusic v podání Lisette Oropesa v roli Viollety Valéry. Doposud byla mým velkým favoritem výše zmiňovaná nahrávka od Deutsche Grammophon s Annou Netrebko. No toto album si už asi nikdy neposlechnu. Až tak dobrá ta nová nahrávka je... (Zejména bych vyzdvihnul bezkonkurenční prostorové podání hudební scény a výkon hlavní hrdinky, který v nejedné pasáži dost výrazně zastiňuje interpretaci ruské superstar Netrebko.)

Celá skladba má dvě a čtvrt hodiny. K mým nejoblíbenějším částem náleží skladby č. 1,2 a 3 z prvního disku (Volume I) a č. 9 a 13 z druhého (Volume II). https://tidal.com/browse/album/227351782

Jako obvykle doporučuji formát, ve kterém byla skladba pořízena, tedy DSD 256 (je k dispozici na NativeDSD). Ale pozor, zabírá závratných 22GB prostoru na disku! :roll:
Přílohy
La Traviata.jpeg
Naposledy upravil pavel1756 dne 5. 7. 2022 18:20, celkově upraveno 2
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 5. 7. 2022 17:56

pavel1756: tak ještě že nepojali nahrávku stejně, jako tu fotografii :-) (v lese poházené prázdné flašky .. ?)
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 5. 7. 2022 18:00

Ona ta opera se právě v tomto duchu nese. :D Hlavní hrdinka je pařížská profesionální společnice (kurtizána) znuděná životem. Děj začíná v jejím bytě, kde pořádá bujarý večírek...
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 5. 7. 2022 18:09

No jasně, já děj znám. Ale řekl bych, že ta fotografie je až příliš “umělecká” .. Raději se k tomu nebudu dál vyjadřovat, asi záměr autora té fotky zcela nechápu (zejména, proč je to všechno naházeno v lese). :hm V každém případě díky za aktuální info. :tleskani
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 6. 7. 2022 08:20

22. prosince roku 1808 se ve Vídni konaly dvě hudební události. Jednak bylo ve slavném Burgtheateru opět s velkou pompou a patřičným zázemím hráno Haydnovo oratorium Stvoření a jednak měly v divadle na Vídeňce za velmi špatných podmínek zahrnujících zimu a amatérský orchestr premiéru hned tři z Beethovenových stěžejních děl. Klavírní koncert č. 4 v G-dur, Op. 58, Symfonie č. 5 v c-moll, Op. 67 a Symfonie č. 6 v F-dur, Op. 68. Jedná se o kolosální díla ani ne tak délkou jako svým obsahem. Čtvrtý klavírní koncert je dodnes jedním z velkých favoritů mnoha klavíristů světové úrovně. Na této planetě snad není člověka, který by neznal alespoň první čtyři takty Beethovenovy Páté symfonie. A konečně Šestá symfonie s přízviskem „Pastorální“ je vůbec první symfonií s tzv. programní formou (tzn. že vyjadřuje určitý děj či jev; opakem je absolutní forma, která nemá předlohu). V tomto bych chtěl ještě zmínit, že jsem se už několikrát setkal s mylným tvrzením, že první programní symfonií byla Symfonie fantastique francouzského hudebního skladatele Hectora Berlioze z roku 1830.

A právě nahrávka Beethovenovy Pastorální symfonie zhruba před měsícem doplnila referenční alba Třetí, Páté, Sedmé a Deváté symfonie v podání Pittsburgh Symphony Orchestra pod taktovkou Manfreda Honecka. Vzhledem k tomu, že už nahráli všechny Beethovenovy páteřní symfonie (3,5,6,7 a 9) je už teď prakticky jisté, že jakmile je doplní zbývající opusy, budeme mít nový referenční komplet. :-)

Nahrávka byla opět nativně pořízena ve špičkovém formátu DSD 256, který doporučuji. Nicméně je též dostupná ve skvělé kvalitě na Apple Music (PCM 24bit/192kHz). A jako vždy, nejhorší kvalitu dostanete paradoxně u Tidalu, který má ještě tu drzost účtovat si dvojnásobek co Apple. No neberte to! :lol: :lol:
Přílohy
Pastoral Symphony.jpeg
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 6. 7. 2022 22:41

pavel1756 píše:A jako vždy, nejhorší kvalitu dostanete paradoxně u Tidalu, který má ještě tu drzost účtovat si dvojnásobek co Apple. No neberte to! :lol: :lol:

Tidal HiFi - 149 Kč za měsíc, Apple Music Individuální tarif - 149 Kč za měsíc .. :D
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 7. 7. 2022 10:39

Aha. Já myslel, že chtějí 298,- Kč měsíčně. Pokud tomu tak skutečně je, beru svoji kritiku z poloviny zpět a také se tímto z poloviny omlouvám. :D
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 7. 7. 2022 10:53

Z poloviny odpuštěno. :D :-P
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 7. 7. 2022 10:56

Tak jsem teď koukal na jejich ceník a nemáš pravdu. Za studiovou kvalitu chtějí skutečně 298,- Kč, jak jsem psal. Apple má spoustu alb v ještě vyšší kvalitě než Tidal a účtuje si polovinu. A na rozdíl od Tidalu nepoškozuje hudbu ztrátovým MQA.
Přílohy
EFA969D5-52E1-4B81-93B8-5D7E461FD922.jpeg
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 7. 7. 2022 11:09

No totok !? 8-D Takže teď se já z poloviny omlouvám, a zpytuju svědomí. :-[ Je zjevné, že jsem asi taky poloviční audiofil, když mi nevadí ten limit standardního CD - zmátlo mě, že mi ukazuji na spoustě nahrávek Master, ale pak to lišáci (nebo spíš podvodníci ? :hm ) pouštějí jen jako HiFi! Sapristi ! :grr:
introvert
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků