Jak propojit TV se starým mikrosystémem? Jakou variantu?

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod geth 10. 1. 2020 16:26

Dobrý den, jsem si vědom toho, že podobné dotazy zde byly mnohokráte, ale ucelený názor na to, co řeším já, jsem si neudělal. Mám hrubou představu o tom, jaké typy konektorů existují a co zhruba umí, ale hlubší vědomosti o impedance, útlumu, atd. nemám.

Ale konkrétně. Mám relativně novou TV Samsung UE40D6000 se standardní výbavou konektorů a pod ní obyčejný mikrosystém Sony HCD-NEZ50 (RMS 2x 25W). Běžně si vystačím s repro TV, ale občas bych využil i tento mikrosystém, když si pustím nějaký film nebo hudební pořad. Problém je v tom, že mikrosystém má pouze LINE IN, takže první, co mě napadlo je propojit to kabelem JACK (M) - JACK (M) ze sluchátkového výstupu TV. Bohužel zvuk je velmi tichý i při maximálním zesílení. Zkusil jsem cvičně napojit na chytrý mobil (Samsung Galaxy J5 2006) a tam to hraje vcelku bez problémů, i když zdaleka ne tak hlasitě, jak systém reprodukuje zvuk ze vlastních zdrojů (CD, FM, TAPE). Tuším že tudy tedy cesta nevede, ale zajímalo by mě čistě teoreticky, proč tomu tak je. Jelikož u žádného z uvedených přístrojů (TV, mikrosystém, mobil) jsem nedohledal parametry jejich vstupů/výstupů. Je ta hlasitost/tichost způsobena slabým zasilovačem? Dá se to nějak změnit, ovlivnit?

Televize disponuje též HDMI, optikou a scartem, takže předpokládám, že to lze provést touto cestou. HDMI mikrosystém nemá, takže toto odpadá. Scart by asi šel, stačí sehnat příslušný kabel. U optiky existuje možnost nějakého převodníku, často jsem narazil na tento doporučovaný FiiO D03K TAISHAN.

Jelikož mi ale chybí ty hlubší vědomosti, obávám se toho, abych nenakupoval kabely a převodníky a zjistil, že výsledek bude obdobný propojení s jackem. Nebude ze scartu nebo toho převodníku výstupní úroveň stejně nedostatečné jako ze sluchátek? Je to všechno o tom to vyzkoušet nebo lze dopředu něco odhadnout, protože existují nějaké jasné standardy pro tato periféria ?

Omlouvám se za laickou otázku, ale rád bych se v tom zorientoval. Děkuji.
geth
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 10. 1. 2020 16:31

Nejlépe ten Taishan, případně nějaká jeho pětidolarová varianta z Aliexpressu. Bude to určitě kvalitnější, než analogově ze scartu. Standardy samozřejmě existují a pokud koupíš převodník optika/analog, bude to fungovat.
Jinak se to řeší i zde souběžně:
viewtopic.php?f=1709&t=1304192&p=12460717#p12460717
Chord Mojo -> Audiosense T800
HiBy R3 -> TSMR3 Pro
Pioneer SX-S30DAB -> Polk S55E
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod geth 10. 1. 2020 16:51

Děkuji za reakci.
K tomuto řešení spěji, jen netuším, jaké má ten FiiO D03K TAISHAN parametry na výstupu a zda to té mě mikrověži bude do LINE IN stačit. Nemůže se stát to samé, že přestože signal bude super čistý, ale pro mikrověž stejně "slabý" jako ze sluchátek?
geth
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 10. 1. 2020 17:20

Sluchátkový výstup je něco úplně jiného než line-out z převodníku. Bude to stačit, sám jsem to takhle k plné spokojenosti provozoval s pětidolarovým převodníčkem z Číny.
HiBy R3 -> TSMR3 Pro
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod geth 10. 1. 2020 17:31

Děkuji za odpověď.
Nejspíše jsem se rozhodl. Klidně bych zkusil i nějaký levnější, než ten THISAN z 700 Kč, ale co jsem četl, tak občas mají i zpoždění, což by mi vadilo. Pro mě je cokoliv nad 0,1 s už moc, takže bych asi musel dostat nějaký tip.
geth
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martas38 10. 1. 2020 17:44

Zpoždění jsem u toho fakt nepozoroval a určitě bych si toho všiml. Jo když jsem připojil nějaký přehrávač (např. Shanling M1) přes USB k PC a používal ho jako DAC, to byla jiná. Tam bylo zpoždění hodně velké a stále se zvětšovalo.
Ale pokud máš obavy, samo že běž do toho Taishanu. 700Kč není nic šíleného.
HiBy R3 -> TSMR3 Pro
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Lybuna 10. 1. 2020 18:59

mrkni jestli nemáš u tv kombinovaný optický výstup s analogovým, sdířka by byla stejná jak u sluchátkového, mám to tak a funguje to
Lybuna
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 10. 1. 2020 21:45

Podle specifikace to má klasický optický výstup. Takže propojit klasickým optickým kabelem s Taishan.
HiBy R3 -> TSMR3 Pro
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 11. 1. 2020 01:40

Než se začnete pouštět do digitální divočiny :) prubněte zvukový výstup SCART. Na TV je značen jako EXT RGB a v balení byste měl mít redukci na velký konektor.

https://www.czc.cz/scart-m-3x-cinch-m-1 ... 55/produkt
Emil Pastelka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 11. 1. 2020 12:13

Já měl vždycky se SCART jen problémy. Nekvalitní zvuk, brum atd.
HiBy R3 -> TSMR3 Pro
martas38
Mírně pokročilý