Propojení projektoru a receiveru přes 15m HDMI kabel

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Hrochin 29. 12. 2018 14:51

Ahoj,
pokouším se propojit projektor Epson EH-TW5650 s receiverem Onkyo TX-NR575E přes 15 m dlouhý HDMI kabel. Neznám jeho přesné parametry, ale neměl by mít zabudovaný zesilovač, je opravdu tlustý a měl by mít stínění (aspoň co říkal řemeslník který ho natahoval). Kabel je vedený pod omítkou a vedle něj jde 5e STP síťový kabel (není používaný).
Pořád se mi nedaří na projektoru rozchodit obraz, ať už z receiveru, nebo z připojeného notebooku. Zkoušel jsem i dva různé HDMI repeatery od PremiumCord. Projektor pořád hlásí žádný signál. Pokud ale zapnu HDMI CEC a vypnu projektor, vypne se i receiver, takže nějaké spojení tam je.
Pokud ale použiju jako zdroj signálu Raspberry Pi 3 s nainstalovaným Kodi, tak obraz funguje bez problému. A to jak s HDMI repeaterem tak bez něj. Potřeboval bych ale rozchodit receiver kvůli digitálnímu zvuku a rád bych k projektoru připojil i PC.
Stejně se to chová pokud na konec HDMI kabelu připojím místo projektoru monitor.
Uvažuji že bych pořídil tester HDMI kabelu a otestoval ho, ale přijde mi divné, že Raspberry Pi funguje ale nic jiného ne. Jako zálohu mám využití síťového kabelu a tahání HDMI signálu přes něj pomocí konvertorů, ale není to ono. Obzvlášť když HDMI funguje.
Máte nějaký nápad jak to rozchodit?
Hrochin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 29. 12. 2018 17:44

Proto vždycky říkám, že pod omítku patří husí krky a do nich teprve kabely, aby se daly snadno vyměnit.
To, že je HDMI kabel tlustý neříká nic o jeho zapojení a specifikaci, tj. jestli je to 1.4 nebo 2.0. Tam bych viděl problém v nekompatibilitě, protože pokud projde signál z jednoho zařízení, znamená to, že je kabel v pořádku, ale nekomunikuje s ostatním.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hrochin 29. 12. 2018 18:52

S husími krky souhlasím. Bohužel tady to byl starý strop s klenbou a velmi malým prostorem pro kabeláž. Husí krk by znamenal mnohem více práce a vysekávání :-/
Trochu jsem hledal a na stránkách HDMI Licensing tvrdí že pro verzi 2.0 by měly fungovat i kabely určené pro předchozí verze (https://www.hdmi.org/manufacturer/hdmi_ ... q.aspx#144).
Kabel co mám jsem zjistil že je 26 AWG, tak to asi není úplný šmejd.
Hrochin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 29. 12. 2018 19:15

Nepsal jsem nic o šmejdu, jen o specifikaci. Ta zpětná kompatibilita by měla fungovat, ale dle různých informací tomu není na 100% a v takových případech právě výměna kabelu problém vyřešila.
Ty můžeš jednoduše vyzkoušet propojení AVR s projektorem napřímo jiným HDMI kabelem a hned budeš mít jasno.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 30. 12. 2018 16:18

15 metrů je pro vyšší rozlišení na hranici, jaké rozlišení, snímkovou frekvenci a formát barev se tím kabelem pokoušíš posílat? (např. 1080p, 60Hz, RGB 4:4:4)
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hrochin 1. 1. 2019 18:25

Posílám tím 1080p, 60 Hz, RGB 8bit z Raspberry Pi a stejný obraz se snažím posílat i z NB, přes který to ale neprojde.
Hrochin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod marts 6. 1. 2019 18:46

Ještě bych vyzkoušel na HDMI výstupu notebooku nastavit nějaké nižší rozlišení, třeba 1280x720 - jestli toto neprojde, tak tomu notebooku a receiveru bude vadit něco jiného než nekvalitní kabel, spíš jako by tam chybělo nějaké propojení na kterém receiver a notebook bazírují zatímco Raspberry Pi je to jedno.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hrochin 7. 1. 2019 21:05

Vyzkoušel jsem rozlišení 800x600, ale pořád nic.

Rozchodil jsem to nakonec s pomocí HDMI extenderu (https://www.alza.cz/premiumcord-hdmi-ex ... 35.htm?o=2) pracujícího přes 1 m UTP a pak to 15m HDMI. Mám to zapojený asi takhle:
NB---(2m HDMI)---> Receiver ---(1m HDMI)---> Vysílač extenderu ---(1m UTP)---> Přijímač extenderu ---(15m HDMI)---> Projektor
Je to celkem divný a drahý řešení + potřebuje přijímač i vysílač navíc napájení, ale funguje to. Stejně bych byl ale radši, kdybych to rozchodil nějak normálně.

Ještě jsem se díval že Raspberry Pi má údajně HDMI verze 1.3, tak možná díky tomu to funguje…
Hrochin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod marts 8. 1. 2019 21:28

Zjevně má ten extender na výstupu lepší HDMI transceiver než notebook (tam bych se nedivil) ale i než receiver.
Zajímavé by bylo vyzkoušet ještě nějaký takovýto levný HDMI "zesilovač" https://www.gme.cz/zesilovac-signalu-hd ... male-vigan
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hrochin 10. 1. 2019 16:51

Děkuji za rady.

Dnes jsem koupil tester HDMI a zjistil jsem že nefunguje pin 16 přes který prý putují DDC data (aspoň co píšou tady: http://pinouts.ru/Video/hdmi_pinout.shtml) a vysílač si pomocí něj zjišťuje EDID informace o přijímači. Myslím si tedy, že jsem na to šel celou dobu špatně a proto mi repeatery nefungovaly. Signál by šel, ale zařízení nevěděla co vysílat. Raspberry Pi asi kašle na EDID a prostě vysílá.

Doufám že emulátor EDID mi pomůže (https://gospos.cz/hdmi-edid-emulator-4k-60hz-uhd-hdcp-2-2).
Hrochin
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků