Roon vs Audirvana

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod pavel1756 29. 11. 2021 14:50

Přibližně na konci roku 2017 jsem se stal nadšeným uživatelem aplikace Roon, o které se již léta hovoří jako o nejlepším hudebním přehrávači pro PC či Mac. Disponuje intutitivním uživatelským prostředím, má nadstandardní možnosti v oblasti DSP, co se tagování týče, vše obstará za uživatele a v neposlední řadě nabídne lepší zvuk než kdejaký jiný přehrávač.

Roon jsem používal na MacBooku Pro, konkrétně na dvou různých třinácti palcových verzích. Nejdříve na modelu Late 2016 a poté Mid 2018. Takže se nejednalo o žádná ořezávátka v oblasti výkonu. Co se ale nestalo. Po upgradu Roonu na verzi 1.6 na začátku roku 2019, začala tato apka obrovským způsobem vytěžovat procesor i grafiku. Jakmile jsem ji zapnul, Mac sputil větrák a po chvíli to vypadalo, že se snad vznese do vzduchu a někam odletí. Problém jsem cca měsíc řešil s podporou, ale bez výsledku. Tak jsem velmi naštvaný (a to je hodně mírně řečeno, protože vlastním doživotní licenci!!! :D) konvertoval k Audirvaně, která sice nedisponovala/nedisponuje takovými funkcemi jako Roon, ale čistě z hlediska zvuku nabídla/nabídne trošku větší transparentnost. Další možnou výhodou je, že uživateli necpe vlastní tagování alb a nechává to čistě v jeho režii. Sám jsem toho do sytosti využil. (Tato možnost je samozřejmě i v Roonu, ale musíte s ním chvíli bojovat. :D)

V průběhu času jsem se opakovaně zkoušel k Roonu vrátit, ale i další verze 1.7 neúměrným způsobem žrala baterii Macu (v té době jsem měl druhou generaci Air s retina displejem), tak jsem nadále setrvával u Audirvany a alespoň se utěšoval tím maličko transparentnějším zvukem. Dokonce jsem přešel na novou verzi Audirvana Studio a zaplatil si roční licenci.

Co se ale před cca měsícem nestalo!!! Po dílčím upgradu Audirvany začalo docházet k nahodilému „klipování“ při přehrávání DSD. Přehrávač dokonce přestal při přehrávání nahrávek v tomto formátu zobrazovat čas a posuvník. Tak jsem absolvoval nekonečný kolotoč s podporou Audirvany a samozřejmě bez výsledku.

A na co jsem si nevzpomněl. Že už jsem delší dobu nezkoušel Roon, ostatně během té doby vyšla nová verze 1.8. A světe div se, na mém aktuálním MacBooku Air s M1 čipem běží jak po másle! Nadměrné vytěžování procesoru a grafiky je fuč. Tak jsem pro změnu dal kopačky Audirvaně a vrátil se k Roonu, který nyní funguje z mého pohledu na 100%. Otázkou zůstává, jak dlouho mu to vydrží. :lol: :lol:

Tato vlákno zakládám s tím, že budu rád za jakékoli Vaše postřehy a zkušenosti, ať už pozitivní či negativní, s těmito aplikacemi. Myslím, že nejen mě zajímá, které z těchto dvou dáváte přednost a proč. Sám toho mám ještě dost co říct. Výše uvedné je takový první nástřel a shrnutí toho pro mě nejpodstatnějšího.

A samozřejmě, pokud někdo používá úplně jinou aplikaci a má s ní lepší zkušenost než s Roonem či Audirvanou, všechny jeho poznatky a zkušenosti budou též vřele vítány! ;-)
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bessinka 29. 11. 2021 15:19

Linux Daphile + vyhrazený PC . Žádné nekonečné aktualizace samotných přehrávačů a operačních systémů se nekonají. Minimální nároky na výkon PC - žádný hluk z vrtulí ,žádné monitory .Zapnu PC vezmu tablet nebo telefon do ruky a už to frčí. Zvuk někde jinde.
Zadarmo na furt.
Odkazů na netu habaděj.
Aurender N100H>Qobuz>RME adi-2 Dac fs>Cayin HA-6A>Hifiman HE1000v2>Forza Noir Hybrid HPC>JCat USB isolator>USB Audioqest Carbon>EMI filtr 230V-DC filtr Custom>Ifi silencer LAN
bessinka
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yiakubou 29. 11. 2021 15:28

Ja s Roonem po technicke strance problem nemam. Bezi mi to na Intel NUC v pasivni skrini a streamuju pres domaci ethernet. Az na par kiksu v minulosti, ktere byly zpusobeny kdovi cim (nekolikrat jsem podezrival servery na strane Roonu) zatim vse bez problemu, byt vnimam, ze si dost uzivatelu na Roon foru stezuje na nejake technicke problemy, zejmena pri vetsich updatech.

Zajimal by me ale ten rozdil ve zvuku mezi Audirvanou a Roonem. Zejmena jestli se to treba i projevuje pri setupu jako mam ja, tzn. ze Roon bezi na dedikovanem PC / ROCK a streamuje se pres ethernet (ne rovnou do DACu z USB, atd.). Dost lidi na ruznych internetech zminuje, ze Audirvana zni lepe. Pripadne ruzne setupy s jinymi OS (audiolinux, Euphony), apod. ale v podstate jsem nikde nenasel nejake jasne stanovisko, vsechno to jsou vetsinou subjektivni nazory jednotlivcu bez nejakych detailu o zapojeni, co se porovnavalo s cim, apod. Je o tom i dost vlaken na foru Roonu a prijde mi ze i lidi z Roonu zatim nic moc nepriznavaji, byt si treba nejake testovani a porovnavani urcite delali.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 29. 11. 2021 15:58

pavel1756: to je škoda, že ses vrátil k Roonu - už jsem se chystal od Tebe tu doživotní licenci koupit :-)

Jinak, na Roonu mi vadí, že některé zóny mi s Tidalem vypadávají (iBasso DX160, Apple iPad Pro 2017), zatímco jiné, v podstatě stejné, nikoli (Apple iPhone 7). Vše připojeno pomocí WiFi ke stejnému Access Pointu, jako Roon Core server - ten je ale připojen ethernetem. Je to pro mě záhada .. Zatímco ten iPhone jede jak po másle, a můžu dělat co chci, na ostatních dokážu tak maximálně spustit přehrávání playlistu. Pokud něco změním (vypnu PEQ, skočím na jinou skladbu), často následuje zátuh s hláškou, že data z Tidalu nepřitékají dost rychle. Přehrávání na jiných zónách než iPad Pro ovládám z toho iPadu (a u něj jako zóny samozřejmě taky). Jako Roon Core server mám notebook s Windows, který je poměrně nevytížen (maximální záhul dostává jen při provádění backupu).
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Leony5 29. 11. 2021 16:04

Mám předchozí verzi Audirvany a jsem spokojený, zvukově jsem to s ničím jiným ještě neporovnával.
Pioneer SA 9500 MKII/ Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 29. 11. 2021 16:31

@bessinka:

Srovnával jsi někdy Windows a macOS? První jmenovaný, to je jak velký symfonický orchestr bez dirigenta, kde si každý dělá tak nějak co chce, zatímco ten druhý disponuje dirigentem a tedy i "řádem".

Sám nemám s Linux Daphile sebemenší zkušenost. Zajímalo by mě srovnání s macOS.

@Yiakubou:

Měl jsem doma na pár dnů Roon Nucleus (základní verze, ne ta s přídomkem "+") a při srovnávání s MacBook Air M1 + Roon, jsem neslyšel sebemenší rozdíl v kvalitě zvuku. Nucleus jsem srovnával i s kombem Mac + Audirvana a tam ten rozdíl slyšet byl. Audirvana je skutečně trochu tonálně světlejší/transparentnější. Nicméně tady si myslím, že je to otázka osobních preferencí. Někomu bude vyhovovat zvuk Roonu, jinému zase Audirvany. Mně je tohle asi jedno, líbí se mi oba "charaktery".

@introvert:

Doživotní licenci jsem ještě kupoval za "přátelských" 500 dolarů. Koukám, že teď už stojí 700. :-\

Možná bude problém v tom, že si to Tvoje PC moc nerozumí s Apple mašinkama. Měl bys zkusit jako Roon Core nějaký ten Mac. :hm

@Leony5:

Vzhledem k tomu, že Audirvanu 3.5 již nelze koupit a nová verze Studio je založena pouze na předplatném, nedivil bych se, kdyby časem ta původní verze dramaticky nabyla na hodnotě a původní vlastníci ji (pře)prodávali za horentní sumy...
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 29. 11. 2021 17:21

pavel1756 píše:Možná bude problém v tom, že si to Tvoje PC moc nerozumí s Apple mašinkama. Měl bys zkusit jako Roon Core nějaký ten Mac. :hm

Ne, to není příčina problému. Jak jsem uvedl, pokud jako zónu použiju iPhone, jede to jak po másle. Core server je pořád ten samý. Upřímně řečeno, nechápu to. Pokud by to dělalo jen u toho iBasso DX160, tak tam bych to pochopil (Android, pomalý DAP). Ale ten tablet je výkonnější než iPhone. Je vidět, že u Roonu mají ještě co zlepšovat.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Yiakubou 29. 11. 2021 18:27

pavel1756: Kdyz jsi srovnaval Nucleus a Mac+Audirvana, jake bylo zapojeni? Srovnaval jsi zvuk pri pripojeni do DACu ethernetem, nebo USB, nebo nejak jinak? Casto totiz ctu nazory, ze Audirvana je lepsi, ale tohle neni zmineno a je to dle meho dost podstatne. Roon je dle meho postaveny pro optimalni pouzivani tak, aby bezel na dedikovanem PC / ROCK / Nucleus, apod. a streaming probihal pres ethernet pomoci Rooniho RAAT protokolu.

Chci tim rict, ze si dovedu predstavit, ze pri setupu Roon nebo Audirvana na PC -> USB -> DAC bude audirvana lepsi - tam v tom muze hrat spousta veci. Ten RAAT protokol by ale mel byt bit-perfect, pokud Roon bezi na ROCK, nebo Roon OS obecne, tak by take OS nemel mit prilis vliv, tak si rikam cim by to bylo mozne? Mozna z toho duvodu jsem zatim nenasel nejaky aspon trochu presvedcivy dukaz, ze by tomu tak bylo i pri streamovani ethernetem do DACu (nebo treba do Rpi s Allo Digione co ma koax. SPDIF out jako to mam ja). Vlastne ale ani nevim, jestli tohle Audirvana umi :-) tak to treba ani nejde takto srovnavat.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bessinka 29. 11. 2021 18:28

pavel1756 píše:@bessinka:

Srovnával jsi někdy Windows a macOS? První jmenovaný, to je jak velký symfonický orchestr bez dirigenta, kde si každý dělá tak nějak co chce, zatímco ten druhý disponuje dirigentem a tedy i "řádem".
Sám nemám s Linux Daphile sebemenší zkušenost. Zajímalo by mě srovnání s macOS.

Nikdy jsem nesrovnával. S tím orchestrem máš pravdu.
@Yiakubou:

Měl jsem doma na pár dnů Roon Nucleus (základní verze, ne ta s přídomkem "+") a při srovnávání s MacBook Air M1 + Roon, jsem neslyšel sebemenší rozdíl v kvalitě zvuku. Nucleus jsem srovnával i s kombem Mac + Audirvana a tam ten rozdíl slyšet byl. Audirvana je skutečně trochu tonálně světlejší/transparentnější. Nicméně tady si myslím, že je to otázka osobních preferencí. Někomu bude vyhovovat zvuk Roonu, jinému zase Audirvany. Mně je tohle asi jedno, líbí se mi oba "charaktery".

@introvert:

Doživotní licenci jsem ještě kupoval za "přátelských" 500 dolarů. Koukám, že teď už stojí 700. :-\

Možná bude problém v tom, že si to Tvoje PC moc nerozumí s Apple mašinkama. Měl bys zkusit jako Roon Core nějaký ten Mac. :hm

@Leony5:

Vzhledem k tomu, že Audirvanu 3.5 již nelze koupit a nová verze Studio je založena pouze na předplatném, nedivil bych se, kdyby časem ta původní verze dramaticky nabyla na hodnotě a původní vlastníci ji (pře)prodávali za horentní sumy...
Aurender N100H>Qobuz>RME adi-2 Dac fs>Cayin HA-6A>Hifiman HE1000v2>Forza Noir Hybrid HPC>JCat USB isolator>USB Audioqest Carbon>EMI filtr 230V-DC filtr Custom>Ifi silencer LAN
bessinka
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavel1756 29. 11. 2021 19:29

Yiakubou píše:pavel1756: Kdyz jsi srovnaval Nucleus a Mac+Audirvana, jake bylo zapojeni? Srovnaval jsi zvuk pri pripojeni do DACu ethernetem, nebo USB, nebo nejak jinak? Casto totiz ctu nazory, ze Audirvana je lepsi, ale tohle neni zmineno a je to dle meho dost podstatne. Roon je dle meho postaveny pro optimalni pouzivani tak, aby bezel na dedikovanem PC / ROCK / Nucleus, apod. a streaming probihal pres ethernet pomoci Rooniho RAAT protokolu.

Chci tim rict, ze si dovedu predstavit, ze pri setupu Roon nebo Audirvana na PC -> USB -> DAC bude audirvana lepsi - tam v tom muze hrat spousta veci. Ten RAAT protokol by ale mel byt bit-perfect, pokud Roon bezi na ROCK, nebo Roon OS obecne, tak by take OS nemel mit prilis vliv, tak si rikam cim by to bylo mozne? Mozna z toho duvodu jsem zatim nenasel nejaky aspon trochu presvedcivy dukaz, ze by tomu tak bylo i pri streamovani ethernetem do DACu (nebo treba do Rpi s Allo Digione co ma koax. SPDIF out jako to mam ja). Vlastne ale ani nevim, jestli tohle Audirvana umi :-) tak to treba ani nejde takto srovnavat.


Obojí šlo přes AQ Jitterbug + AQ Diamond do M Scaleru.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yiakubou 29. 11. 2021 20:07

ok, diky. Tak ja budu dal hledat a cekat, az me nejake srovnani streamingu pres ethernet presvedci, abych mel nejakou motivaci tu Audirvanu konecne vyzkouset.
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 30. 11. 2021 07:48

@Yikakubou:

Audirvana nabízí poměrně dlouhou zkušební dobu zdarma. Stačí pár kliknutí a můžeš testovat. ;-) (Teď si trochu připadám jako banka nabízející úvěr na pár kliknutí. :lol: )

===============================

Co se výhod Roonu oproti Audirvaně týče, chtěl bych vyzdvihnout jeho výborný (Default) crossfeed. V minulosti jsem s nimi hodně experimentoval (například Meier nebo CanOpener) a tento je podle mě ze všech crossfeed pluginů nejzdařilejší. (A za úplně nejlepší potom považuji crossfeed v mašinkách od Chordu.) Roon má k tomu navíc další dva, výše zmíněný Meierův a dále "Chu Moy’s". Naproti tomu Audirvana nemá ani ekvalizer. :-\

Další velkou výhodu spatřuji v možném propojení Roonu s aplikací HQPlayer, která dělá velmi podobnou věc jako Hugo M Scaler, ovšem za zlomeček zlomečku ceny. ;-) (Ano, M Scaler je sice, troufám si řict, znatelně lepší, ale v poměru cena/výkon jasně vítězí HQPlayer...)
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 30. 11. 2021 08:00

Audirvana samozřejmě ekvalizéry crossfeedy a další efekty má. Je to pod záložkou Processing. Bohužel je spousta z nich placených ve formě VST3 pluginů.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 30. 11. 2021 08:03

To jsem nevěděl, díky za opravu.
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yiakubou 30. 11. 2021 11:23

Obavam se, ze v mym pripade to uplne na par kliknuti neni. Abych porovnaval jabka s jabkama, musel bych na NUC vymenit OS za neco jineho, ale podobne minimalistickeho jako ROCK, nebo aspon nejake osekane Windows, na to pak nainstalovat Audirvanu a pak jeste zjistit, jak zprovoznit a s jakym OS Rpi + Allo Digione, jestli to vubec nejak s Audirvanou jde. Proto se mi do toho uplne nechce...
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků