Velikost feritového prstence na nápájecím síťovém kabelu

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Jirka L. 16. 8. 2016 15:19

Tak jsem se chtěl zeptat, zda někdo nevíte, jakou použít velikost feritového prstence na síťovém napájecím kabelu. Pročítal jsem různá témata o tom, zda li jej vůbec použít, na kterou stranu jej umístit, nicméně, jakou velikost použít a proč, to jsem nikde nedohledal.

U prodejce jsem našel tabulku, kde jsou děleny dle průřezu použitého kabelu a s jinými hodnotami ve vysokofrekvenčním pásmu :

http://www.vpcentrum.eu/index.php?route=product/file&product_id=123919&file_id=140979
Yamaha AX 1090, JBL Ti 1000, kabeláž Audioquest FLX-SLIP, Audio-Technica ATH-AD700X, , AudioGD 10.33, nap. kabel ViaBlue X25 Silver,Foobar 2000 DarkOne v4.0,MMC PopcornHour A400
Jirka L.
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 16. 8. 2016 16:44

Nejsou vůbec dělený podle průřezu káblu, ale v tý tabulce je uvedený, pro jakej maximální VNĚJŠÍ průměr kabelu se hodí - to znamená, že v posledním sloupečku napravo jde o vnější průměr těla kabelu bez jakýhokoliv uvedení průřezu vodičů. Je to údaj potřebnej pro mechanický upevnění toho nacvakávacího bázmeku na samotnej kábel - aby se kabel do toho tělesa dal bez poškození zavřít - ne elektrickej parametr..
Důležitější pro nějakou odrušovací funkci je údaj ze sloupečků společně označenejch "Impedance Min. (ohm)" - tahle část tabulky udává, na jakou hodnotu se zvýší impedance vedení na konkrétních kmitočtech (25 a 100MHz) po namontování toho kterýho jádra. Zbylý kolonky jen udávají mechanický rozměry těch jader plus číslo obrázku, na kterým je ten kterej typ vyobrazenej.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Jirka L. 16. 8. 2016 17:21

Dík za odpověď. :-) Teď bych se ještě rád dozvěděl, jak mám nahlížet na údaje v tabulce kmitočtů 25 a 100MHz, abych vybral správně k napájecímu síťovému kabelu?
Yamaha AX 1090, JBL Ti 1000, kabeláž Audioquest FLX-SLIP, Audio-Technica ATH-AD700X, , AudioGD 10.33, nap. kabel ViaBlue X25 Silver,Foobar 2000 DarkOne v4.0,MMC PopcornHour A400
Jirka L.
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 16. 8. 2016 22:08

V podstatě se dá říct, že čím vyšší údaj v ohmech je v políčku, tím líp kabel s nasazeným jádrem utlumuje danej kmitočet. No a výběr záleží na tom, jaký frekvence ti způsobujou vyšší rušení. Obecně se ale tyhle feritový návleky používají proti šíření rušení VEN ZE ZAŘÍZENÍ DO SÍTĚ. K zamezení rušení PŘÍCHOZÍHO ZE SÍTĚ slouží jiný typy filtrů než jsou tyhle.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod EKKAR 17. 8. 2016 14:23

Ještě sem doplním, co jsem myslel tím jiným typem filtru do napájecího 230V vstupu - v noci jsem to psal jen z mobilu o přestávce v práci. Pro lepší pochopení doporučuju přečíst tohle vlákno:
viewtopic.php?f=1920&t=1249235
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Jirka L. 18. 8. 2016 10:37

Na většině kabelů, co mám doma je nějaký feritový prstenec, ať se jedná o datové kabely k DSLR, skeneru či tiskárně. U DSLR dokonce na obou koncích. Na tuto kabeláž výrobce vybírá dle mého takové prstence, které tlumí kmitočty všeobecně známé, jako takové, které nějakým způsobem nejvíce působí na přenášená data na určitých frekvencích. Nikde jsem ale nedohledal, jaké to jsou.
Při pročítání jsem se zhrozil, jak jsou naše domácnosti zamořené VF a EMI bordelem jednak ze sítě a zároveň vyprodukované našimi el. spotřebiči. Není úniku. :-D
Naposledy upravil Jirka L. dne 18. 8. 2016 13:58, celkově upraveno 1
Jirka L.
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 18. 8. 2016 11:07

No, dřív rušily jen stykače, HDO, tyristorový trolejbusy a nanejvejš sem-tam projel po ulici nějakej "doveda", co si vytrhal ze zapalování odrušovací prvky (obvykle teenageři - "majitelé" fichtlů a kozích dechů, kterým odrušení zapalování rapidně zmenšovalo jiskru, takže jeho zrušením si zajistili aspoň nějakou "chytlavost" motoru) - pak přišel VLPP (Velkej Listopadovej Plyšovej Převrat) a po něm volnej dovoz všech možnejch sr.aček ze Západu i z Východu, obsahujících převážně "vysoceúčinný" spínaný zdroje ... Díky spínanejm zdrojům doslova ve všem už dneska není šance ani v noci na nerušenej příjem v pásmu AM - je komplet zas.raný žádným způsobem neodstranitelným rušením od "switching power sourců" ...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod šeďour 19. 8. 2016 15:57

Feritový prstence pracujou úzkopásmově, tj. hlavně na pracovním kmitočtu a kolem něj.

Logicky je jejich použití smysluplnější na výstupu přístroje, např. spínanýho zdroje.
Ale má smysl je dát i na vstupní přívodní kabel (např. síťovej přívod), jen rozhodně nepracujou širokopásmově, jak si spousta uživatelů naivně myslí.
Konkrétní hodnota pracovní frekvence se nedá předem doporučit.Dá se s tím jen experimentovat.
Na doma: DSD player TEAC, digitál TEAC, repro: hybridní dvoupásma TOTEM 100 & třípásma LSM (geniálně návrhl Kocour)
Na ven: FiiO X5 + Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1 + další čínskej šrot

Zaměstnanec GM electronic
šeďour
Pokročilý