Propojovací kabel USB A > USB B 90°

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod pavel1756 7. 4. 2021 07:29

Absolutně nesouhlasím s názory, že USB kabel nehraje v kvalitě zvuku roli. Vzpomínám, jak mi táta lil do hlavy stejná moudra. No když jsem mu dal poslechnout Audioquest Coffee s tím, že nevěděl jaká komponenta byla změněna, tak tomu nechtěl věřit. Sám si jej pak koupil. USB kabel za 10 tisíc. Člověk, co tvrdil, že stačí běžný za pár korun, protože to přece nemá žádný vliv... 8-)
Jo a na rovinu z mé zkušenosti mají USB kabely na zvuk větší vliv než třeba RCA pro propojení DAC se zesilovačem. A zdaleka nejsem sám, co zastává stejný názor. ;-)
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 7. 4. 2021 08:28

introvert: I to stínění je vodič, který propojuje dvě zařízení. I přes to stínění se tam může cpát rušení, proto uvádím pět drátů.

DAC až tak složité zařízení není. Pracuje s jedničkama a nulama. Pokud tam je v daném čase 2-5V považuje to za jedničku. Pokud je tam v daném čase 0-0,8V považuje to za nulu. Pokud je něco mezi 0,8-2V neporadí si s tím, resp. vůbec na to nereaguje. Je to poměrně robustní řešení, nic ti tam jen tak nebude vytvářet jedničky či nuly navíc, ani je nebude nic ztrácet, to by musel být přerušený vodič, zoxidované kontakty atd.
Aby se do kabelu cokoliv indukovalo zvenčí a naindukovalo to tam napětí 2V a více je takřka nereálné, pokud ti ten USB kabel neleží vedle Teslova transformátoru.

Ten výsledek na který se ptáš je výsledný zvuk. Pokud do převodníku pošle počítač číslo 17479 (píšu to v desítkové soustavě) a převodník to vyhodnotí jako číslo 17479 udělá z toho sekvenci tónů (je mu jedno jestli je to číslo 1749 a nebo 3 biliony, 27 miliard, 126 milionů 300 tisíc 729) . Pokud to tam pošlu podruhé, udělá z toho opět naprosto identickou sekvenci tónů. Nedochází k tomu, že by např. nějaké rušení udělalo v USB kabelu z čísla 17479 číslo 345667, čímž by to změnilo analogový výsledek.
Jak funguje můj DAC? Všechny delta-sigma převodníky fungují uvnitř stejně. Liší se odporové převodníky značené R2R a programované převodníky Chord. Oboje pracuje na jiném principu než delta-sigma. Jednotlivé čipy jednotlivých výrobců se liší především v počtech digitálních filtrů. Dál např v tom kolika bitovou informaci dokáží zpracovat v jednom taktu, tedy např kolikakanálový zvuk dokáží převést atd atd.
Jak funguje můj DAC poznám jednoduše. Jednak vím jaký tam má filtr a ve specifikaci od výrobce je přesně popsáno, co se tam děje, kolikrát převzorkuje atd. Pokud dám filtr NOS neděje se nic, DAC vezme data co má na vstupu a z těch udělá analogový signál, vše je samozřejmě podloženo měřením od výrobce, kde jsou ukázány grafy, co který filtr dělá s výsledným zvukem. Pokud bych chtěl, můžu to měřením ověřit. Dál má můj převodník diagnostiku a pokud se něco s digitálním signálem děje mezi zdrojem a jím, upozorní mě na to. Takže například kabel ve kterém se záhadně ztrácejí, nebo přibývají jedničky a nuly odhalí okamžitě. Zobrazí mně kolik je tam chyb v daném čase atd. Dokonce výrobce přikládá sadu diagnostických wav souborů, podle kterých se okamžitě pozná, zda je celý daný řetězec bez chyb. Bavím se o RME ADI-2 DAC FS, nebývá to standard u běžných převodníků, ale ber to jako odpověď na otázku, jak poznám, zda funguje správně můj DAC.

Jako s čím ten test udělám? To se ptáš vážně? Přece s těmi kabely. Posluchače posadím tak, aby neviděl jaký kabel je zrovna zapojený. Jeden kabel vyberu jako referenční. Jedno jestli lepší, nebo horší, levnější nebo dražší. Ale vím jen já který to je. To je vzorek X a s ním pustím např. část skladby. Posluchač samozřejmě neví, který je to kabel. Pak mu pustím stejný úryvek skladby s jedním (vzorek A) i druhým kabelem (vzorek B ) a posluchač mě řekne, či si zapíše, jestli se vzorek X rovnal vzorku A, nebo vzorku B. Když tohle udělám desetkrát po sobě a posluchač sedm až desetkrát uhodne správně, dá se prakticky s jistotou tvrdit, že posluchač slyší rozdíl mezi těmi dvěma kabely. Tohle je jediné seriozní porovnání dvou věcí bez zapojení dojmologie. Tento test se nepožívá jen u zvuku, ale i v nápojovém průmyslu při degustacích a ledaskde jinde a je velice těžký, ale naprosto objektivní.
Jó pokud dám Lojzovi do ruky kabel, řeknu mu tento stál třicet tisíc a porovnej ho s tímto za třicet korun, dá se takřka s jistotou předpovědět, jak takový test dopadne, jak drahý kabel pročistí prostor a separaci nástrojů atd atd. A pokud navíc Lojza dostane za recenzi od výrobce drahého kabelu patřičný bakšiš, dá se na 200% předpovědět jak to dopadne. Recenzent, který plive na recenzované výrobky a je současně placen od zadavatelů recenzí velice rychle zkrachuje.

-- 7. 4. 2021 09:35 --

pavel1756: až si s otcem uděláte ABX test jak jsem popsal a budete mít řekněme minimálně 70% úspěšnost, budete vědět, že spolehlivě poznáte rozdíl mezi kabely. Pak už je jen na vaší debatě, který je lepší nebo horší. Do té doby je to čirá dojmologie, což není nic špatného, ano hi-fi je docela hodně o dojmologii, ostatně jako většina ostatních věcí vnímaných lidskými smysly.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavel1756 7. 4. 2021 09:00

Oba jsme absolovovali slepý test a ve 100% případů jsme určili o jaký kabel se jedná. Jo a k testu jsem přemluvil i manželku, která tomu vůbec nerozumí a daný kabel poznala vždy jen po pár vteřinách poslechu. ;-)
Napájení: AudioQuest Niagara 1200
Data: Roon Nucleus & Chord Hugo M Scaler
DAC+AMP: Chord Hugo TT 2
AMP: Burson Soloist Voyager
Sluchátka: HiFiMAN Susvara | Focal Utopia
pavel1756
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 7. 4. 2021 11:06

martas38: to, co píšeš, je pořád o jednom a tomtéž. Teoretické, povrchní znalosti uživatele, který nemá konkrétní představu, co přesně se v jeho zařízení odehrává. Tuto představu mají až konstruktéři těchto přístrojů, ale praxe je jistě mnohem rozmanitější, než si i oni sami dokážou představit. Jak se to vše může ovlivňovat uvnitř DACu navzájem. Oni ten přístroj znají spíše jako blokovou záležitost, kde ty jednotlivé bloky nějak spolupracují navzájem. Nikdo z nich však neví o všech jednotlivých tranzistorech, odporech atd., jak jsou mezi sebou propojeny, a jak se můžou ovlivňovat vzájemně. To neví vůbec nikdo. Pak se ovšem může stát, že malá, zdánlivě bezvýznamná příčina (rušení, ať už ze zdroje signálu, nebo indukované v kabelu), může v DACu způsobit například rozsynchronizování některých na sebe navázaných procesů. Jedničky a nuly zůstávají furt stejné, akorát přicházejí v nesprávném čase. Co teď, jak se s tímto DAC vyrovná ? No, asi to nějak dokáže, a pokud to není do očí bijící problém, tak ho nikdo ani neřeší. Akorát, že s těmi lepšími kabely třeba nenastává vůbec, nebo minimálně.

Co to jsou lepší kabely ? Netuším, proč pořád operuješ s částkou 30 tisíc za kabel, kdes k ní přišel. Domnívám se, že významné omezení popisovaného problému dokáží poskytnout už kabely za pár tisíc. Netřeba mít pětimetrový Audioquest Diamond 72v DBS (1.499,50 USD). Kabely za 200 USD by asi mohly stačit (Audioquest Carbon 1,5m má katalogovou cenu 219,95 USD).

Jo, a ty testy - to je fakt komický. Tak kolikpak máme těch různejch modelů DACů ? Řekněme sto ? A kolik různejch USB kabelů ? Dvě stě ? Fajn, a kolik hifistů se může na Tvé vyžádání zúčastnit takového testu ? Padesát ? Tak to máme 100 x 200 x 50 testů, to aby sis na to rezervoval příštích deset roků. Protože to, že v jednom konkrétním testu se to neprojeví, ještě neznamená, že v žádném z toho milionu .. Třeba se to projeví u 20% testů, třeba u 2% .. Ale nemusíš zoufat. Ty testy již byly provedeny, asi ne v takovém počtu, ale řekněme, že v dostatečném. Udělali je nadšenci jako pavel1756, Paul McGowan a podobní. Prostě internetový dav, ten má velkou sílu. Takže již víme, že daný jev existuje, a že vhodným kabelem ho lze buďto omezit, nebo možná zcela odstranit. Bez ohledu na to, co si o tom popírači myslí a vykládají.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 7. 4. 2021 12:09

Já jsem nikdy s žádným převodníkem u kabelů rozdíly neslyšel. Už mě jich pár rukama prošlo, stejně tak kabelů. Daleko větší vliv bude mít použití kvalitnějšího napájení jak v případě PC, tak v případě převodníku.
Co se týče odporů a tranzistorů, nijak moc se toho ve vlastním DAC nenachází (bavím se o převodníku, ne o zesilovači), v bedně je docela prázdno. Maximálně až v analogové části převodníku. Ale normálně je to jeden blok, tvořený čipem, plus optočlenem pro příjem optiky, digi koaxu a USB. Jeden až dva čipy převodníků. Čip a krystal hodin. Pak je tam analogová část, kde už tvoje odpory jsou, tranzistor tam patrně nenajdeš jediný, pokud nepočítáš ty co jsou v integrovaných obvodech.
Jak se DAC vyrovná s nesprávným časem, na to ti odpoví vygooglování pojmu asynchronní USB přenos. Jitter se tam pohybuje do 10 pikosekund, takže ho neslyšíš. Předpokládám, že jsi nikdy krom totálně přehnaných příkladů na netu jitter neslyšel.
Ne, testování nemusíš dělat na stovkách převodníků. Udělej si to na svém konkrétním zařízení, tak jak jsem popsal. Moc rád bych byl zvědav na výsledek. Ale prosím svoje vlastní zkušenosti. Ne to co někdo někde napsal, nebo natočil.
Mimochodem USB kabel není to, co by způsobovalo jitter. Lítá to v něm prakticky rychlostí světla.
Pokud máš pocit, že ti kabel pomůže, ok, pak si kup kabel za 200USD a věř tomu, že bude hrát líp jak kabel za 200Kč. Víra hory přenáší...
A nezlob se na mě, ale mám pocit, že se zas bavíme o nějakých teoretických videích z youtube. Že mám pravdu?
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 7. 4. 2021 13:23

Motto: Ve vesmíru neexistuje žádná jiná inteligentní civilizace, než lidstvo. Důkaz ? Žádnou jsme zatím neobjevili.

Čímž chci naznačit, že to, že jsem se s něčím nesetkal já, ještě nic neznamená.

Jinak integrované obvody jsou tranzistory a odpory narvané k prasknutí .. Jitter 10 pikosekund ? A to povídal kdo, stará Blažková ? Krom toho, já netvrdím, že jde určitě o jitter, to byl příklad. Měl jsem však zato, že jsem to popsal jasně - tedy že nejde o rychlost, jakou se šíří elektrický impuls kabelem, ale o rušení, které z kabelu vstupuje do DACu ..

Jo, testy bohužel dělat nebudu. Nepoužívám dlouhé klasické USB kabely, spíš krátké a proprietární kablíky, u kterých jsem rád, že je vůbec mám.

Asi ne, co je pro Tebe teorie z YouTube, je pro jiné realita.
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod marts 8. 4. 2021 12:24

Ohledně výběru kabelů pro použití v audio oblasti bych rozhodování shrnul takto:

Pro ty, kteří mají sluchově rozpoznávací ústrojí (čti uši a mozek) na takové úrovni, že dokáží se změnou kabelu vysledovat změnu šířky hudební scény, prokreslení detailu, a další pokročilé audio parametry, je zde rozsáhlá nabídka kabelů ve vyšších cenových hladinách od zavedených výrobců, kteří se s radostí podělí o vaše peníze.

Ostatní zákazníci, kteří rozeznají alespoň základní zkreslující parametry jako praskání ve zvuku, či výrazný šum, stačí když nakoupí takový kabel, který těmito nešvary trpět nebude.

A ti, kteří rozeznají pouze hraje-nehraje, mohou pořídit základní kabely, nepřevyšující cenovou hladinu řekněme 50,-Kč za kus. :D
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 8. 4. 2021 14:46

Diskuze se docela rozjela. Pokud se budeme bavit o USB přenosu, pak o A. datovém a B. USB-Audio. U obou probíhá kontrola přenosu dat, ale jen v případě A. dojde o opětovnému pokusu o nový přenos. V případě USB-Audio je priorita synchronizace v čase, tedy chybný balík dat je zahozen, ale není vyžádán znovu. Prostě chyba = ztráta.
Pokud je USB kabel průřezu tkaničky a je veden kolem všech možných zdrojů rušení, pak výsledný soubor dat, který dorazil do DAC, je jiný, než který poslal zdroj. Ne ve smyslu chybný, ale ve smyslu neúplný. Prostě jako kniha, která cestou přišla o některé strany.
Takový rozdíl by mohl být slyšet a pravděpodobně s ním mají i někteří zkušenosti. Ovšem pokud nekoupím nejlevnější kabel a záměrně jej neomotám kolem všech ostatních, co jich za skříní/stolem jen mám, pak opravdu nevidím důvod v pořizování kabelu za částku přesahující cenu DAC.
A to tu ještě nikdo nezmínil optický USB kabel :) Tam jakékoliv rušení odpadá, jen do cesty vstupuje dvakrát D/D převod a potenciální jitter.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 8. 4. 2021 15:06

Emil Pastelka: základní idea, kterou jsem zde prezentoval, a která se dá leckde vystopovat na internetu, je, že ačkoli přenos dat je bezchybný (bit perfect), USB kabelem může do DACu vstupovat s daty rušivý signál, na který jsou data necitlivá, DAC však již citlivý je. To může pak narušit činnost DACu. Různé kabely jsou schopny toto rušení různě účinně potlačit, což pak může u některých uživatelů vést k rozeznatelnému zlepšení výsledného zvuku. Jde přitom o individuální záležitost, záleží na DACu, kabelu, lokalitě, a možná i zdroji dat (transportu). Je v této představě něco, co je zjevně nesprávné ?
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 8. 4. 2021 15:46

Pokud tam to rušení už vleze z PC, tak by mě moc zajímalo, jak může kabel, tedy pět drátů pokud počítám i to stínění rušení potlačit? Každej tady vyšívá na kabelech, ale kdo z nás se postaral o to co, je uvnitř PC, kdo tam dal místo spínaného lineární zdroj, případně ten spínaný alespoň odstínil, kdo si udělal sólo USB sběrnici pouze pro audio a ostatní kejkle, které se s počítačem pro tyto účely dělají? Ani Mac tohle absolutně neřeší.
Naposledy upravil martas38 dne 8. 4. 2021 15:58, celkově upraveno 1
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 8. 4. 2021 15:56

Rozdíl je to malý, ale taky poznám s HD 800 Audioquest Carbon od např. obyčejného USB kabelu.
Gustard A26 - Headamp GS-X Mini - Sennheiser HD 800
BabetakCZE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 8. 4. 2021 15:57

A ještě by mě zajímalo, jestli někdo z nás slyšel rozdíl mezi digitálními kabely, krom Pavla1756 a udělal si alespoň slepý test, když už ne ABX. Já třeba neslyšel, zkoušel jsem to na Mojo, AudioGD, RME ADI a porovnal jak noname, tak třeba kabel od Kabelguru, nebo AQ Diamond. Nikdy jsem žádný rozdíl nepostřehl, ani změna k lepšímu, ani změna k horšímu. A dnes už lepší kabel kupuju pouze z důvodu potřeby kratší délky a je mně blbý tam dát kabel za dolar, tak jsem k RME koupil za 700Kč ten Kabelguru. Rozdíl oproti třímetrovému RME nulový. Pravda ty dolarové tkaničky dávno nekupuju a jediné rušení s jakým jsem se kdy setkal bylo, když mně poblíž Moja ležel telefon. Ale že je na to Mojo extrémně citlivé je známá věc.

-- 8. 4. 2021 17:03 --

Babetak: troufl by sis to naslepo, několikrát po sobě, nebo víš, že tam je lepší kabel?
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod introvert 8. 4. 2021 16:09

martas38 píše:Pokud tam to rušení už vleze z PC, tak by mě moc zajímalo, jak může kabel, tedy pět drátů pokud počítám i to stínění rušení potlačit?

Absolutně netuším. Když už USB kabel stojí těch třicet tisíc, jako samozřejmost by do něj měli zabudovat optočleny, tak, aby o tom uživatel ani nevěděl :-) Nebo kdoví, jsou různé impedance, induktance a kapacitance kabelů, může to třeba pro ten rušivý signál fungovat jako jistá pásmová zádrž .. nebo třeba horní či dolní propust
Naposledy upravil introvert dne 8. 4. 2021 16:17, celkově upraveno 1
introvert
Pokročilý

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 8. 4. 2021 16:14

Zkoušel jsem prohazovat a poznám jak Jitterbug, tak Carbon.
Ale vliv Jitterbugu je dle mých zkušeností na každém zařízení jiný, někde skoro žádný.
Gustard A26 - Headamp GS-X Mini - Sennheiser HD 800
BabetakCZE
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod introvert 8. 4. 2021 16:23

marts píše:Pro ty, kteří mají sluchově rozpoznávací ústrojí (čti uši a mozek) na takové úrovni, že dokáží se změnou kabelu vysledovat změnu šířky hudební scény, prokreslení detailu, a další pokročilé audio parametry, je zde rozsáhlá nabídka kabelů ve vyšších cenových hladinách od zavedených výrobců, kteří se s radostí podělí o vaše peníze

Můj skromný tip, který si ovšem nemůžu nikterak ověřit, je, že to zlepšení zvuku můžou způsobovat i kabely ze středních, a kdoví, možná i z nižších cenových hladin
introvert
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků