ARC HDMI --> CINCH Audio

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Albeda 14. 2. 2019 21:05

Zdravím,

rád bych svou SmartTV Samsung propojil s Hi-Fi věží přes AUX tak, abych měl zvuk přes reproduktory Hi-Fi. Mám možnost propojit Cinch(HiFi-AUX) do jack(TV-sluchátka), ale to bych musel ručně odpojit, kdybych nechtěl poslouchat zvuk přes Hi-Fi.

Můj nápad ...

Použít v TV HDMI ARC a koupit přímo kabel HDMI->Cinch. Cinche zapojit do AUX Hi-Fi a teoreticky by měli fungovat jednak repráky z TV(drobná nevýhoda) a druhak repráky z Hi-Fi.

Na GearBestu za pár kaček, viz https://cz.gearbest.com/cables-connectors/pp_009597853210.html?wid=1433363&currency=CZK&vip=17738142 .

Mohlo by to fungovat? Předem díky za názor.

EDIT: Nebo jsem naivní a budu 100% potřebovat D/A převodník?
Albeda
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jito 15. 2. 2019 05:34

Ten kabel je nesmysl-HDMI rozhraní nemá žádný analogový vývod.
Musíš použít D/A převodník.
jito
HD SATan

Odeslat příspěvekod marts 15. 2. 2019 16:40

nějakou takovouto krabičku bude potřeba a k ní D/A převodník
https://www.amazon.co.uk/LINDY-HDMI-4K- ... B0153JMN3E

-- 15. 2. 2019 16:44 --

Pokud k tomu bude připojen D/A převodník bez dekóderu tak se může stát, že z převodníku půjde akorát šum (v horším případě rachot) když TV pošle po ARC zvuk v Dolby Digital.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert

Odeslat příspěvekod Albeda 15. 2. 2019 18:08

Zdravím,

díky za rady. Rád bych to risknul s činou, tak přemýšlím o koupi pouze této krabičky:

Kebidu-HDMI-ARC-Audio-Extractor-Audio-Adapter-3-5mm-Stereo-Fiber

V nastavení zvuku můžu spoustu funkcí vypnout (myslím i DolbyDigital), tak to by nemusel být problém.

Mohlo by to s tímto fungovat? A netušíte, jestli po té bude hrát i integrované repro v TV?

EDIT: Teď mě napadlo, proč to řeším takto složitě. Nebylo by lepší použít optický výstup z TV a použít tento DA převodník?

PŘEVODNÍK
Albeda
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jito 15. 2. 2019 20:22

Ten druhý bohatě stačí....
jito
HD SATan

Odeslat příspěvekod Bonoman 30. 6. 2020 12:41

Ahoj, prosím, k tomuto tématu.
Jak jste vyřešili?
Potřebuji se právě na ten stejný problém zeptat.
Mám TV Samsung model 2020 - výstupy audio - k dispozici pouze optika, bluetooth, HDMI - ARC.
Potřebuji připojit na analog zesilovač - vstup 2x cinch - Marshall Stanmore.
Bluetooth má totálně degradované audio. Optika - nelze ovládat hlasitost ovladačem.
Zbývá HDMI - ARC.
Nemáte někdo zkušennost s nějakým převodníkem, přes který by bylo možné na úrovní ARC ovládat hlasitost ovladačem z TV?
Děkuji za jakýkoliv příspěvek.
Bonoman
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 30. 6. 2020 12:44

Myslím, že ani u HDMI ARC nelze ovládat hlasitost na Tv. To by ten převodník musel podporovat funkci HDMI CEC
iMAC -> Audirvana -> Lotoo Paw S1 -> Campfire Solaris 2020
iBasso DX160 -> Audiosense T800
LG OLED65B9/Vero 4K+ -> Pioneer SX-S30DAB -> Polk S55E
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bonoman 22. 7. 2020 17:52

Ahoj,
můj HDMI ARC + ovládání hlasitosti audio problém vyřešil nakonec tento převodník z Aliexpressu za cca 350 CZK.
https://www.aliexpress.com/item/4001077551973.html
Pokud byste někdo řešil stejný problém, kdy potřebujete z moderní TV, která nemá absolutně žádný analog. audio výstup, připojit starší audio zesilovač, je tu řešení.
Na HDMI ARC port TV připojit tento converter.
V TV zkontrolovat zapnutí HDMI ARC a Anynet+ CEC podpory.
Converter funguje spolehlivě. Napájí se z USB 5V z TV.
Podporuje CEC - funguje tedy perfektně ovládání hlasitosti ovladačem TV.
Bonoman
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vis-mayor 30. 9. 2020 13:15

To Bonoman:
Ahoj, ten převodník z Aliexpressu jsi nějako vybíral nebo se Ti ho podařilo trefit napoprvé? Řeším stejný problém u TV od LG a nepodařilo se - zvuk jsem z převodníku nedostal (ale nemám tento typ za 14USD, pouze za 9USD). Buď je to převodníkem nebo jsem v TV něco nenastavil správně.
Zatím řeším přes Bluetooth s aptx, jenže ten se po každém vypnutí televize odpojí a pak je nutné jej připojit zpět ručně, což je docela opruz. Přes ARC by to bylo ideální, pokud tedy u LG bude fungovat zesilování přes DO.
Předem díky za reakci.
vis-mayor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod muchacho 30. 9. 2020 20:28

FiiO D03K TAISHAN, jednoduché, ověřené, vyzkoušené, jen nastavit PCM výstup... Tahat zvuk z HDMI je jako se škrábat levou rukou na pravém uchu... :D
Android+UAPP+Tidal > RME ADI-2 DAC FS > monitor Tapco S8
Foobar2000+ASIO > TOPPING D10s > NAD C320+Shan Aztec 220 / Creative Inspire P380
FiiO BTR5 > Sennheiser HD25 / FiiO EM3K
FiiO Q5s TC > Sennheiser HD600 (Pentaconn 4,4mm)
muchacho
Junior

Odeslat příspěvekod vis-mayor 2. 10. 2020 09:21

To muchacho:
Díky za reakci. Souhlasím, že že tahat zvuk z HDMI je úlet. U staré TV jsem zuk pro "rodinu" tahal ze sluchátkového výstupu, aby to bylo pochopitelné (prostě se zesiluje/zeslabuje na DO). Pro sebe pak fixně z "digitálu" a ovládal přes zesilovač. Problém většiny nových výrobků je, že opouštějí jednoduchá řešení a nabízejí "nálepky-blikátka-metalízu". Takže nová televize sluchátkový výstup nemá (a to jsem nekupoval žádný low-end) a nezbývá než HDMI-arc nebo Bluetooth. Prví jsem nerozchodil. Modrozub funguje dobře (kupoval jsem s aptx, takže také žádná láce), jen se při vypnutí TV odpáruje...

Ale dost vykecávání - to, co jsi mi navrhoval, je převodník z optiky. Nejspíš bude dobrý, jde jen o to, zda je optický výstup na TV fixní nebo je vázán na DO. Je-li fixní, je to pro laiky nepoužitelné bez druhého DO k zesilovači (pokud ho má - pak musí člověk stát a otočit knoflíkem. Což je dnes díky vyhuleným reklamám dost opruz). A je-li optika fixní nebo vázaná na DO, prostě nevím. Návody se dnes k TV nedávají a konkrétně k té mojí je k dispozici pouze na webu a nelze vytisknout nebo zkopírovat. O vyhledávání ani nemluvím - kdyby to dali aspoň do pdf, volové...

Ještě jednou díky.
vis-mayor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 2. 10. 2020 15:56

U žádné TV mě nešla ovládat hlasitost optického výstupu na TV. Musela se ovládat až na zesilovači
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod muchacho 3. 10. 2020 05:16

No, to je bohužel pravda, optický výstup má fixní úroveň. Já to naštěstí mám tak, že satelit sleduji ze samotného přijímače připojeného přes HDMI k TV a optika z TV už je tak regulovaná hlasitostí samotného sat. přijímače (optika přímo z něho je samozřejmě taky fixní)...
muchacho
Junior

Odeslat příspěvekod vis-mayor 5. 10. 2020 12:23

Tak jsem neodolal a to FiiO jsem na Alze objednal. Dle předpokladu je optický výstup fixní, alespoň pro tento převodník. Zkoušel jsem poslat dotaz na LG ohledně regulovatelného audio výstupu - odpověděli rychle, že by to mělo fungovat na zařízeních s LG sound sync - což po hledání přes pana gůgla znamená nějaký značkový soundbar, které mají vesměs dost tragický zvuk... Dotazoval jsem se u LG i na doporučení převodníku, který to umí. Odpověď byla úsměvná: neumíme doporučit, protože vzájemnou kompatibilitu vůbec nezkoušíme...
Takže jedeme dále přes Modrozuba a průběžne vyzkouším HDMI-arc s výše doporučeným čínským převodníkem. FiiO buď vrátím ve 14-denní lhůtě nebo si ho nechám na signál do "beden" (které ale umím ovládat jen já, což je možná i dobře). I tak všem díky za reakce.
vis-mayor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod sozi 5. 10. 2020 14:01

Tahat zvuk z HDMI nie je ziadny ulet. Ak chces, aby ti fungovala regulacia hlasitosti je to jedina moznost s dnesnymi TV. Do kazdeho AVR, soundbaru... hocicoho predsa tahas zvuk z HDMI, sak to je najdolezitejsie a pri dnesnych HD formatoch zvuku dokonca jedine riesenie. Optika sa neda regulovat z principu, je to len digitalny prenos informacie, nie hlasitosti. A funguje len do 5.1 formatu (nie HD). HDMI CEC standard umoznuje u kompatibilnych zariadeni aj ich ovladanie - zapnut / vypnut a ovladat hlasitost. Takze zbytocne ta muchacho naviedol na zlu cestu. To co dal Bonoman je najjednoduchsie / jedine riesenie pokial nechces AVR.
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod muchacho 5. 10. 2020 16:57

Ano, je to pravda, neuvědomil jsem si, že ze sat. přijímače přes HDMI posílám už upravenou hlasitost do TV a z ní pak už bez další změny posílám optikou do DACu.
muchacho
Junior

Odeslat příspěvekod vis-mayor 6. 10. 2020 10:48

Tak každá cesta má svá kouzla i úskalí - prostě dle hesla: Zkratka je sice delší, ale zato horší.
To FiiO s optickým kabelem můžu vrátit, ona si s tím Alza nějak poradí.
Tahat zvuk přes HDMI-arc byla moje úplně první myšlenka - leč převodník o číňánka mlčí jako zařezanej (buď to neumí a nebo mám v TV něco špatně nastavené, i když nevím kde). Zkusím ten výše doporučený, jen musím počkat než dorazí...
Jak jsem psal, zatím jedeme přes Modrozuba, kterého jsem ošálil, aby se sám napároval (chce to jen potvrdit přes OK na obrazovce). Dokonce se i manželka podivila, že "Ten zvuk je nějakej jinej!", což považuju za úspěch. Jinak totiž furt nechápala, o co se sažím. Ono je holt okamžité porovnání trochu jiné oproti té skoro minutě, než se to vše spáruje...
Ještě jednou Ď.
vis-mayor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 6. 10. 2020 13:29

Je ten optický výstup aktivní? V konektoru, případně na konci optického kabelu vraženého do TV by mělo být vidět červené světýlko od laserové diody. Možná je třeba zapnout optický výstup někde v menu, ale obvykle to jede stále. Já jsem to takhle provozoval s převodníkem z Ali v ceně asi pěti dolarů s plazmou Panasonic a vše fungovalo na první dobrou. Převodník samozřejmě musí mít napájení.
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vis-mayor 8. 10. 2020 09:52

JJ - optika fungovala bez problémů. Jen úroveň hlasitosti byla poněkud nízká a hlavně nešla regulovat přes dálkový ovládač (což je hlavní podmínka pro netechnicky erudované členy ostatní rodiny). Psal jsem o digitálním výstupu přes HDMI-arc, který se mi s "číňánkovým" převodníkem nepodařilo rozchodit - psal jsem onomu číňánkovi dotaz a z jeho vyjádření jsem pochopil, že to nejspíš nepůjde (ale těžko říct - jeho angličtina je o dva řády horší jak ta moje, což snad ani není možné...).
Takže teď mi zbývá jen počkat si na převodník HDMI-arc z doporučení výše a doufat, že to půjde v televizi od LG nastavit (to, že to jde u Samsungu, není zárukou, že to půjde u LG, kterou jsem kupoval jen a pouze kvůli jedné specifické funkci). Tož tak.
vis-mayor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 8. 10. 2020 12:44

Mě jde z TV LG bez problémů ovládat hlasitost stereo receiveru pomocí CEC připojeného přes HDMI ARC. Samozřejmě funkci HDMI CEC i HDMI ARC musí podporovat obě zařízení (ARC obvykle funguje jen na jednom HDMI konektoru) a rovněž propojovací kabel.
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vis-mayor 12. 10. 2020 10:16

Hmm - a to je ten "můj" problém: žádný digitální receiver nechci, nesnáším totiž usyčený zvuk zesilovačů ve třídě D. Což je i problém dnešních televizí atp. - ten jejich tragický zvuk není způsoben jen placatostí a minimálním prostorem pro ozvučnici (staré TV s překližkovou bednou prostě zněly lépe). U zvuku preferuji otevřenou třídu AB, nejlépe vlastní konstrukce. Ale to je jiná pohádka...
Nicméně, v pátek jsem neodolal a objednal HDMI převodník PremiumCord (obj.č. khcon-41). A tenhle kluk také mlčel jako zařezanej. Zkoušel jsem ho připojovat zleva-zprava a nic. Jen v připojení opačně (výstup TV do výstupu převodníku) se na obrazovce objevila ikonka reproduktoru se symboly +/- podle toho, zda jsem zesiloval/zeslaboval. Jinak nic. Takže převodník vrátím (což je oproti tomu od číňánka výhoda) a pojedeme dál přes krále Modrozuba. Ještě zvážím, zda objednat převodník dle Bonomana, ale na to asi potřebuji získat zase trochu té mladické nerozvážnosti.
Tak, to jen tak, na okraj - všem děkuji za postřehy.
vis-mayor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vis-mayor 21. 12. 2020 15:27

Zdravím všechny. Tak mám závěr ohledně převodníku z Číny, který doporučoval Bonoman.
Bohužel, s mojí televizí LG nefunguje (prostě ho televize nenajde). Takže dále fungujeme na modrozuba, který je celkem spolehlivý (jen se občas odmítne připojit, ale to je řešitelné).
Pokud má někdo zájem, převodník je k dispozici - stál mě cca 360,- Kč (a je to tento https://www.aliexpress.com/item/4001077 ... 4c4dAxP8Re).
Případně mám ještě jeden (https://www.aliexpress.com/item/3278077 ... 4c4dPjcmrA), ten byl za cca 230,- Kč.
Dejte vědět, pokud se někomu hodí - mně se to doma bude jen zbytečně válet bez užitku.
vis-mayor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milanb01 7. 1. 2021 15:41

Dobrý den, dalo by se někdy domluvit vyzkoušení toho prvního typu? Záleží odkud jste, přijel bych. Vím že to není až tak velká částka, ale aby pro změnu neležel doma zbytečně mně.... :-)
Ten druhý typ je bez šance, zkoušelo už víc lidí a ARC neumí.
milanb01
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vis-mayor 8. 1. 2021 12:33

To milanb01: Dobrý den, jsem z Jihlavy. Případně pracuji na spojnici JI-HB.
K převodníkům: ten druhý "plechový" televize LG vůbec nenašla (má pouze jeden vstup HDMI). Ten druhý "plastový" TV našla pouze v obráceném gardu (kabel z TV zapojen do HDMI OUT) - na obrazovce se objevila lišta hlasitosti, kterou šlo zesilovat/zeslabovat, ale z audia nic nelezlo (číňánek mi pak na dotaz odpověděl, že to tento typ řevodníku neumí).
Záleží na Vás, jak se rozhodnete - pokud bude lokace přijatelná, vyměníme si kontakty.
vis-mayor
Kolemjdoucí