Zemní smyčka/stejnosměrná složka

Hifistudia, hifibazary a témata týkající se AV, která nelze zařadit do ostatních sekcí

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod OmKapur 21. 6. 2022 15:12

Zdravím. Po přestěhování do jiného bytu jsem začal dávat dohromady hifi sestavu, u které se projevuje zajímavý jev.
Jednak vrní trafo zesilovače (klasické ne toroidní), ale hlavně se po připojení sluchátek z nich ozývá bzučení. Zkusil jsem odpojit všechny ostatní komponenty jak signály tak napájení (jsou připojeny na zásuvky na zesilovači) a bzučení se trochu ztlumilo. Zrovna tak když vše nechám zapojené a dotknu se krytu zesilovače a zároveň třeba CD přehrávače, tak se bzukot utlumí, ale nezmizí. To bych viděl na problém se zemněním. Jenže bzukot se ozývá i když je zesilovač vypnutý! Zmizí až když ho odpojím od elektřiny.

Zlobí mi i dálkově ovládaná stropní světla. Při vypnutí ovladačem a tedy spínačem na zdi v zapnutém stavu stále slabě svítí.

Jedná se o panelový dům s elektrickým rozvodem TN-C, tedy dvěma vodiči. Zásuvky ve smyčkách. Dvacet metrů od domu je výměníková stanice místní teplárny a o dalších padesát metrů dál trafostanice. Co s tím? Oddělovací trafo? DC filtr? Díky za odpovědi.
OmKapur
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jito 21. 6. 2022 18:10

V každém případě kontrola rozvodů v celém bytě-jestli je vše kde a jak má být.
Začíná to brumem a končí požárem nebo úrazem od el.proudu.
Tam může být "upadlá" nula a přes nějaký spotřebič se vrací potenciál do rozvodu.
Těch důvodů může být víc.
jito
HD SATan
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 21. 6. 2022 18:26

Máš vše v poslechovém řetězci včetně např. PC zapojeno do jedné zásuvky? Tím bych začal.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod OmKapur 22. 6. 2022 05:45

Ano. Co se týče audia, všechno je v jedné zásuvce

-- 22. 6. 2022 06:51 --

Ještě dodám že bzučení je pouze ve sluchátkách. Z repro beden se ozve jedině pokud přepnu na phono a gramofon není připojen na zemnící šroub.
OmKapur
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 22. 6. 2022 13:55

A do jakého zařízení ta sluchátka strkáš?
Jinak souhlas s předřečníkem, nechat si pro svoji bezpečnost zkontrolovat rozvody a připojené spotřebiče..
"Barbarským" způsobem se řeší zemnící smyčky právě odpojením uzemnění. Nedoporučuju.
Mně kdysi něco podobného dělalo PC. Sice tam nebyl brum, ale pokud se například převodník připojený k PC přes USB dal do jiné zásuvky, než bylo vlastní PC, okamžitě to shodilo proudový chránič. Problém byl ve zdroji v PC. Vidím to u tebe na něco podobného.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod OmKapur 22. 6. 2022 14:35

Sluchátka zapojuji přímo do zesilovače. Pro jistotu asi začnu shánět elektrikáře. Nicméně to minimum spotřebičů, co jinak máme doma, pracuje normálně. Nikde nic neprobíjí. Byt je po rekonstrukci. Vodiče ve zdech sice zůstaly tak jak byly, ale zásuvky, světla, rozvodná skříň s jističi, všechno je nově a nově zapojené.
OmKapur
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 22. 6. 2022 14:45

No a nemůže být problém v tom zesilovači? Zapojuje se to do sluchátkového výstupu zesilovače? Je to výstup určený pro sluchátka? Mají i jiné komponenty sluchátkový výstup a bzučí to i z těchto výstupů?
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod OmKapur 22. 6. 2022 15:24

Vadu zesilovače samozřejmě vyloučit nemůžu. Nicméně mám zesilovače celkem dva a v tomto bytě brumí trafa obou dvou ačkoli dříve to nedělali (jeden to pravda dělá méně). Bzučení na phono vstupu po odpojení zemnění gramofonu se objeví taky u obou. Dříve to tak také nebylo.
Sluchátka zapojuji do sluchátkového výstupu na zesilovači. Mám výstup ještě na CD ale ten jsem tedy nezkoušel. Vyzkouším.
Trochu mi nedají spát ty LED světla, která slabě svítí i po vypnutí dálkovým ovladačem. Pokud je vypnu vypínačem na zdi a tedy přeruším okruh, tak nesvítí. Myslím si, že to nějak souvisí. Vzhledem k okolí domu, myslím tu trafostanici a výměník, mám podezření na nějaký bordel v síti.
OmKapur
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 22. 6. 2022 16:26

Pokud bzučí v bytě všechna trafa, může tam být složka stejnosměrného napětí. Takže použít nějaký DC Blocker a za něj zásuvkovou lištu a z ní do audiořetězce, ale není to nejlevnější. Taky ti to pomůže odhalit, který spotřebič to dělá, může to být klidně i něco z tvých přehrávacích zařízení. Bohužel to nemusí jít od tebe.
LED světla, či zářivky často slabě svítí ledaskde. Způsobují to kapacitní proudy, často to mají na svědomí doutnavky ve schodišťových vypínačích.
Ještě mě napadlo, bručí ty trafa (a zvuk ve sluchátkách), když vypneš LED světla vypínačem na zdi?
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Andy Kraus 22. 6. 2022 18:14

prípadne skús vypnúť istič osvetlenia a skúšaj,môžeš skúsiť nechať zapnutý zosík a popri tom odpájať postupne všetko čo je v zásuvkách,ináč tá zásuvka v ktorej je zosík musí mať pripojený nulák (modrý,žltozelený) najprv na uzemňovací kolík a potom na pravú zdierku-ak to robil amatér tak to dal naopak, pozrieť treba aj ostatné zásuvky
Andy Kraus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod OmKapur 22. 6. 2022 21:10

martas38 píše:Pokud bzučí v bytě všechna trafa, může tam být složka stejnosměrného napětí. Takže použít nějaký DC Blocker a za něj zásuvkovou lištu a z ní do audiořetězce, ale není to nejlevnější. Taky ti to pomůže odhalit, který spotřebič to dělá, může to být klidně i něco z tvých přehrávacích zařízení. Bohužel to nemusí jít od tebe.
LED světla, či zářivky často slabě svítí ledaskde. Způsobují to kapacitní proudy, často to mají na svědomí doutnavky ve schodišťových vypínačích.
Ještě mě napadlo, bručí ty trafa (a zvuk ve sluchátkách), když vypneš LED světla vypínačem na zdi?


Ano, bzučí to i při vypnutých světlech. To byla první věc, která mě napadla...

Ale zjistil jsem další zajímavost. Zesilovač má otočný volič vstupů s možnostmi tuner, phono, tape 1, AUX. Plus zvlášť páčkový přepínač na tape 2. Když tu páčku přepnu do polohy ON, bzučení zmizí a zůstane jen slabý brum v repro, ale musím docela přidat volume aby byl slyšet. Ale zase mi nefunguje vstup tape 1 kde mám CD ani AUX....už mi z toho jde celkem hlava kolem. Trafo vrní samozřejmě dál.

DC filtr vyzkouším ten od CustomWorks a uvidím.
OmKapur
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 22. 6. 2022 21:41

Vidím problém v zesilovači. Zkus si půjčit něco jiného. Dost možná pátráš po vadné instalaci a chyba je v "srdci" tvého systému.
Možná zkusit přes eshop objednat a případně vrátit jiný zesilovač, nebo totéž s čistě sluchátkovým zesilovačem, klidně i s převodníkem, signál tam poslat z PC a úplně se vyhnout zbytku řetězce.
Mimochodem, co je připojeno ke vstupu Tape 1? Zkusil bych zařízení úplně odpojit. A to včetně kabelu - vytáhnout ho ze zesilovače. A vlastně, co je to za zesilovač?
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod OmKapur 23. 6. 2022 05:52

Říkám že zesilovače mám dva a dělají to oba, nejsou sice nejnovější ale v předchozím bydlení se tohle neobjevovalo. Myslím vrčení trafa a bzučení na phono.
Do tape 1 není připojeno nic CD jsem po zjištění zapojil do tape 2. Sluchátka bzučí i když zesilovač úplně vypnu a začnu je pomalu vytahovat z konektoru.
Už v tom začínám mít docela bordel. Zkusil jsem tolik kombinací že už nemám přehled kdy co funguje.
Podle mě fakt, že určitý přepínač na zesilovači dokáže bzučení odfiltrovat znamená, že naopak chyba není v zesilovači, ale někde před ním.
OmKapur
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod OmKapur 23. 6. 2022 12:45

Další poznatek.
Připojil jsem teď jiný gramofon už s možností uzemnění na šroubku zesilovače. Bzučí to taky. Dotkl jsem se zemnícího šroubu na gramofonu jednou rukou a druhou minusového signálu také z gramofonu. Bzučení se změnilo na brum. Tak jsem je zkusil propojit drátkem a brum byl ještě hlasitější. Je to prostě někde v tom zemnění. Je tam nějaký potenciál, který tam nemá co dělat.
Kromě trafostanice a výměníku je o dům dál na střeše veliký vysílač mobilních sítí a nevím čeho ještě.
OmKapur
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod scoopik 23. 6. 2022 15:40

Zavolaj si elektrikara na kontrolu rozvodov, podla toho co opisujes by som hladal problem tam...zosilnovac a gramo je zapojene v Triede 2 alebo 1 ?
Nemas v ronakom rozvode zapojenu TV a nepouzivas nahodou bytovu, alebo satelitnu antenu, pripadne nemas pripojeny do audia LAN kabel ?
scoopik
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků