Referenční nahrávky klasické hudby

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod pavel1756 19. 9. 2021 17:14

Kapitola První: Ludwig van Beethoven

Od okamžiku, kdy jsem přislíbil vytvoření vlákna se zaměřením na kvalitní nahrávky klasické hudby, uběhlo už opravdu hodně času. Původně jsem sliboval, že mi to nebude trvat déle než týden. No a nakonec jsou to dva měsíce. Mezitím mě už kontaktovalo několik marně čekajících čtenářů, takže bych se chtěl na tomto místě omluvit, že mi to trvalo tak dlouho.

S ohledem na skutečnost, že existuje nemalé množství kvalitních - mistrovských skladeb klasické hudby, budu do tohoto vlákna přidávat doporučená díla a jejich referenční nahrávky postupně. Pokud by se chtěl někdo přidat, bude vřele vítán.

Jako první jsem vybral skladby od mého nejoblíbenějšího hudební skladatele, Ludwiga van Beethovena.

Jádro Beethovenova díla tvoří čtyři mocné pilíře, kterými jsou symfonie, koncerty pro sólové nástroje a orchestr, smyčcové kvartety a v neposlední řadě klavírní sonáty.

Beethoven je autorem celkem devíti symfonií, kde první dvě představují odkaz klasicistní podobě symfonického žánru. Následující Třetí symfonie má velmi speciální postavení, neboť právě tímto gigantickým dílem Beethoven zpřetrhal konzervativní okovy klasicismu a otevřel tak cestu do nové éry hudby, romantismu. Na mimořádně vysoké úrovni Třetí symfonie se dále nachází Pátá, Sedmá a Devátá, zatímco Čtvrtá a Osmá jsou trochu lehčího rázu. Pozornému čtenáři určitě neuniklo, že jsem vynechal Šestou symfonii. A to z důvodu jejího charakteru. Všechny ostatní Beethovenovy symfonie mají takzvanou absolutní formu. Jednoduše řečeno, nemají žádnou předlohu, respektive konkrétní příběh na pozadí, který by “vyprávěly”. Forma Šesté symfonie je naproti tomu takzvaně programní. Jedná se vlastně o vůbec první symfonii s programní formou, jež byla zkomponována.

Mohl bych se jednotlivým symfoniím věnovat podrobněji a rozebrat nejen pozadí jejich vzniku, ale i jejich strukturu, ale předpokládám, že to už si případný zájemce nastuduje sám. Překvapivě jako velmi dobrý zdroj mohu doporučit anglickou verzi Wikipedie.

Pokud nejste v oblasti klasické hudby příliš zběhlí, doporučuji, co se týče Beethovenových symfonií, začít se Třetí, Pátou, Sedmou a Devátou, neboť právě tyto čtyři mají největší potenciál vtáhnout vás do světa klasické hudby.

Nyní k samotným nahrávkám symfonií. Pro každou z těch devíti existuje vícero skvělých nahrávek co do uměleckého výkonu. Zmíním tu od každé nejvíc dvě, a to jen takové, které jsou současně referenční i z hlediska kvality nahrávky z pohledu dnešní doby.

Pokud bych měl vybrat jeden ucelený soubor všech devíti symfonií, byl by to nepochybně ten v podání Minnesota Orchestra pod taktovkou finského dirigenta Osmo Vänskäho. Ostatně jejich interpretaci První, Druhé, Třetí, Čtvrté, Šesté a Osmé symfonie považuji za vůbec nejlepší. Pátá a Sedmá jsou také skvělé, ale na paty jim hodně šlape Pittsburgh Symphony Orchestra v čele s Manfredem Honeckem. Za nejslabší považuji Vänskäho nahrávku Beethovenovy Deváté. Ne že by nebyla dobrá, to naopak je, ale nedosahuje takových kvalit jako dvě její konkurence, jednak od výše zmíněných Pittsburgh Symhony Orchestra s Manfredem Honeckem, jednak od Gewandhausorchester pod taktovkou Riccarda Chaillyho, kteří též nahráli všech devět symfonií a které též mohu jako celek doporučit.

Takže si to shrneme:
- nejlepší nahrávky 1. až 4. symfonie a 6. a 8. symfonie: BIS Records: Osmo Vänskä & Minnesota Orchestra
- dvě nejlepší nahrávky 5. a 7. symfonie: BIS Records: Osmo Vänskä & Minnesota Orchestra; Reference Recordings: Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra
- dvě nejlepší Deváté: Decca: Riccardo Chailly & Gewandhausorchester; Reference Recordings: Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra

Odkazy na Tidal:
- Vänskä 2&7: https://tidal.com/browse/album/12131635
- Vänskä 4&5: https://tidal.com/browse/album/12126826
- Vänskä 1&6: https://tidal.com/browse/album/12129424
- Vänskä 3&8: https://tidal.com/browse/album/12126947
- Chailly 9: https://tidal.com/browse/album/13186549
- Honeck 5&7: https://tidal.com/browse/album/52327206
- Honeck 9: https://tidal.com/browse/album/169516162


Vedle symfonií tu jsou zmiňované koncerty pro sólový nástroj a orchestr. Konkrétně se jedná o pět klavírních koncertů, houslový koncert a Trojkoncert pro klavír, housle, violoncello a orchestr.

Neznám lepší komplet všech pěti Beethovenových klavírních koncertů než v podání Yevgeny Sudbin (klavír), Osmo Vänskä & Minnesota Orchestra (3-5) & Tapiola Sinfonietta (1-2). Nicméně mým absolutním favoritem posledního Pátého klavírního koncertu je nahrávka od Yefim Bronfman (klavír), David Zinman & Tonhalle Orchestra Zurich. Zinman má současně i nejlepší nahrávky houslového koncertu a Trojkoncertu.

Odkazy na Tidal:
- Vänskä+Sudbin 1&2: https://tidal.com/browse/album/71412359
- Vänskä+Sudbin 3: https://tidal.com/browse/album/26072365
- Vänskä+Sudbin 4&5: https://tidal.com/browse/album/12129460
- Zinman 5. klavírní koncert; houslový koncert; Trojkoncert: https://tidal.com/browse/album/32905894



U smyčcových kvartetů je to z mého pohledu poměrně jednoduché. Nejlepším kompletem a současně pro každý z celkových šestnácti je nahrávka od Takács Quartet. Zejména bych doporučil kvartety s čísly 9 a 14.

Odkaz na Tidal:
- Takács Quartet: https://tidal.com/browse/album/79125968


S klavírními sonátami to je trochu složitější. Osobně nejsem spokojen s žádným souhrnným kompletem. Ostatně ani všechny sonáty neposlouchám. Beethoven jich napsal třicet dva. Mými nejoblíbenějšími jsou následující: 14, 21, 29 a 32. Klavíristi Murray Perahia pro 14. 29., Alice Sara Ott pro 21. a Maurizio Pollini pro 32. klavírní sonátu.

Odkazy na Tidal:
- Perahia 14&29: https://tidal.com/browse/album/79125968
- Ott 21: https://tidal.com/browse/album/42670958
- Pollini 32: https://tidal.com/browse/album/131687463


To by bylo prozatím vše. Pokud bude mít někdo jakékoli dotazy, připomínky či návrhy, sem s nimi. :)
Příští neděli budu pokračovat s dílem mého dalšího velmi velmi oblíbeného skladatele, kterým není nikdo menší než Johannes Brahms.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 19. 9. 2021 17:44

K těm sonátám - doporučuji ještě 8 a 23, řekl bych, že na rozdíl od 29 jsou mnohem “stravitelnější”, Hammerklavier je vrcholné, těžkotonážní dílo, pro klavíristu velmi obtížně zapamatovatelné, pro posluchače taky :-)
Naposledy upravil introvert dne 19. 9. 2021 18:32, celkově upraveno 2
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 19. 9. 2021 18:12

Super vlakno, diky za nej. Snazim se do klasicke hudby dostat, ale hledat ty kvalitni nahravky je pro me jakozto neznalka v klasicke hudbe dost slozite.

Muj nejoblibenejsi kus je klavirni koncert b moll od Cajkovskeho. Jeste jako dite jsem to poslouchal na starem gramofonu Tesla u babicky pres sluchatka (asi taky nejaka Tesla). Kdyz jsem si pak poridil poradnou hifi sestavu, snazil jsem se tu nahravku najit a myslim, ze jsem nasel: https://www.supraphonline.cz/album/1433 ... turno/flac

Na Tidalu je to zde: https://listen.tidal.com/album/92522761 ale jestli je to stejne vydani a master, to netusim.

DR to ma 15, zvukove mi to prijde velmi dobre, ale nemam srovnani. Uz jsem ale slysel nahravky klasiky, ktere mi prisly detailnejsi a prostorovejsi. Rad bych tedy mistni odborniky na klasiku poprosil o ohodnoceni zvukove kvality teto nahravky, pripadne o doporuceni na nejake (lepsi) alternativy.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 19. 9. 2021 18:39

@introvert:

Pravda, 29. sonáta je skutečně velmi náročná a i její poslech vyžaduje čas a trpělivost. Přesto jsem ji ale pro její mimořádné kvality musel doporučit. ;-)

@Yiakubou:

Čajkovského klavírní koncert v b - moll je pravdu nádherná skladba. Zrovna dnes ráno jsem ji poslouchal. 8-)
Sice jsem tohoto skladatele plánoval až za dva týdny, ale malý spoiler určitě nebude vadit. Mým favoritem mezi nahrávkami daného klavírního koncertu je: Alice Sara Ott (klavír), Thomas Hengelbrock & Münchner Philharmoniker (https://tidal.com/browse/album/5217462).

-- 19. 9. 2021 19:55 --

Od uživatele L.U.K. jsem obdržel zpětnou vazbu na obsah tohoto vlákna. Za což moc děkuju, protože mu musím dát za pravdu. Na jednu velmi důležitou věc jsem totiž zapomněl. A sice, že odkazy na dané nahrávky na Tidalu jsou spíše orientačního rázu. Sám Tidal jako zdroj vůbec nepoužívám. Mám jej pouze na objevování nových nahrávek. A pokud se mi daná nahrávka líbí, koupím ji v té nejvyšší možné kvalitě. Zejména nakupuji na Presto Music, dále potom na NativeDSD a výjimečně na HDTracks. Na rovinu sem napíšu, že nahrávky na Tidalu (i s tím nesmyslným a zbytečným MQA) nedosahují kvality jako zakoupené Hi-Res nahrávky přes výše zmíněné weby...
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yiakubou 19. 9. 2021 19:05

Super, diky moc, co nejdrive vyzkousim.

Ja take streaming pouzivam uz jen k objevovani (take hlavne diky LUKovi). Tebou doporucene Beethovenovy nahravky jsem si ulozil na Tidalu do oblibenych a vzhledem k tomu ze pouzivam Roon a od nedavna mam pristup i ke Qobuzu, bylo celkem snadne najit Qobuz verzi a zahodit verzi z Tidalu. Nektere ty nahravky jsou oproti Tidalu na Qobuzu v hi-res - ne, ze by mi na tom zalezelo, ale aspon pro info. Zase ale ten soubor Beethovenu od Zinmana na Qobuzu neni, pouze nejake jednotlive kusy, pripadne mensi komplety.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod stano.stano 21. 9. 2021 08:50

A čo hovoríte na Idagio ako na "bezodný" zdroj klasickej hudby? Má premakané filtre, podla solistu, suboru, nastroja, dirigenta... Je vhodný na porovnanvanie nahravok, človek sa v tom ľahko stratí :)
Podobná služba bola Primephonic ale nedávno ju kúpil Apple a teda nefunguje, pokým nebude začlenená do Apple Music.
stano.stano
Junior

Odeslat příspěvekod pavel1756 21. 9. 2021 09:25

Idagio jsem zkoušel v jeho začátcích a tehdy mi vadila méně obsáhlá databáze nahrávek. Ale hádám, že to je už minulost?
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrasheq 21. 9. 2021 11:52

ondrasheq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stano.stano 21. 9. 2021 12:23

pavel1756 píše:Idagio jsem zkoušel v jeho začátcích a tehdy mi vadila méně obsáhlá databáze nahrávek. Ale hádám, že to je už minulost?

Tak to neviem, ale maju free predplatne, a databaza sa da pozriet :)
stano.stano
Junior

Odeslat příspěvekod Houbičkar 22. 9. 2021 07:43

Tak koukam, že velká skupina "audiofilů" zničehožnic "prohlédla" a od Tidalu (ještě včera plnohodnotné varianty kvalitního poslechu) dává pojednou ruce pryč, aby si náhodou nezadala. Co to je za kecy to používání Tidal služby pouze za účelem posouzení obsahu a následujícího výběru k ne/zakoupení té které nahrávky? Na posouzení obsahu snad může posloužit (a grátis) i Spotify, k tomu si snad nemusim jak osel platit službu, né? Esli vono to nebude náhodou trochu jinak...
Houbičkar
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 22. 9. 2021 08:51

Já například nikdy netvrdil, že Tidal je záruka kvalitního poslechu. V minulosti se to zde na fóru už mnohokrát řešilo, takže, být tebou, byl bych opatrný na velmi zavádějící formulace typu: "skupina audiofilů najednou prozřela"... To, že tu určitý jedinec s "desítkami let praxe v oboru" hlásal tu svoji nezpochybnitelnou čistou objektivní (a já nevím co ještě) pravdu, neznamená, že se dané téma uzavřelo s tím, že nic lepšího než Tidal prostě neexistuje.

No a Spotify:
1) Bezplatná verze je odpad. Kvalita horší než zakoupené MP3. Tidal je o hodně kvalitnější.
2) Spotify není integrované v aplikacích jako Roon, Audirvana atd.
3) Spousta předplatitelů Tidalu (včetně mě) má rodinné členství, tedy nejvyšší kvalitu Tidalu za pouhých 75 Kč měsíčně...

"Vono" to opravdu bude trochu jinak. Někomu jsme tu maličko pošramotili ego, tak se musel ozvat. ;-)
Naposledy upravil pavel1756 dne 22. 9. 2021 09:02, celkově upraveno 1
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dbart 22. 9. 2021 08:55

tip na jednu čerstvú nahrávku:

BBC.Proms.2021.Joshua.Bells.Seasons.Vivaldi.vs.Piazzolla.1080p.HDTV.x265.AAC.MVGroup.mkv

Joshua Bell a Academy-of-St.Martin-in-the-Fields

Vivaldi: 4 ročné obdobia
Piazzolla: 4 ročné obdobia Buenos Aires


záznam koncertu v rámci festivalu BBC Proms 2021, 25.8.2021, Royal Albert Hall, vysielala BBC FOUR 27.8.2021

ak nemáte prístup k BBC iplayer, tak sa dá nájsť aj na "alternatívnych" miestach

pre mňa momentálne referenčná interpretácia a nahrávka Vivaldiho diela a ešte aj s obrazom.
dbart
Junior

Odeslat příspěvekod pavel1756 22. 9. 2021 09:00

Díky za tip. :-)

Mimochodem, slyšel jsi Vivaldiho Čtvero ročních dob v podání Rachel Podger & Brecon Baroque? To je můj osobní favorit. (https://www.prestomusic.com/classical/p ... I5NDExOC4w)
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yiakubou 22. 9. 2021 09:36

Houbičkar píše:Tak koukam, že velká skupina "audiofilů" zničehožnic "prohlédla" a od Tidalu (ještě včera plnohodnotné varianty kvalitního poslechu) dává pojednou ruce pryč, aby si náhodou nezadala. Co to je za kecy to používání Tidal služby pouze za účelem posouzení obsahu a následujícího výběru k ne/zakoupení té které nahrávky? Na posouzení obsahu snad může posloužit (a grátis) i Spotify, k tomu si snad nemusim jak osel platit službu, né? Esli vono to nebude náhodou trochu jinak...


A co je zase tohle za kecy? Jak jinak by to melo byt? Co vlastne vis o streamingu, Roonu, prip. Audirvane a jak to kazdy z nas individualne pouzivame? Kdo z nas kde tvrdi, ze Tidal je plnohodnotnou variantou pro to ci ono? "Esli vono to nebude nahodou trochu jinak..."? No to asi bude, ale spis u tebe.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Houbičkar 22. 9. 2021 10:30

pavel1756 píše:

1) Bezplatná verze je odpad. Kvalita horší než zakoupené MP3. Tidal je o hodně kvalitnější.

Někomu jsme tu maličko pošramotili ego, tak se musel ozvat. ;-)


Píšete tu o seznámení s obsahem, tedy líbí/nelíbí, na to není žádné kvality třeba.
Mně pošramotit ego? Tak to se ještě nikomu nepovedlo...žádný totiž nemam.
Osobně je mi Tidal u zadele, poslouchám zásadně v "compact disc" módu, ale zaujala mě ta záhada hlavolamu aneb hromadné sestřelení Tidalu do pozice pouhopouhého "stopaře" nahrávek, když jej měla spousta ze současných kritiků ještě nedávno za min. rovnocenného parťáka konkurenčních způsobů konzumace hudby...toť vsjó.
Houbičkar
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků