Vliv na sluchátkový poslech

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Co má větší vliv na kvalitu sluchátkového poslechu? Sluchátka nebo kabel mezi PC a DAC?
jasně sluchátka 29 %  85%  [ 29 ]
větší vliv mají sluchátka než kabel mezi PC a DAC 1 %  2%  [ 1 ]
vliv obou komponentů je srovnatelný 1 %  2%  [ 1 ]
větší vliv má kabel mezi PC a DAC než sluchátka 0 %  0%  [ 0 ]
jasně USB kabel mezi PC a DAC 3 %  8%  [ 3 ]
Celkem hlasů : 34

Odeslat příspěvekod martas38 9. 12. 2021 10:30

Já neříkám, že tam není zlepšení. Jen bych to chtěl vysvětlit nějak principiálně. Co se tam děje, co způsobuje že u digitálního přenosu hraje jeden kabel hůř, druhý líp.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 9. 12. 2021 10:37

Musím přiznat, že i pro mě je to záhadou .. prostě jak jsem již kdesi psal, v audiu je ještě hodně co zkoumat :-)
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod 4ceratops 9. 12. 2021 11:02

Som presvedčený, že presvedčivú odpoveď na rozdikutovanú dilemu (nie však na vtipnú anketovú otázku) by poskytol iba korektne zorganizovaný slepý test za účasti väčšieho množstva skeptikov, nerozhodnutých i presvedčených. Veľmi by ma zaujímali jeho výsledky, pretože by mohli mať dopad aj na formovanie môjho názoru, keďže moja myseľ je otvorená. Dovtedy všetko dobré a žerte veľa skvelej muziky.
4ceratops
Junior

Odeslat příspěvekod introvert 9. 12. 2021 11:19

A jak konkrétně by ten test měl vypadat ? Uvědom si, že přesný pocit ze zvuku se z hlavy posluchače velmi brzy vypaří. Zvuková paměť je velmi krátká. Proto recenzenti tak milují A/B switche. Já to dělám tak, že pořád dokola poslouchám krátký úryvek skladby (kterou navíc dobře znám), a když už je to v hlavě “dost dobře zapamatované”, tak se snažím co nejrychleji vyměnit komponentu. Pokud výměna trvá 5-10 vteřin, tak to jde, původní zvuk si stále pamatuji. Ale třeba po minutě, dvou ? A tohle naznačuje, že žádný vypovídající test není možný. Člověk třeba je schopen ty zvuky rozeznat, a při poslechu ocení zvuk kvalitnější, ale zároveň není ve slepém testu schopen mezi podobnými zvuky rozlišit. A je na každém, aby se s tímto nějak vyrovnal. Já osobně si myslím, že pokud mám dojem, že komponenta přinesla zlepšení, její nákup měl smysl. Alespoň pro mě.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 9. 12. 2021 11:33

Dvě Huga vedle sebe, obě zapojená do jednoho počítače, každé jiný kabel.
A jen přehodit sluchátka a zvukový výstup v přehrávacím softu.
Netuším, kolik ten AQ kabel stál. Ale pokud si po minutě nepamatuješ rozdíl? Mě by to asi za ty peníze nestálo. Ale plně respektuju, že to má každý jinak, proč ne. Koneckonců výměna lamp má u mě o kus větší vliv jak výměna sluchátkového kabelu a už tam mám na předzesílení třetí pár a NOS lampy taky nejsou úplně nejlevnější :)
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 9. 12. 2021 14:01

Proč tak komplikovaně ? Stačí pouze vyměnit ten USB kabel, to trvá tak 5 vteřin. Takže možná, pokud bys měl nějaké dobře vycvičené pomocníky, tak by to šlo :-)

Co se týká té minuty, troufnul bych si tvrdit, že u neznámé skladby ani Ty si již po minutě nebudeš přesně pamatovat, jak zněla. To je standardní chování lidské zvukové paměti. Pokud by se v tom někdo zdokonaloval od dětství, a makal na tom každý den pár hodin, tak pochopitelně, ten by předvedl jiné výkony. Ale já neznám nikoho takového ..

A výměna elektronek - hlavně sem nepiš, že dražší elektronky hrají lépe, tím bys pouze potvrdil, že jseš také pod vlivem psychoakustiky (ano, taky to chce slepý test ;-) )
Naposledy upravil introvert dne 9. 12. 2021 16:55, celkově upraveno 1
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 9. 12. 2021 14:06

Svého času jsem s Auris HA-2 SE vyzkoušel mnoho různých elektronek a rozdíly ve zvuku byly až neuvěřitelné.
A ano, dražší elektronky hrají obvykle lépe. Proto jsou taky dražší. :D
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4ceratops 9. 12. 2021 14:09

Introvertovi: Slepý test +- v nasledujúcej podobe: Iná osoba obsluhuje techniku, pričom do totožného reťazca práve zapojený testovaný komponent nevidíš. V prípade kábla pre prenos digitálu by som išiel radšej do extrému, pre porovnanie by som použil niečo základné a potom hoc aj Audioquest Diamond. Testujúci subjekt si zoberie papier a pero, technická obsluha mu povie, ktorý kábel bude nasledovať a pustí dostatočne dlhú hudobnú ukážku dobre známu testujúcemu subjektu. Testujúci si "počuté" káble dobre spoznámkuje, pričom ukážky oboch káblov s vedomosťou, ktorý práve hrá, sa radšej viac krát zopakujú. Potom sa pristúpi k slepému testu, kedy technická obsluha káble mení (občas samozrejme aj nie) bez vedomosti testujúceho subjektu a púšťa pri tom totožnú hudobnú ukážku. Zopakovať povedzme aspoň 30 krát, aby sa vytvorila reprezentatívna vzorka vylučujúca náhodnosť. Úlohou testujúceho je identifikovať, ktorý kábel práve hrá (pomáha si aj poznámkami). Predpokladajme, že ten drahší lepšie, inak by to bol průser :) Čím viac sa omylnosť testujúceho blíži k 50%, tým je jasnejšie, že rozdiel subjektívne nevníma, alebo tam rozdiel objektívne nie je, čo je z hľadiska benefitu pre testujúceho rovnaký výsledok. V takom prípade by nebolo objektívne možné kúpu drahého kábla považovať za upgrade pre testujúci subjekt. So simple. Ale uznávam, že aj v prípade takéhoto výsledku testu by testujúci mohol voľbu finančne náročného riešenia považovať za upgrade z rôznych čisto subjektívnych dôvodov, ktoré NEPRINÁLEŽÍ súdiť nikomu okrem manželky testujúceho subjektu.
4ceratops
Junior

Odeslat příspěvekod introvert 9. 12. 2021 14:55

4ceratops: Ano, máš pravdu, takto by to šlo. Základem je obsluha, která dokáže hbitě vyměňovat ty USB kabely.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod gy007 9. 12. 2021 16:19

martas38 píše:...už tam mám na předzesílení třetí pár a NOS lampy taky nejsou úplně nejlevnější :)

Můžu se zeptat - nějaký ověřený místo na nákup lamp ?
- dá se u těch NOSek předpokládat kvalita jako u původních ?
gy007
Junior

Odeslat příspěvekod JanF3 9. 12. 2021 17:06

Nepoznám změny zvuku mezi kabely, žádné extra drahé jsem ani nezkoušel. Jediné, co jsem poznal, bylo lupání v USB přenosu mého PC (je už starý) vůči notebooku (žádné lupání). Převodník je asynchronní, kabely (USB, optické, koaxiální) 1-2 metry dlouhé. Přes optiku mi přišla hudba trochu "tenčí" - vše je ale pouze na úrovni hádání. Při slepém testu bych patrně poznal prd. To samé u koaxu - rozdíly neslyším. Ale jednu zajímavost jsem tím u sebe objevil. Čím déle jsem kabely přehazoval a poslouchal, tím více jsem si snažil vsugerovat nějakou zvukovou odlišnost. Asi tak. :-) U sluchátek, co mám, jsou rozdíly jasně patrné.
Stolní:
PC|Pro-Ject DS2 (CDT, DAC, Head-Pre-Mono Amp, Power Box Amp-Sources)|Viablue
Přenosná:
Cowon PD|X7|iPhone 12
Repro:
Speaker Box 15 DS2
Sluchátka:
K701|ATH-AD1000|ATH-E40|DT 1990 PRO|RS2e|SR80e|SR125e|HD 25|HD 239|HD 600|MOMENTUM 3 W.|PX 95|UM3XRC
JanF3
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 9. 12. 2021 17:31

gy007 píše:
martas38 píše:...už tam mám na předzesílení třetí pár a NOS lampy taky nejsou úplně nejlevnější :)

Můžu se zeptat - nějaký ověřený místo na nákup lamp ?
- dá se u těch NOSek předpokládat kvalita jako u původních ?


NOS jsou samozřejmě původní. Znamená to New Old Stock - nikdy nepoužité zboží. Mám tam indické lampy BEL, kopie Philipse někdy zhruba ze šedesátých let.

Německý shop:
https://www.tubeampdoctor.com/en
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků