Aliexpress - CLO už V CENE?

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod NOWOCAYN_2 19. 10. 2021 09:45

Ahojte.
Ako je to v súčasnosti s nakupovaním cez Aliexpress?
Mám za to, že ak si kúpim niečo dajme tomu za 35€, je v tom zarátané už aj CLO.
Pozerám totiž na veci ktoré som si kúpil v minulosti (Mangird Tea, Kbear Lark, atď), a všetko výrazne zdraželo... Je to práve preto, však?
Čiže keď si kúpim niečo za 35€, pričom je tam "Free shipping", tak mám istotu, že viac ako 35€ platiť nebudem, však?
Ďakujem pekne za odpoveď.
DAP/DAC : E1DA 9038SG3, Benjie S5, Walnut V2s, Zishan Z3 (CS43198 + MUSES8820)
Slúchadlá Mangird Tea + DAC E1DA 9038SG3 = PLNÁ SPOKOJNOSŤ
Repráky : TASCAM VL-A5, Creative T20, Creative Muvo 2
NOWOCAYN_2
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod _daRK 19. 10. 2021 11:54

Skus tu. :-)
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod leroj 19. 10. 2021 12:27

co to sleduju, tak něco se sice píše, ale skutečnost bývá občas jiná...
DPH by mělo být už v ceně (je to u těch shopů napsaný), clo u dražších věcí bude dál - jenže ne vždy to takto funguje a některé zásilky z neznámých důvodů končí na celním úřadě a pak nastává martyrium s českou poštou (pokud se nechám zastupovat) + doplácení. je v tom zkrátka bordel a názory se hodně různí

abych si situaci ověřil, tak jsem objednal balíček a čekám co bude :)
pak dám vědět
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod _daRK 19. 10. 2021 12:41

Treba pockat par dni, nanajvys tyzdnov, Alibaba uz konecne otvara velke logisticke centrum v Polsku (Lodz). Urcite chcu stihnut Singles days 11.11. Ja som od maja nic neobjednal, ale kolegovi uz par balickov preslo bez akehokolvek zastavenia na colnici, dan bola zahrnuta u obchodnika.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod brrouk1 19. 10. 2021 14:35

Mě teď přišlo pár balíčků, proclené to bylo tuším v Holandsku, já už neplatil nic. většinou to byly blbosti do stovky, ale dneska přišel nůž za 700 Kč a taky bez problémů.
DK-Pioneer LX 85, Canton Gle,
Stereo- Rotel RA 1070- - NHT Super Zero, REL HT 1003
Head-Audeze LCD 2 C, iBasso IT 07,IFI micro black signature , Hiby R5 2g.,Audeze Maxwell
brrouk1
Junior

Odeslat příspěvekod eviljack 19. 10. 2021 16:35

Řekl bych, že záleží na velikosti balíčku, tom, co jim ukáže případný rentgen a aktivitě celníka, přes kterého to zrovna jde. Loni jsem kupoval android rádio do auta, cena cca 3300,- Kč a v pohodě, chvíli na to externí USB box na pět disků, platil jsem 1700,- Číňanovi a 700 státu... Dneska už je u spousty zboží možnost nechat to poslat z některé země EU, takže tím by se to mělo vykrýt.
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ladisg 19. 10. 2021 18:06

Dnes mi prisel balicek z Ali, byla na nem nalepka Viden,Rakousko...nikdo nic nechtel, dan jsem platil pri objednani.
ladisg
Junior

Odeslat příspěvekod anonymni 19. 10. 2021 22:19

eviljack: loni bylo všechno jinak, od 1. července 2021 platí v EU nový pravidla ohledně nákupu ze zemí mimo EU.
A velikost balíku nehraje žádnou roli, záleží jen na hodnotě zboží který je uvnitř balíku. A na "aktivitě celníka" taky nezáleží, protože podle nový legislativy se nově musí proclít všechny zásilky.

Mně chodí balíky v podstatě v celýho světa každou chvíli, kolísá to mezi cca 3 až 15 balíky měsíčně, takže tyhle věci řeším každou chvíli. Zkusím tedy trochu přiblížit jak se dnes věci mají.

U nás v ČR od 1. října 2021 vešla v platnost další změna ohledně proclívání zásilek. Od DPH už nejsou osvobozený žádný zásilky, tudíž je potřeba proclít každou zásilku přicházející ze zemí nepatřících do EU. Pokud kupujete cokoli ze zemí mimo EU, tak i kdyby ta věc stála třeba jen 0,1€, tak se nově i taková zásilka musí proclít a musíte zaplatit i DPH. Clo se pod hodnotu zásilky 150€ neplatí, ale nad 150€ už se už právě platí i clo.
Jediný zásilky osvobozený od DPH jsou zásilky vedený jako "dárek" (nicméně i ty se při příchodu do ČR musí proclít, takže poplatek za proclení zaplatíte tak jako tak), ale i ty jsou osvobozený od DPH jen do hodnoty 45€, pokud je hodnota zásilky vyšší než 45€, tak už se platí DPH i u balíků označených jako "dárek".

A jak je to s tím výběrem/zaplacením DPH (případně i cla při hodnotě zboží nad 150€)? Je několik možností:

První, a pro kupujícího nejjednodušší, je případ, kdy eshop/prodejce odvede DPH (případně i clo) a provede celní řízení za vás. V takovým případě už nemusí kupující dělat nic dalšího, prostě jen nakoupíte a při platbě se DPH automaticky připočítá k zaplacenej částce. Pak už jen stačí počkat až vám doma zazvoní pošťák/kurýr. Takovýhle zásilky se zaplaceným DPH (případně i clem) i vyřízeným celním řízením prochází přes celnici bez zastavení.
DPH by při nákupu v takovýmhle případě mělo být vždy jasně uvedeno při platbě, buď jako oddělená položka v nákupním košíku označená jako DPH (respektive VAT, Import charges atp.), nebo by na konci seznamu kupovanýho zboží měla být při celkovým součtu k celkovej částce za zboží přidaná částka opět jasně a zřetelně označená jako DPH (VAT, Import charges atp.). A taky je potřeba mít na vědomí, že VAT nebo Import charges, můžou (ale taky nemusí, to záleží eshop od eshopu) být o pár Eur/dolarů navýšený jako poplatek obchodníkovi/prodejci za vyřízení celního řízení, takže ta částka může být o něco vyšší než 21%, například 21% + 5€ nebo 21% + 10€ atp.
A někde v obchodních podmínkách danýho eshopu by taky mělo být jasně uvedeno, že provedou celní řízení za vás a vy už se tak nemusíte o nic starat.

Druhej případ je, když eshop/prodejce odvede DPH (případně i clo), ale neprovede celní řízení. V takovým případě bude potřeba předat celnici/dovozci do ČR údaje potřebný pro celní řízení o tom, že DPH už bylo zaplaceno (dnes je už možný udělat to přes webový online aplikace). Je potřeba počítat s nějakým poplatkem za vyřízení celního řízení (například u Český pošty je to 100Kč až 150Kč, ale u některých kurýrních služeb to může být i víc, klidně třeba i 500Kč atp.). Ale to je všechno, pak opět stačí počkat až vám balík doručí.

Třetí případ je když eshop/prodejce za vás DPH neodvede a tím pádem taky ani nevyřídí celní řízení. Pokud se vám v nákupním košíku při platbě jasně neukáže, že platíte i DPH (VAT, Import charges atp.), pak musíte počítat s tím, že celní řízení za vás eshop/prodejce nevyřídí a DPH nezaplatí a tudíž si kupující sám musí vyřídit celní řízení i zaplatit DPH.
Celní řízení už dneska lze vyřídit online přes webový aplikace Celní správy nebo třeba Český pošty ještě dřív než zásilka vůbec dorazí do ČR (například od Český pošty přijde email abyste vyplnili online formulář ihned jak jim v systému naskočí příchozí zásilka, což může být klidně i celý týdny před tím než ta zásilka dorazí do ČR). Nebo taky nemusíte dělat nic, stačí počkat až balík dorazí do ČR a daná přepravní společnost, která vám balík bude doručovat, vás sama kontaktuje a vyžádá si od vás podklady k balíku potřebný pro vyřízení celního řízení. Například u Český pošty je ale rozdíl pokud online formulář vyplníte nebo nevyplníte. Pokud ho vyplníte, tak jako poplatek za vyřízení celního řízení zaplatíte Českej poště 97Kč. Pokud online formulář nevyplníte a celní řízení započne až ve chvíli kdy zásilka dorazí do ČR, a pošta si od vás sama teprve pak vyžádá potřebný podklady, tak zaplatíte poplatek za vyřízení 150Kč a doručení balíku se tím samozřejmě pozdrží a protáhne o jeden dva nebo klidně třeba i o tři týdny. DPH (případně i clo v případě hodnoty zboží nad 150€), který vám budou vypočtený při celním řízení, i ten poplatek dopravci za vyřízení celního řízení, v tomhle případě doplatíte při doručení/převzetí balíku.
anonymni

Odeslat příspěvekod dropadred 20. 10. 2021 10:13

NOWOCAYN_2 píše:Ahojte.
Ako je to v súčasnosti s nakupovaním cez Aliexpress?
Mám za to, že ak si kúpim niečo dajme tomu za 35€, je v tom zarátané už aj CLO.
Pozerám totiž na veci ktoré som si kúpil v minulosti (Mangird Tea, Kbear Lark, atď), a všetko výrazne zdraželo... Je to práve preto, však?
Čiže keď si kúpim niečo za 35€, pričom je tam "Free shipping", tak mám istotu, že viac ako 35€ platiť nebudem, však?
Ďakujem pekne za odpoveď.

Pri nákupoch do 150€ ti Aliexpress vyberie daň (pozor, daň, to znamená, že stále môžeš platiť výpalné pre SK Poštu,clo sa do 150€ nevymeriava) v rámci IOSS, avšak, je kriticky dôležité ako to pôjde k nám. Toto platí pre Slovensko, pre Česko referujte k príspevku od LUKa vyššie.

1. Doprava z Ali k nám spôsobmi ako "China Packet Plus" a všetky ostatné variácie od CN Pošty:
- štandardné trackovacie číslo ako napríklad RFxxxxxxxxxxCN - ten sufix "CN" je dôležitý
- taká zásielka ide rovno na Slovensko, takže "import" prebehne tu a budeš SK Pošte platiť výpalné
https://www.posta.sk/sluzby/elektronicke-colne-konanie
https://www.posta.sk/sluzby/elektronick ... desiat-eur
pri zásielke z Ali, kde si platil daň 2€, keďže vďaka IOSS bude mať Pošta všetky potrebné údaje pre automatizované el. colné konanie (to, že či majú právo na tie 2€ je už na inú debatu) a v ostatných prípadoch 4/8€ (napríklad ak objednáš niečo z USA, kde v IOSS programe nebudú, tak platíš maximum, keďže budeš pošte dodávať všetky podklady - faktúra, potvrdenie o platbe, popis tovaru,...)

2. Doprava z Ali k nám cez "Aliexpress XXX Shipping" alebo "CAINIAO Economy/Global":
- štandardné trackovacie číslo - formát RFxxxxxxxxxxXX - sufix NL/BE/GE
- zásielky touto dopravou dorazia do EU do inej krajiny - Holandsko, Belgicko alebo Gruzínko - tieto krajiny vykonajú import a odtiaľ to už ide na Slovensko ako EU zásielka, takže u nás už platiť nebudeš - ako extra bonus, ak objednáš viac vecí naraz, tak je veľká šanca, že ti to aktuálne spoja do jednej zásielky a príde ti to domov rovno SPS kuriérom (v jednom vreci budeš mať tie jednotlivé balíčky)
- ak to je niečo nad 150€, Aliexpress daň nevyberá a bude sa to preclievať - pred 1.7. by bola vysoká šanca, že ak by to šlo tým "forwardom", napríklad z Holandska, tak to naša colnica "nechytí" - aktuálne mám objednanú jednu vec za 170€ a pôjde to cez Aliexpress Standard Shipping dopravu, tak som zvedavý ale počítam s tým, že sa to bude preclievať normálne u nás a budem platiť daň+clo+výpalné

3. Bonusový prípad - akákoľvek zásielka z tretej krajiny, ktorá ide kuriérmi:
- toto je len všeobecné varovanie - predtým ako začneme kydať na SK Poštu, že sú drahí, tak v porovnaní s kuriérskymi spoločnosťami preclievajú skoro zadarmo - UPS/SPS u nás pýta cez 30€ čisto výpalné a ak ich odmietneš, že si to preclíš sám, tak stále musíš platiť výpalné 15€ za vystavenie colných dokumentov (osobná skúsenosť, balík som odmietol a už nikdy viac). Aktuálne mám vedomosť len o DHL Express (pozor, na SK už DHL Parcel ide cez UPS>InTime>SPS), kde colné konanie stojí (len) 16€.


A čo iní predajcovia? Veľkí predajcovia, resp. marketplace-y to taktiež implementovali, niektorí viditeľne, iní tak akosi pod kapotou. Taký eBay to tiež implementoval. Pri eBay a Amazon.com stále platí, že ich dopravy (eBay Global shipping program a veci Sold and dispatched by Amazon) vyberali a aj naďalej vyberajú poplatky už pri objednávaní a ty nebudeš už nič ďalej platiť. Čínske marketplace-y? Tie už mali aj predtým všemožné "EU Express" dopravy alebo si kupoval rovno z EU skladu, takže tam sa pre teba až tak veľa nemení. Tam by som inou dopravou nekupoval ani v minulosti. Pokiaľ ide o iné obchody, napríklad pre nás, audiáčov, môžu byť aktuálne shenzhenaudio.com, hifigo.com, linsoul.com, penonaudio.com, pri týchto stále platí, že je potrebné kupovať len s dopravami, kde deklarujú "Tax/Duty paid".
Audio-GD R2R-11 > MrSpeakers Alpha Dog, Hifiman Edition XS; Dragonfly Red > ...Noble Uni, Fiio FH5
dropadred
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _daRK 20. 10. 2021 10:23

S tym bodom 2 je to inak, min. teda do 1.7. to tak bolo. Nezalezalo na tom, ci to preslo NL/BE, dolezita bola zlta nalepka, ktora hovorila o tom, ci tovar precleny v EU. Konzultoval som to priamo s deklarantami, ked mi par balickov bolo odchytenych a presli cez NL. Ako to je teraz s tymto netusim. V kazdom pripade, najlepsie je objednavat z EU skladu (alebo pockat na logisticke centrum v PL) alebo vyberat predajcu, ktory uz dan zaplatil vopred (a ma zmluvu s EU o clach/daniach) a ak by to aj colnici chceli dolozit, staci par klikov cez elektronicke colne konanie a zasielku prepustia. Pozor, treba OP s cipom a certifikatom.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 4ceratops 20. 10. 2021 12:05

Môžem potvrdiť, že v prípadoch prepravy z ALI popísaných v príspevku užívateľa dropadred pod bodom 2. realita plne zodpovedá teórii, čo je na Slovensku (a asi aj v ČR) vskutku neobvyklé.
V období od 1.7.2021 do dnešného dňa mi v tomto režime bez akýchkoľvek následných platieb (DPH + výpalné) pošta doručila už 5 slúchadiel v cene od 25 do 100 eur, pričom platba predajcovi už jasne zahŕňala aj DPH.
4ceratops
Junior

Odeslat příspěvekod NOWOCAYN_2 20. 10. 2021 17:31

Chlapci, ĎAKUJEM VÁM KRÁSNE ZA REAKCIE!
:tleskani :-)
DAP/DAC : E1DA 9038SG3, Benjie S5, Walnut V2s, Zishan Z3 (CS43198 + MUSES8820)
Slúchadlá Mangird Tea + DAC E1DA 9038SG3 = PLNÁ SPOKOJNOSŤ
Repráky : TASCAM VL-A5, Creative T20, Creative Muvo 2
NOWOCAYN_2
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod eviljack 22. 10. 2021 13:52

Objednal jsem si včera držák na monitor, měl by jít z Polska, takže bez cla a daň je zahrnuta v ceně, dám vědět :)
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro / xDuoo MU-602 + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer + Heco Aurora 200 jako DA
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hifionania 22. 10. 2021 19:58

Tiež som objednával pár týždňov dozadu podľa bodu 2 a zásielku mi poštárka doručila priamo domov bez ďalších poplatkov.
Bohužiaľ je stále veľa veci ktoré európske sklady nemajú v ponuke, takže sa objednávke z Číny nedalo vyhnúť.
hifionania
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 22. 10. 2021 21:07

Můžu potvrdit - dnes mi bylo z AliExpressu doručeno zboží, objednané na konci září, odesílané z Číny, žádné poplatky v ČR jsem neplatil.
introvert
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků