Prodloužení kabelů (podlahou, zdí) - jaký typ spoje?

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod ViaDraco 20. 7. 2019 21:53

Ahoj,

na základě vašich doporučení jsem šel nakonec do Pioneer VSX-933 + Dali Zensor 5. Ze sestavy 5.0 mám zatím zapojen jen centr a sloupy.

Chci teď dopojit zadní bedny a nevím si rady s volbou spoje na prodloužení kabelů...

Od stavby baráku mám v místnosti nachystány kabely, protažené husím krkem pod podlahou.
Vyústění je na obou stranách do instalační dvoj-krabice. Kabely jsou 2x čtyřžilové lanko, tedy 8 žil po 2,5mm2 - využiju teda jen polovinu (snad to nebude problém z hlediska nějakého rušení).
Ty kabely stočené v krabicích ovšem nejsou dost dlouhé ani k AVR, ani k bednám: chtěl bych je tedy prodloužit k obojímu dvojlinkami 2,5mm2. (Sloupy a centr mám toutéž dvojlinkou ve 4mm2 variantě, napřímo.)

Mám problém s těmi osmi spoji - nevím, zda:
- oba konce spájet, příp. jak? Jen propájet stočené dráty a stáhnout přes to smršťovačku?
- nebo přes nějaké konektory?
- nebo stačí nějak "barbarsky" zastudena - wago svorkami?

Bude to dvojí spojení na každé žíle hrát takovou roli, že bych zvuk zadních beden mohl degradovat, když to nepropájím?

Pájku mám shitovou z Lidlu s regulací - a přiznám se, že s pájením si netykám.
Konektory prodlužovací - netuším.
WAGO je typ 221 - věřím, že mají minimální odpor (tady je nechali shořet extrémním proudem, ale předtím dávno odtekla izolace vodičů).

Díky předem a omlouvám se za lamerský dotaz.
ViaDraco
Junior

Odeslat příspěvekod zino333 21. 7. 2019 15:39

Pri medených linkách k repro sa úplne bežne požívajú studené spoje. Dokonca jeden z najkvalitnejších spôsobov ako pripojiť repro so zosilovačom je že napojíš holý kábel priemo na svorky bez nejakých konektorov a banánikov.
Takže stačí ak kvalitne stočíš meď na meď a prípadne to stiahneš zmršťovačkou. Cínová pájka je u audio techniky nie veľmi obľúbená a najkvalitnejšie komponenty používajú striebornú pájku. Rôzne svorky a konektory pokladám za zbytočné.
HP: iMac > Chord 2Qute > Lyr3 (preamp) > Audio-gd C2 > Meze Empyrean + Audeze LCD-2C
Speakers: Cambridge CXN + CXA80 > PMC twenty.21 + REL t5i
zino333
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ViaDraco 21. 7. 2019 17:17

Luxusní, díky za informace!
ViaDraco
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 21. 7. 2019 17:42

Nebo pro větší klid ten spoj ještě pojistit jednoduchou lisovací spojkou
https://www.emat.cz/kabelove-koncovky/k ... -s-izolaci
stačí zmáčknout kleštěmi
https://www.emat.cz/p235-kleste-lisovac ... %A1t%C4%9B
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 21. 7. 2019 18:34

Pokud to bude jen studený spoj, určitě bych to pojistil smršťovací bužírkou. Jako takovou malou prevenci koroze mědi.
Emil Pastelka
Mírně pokročilý